بازدید: 14

تعطیلی «ماه عسل» راه را برای کپی‌های دست‌چندم باز کرد

با تعطیلی برنامه «ماه عسل» که طی نزدیک به یک دهه مهم‌ترین برنامه تلویزیونی در ماه مبارک رمضان لقب گرفته بود، امسال شاهد تولید آثار مشابه با این برنامه در دیگر شبکه‌های تلویزیونی هستیم.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: با تعطیلی برنامه «ماه عسل» که طی نزدیک به یک دهه مهم ترین برنامه تلویزیونی در ماه مبارک رمضان لقب گرفته بود، امسال شاهد تولید آثار مشابه با این برنامه در دیگر شبکه های تلویزیونی هستیم.
به رغم اینکه تلویزیون رضایت داد برند چند ساله «ماه عسل» به بهانه تولید برنامه استعدادیابی «عصر جدید» تعطیل شود، این فرصت برای دیگر شبکه های تلویزیونی مهیا شده است تا با تقلید از حال و هوای «ماه عسل» برنامه های مشابه، اما ضعیفی را کپی سازی کرده اند روی آنتن بفرستند. نبود خلاقیت در برنامه سازی تلویزیونی یکی از ایرادات همیشگی به ساخت برنامه های تلویزیونی مشابه در شبکه های متعلق به صداوسیماست. نداشتن خلاقیت امسال خود را در قالب کپی کاری از «ماه عسل» نشان داد. ماه عسل پربیننده ترین برنامه ماه رمضان سیما که ۱۱ سال سابقه حضور در تلویزیون را داشت چند سالی بود که با اجرا و تهیه کنندگی احسان علیخانی، پیش از اذان مغرب از شبکه ۳ سیما پخش می شد و به برنامه ای پخته تبدیل شده بود. امسال که شبکه ۳ ویژه برنامه ماه رمضان ندارد، شبکه های دیگر سعی کرده اند این خلأ را به نفع خود پر کنند. «مهر» در گزارشی با معرفی برنامه های مشابه ماه عسل که این شب ها روی آنتن تلویزیون می روند، نوشت: «برنامه های مناسبتی رمضان که بیشترین شاخص، معیار و استاندارد را باید در تولید و برنامه سازی رعایت کنند، انگار حتی از تعریف حداقلی برای اینکه چه هدف و رویکردی دارند بی بهره اند. امسال این برنامه ها انگار در نبود «ماه عسل» هر یک دوست دارند «ماه عسل» تازه ای باشند تا مخاطبان برنامه ای را که پرونده اش دیگر بسته شده را به سمت خود جذب کنند. در این میان البته برخی از این برنامه ها جذاب تر و برخی کسل کننده تر، برخی خلاق تر و برخی بدون هیچ الگو و اتفاق جدیدی این رویه را پیش گرفته اند، اما همه در یک ویژگی مشترکند و آن «اصیل نبودن» است.» برنامه تلویزیونی «دعوت» با اجرای حجت الاسلام برمایی در شبکه یک، «هزار راه نرفته» کاری از گروه اجتماعی شبکه ۲ سیما، برنامه «معنای زندگی» از شبکه ۴ سیما، برنامه «اختیاریه» که از شبکه ۵ سیما پخش می شود و «هزار داستان» شبکه نسیم سیما، برنامه هایی هستند که هر یک به نوعی تلاش دارند پا جای پای «ماه عسل» بگذارند. برنامه «اختیاریه» بیش از سایر برنامه ها تلاش کرده است شبیه ماه عسل شود. این برنامه پیش از ماه رمضان در قالب یک تاک شو شبانه گفت وگو هایی با شخصیت های هنری، اجتماعی و سیاسی داشت که از آن میان گفت وگو با مرحوم جمشید مشایخی به دلیل پرداختن به خودکشی تختی حاشیه ساز شد. حال این برنامه در یک دگردیسی به نمونه مشابه ماه عسل تبدیل شده است.

تعطیلی «ماه عسل» راه را برای کپی‌های دست‌چندم باز کرد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها