بازدید: 10

چرا اصلاح‌طلبان زیر بار حمایتشان از دولت نمی‌روند؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1782177
در حالی که اصلاح‌طلبان برای پیروزی روحانی در دو انتخابات گذشته از هیچ تلاشی دریغ نکردند اما امروزه با بالا گرفتن مشکلات اقتصادی در مقام منتقد جدی دولت برآمده اند.

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها اصلاح طلبان سعی می کنند خود را منتقد جدی دولت معرفی کنند؛ شاید آن روزی که محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر دولت اصلاحات خطاب به رئیس دفتر رئیس جمهور گفت «آقای واعظی، قَبِلتْ را بگید، کِل بکشیم» باید به اوج این اختلاف و انتقادات پی می بردیم؛ اما سوال اینجاست که آیا به راستی اختلاف اصلاح طلبان با دولت روحانی برای دیروز و امروز است یا از قبل وجود داشته و تاکنون پنهان شده بود؟

اصلاح طلبان بعد از شکست در انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری، تمام تلاش خود را به کار بستند که در انتخابات یازدهم پیروز شوند، یکی از راه های خروج از این بن بست سیاسی، استفاده از گفتمانی جدید اما ملموس برای مردم بود؛ گفتمانی به نام اعتدال. گفتمانی که نه کارنامه ضعیف دولت اصلاحات را یادآوری کند و نه سبقه اصلاح طلبی و خاطرات تلخ فتنه ۸۸ را به اذهان برساند.

جریان اصلاحات که دریافته بودند دیگر در بین مردم مقبولیتی ندارند، به دنبال فرد جدیدی بودند که آن را سوار بر گفتمان جدید خود کرده و راهی پاستور کنند، یاری که از قدیم با آیت الله هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست بود؛ حسن روحانی.

چرا اصلاح طلبان زیر بار حمایت شان از دولت نمی روند؟/ نوشدارو بعد از مرگ فایده ندارد!

با حضور حسن روحانی به عنوان تک سوار اعتدال پوش اصلاحات، رئیس دولت اصلاحات، عارف را از گود انتخابات خارج و فضا را برای پیروزی روحانی باز کرد. هرچند این کناره گیری اجباری چندان به مذاق معاون اول اسبق رئیس دولت اصلاحات خوش نیامد و تا مدت ها رابطه این دو دوست قدیمی مکدر بود، اما به نظر می رسد اصلاحات برای نجات از مرگ، هیچ راهی جز حذف عارف نداشت.

ترکیب مورد دلخواه اصلاح طلبان و آیت الله هاشمی یعنی روحانی، اعتدال و اصلاحات در انتخابات دوره یازدهم جواب داد و این جریان بعد از هشت سال دوری، به پاستور بازگشت؛ این پیروزی به قدری شیرین بود که آیت الله هاشمی شخصا روحانی را برای تحویل دفتر ریاست جمهوری همراهی کرد.

گفتمان اعتدال، از تعریف تا عمل

معتدلین در تعریف گفتمان اعتدال، معتقدند که دال مرکزی این گفتمان خود دال «اعتدال» است؛ این گفتمان، بر اساس تعریف، فراتر از دو گفتمان اصولگرایی و اصلاح طلبی است و سعی می کند از ظرفیت های بالقوه آن ها و حتی از دیگر گفتمان ها مثل اسلام سنتی، استفاده کند. در عین حال، این گفتمان جدید و مستقل است و شکل ترکیبی ندارد.

مهم ترین چالش گفتمان اعتدال آن است که به کلی گویی در نظر و مصلحت تراشی و کنارگذاشتن الزامات و برنامه های مشخص در عمل گرفتار شود. چون گفتمان اعتدال دارای مبانی نظری منقح، دارای مرزبندی از پیش تعیین شده ای نیست، چه بسا در عمل به سمت یکی از دو گفتمان های اصلاح طلبی یا اصولگرایی سوق پیدا کند و از استلزامات گفتمانی خود خارج شود.

حسین کنعانی مقدم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به همین موضوع می گوید که مفهوم اعتدال در ابتدا در کنار واژه امید مطرح شد اما باید دید که به راستی منظور از اعتدال چه بود، آیا عدول کردن از اصول را در دستور کار خود داشت و یا در پی رسیدن به اهداف اصلی آن بود. در هرحال باید گفت که اعتدال همواره یکی از روش های بسیار خوب برای رسیدن به هدف بوده که مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته اما درحال حاضر بیشتر جنبه های تئوریک داشته و هنوز ما نتوانستیم به این مفهوم جامه عمل بپوشانیم ؛بنابراین باید گفت که ممکن است شعاری داده شود اما در عمل هرگز شاهد بهره گیری از این شعار نبودیم.

آیت الله هاشم زاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز معتقد است اعتدال، گفتمان اسلام است و دولت یازدهم باید سیاست ها و عملکرد خود را بر همین پایه گفتمانی تنظیم کند. هر مقدار که به خاطر مسائل حاشیه ای از تبیین این گفتمان اصلی اسلام در جامعه دور شویم راه را به خطا رفته ایم. اسلام با تندروی میانه ای ندارد اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم تردیدی نیست که اگر از اعتدال خارج شویم از دایره اسلام خارج شده ایم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دو حلقه مفقوده در جامعه امروز ما اعتدال و محبت است، تاکید کرد که در حال حاضر در بعضی مواقع شاهدیم که محبت ضد اصول تلقی می شود در حالیکه اگر در جامعه اسلامی خشونت جای محبت را بگیرد در آن جامعه قرآن و اسلام تحریف شده جاری است.

سهم خواهی اصلاح طلبان از رئیس جمهوری که حمایتش کردند

اصلاح طلبان که به روحانی برای پیروزی در انتخابات کمک کرده بودند، حال به دنبال سهم خود می گشتند؛ فشار ها و زیاده خواهی های این جناح به حدی می رسد که رئیس دفتر روحانی در این باره می گوید «دولت آقای روحانی از اول دولت اعتدال بود و در سال ۹۲ با همین نام و شعار به میدان آمد. این که در انتخابات ۹۶ عده ای آمدند و از دولت آقای روحانی اعلام حمایت کردند به این معنا نیست که اعتدال به آن ها الصاق شده است. این که گفته شود اعتدال یک گفتمان نیست، حرف نادرست و بی معنایی است.»

چرا اصلاح طلبان زیر بار حمایت شان از دولت نمی روند؟/ نوشدارو بعد از مرگ فایده ندارد!

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد که «قطعاً اعتدال یک گفتمان سیاسی است. اگر در دوران خود، سازندگی یک مشی و گفتمان بود، اگر اصول گرایی یک گفتمان است و اگر اصلاحات خودش را به عنوان یک گفتمان در دوره ای از مدیریت کشور معرفی کرد، اعتدال به طریق اولی یک مشی و گفتمان است و در باره این مفهوم کار زیادی شده و کتاب ها و مقالات متعددی منتشر شده است. اعتدال شیوه ای است که آقای هاشمی کشور را با آن اداره کرد و آقای روحانی هم بیش از ۴ سال است کشور را با همین گفتمان اداره کرده است. ما اعتقاد داریم اعتدال در کشور جایگاه خود را دارد و ما نیز به آن پایبندیم.»

واعظی، هوادار اصلاح طلب دولت

در این شرایط اختلافات بین دولت یا همان گفتمان اعتدال و اصلاح طلبان به حدی بالا گرفت که سعید حجاریان، تئوریسین اصلاحات اعلام می کند روحانی از خودش عبور کرد و به وعده هایش عمل نکرده است و در طرف مقابل محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به او می گوید نه در انتخابات ۹۶ و نه در انتخابات ۹۲ با هیچ جریان سیاسی ائتلاف نکردیم و رئیس جمهور هم نه از کسی عدول کرده و نه عبور!

چرا اصلاح طلبان زیر بار حمایت شان از دولت نمی روند؟/ نوشدارو بعد از مرگ فایده ندارد!

در ادامه این کشمکش ها محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، نیز در واکنش مجددی به اظهارات واعظی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر می نویسد که «آقای واعظی گفته ما با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم. نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶. یعنی رای مال خود آقای روحانی بوده و نه به خاطر حمایت اصلاح طلب ها. به نمک نشناسی کاری ندارم، ولی قربان دهنت آقای واعظی. اصلا همه رای مال خود آقای روحانی بوده، همه افتخارات دولت و رئیسش هم مال خودتان.»

اما ابطحی در جای دیگر می گوید «من گفتمان آقای روحانی را گفتمان اصلاحات نمی دانم، حمایت اولیه از آقای روحانی بیشتر در مقابل رقبا بود به این دلیل که ما کاندیدای مستقل اصلاح طلب نداشتیم، به نظر من اگر آقای جهانگیری و روحانی می خواستند ائتلافی کنند باید همانند عرف جهانی برخورد می کردند؛ باید مشخص می شد که چند وزارت خانه در اختیار اصلاح طلبان باشد، به نظر من این سهم خواهی نیست به این دلیل که ما سهم دادیم.»

چرا اصلاح طلبان زیر بار حمایت شان از دولت نمی روند؟/ نوشدارو بعد از مرگ فایده ندارد!

علی تاجرنیا یکی دیگر از فعالان اصلاح طلب است در واکنش به این بخش از اظهارات رئیس دفتر روحانی که گفته بود «آقای رئیس جمهور از چیزی عدول و عبور نکرده است بلکه دیگران هستند که چنین ذهنیتی دارند»، می گوید: «به نظر می رسد اظهارات اخیر آقای واعظی ناشی از دلخوری ایشان از بخشی از جریان اصلاح طلب باشد که انتقادات جدی تر و صریح تری نسبت به دولت مطرح می کنند، مجموعه ای از همکاران موثر دولت پس از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دچار نوعی محافظه کاری شده اند و به همین دلیل یادآوری برخی مطالبات را که انتظار استجابت آن از دولت وجود داشته و دارد برنمی تابند و تلاش می کنند تا این خواسته به حق را به تندروی تفسیر کنند. این درست نیست که زمانی که به حمایت اصلاح طلبان نیاز داریم به آن ها توجه کنیم، اما پس از آنکه نتیجه مطلوب حاصل شد آن ها را از یاد ببریم و با ادبیات دیگری با آن ها صحبت کنیم.»

کارگزاران کنار بروند، اعتدال و توسعه وارد می شود

بعد از پیروزی روحانی در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری بسیاری از سیاسیون بر این باور بودند که وزرای این دولت اغلب از حزب کارگزاران انتخاب شوند، اما ناگهان معادلات بر هم خورد؛ اعتدال و توسعه با وزیر، مشاور، رئیس دفتر و معاون، شعبه دوم خود را در این دولت تاسیس کرد.

هر چند از همان روزهای نخست کارگزارانی ها نتوانستند این موضوع را هضم کنند و همیشه منتقد روحانی و انتخاب هایش بودند، اما سرانجام در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۷، این اختلاف بالا گرفت و کارگزاران طی بیانیه ای که مخاطبش حزب اعتدال و توسعه و در راس آن محمد باقر نوبخت بود،مدعی شد «دولت فاقد گفتمان اقتصادی است و نسبتی با اندیشه اقتصاد آزاد ندارد. سیاست سرکوب ارز از آغاز دولت اشتباه بود و در ماجرای ارز 4200 تومانی به اوج خود رسید. تغییر مدیریت سازمان برنامه و بودجه یک ضرورت است و براساس آن باید کابینه اقتصادی دولت تغییر کند.»

در ادامه، حزب اعتدال توسعه ساکت نماند و به سرعت و در همان روز به بیانیه کارگزاران پاسخ داد: «اخیرا حزب کارگزاران سازندگی در بیانیه ای خواستار تغییر در دولت با اولویت تیم اقتصادی و به طور مشخص مدیریت سازمان برنامه و بودجه شده است. فارغ از این موضوع، ادبیات بکار رفته نوعی تهاجم به اختیارات رئیس محترم جمهور است.»

اسطوره حل مشکلات معیشتی خود گرفتار مشکل شد

نکته جالب آنجاست حالا که گره های کور دولت روحانی زیاد شده و داد مردم از سوء مدیریت او به فلک رسیده، اصلاح طلبان دایه مهربان تر از مادر شده اند! حال آنکه مردم هیچ گاه فراموش نمی کنند، دولت تدبیر و امید دستپخت کدام جناح سیاسی بوده و هست.

حسین مظفر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به ارتباط دولت و جریان اصلاحات اشاره کرد و گفت: اینکه دولت روحانی با حمایت اصلاحات به روی کارآمد کاملا روشن است، به نظر می رسد این جریان در عین اینکه توانست از پتانسیل های دولت استفاده کند، اما نمی خواهد به زیر بار مشکلات و خطا های او برود، اصلاح طلبان از سکوی دولت بالا رفته و بسیاری از مدیریت های میانی و پایین دولت را در اختیار قرار گرفته، اما نمی خواهند مشکلات او را قبول کنند؛ در نتیجه آن ها از پتانسیل دولت استفاده کردند، اما معایب و اشکالات او را نپذیرفتند و این از عجایب روزگار است.

مظفر با اشاره به موضع دولت در مقابل جریان اصلاحات گفت: دولت در حالی که ادعا می کند برآمده از جریان اصلاحات نیست، اما میدان دار اصلی اقدامات دولت اصلاح طلبان هستند، در حقیقت اصلاح طلبان بیشتر بر سر کار هستند، دولت همیشه از حمایت اصلاح طلبان برخودار بوده و از نیرو های آن ها استفاده کرده است، این در حالی است که دولت از پذیرش مسئولیت توسط این جریان محروم است؛ اصلاح طلبان از دولت استفاده کردند، اما حاضر به پذیرفتن اشکالات آن نیستند، این یک پارادوکس در میان اصلاحات و دولت است.

چرا اصلاح طلبان زیر بار حمایت شان از دولت نمی روند؟/ نوشدارو بعد از مرگ فایده ندارد!

همچنین محمد علی ابطحی چهره شاخص اصلاح طلبان نیز معتقد است «اگر اصلاح طلبان نبودند قطعا انتخاب آقای روحانی انجام نمی شد، آقای روحانی بعد از انتخاب در مرحله دوم عملا خود را در مجموع اصلاح طلبی ندید؛ هاشمی اسب زین شده ای به نام گفتمان اعتدال به روحانی داد، اما روحانی نمی دانست که برای سواری گرفتن از این اسب باید رضایت صاحب آن یعنی جریان اصلاحات را داشته باشد.»

نکته حائز اهمیت این است که اصلاح طلبان این روزها باید پاسخگوی حمایتشان از دولت روحانی باشند نه آنکه با نزدیکی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، ژست همراهی مردمی گرفته و در مقام حامیان مردم برآیند.

انتهای پیام/


چرا اصلاح‌طلبان زیر بار حمایتشان از دولت نمی‌روند؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها