بازدید: 9

ایران لغو ۲ محدودیت برجامی را اجرایی کرد

یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی گفت که توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز شده است.
سرويس سیاسی جوان آنلاين: یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی گفت که توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز شده است.
به گزارش «جوان» یکی از مهم ترین اقدامات ایران در مقابل بدعهدی اروپایی ها و همچنین خروج یکجانبه امریکا از برجام، بی اعتبار کردن برخی تعهدات برجامی بود. ایران در قالب برجام تعهدات گسترده ای را تقبل کرده است که برخی از آن ها در چارچوب ان. پی. تی و برخی دیگر در قالب اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است، با این حال برخی دیگر از محدودیت ها فراتر از تمام این موارد و شامل تعهداتی است که بخشی از فعالیت های هسته ای ایران را به صورت بنیادین محدود می کند. این محدودیت ها شامل محدودیت در درصد میزان غنی سازی، محدودیت در تعدد مکان های غنی سازی و همچنین حجم مواد ذخیره شده غنی شده است.

در این بین اولین اقدام ایران در مقابل عهدشکنی غربی ها لغو همین محدودیت بود، البته این اقدام در قدم اول بسیار ملایم بود و شامل موارد خاصی نمی شد چراکه ایران قصد داشت مهلتی دیگر به کشور های اروپایی برای کاهش تعهدات خود بدهد.

محدودیت هایی که ایران در قدم اول قصد لغو آن ها را دارد، عملاً به وسیله عدم تمدید معافیت های هسته ای امریکا دیگر توان اجرایی شدن را ندارد. یک هفته قبل از شروع برجام امریکا برخی معافیت های هسته ای در چارچوب برجام را لغو کرد.

بر اساس سخنان کریستوفر فورد معاون وزیر امور خارجه امریکا معافیت هایی که برای ادامه همکاری دیگر اعضای توافق هسته ای برای همکاری با ایران در سه سایت هسته ای این کشور یعنی فردو، بوشهر و اراک صادر شده بودند، تمدید می شوند، اما به جای اینکه این معافیت ها برای ١٨٠روز تمدید شوند ٩٠ روز تمدید خواهند شد. دو معافیت دیگر که در زمینه صدور آب سنگین به مقصد عمان و صدور مازاد بر ٣٠٠ کیلو گرم اورانیوم غنی شده در مقابل واردات اورانیوم طبیعی یا ماده هسته ای موسوم به کیک زرد، لغو خواهد شد.

قدم اول ایران

حالا چند روز پس از بیانیه روحانی به نظر می رسد ایران گام های اجرایی را برای لغو محدودیت ها آغاز کرده است. یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی گفت: اجرای برنامه های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تأکید شده آغاز گردیده است. وی خاطرنشان ساخت: توقف برنامه های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تأسیسات اراک که در دوره ۶۰ روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تأکید گردیده، برنامه هایی است که با جدیت دنبال می شود.
این مقام مسئول که نخواست نام وی اعلام گردد، افزود: طی روز های جاری برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام شده، برنامه هایی برای بازدید نمایندگان رسانه های گروهی از تأسیسات فعال در نطنز و اراک پیش بینی شده که به زودی اعلام خواهد شد.

ایران چه محدودیت هایی را برداشته است

مطابق توافق برجام ایران مجاز بود که تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبار های خود نگهداری کند. میزان تعیین شده ذخیره آب سنگین ایران هم ۱۳۰تن بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۴ گزارش خود طی هزارو ۲۰۸ روز گذشته، تأیید کرده بود که ایران درباره اورانیوم غنی شده به تعهد خود پایبند بوده است. درباره آب سنگین چند بار ایران به طور بسیار محدودی در حد ۱۰۰کیلوگرم از میزان مجاز نگهداری فراتر رفت، اما به سرعت خود را با تعهد برجامی اش هماهنگ کرد.
بحث تولید آب سنگین برای تأسیسات هسته ای ایران در اراک یکی از چالش برانگیز ترین موارد برجام بود که ماه ها وقت برای توافق درباره آن صرف شد. این آب سنگین اجازه راه اندازی رآکتور های نسل جدید در حوزه تولید انرژی را می دهد که کشور های غربی مدعی استفاده از آن در حوزه تسلیحاتی بودند. همچنین محدود کردن ایران در حوزه ذخیره مواد هسته ای به ادعای غربی ها اجازه حرکت سریع ایران را به سمت تولید بمب هسته ای کاهش می دهد.

قدم های بعدی ایران چه خواهد بود

نکته اصلی در این باره این است که این دو مورد قدم اول ایران در این حوزه نخواهد بود و می توان به زودی انتظار قدم های جدی تری را نیز داشت و اروپایی ها باید به فکر اقدامات جدی تری برای حفظ برجام باشند. اگر اروپایی ها عقلانیت کافی را به کار گیرند، طی این ۶۰ روز اقداماتی انجام خواهند داد. حداقل و آسان ترین کاری که در مقطع فعلی اروپا می تواند انجام دهد این است که سهمیه ای از نفت ایران را خریداری کرده و پول آن را یا از طریق اینستکس یا سرمایه گذاری در شرکت های کوچک یا انتقال کالا به ایران پرداخت کند. اگر اروپا هیچ اقدامی انجام ندهد و همچنان بخواهد تعلل کند، ایران وارد فاز دوم خواهد شد. ورود به فاز دوم نیز به معنای خروج ایران از برجام نیست بلکه ممکن است ایران در فاز دوم تا حدودی در بازرسی ها با طمأنینه و فاصله بیشتری اقدام کند، بنابراین ایران گام به گام و فاز به فاز پیش خواهد رفت و فاز اول فعلاً هشدار به اروپا را در دل خود دارد. با وجودی که مشکلات فعلی ایران ناشی از اقدامات تحریمی امریکاست، اما اروپا نیز به تعهدات خود عمل نکرده است و پس از این برای حفظ برجام باید جدیت نشان دهد، به خصوص آنکه پس از خروج دونالد ترامپ از توافق برجام، ایران بار ها اعلام کرده بود اقدامات متقابل را در زمان مقتضی انجام خواهد داد، اما چون تهران امیدوار به نتیجه دادن اینستکس و دیگر اقدامات اروپا بود، تاحدودی دست نگه داشت.
حالا باید دید آیا اروپا می تواند در مسیر اجرای برجام قدم بلندتری بردارد یا باید در انتظار قدم های بعدی ایران در این خصوص باشیم.

ایران لغو ۲ محدودیت برجامی را اجرایی کرد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها