بازدید: 9

تاکید دوباره کلانتری بر انتقال آب از ترکیه به ایران در بازگشت از یک دیدار دیپلماتیک!

منبع : تابناک کد خبر: 1781830
"نه تنها همه چیز برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه در کشورمان مهیاست، که این اتفاق به نفع هر دو کشور است"؛ این خلاصه اظهار نظر‌های عیسی کلانتری درباره طرحی مبهم است که از چند سال پیش بر اجرایی بودنش تاکید داشته و حالا نوید پیشرفت‌هایی در خصوص اجرای آن را می‌دهد.
تابناک اجتماعی -
"نه تنها همه چیز برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه در کشورمان مهیاست، که این اتفاق به نفع هر دو کشور است"؛ این خلاصه اظهار نظر های عیسی کلانتری درباره طرحی مبهم است که از چند سال پیش بر اجرایی بودنش تاکید داشته و حالا نوید پیشرفت هایی در خصوص اجرای آن را می دهد.

به گزارش «تابناک»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان که اخیرا با دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران دیدار کرده، «گام های موثر و مفیدی که دو کشور می توانند در زمینه محیط زیست و بهبود آن در منطقه بردارند» را بخشی از تفاهم حاصل آمده در این دیدار دیپلماتیک خوانده تا بار دیگر تاکید کند که «امکان انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه وجود دارد.»

ادعایی که نخستین بار زمانی مطرح شد که کلانتری تنها در ستاد احیای دریاچه ارومیه سمت داشت و به سازمان حفاظت محیط زیست نرفته بود. طرحی که کلانتری در یک نشست خبری در مردادماه سال ۹۵ در توجیه آن گفت: «دریاچه وان گرفتار زیادی آب است؛ ارتفاع آب در این دریاچه به قدری بالا آمده که شرایط بی هوازی در کف دریاچه ایجاد کرده و موجودات داخل آب در حال از بین رفتن هستند.»

اظهار نظری که پیرو آن، از تمایل طرف ترک برای انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه سخن به میان آمد و کلانتری یک گام جلوتر گذاشته و گفت: «بخشی از مطالعات این طرح صورت گرفته و در حال تکمیل است. مطالعات این پروژه از لحاظ شیمیایی توسط دانشگاه های مراغه، تربیت مدرس و ارومیه صورت گرفته و نتایج آن به سوئیس ارسال شده است. شوری دریاچه وان کمتر از دریاچه ارومیه است و PH آن ۹.۲، که با توجه به اینکه PH دریاچه ارومیه ۷.۴ است، از لحاظ شیمیایی ترکیب آن ها مشکلی ندارد.»

اظهاراتی که رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه آن تاکید کرده بود اگر مطالعات بخش بیولوژیکی این پروژه به نتایج مثبت برسد، وارد مذاکره با ترک ها خواهیم شد. وعده ای که با توجه به دیدار اخیر وی با سفیر ترکیه و اظهار نظر صورت گرفته در خصوص این دیدار، به نظر می رسد در آستانه تحقق قرار گرفته و حتی فراتر از آن، در آستانه نهایی شدن است و می بایست منتظر حفر کانال انتقال آب از ترکیه به ایران باشیم!

پروژه ای که کلانتری در همان نشست خبری در سال ۹۵، درباره چگونگی اجرای آن نیز سخن گفته و تاکید کرده «ترک ها از لحاظ مهندسی جلوتر از ما هستند؛ آن ها می توانند آب را تا مرز ایران انتقال دهند. مناسب است که این آب به قسمت شمال دریاچه وارد شود. شوری دریاچه ارومیه به خاطر وجود کوه های نمکی در ضلع شمال غربی دریاچه است که در صورت ورود آب از وان، شوری دریاچه کاهش می یابد.»

ماجرا زمانی جالب تر می شود که بدانیم از جمله نکات مورد اشاره توسط کلانتری در آن نشست، طرح ریزی این انتقال آب برای ورود ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه است؛ حجم بزرگی از آب که می تواند دریاچه ارومیه را به معنای واقعی کلمه احیا کرده و افزون بر آن، دریاچه وان را از آفتِ زیادی آب برهاند. آفتی که به زعم کلانتری آنقدر جدی است که ترکیه راضی شود این آب را با احداث کانالی –احتمالا بسیار گران قیمت، تا مرز کشورمان منتقل کرده و در اختیارمان بگذارد!

دورنمایی که تا حدود زیادی رویایی و خیال انگیز به نظر می رسد، اما نه زمانی که بدانیم حدود یکسال پیش، مسعود باقرزاده کریمی، سرپرست وقت دفتر امور تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان از فقدان مطالعات شناسایی ترکیب آب دریاچه وان خبر داده و حتی تاکید کرده در این خصوص از وی و مجموعه تحت امرش نظرخواهی و استعلام نشده و همه چیز تنها در حد یک ایده است! ایده ای که به همراه انبوه ایده های دیگر از زمان شکل گیری ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح شده و قرار بوده بررسی و امکان سنجی شود.
 

تاکید دوباره کلانتری بر انتقال آب از ترکیه به ایران در بازگشت از یک دیدار دیپلماتیک!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها