بازدید: 15

ایجاد ساختار‌های مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها برای کاهش اثرات بلایای طبیعی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1781702

نجار گفت: ایجاد ساختار های مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه ها و شهرداری ها به عنوان جوامع محلی و دستگاه های ذینفع برای کاهش اثرات بلایای طبیعی تأکید کرد.

لزوم عکس العمل جامعه جهانی به اعمال تحریم های یکجانبه و غیر قانونی/ ممانعت آمریکا از جذب کمک های بشردوستانه برای آسیب دیدگان از سیلبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور که در رأس هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به ششمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح در شهر ژنو سوئیس سفر کرده است، در سومین روز این کنفرانس در سالن اصلی به سخنرانی پرداخت.

نجار ضمن تشکر از از میهمان نوازی های صمیمانه دولت و مردم کشور سوئیس گفت: از تلاش های دفتر سازمان ملل متحد برای کاهش خطر بلایا (UNDRR) در برگزاری اجلاس قدردانی کرده و برای شما جناب آقای رئیس و همکاران خود آرزوی موفقیت دارم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواجه بودن باحوادث بزرگ و متعدد طی دهه های اخیر همواره از ابتکارات جهانی برای کاهش خطرپذیری سوانح استقبال کرده و دراجرای چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری و ایجاد برگشت پذیری، اهتمام ویژه ای مبذول داشته است و در این راستا نسبت به بازنگری ساختار مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح گام های های بسیار سازنده ای برداشته است.

رییس هیات اعزامی کشورمان به ژنو با اشاره به در دستور کار بودن تهیه طرح جامع کاهش مخاطرات توسط سازمان مدیریت بحران کشور قرار گفت: با هدف شناسایی انواع مخاطرات طبیعی در گستره سرزمینی ایران و تهیه نفشه ها واطلس این مخاطرات و نیز تدوین و اجرای برنامه های کاهش خطر انجام می شود و طی سال های اخیر تهیه طرح های جامع سه گانه کاهش خطرپذیری زلزله، سیل و خشکسالی کشور با همکاری وزارتخانه های تخصصی ذی ربط در اولویت انجام اقدامات قرار گرفته است.

نجار تاکید کرد: به دنبال تصویب قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، سطح مدیریت حوادث به "شورای عالی" به ریاست رئیس جمهور، متشکل از وزرای کلیدی ارتقا یافته است.

معاون وزیر کشور به ایجاد ساختار های مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه ها و شهرداری ها به عنوان جوامع محلی و دستگاه های ذینفع اشاره کرد و گفت: توسعه مراکز آموزشی به منظور پرورش نیروی انسانی متخصص و نهادینه کردن مفهوم کاهش ریسک در جامعه، ایجاد شبکه های لرزه نگاری و به روز کردن شبکه شتاب نگاری و سایر شبکه های لرزه ای در کشور و گنجاندن مفاهیم مدیریت بحران در کتب درسی دانش آموزی و دانشگاهی از دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کاهش اثرات بلایای طبیعی است.

بیشتر بخوانید: نجار: رفع تحریم ها خسارت ناشی از حوادث را کاهش می دهد

رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور بر محوری بودن همکاری های منطقه ای در چارچوب سندای تاکید کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشور های عضو اکو، تعهد خود را برای کاهش خطرپذیری سوانح و اجرای اولویت های منطقه ای اعلام کرده است. در اجلاس گروه کارشناسی اکو در تهران با کمک اسکاپ پیش نویس چارچوب منطقه ای کاهش خطرپذیری سوانح به عنوان نقشه راه اجرای چارچوب سندای تهیه و در اجلاس استانبول به تصویب رسیده است.

معاون وزیر کشور افزود: در یک اقدام منطقه ای دیگر مقر دائمی مرکز منطقه ای مدیریت اطلاعات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه (اپدیم) با حضور مقامات بلند مرتبه جمهوری اسلامی ایران و اسکاپ، سال گذشته در تهران افتتاح شد تا همکاری کشور های منطقه برای پیشگیری از مخاطرات در دستور کار قرار گیرد.

نجار در ادامه به استقبال مقامات ملی و استانی کشورمان از آغاز به کار مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این امر موجب تشویق بیشترما برای استمرار بخشیدن فعالیت ها و به کارگیری توان علمی کشور در دستیابی به ۷ هدف تعیین شده در چارچوب سندای است. تشویق سایر بخش ها به همکاری در زمینه فرهنگ سازی و افزایش ضریب نفوذ دیدگاه های چارچوب سندای در برنامه های کاهش خطرپذیری سوانح و توسعه از رویکرد هایی است که مجمع ملی برای تضمین مشارکت هرچه مطلوب تر ذینفعان به دنبال آن است.

رئیس هیات اعزامی کشورمان درباره اولویت های اقدام توسط دبیر خانه مجمع ملی با همکاری و هماهنگی کلیه دستگاه های کشوری تصریح کرد: در قالب یک برنامه دوساله و بر اساس ۴ اولویت تعیین شده در چارچوب سندای تهیه گردیده است. در این برنامه بروز رسانی استراتژی کشوری برای کاهش خطرپذیری سوانح نیز در برنامه گنجانده شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران طی ماه های اخیر از ۲۱ مارس ۲۰۱۹ که مصادف با آغاز سال نو ایران است با سوانح متعددی روبرو بوده است، تصریح کرد: حادثه سیل در ۲۵ استان کشور نمونه بارزی از این گونه سوانح است. گستردگی بارش ها، تاکنون درکشور ما بی سابقه بوده است، به گونه ای که حدود دو سوم پهنه سرزمینی کشور را به صورت هم زمان ویا بازه زمانی کوتاه مدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۲۳۵ شهر و ۴۳۰۴ روستا متأثر از سیلاب ها بوده است که تعداد حدود ۷۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب و بیش از صد هزار واحد مسکونی دچار خسارت شده است.

نجار خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی از قبل طراحی شده با بکارگیری ظرفیت های ملی و محلی خود از جمله دستگاه های اجرایی، نیرو های نظامی و انتظامی، ارتش و بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مشارکت آحاد جامعه در مدت محدود عملیات امداد و نجات و اسکان اضطراری آسیب دیدگان اقدام کرد و با تخلیه بیش از ۲۵۰ هزار نفر در مناطق تحت تأثیر توانست با کمترین تلفات جانی نسبت به ساماندهی موقت مناطق آسیب دیده اقدام کند.

معاون وزیر کشور در پایان سخنان خود در ششمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح به بد عهدی آمریکا در قبال کمک رسانی به حادثه دیدگان از سیل اخیر در کشور اشاره کرد.

وی گفت: در جریان این حادثه متاسفانه دولت امریکا با اعمال سیاست های محدود کننده از جمله تحریم بانکی جمعیت هلال احمر ایران، محدودیت های زیادی برای کمک رسانی بین المللی حتی از طریق فدراسیون های هلال احمر و صلیب سرخ جهانی فراهم کرد. جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از کمک ها و همکاری های منطقه ای و بین المللی معتقد است کلیه امور بشردوستانه باید در مسیر صحیح و با رعایت اصول و معیار های جهانی از جمله بیطرفی و بی غرضی و به دور از تحریم های ناعادلانه جریان یابد.

انتهای پیام/


ایجاد ساختار‌های مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها برای کاهش اثرات بلایای طبیعی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد