بازدید: 30

تجزیه فیس بوک؟!

قدرت فیس‌بوک ترسناک است و باید کاهش یابد. وی که روزگاری با «مارک زاکربرگ» هم اتاقی بود و در دانشگاه هاروارد درس می‌خواند، شبکه اجتماعی فیس‌بوک را با همکاری زاکربرگ در اتاق دانشگاه تأسیس کرد.
تجزیه فیس بوک در راه است
 
میترا جلیلی| فیس بوک، این غول دنیای تکنولوژی که حالا دیگر چند شبکه پیام رسان موبایلی ازجمله واتس اپ و اینستاگرام را نیز در مالکیت دارد این روز ها هدف انتقاداتی تند قرار گرفته است. با توجه به تأثیرگذاری فیس بوک در نتیجه پایانی انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا، حالا بر دامنه نگرانی ها برای انتخابات ۲۰۲۰ این کشور افزوده شده و بسیاری معتقدند باید با جدا شدن برنامه های محبوب و پرطرفدار اینستاگرام و واتس اپ به طور کامل از فیس بوک، قدرت این شبکه اجتماعی کمتر شود چرا که حالا فیس بوک قدرتی نامحدود دارد و می تواند آینده امریکا یا هر کشور دیگری را رقم بزند. برخی نیز اعتقاد دارند که فیس بوک باید به شرکت هایی کوچک تر تبدیل شده و عملاً چند تکه شود تا امکان تأثیرگذاری آن در انتخابات بسیار کمتر شود.

ایده های بزرگ فیس بوک
البته باید گفت که فیس بوک اصلاً با این موضوع موافق نیست و اعتقاد دارد که جداسازی این شبکه اجتماعی برای اقداماتش پاسخگو نخواهد بود و عملاً مانع رشد و توسعه این شبکه اجتماعی قدرتمند و پرطرفدار خواهد شد. به هرحال «مارک زاکربرگ» ایده هایی بزرگ در سر دارد و حتی بتازگی در کنفرانس F۸ به طور رسمی اعلام کرد که به دنبال ادغام خدمات پیام رسان ها و شبکه اجتماعی خود است تا کاربران بتوانند برای همدیگر پیام ارسال کنند بدون اینکه عضو همه این پیام رسان ها باشند.
 
این قابلیت بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته و حالا انتشار اخباری مبنی بر جداسازی احتمالی این شبکه های پیام رسان موبایلی، برخی از مردم را نیز نگران کرده است. درمقابل هجمه هایی که بتازگی به فیس بوک صورت گرفته است، فیس بوک خواستار کنترل بیشتر در مورد محتوای مضر، یکپارچگی سیستم های انتخابات، حریم خصوصی و قابلیت انتقال داده ها شده و هیچ صحبتی درباره احتمال این تجزیه انجام نشده است. آنچه مسلم است اینکه زاکربرگ درحال حاضر حدود ۶۰ درصد از سهام رأی گیری فیس بوک را در اختیار خود دارد و به همین دلیل هم می تواند مانع بسیاری از تصمیم گیری های بیرونی شود.

بنیانگذار فیس بوک علیه فیس بوک
اما ایده جداسازی فیس بوک از کجا آغاز شد؟ کریس هیوز (Chris Hughes) از مدیران پیشین فیس بوک و یکی از بنیانگذاران این شبکه اجتماعی، چندی پیش به نیویورک تایمز گفت: قدرت فیس بوک ترسناک است و باید کاهش یابد. وی که روزگاری با «مارک زاکربرگ» هم اتاقی بود و در دانشگاه هاروارد درس می خواند، شبکه اجتماعی فیس بوک را با همکاری زاکربرگ در اتاق دانشگاه تأسیس کرد.
 
«کریس هیوز» در این مصاحبه گفت: امروز در فیس بوک یک انحصار وجود دارد و حتی کارکنان این شبکه اجتماعی نمی دانند الگوریتم این کمپانی برای نمایش محتوا به کاربران فیس بوک، چیست. با توجه به این انحصار، فضایی ضد رقابتی ایجاد شده است و ازسوی دیگر «مارک زاکربرگ» امنیت کاربران را فدای رشد این پلتفرم کرده است.
 
وی یادآور شد: زاکربرگ و فیس بوک رشد اقتصادی را بر علایق و مخصوصاً حریم خصوصی کاربرانش ترجیح داده، اما ازسوی دیگر خواستار قانونگذاری بیشتر از سوی واشنگتن است. البته «کریس هیوز» فیس بوک را متهم اصلی در ماجرای انتشار اخبار جعلی انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا نمی داند و معتقد است که این اخبار در محل های دیگری هم براحتی منتشر می شدند و خواهند شد. اما به هرحال من نگران قدرت این شبکه اجتماعی هستم.

دموکرات ها در کنار جمهوریخواه ها
دامنه این نگرانی به سناتور های امریکایی هم رسیده است و بسیاری از آن ها خواستار تجزیه فیس بوک هستند و از دولت امریکا می خواهند تا این موضوع را مورد بررسی دقیق قرار دهد. جالب اینجاست که برخلاف روال معمول، این بار هم نمایندگان دموکرات و هم جمهوریخواه بر این موضوع اتفاق نظر داشته و معتقدند که باید قدرت فیس بوک در انتخابات بعدی بسیار کمتر از حال حاضر باشد تا امکان هیچ سوء استفاده ای وجود نداشته باشد.
 
ازآنجا که برخی از سناتور ها قصد ورود به کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰ را دارند این موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال «جو بایدن» رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ نیز در گفتگو با آسوشیتدپرس از تقسیم فیس بوک به چند شرکت کوچک صحبت کرد.
 
معاون سابق رئیس جمهوری در دوران اوباما اعلام کرد به طورجدی به قوانین «آنتی تراست» در مورد برخی کمپانی های آی تی ازجمله فیس بوک نپرداخته ایم و حالا دیگر زمان آن فرا رسیده که این موضوع را در کانون توجه قرار دهیم. فیس بوک نباید نقشی عمده در انتخابات ایفا کند و فضا را به گونه ای در اختیار برخی قرار دهد که بتوانند با انتشار اخبار جعلی و... نتیجه انتخابات را به نفع یک فرد یا جناح خاص رقم بزنند.

دو کاندیدای دیگر دموکرات ریاست جمهوری نیز «کامالا هریس» و «کوری بوکر» هستند که درباره قدرت و بزرگی فیس بوک هم راستا با کریس هیوز (Chris Hughes) از مدیران پیشین فیس بوک صحبت می کنند. «الیزابت وارن» دیگر کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری امریکا نیز موافق تجزیه فیس بوک است.
 
وارن تاکنون درباره کمپانی های مختلف ازجمله آمازون و گوگل نیز اعتقاد به کمتر شدن قدرت آن ها داشته و اکنون نیز بر قوانین «آنتی تراست» تأکید دارد. البته باید گفت که «بوکر» ارتباطات مالی و سیاسی گسترده ای با سیلیکون، ولی دارد و اظهارات وی درباره جداسازی فیس بوک از اینستاگرام و واتس اپ و متهم کردن فیس بوک در انتخابات ۲۰۱۶، برخی را متعجب کرده است.

«کامالا هریس» از دیگر سناتور های امریکایی نیز گفت: باید نگاه جدی و ویژه به فیس بوک داشته باشیم چرا که این سرویس همچنان بدون قانونگذاری مشغول فعالیت است. من معتقدم فیس بوک رشد بسیار زیادی را تجربه کرده و این رشد را نسبت به حفظ حریم خصوصی کاربران خود مقدم دانسته است. گفتنی است که ۲۰ نماینده دموکرات قصد دارند در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میلادی نامزد شوند و بیشتر آن ها هم بر تجزیه فیس بوک اتفاق نظر دارند.
 
منبع: روزنامه ایران

تجزیه فیس بوک؟!
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • تولید پلاستیک های تجزیه پذیر/کاهش مدت زمان تجزیه به کمتر از دو سال


  محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیرموفق شدند پلاستیک های تجزیه پذیری در حد نیمه صنعتی تولید کنند که درمدت زمان کوتاهی تجزیه می شوند.
 • یک مسئول مصری: اسرائیل به دنبال تجزیه آفریقاست / این تجزیه از طریق بازی با «کشورهای اطراف رود نیل» انجام می‌گیرد


  سعاد شلبی، معاون وزیر خارجه مصر و عضو کمیته حکمای کومسای آفریقا طی سخنرانی خود در انجمن "اتحادیه آفریقا در مسیر اتحادیه اروپا، فرصت‌ها و چالش‌ها" در قاهره با بیان اظهارات مذکور گفت، این تجزیه از طریق بازی با کشورهای اطراف رود نیل برای تحت فشار قرار د
 • تجزیه کردستان عراق منطقه به نفع اسرائیل است/ ایران با هرگونه تجزیه طلبی در منطقه مخالف است


  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران با هرگونه تجزیه در منطقه مخالف است چراکه تجزیه کشورها باعث بی‌ثباتی و به نفع اسرائیل و کسانی است که می‌خواهند نا امنی را در منطقه گسترش دهند.
 • آمریکا و اروپا به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی هستند/دولت اردوغان قاطعانه ایستاده و به دنبال سرکوب هرگونه تجزیه طلبی است


  مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام گفت: آمریکا، انگلیس، اروپا و رژیم صهیونیستی به دنبال لطمه زدن و تجزیه کشورهای اسلامی هستند و می خواهند قومیت ها را برای تجزیه طلبی تحریک کنند.
 • تجزیه فیس بوک؟!


  قدرت فیس‌بوک ترسناک است و باید کاهش یابد. وی که روزگاری با «مارک زاکربرگ» هم اتاقی بود و در دانشگاه هاروارد درس می‌خواند، شبکه اجتماعی فیس‌بوک را با همکاری زاکربرگ در اتاق دانشگاه تأسیس کرد.
 • طرح تجزیه یمن بعد از شکست در جنگ


  منابع خبری چندی است که گمانه‌زنی‌هایی را درباره تجزیه یمن مطرح کرده‌اند، پایگاه یمنی «المشهد الیمنی» با استناد به اطلاعاتی که از منابع عربی و بین‌المللی به دست آورده است، روز سه شنبه از برنامه‌ای در ابعاد بین‌المللی به منظور تقسیم این کشور به سه اقلی
 • تجزیه یمن به ضرر عربستان است


 • بارزانی تجزیه شد!


  در پی برگزاری همه‌پرسی اخیر کردستان عراق و افزایش اختلافات میان احزاب کُردی، اکنون مسعود بارزانی نه تنها منصب ریاست اقلیم را از دست داده بلکه "اختیارات" او نیز سلب می‌شود.
 • آیا عراق تجزیه می شود؟!


  العرب نوشت: دولت بغداد واقعا در شرایط سختی به سر می برد؛ تشنه منابع مالی است و آمادگی از دست دادن کرکوک را ندارد؛ همزمان از ارائه یک الگوی سیاسی مورد قبول که مانع از تجزیه این کشور شود نیز عاجز است.
 • گام به گام با بی بی سی برای تجزیه ایران!


  کلیپی از گام به گام با بی بی سی برای تجزیه ایران را مشاهده می کنید
 • تجزیه یمن با توافق ریاض


  وزیر اطلاع‌رسانی وابسته به دولت مستعفی یمن اعلام کرد که «توافق ریاض» سه شنبه با حضور ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهور مستعفی یمن امضا می‌شود.
 • طرح تجزیه یمن به سه اقلیم افشا شد


  پس از شکست تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن گرایشی برای تقسیم کردن این کشور به ۳ اقلیم به وجود آمده است.
 • تب تجزیه یمن بعد از کندی تیغ تجاوز


  تشدید اختلافات میان عربستان و امارات و فروپاشی تدریجی ائتلاف سعودی تأثیر خود را بر عرصه‌های میدانی و سیاسی یمن باقی گذاشته و بر اساس توافقات انجام شده، متجاوزان در حال توطئه‌چینی علیه یکپارچگی یمن هستند.
 • دنیای تجزیه شده مطبوعات


  گروه جامعه ــ عضو گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان مناسب نبودن برخی اتفاق‌ها در نمایشگاه‌های پیشین مطبوعات و توجه به تجزیه دنیای مطبوعات، بر لزوم بازنگری سیاست‌ها و چگونگی برگزاری نمایشگاه‌های مطبوعات در آینده تأکید کرد.
 • شکست تجزیه سوریه و یمن


  ایده «خاورمیانه جدید» که اولین بار توسط «کاندولیزا رایس»، وزیر امور خارجه «جورج بوش» پسر در سال ۲۰۰۵ مطرح شد، یکی از راهبرد‌های بلندمدت آمریکا برای غرب آسیا به شمار می‌آید که بر اساس آن بنا بود، دامنه‌ای از بی‌ثباتی، هرج‌ومرج و خشونت از لبنان، فلسطین

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها