بازدید: 9

هدایت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان با ابررایانه‌ای فوق پیشرفته +تصاویر

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1777933
هر تلسکوپی به یک مرکز فرماندهی برای کنترل، هدایت، جمع آوری و پردازش داده‌ها نیاز دارد، از این رو دانشمندان به ساخت پیشرفته‌ترین ابر رایانه جهان برای هدایت یک تلسکوپ مشغول اند.
به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان به تازگی طراحی و آماده سازی ابر رایانه ای فوق پیشرفته برای هدایت و کنترل تلسکوپ آرایه ای را در دست گرفته اند. در ساخت این تلسکوپ بزرگ آرایه ای با نام SKA حدود ۴۰ موسسه از ۱۱ کشور جهان مشارکت داشته اند.
 

تلسکوپ SKA به ستاره شناسان اجازه می دهد آسمان را با چنان جزئیاتی مشاهده کنند که با دیگر تلسکوپ های فعال کنونی امکان پذیر نبوده است.
 
مرکز هدایت، کنترل و پردازش این تلسکوپ از ۲ ابر رایانه فوق پیشرفته تشکیل شده است و به تازگی محققان وارد فاز طراحی مهندسی برروی یکی از ابر رایانه های آن شده اند.
 
کنسرسیوم SDP که به وسیله دانشمندان دانشگاه کمریج هدایت می شود به مرحله پردازش داده های جمع آوری شده به وسیله تلسکوپ می پردازد.
 
تلسکوپ رادیویی SKA دارای ۲ ابر رایانه است که در آفریقای جنوبی (منطقه کیپ تاون) و کشور استرالیا (منطقه پرت) فعال خواهند شد.
 

افزون بر جمع آوری داده ها تلسکوپ باید بتواند بین اطلاعات قابل استناد و اطلاعات فاقد ارزش علمی تمایز قائل و آن ها را ازهم شناسایی و تفکیک کند. ابر رایانه SDP مسئول پردازش پنج ترابایت داده در یک ثانیه که حدود ۱۰۰ هزاربار سریع تر از میانگین سرعت پیش بینی شده اینترنت جهانی و پهنای با تا سال ۲۰۲۲ است.
 
این ابر رایانه در زمان اتمام ساخت و بهره برداری ۲۵ درصد سریع تر از ابررایانه Summit شرکت IBM عمل خواهد کرد که امروزه لقب سریع ترین ابر رایانه جهان را در اختیار دارد.
 
فناوری های مختلفی در ساخت این تلسکوپ مورد استفاده قرار خواهد گرفت از جمله الگوریتم یادگیری زبان ماشین که به آن امکان می دهد تا تداخل های فرکانس رادیویی RFI و سایر منابع ایجاد صدا های پس زمینه را از داده ها شناسایی و حذف کند.
 
به گفته کارشناسان افزون بر هدایت و کنترل داده های دریافتی از تلسکوپ، از ۲ ابر رایانه در آینده می توان در زمینه های علمی دیگر بهره برد، از جمله فعالیت های پژوهشی که به محاسبات فوق العاده زیاد با دقت و سرعت بالا نیاز دارند.
 

مدل سازی ها، بررسی دگرگونی های اقلیمی، پیش بینی و تجزیه تحلیل وضعیت آب و هوا، پژوهش های پزشکی، نجوم، کیهان شناسی و در بسیاری دیگر از حوزه ها از این ابر رایانه ها استفاده خواهد شد.
 
منبع: universetoday
 
انتهای پیام/
آشنایی با سریع ترین ابر رایانه جهان

هدایت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان با ابررایانه‌ای فوق پیشرفته +تصاویر
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها