بازدید: 13

جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت

منبع : برترین ها کد خبر: 1777709
«بازی تاج و تخت» به نقطه آخر خود رسیده است، بعضی مخاطبان و منتقدان از کلیت فصل هشتم راضی اند و اغلب ناراضی، دلایل شان متعدد است، اما اکثرا بر یک نکته اتفاق نظر دارند و آن چیزی نیست جز «انفعال یا محو بودن جان اسنو» و اینکه دیگر نشانی از قهرمان محبوبشان نمی‌بینند.

برترین ها: «بازی تاج و تخت» به نقطه آخر خود رسیده است، بعضی مخاطبان و منتقدان از کلیت فصل هشتم راضی اند و اغلب ناراضی، دلایل شان متعدد است، اما اکثرا بر یک نکته اتفاق نظر دارند و آن چیزی نیست جز «انفعال یا محو بودن جان اسنو» و اینکه دیگر نشانی از قهرمان محبوبشان نمی بینند؛ «جان» این روز ها بسیاری را نومید و سرخورده کرده است و آخرین اژد ها هیچ نشانی از «اِگان تارگرین فاتح» ندارد. در این یادداشت نگاهی کرده ایم به جنبه های مختلف شخصیت جان اسنو و سِیر او در داستان با توجه به ابعاد و تفاسیر روانکاوانه، سیاسی و اسطوره ای.

هشدار: اگر فصل پایانی را هنوز تماشا نکرده اید، در این یادداشت خطر افشاء داستان وجود دارد.

 

جان اسنو، در ادبیات هم حرامزاده است؟!

در همه ی «تراژدی» های مشهور تاریخ ادبیات غرب، از نمونه های باستانی یونانی - رومی تا مدرن برای قهرمان و ضدِ قهرمان چند تیپ و داستان بیشتر وجود ندارد. قصه ی انسان هایی که در مواجهه با سرنوشت، دچار سقوط اخلاقی و تباهی در زندگی میشوند در مقابلِ شخصیت هایی که از سختی و رنج تکامل می یابند و رستگار می گردند. در «بازی تاج و تخت» خط داستانیِ سقوط، معطوف به «سرسی» است و قهرمان پنهانی که قرار است تکامل یابد و ظهور کند جان اسنو است به همراه دنریس. اما شخصیت «جان» ویژگی های دراماتیک و تراژیک کامل تر و سرراست تری دارد؛ او در دنیایی اشرافی و بی رحم حرامزاده یک لرد است و عملا بیرون از خانواده، خجالتی است و فرصت دیده شدن و خودنمایی نداشته، خود خواسته تبدیل به یک سرباز تبعیدی در انتهای دنیا میشود، مورد خیانت واقع شده، کشته میشود و مجددا بر میخیزد. مُلک پدری اش را پس میگیرد و باقی مانده خانواده را دور هم جمع می کند، در مسیر ترقی سیاسی و مقام قرار می گیرد و شاه میشود، سپس در حالی که در برابر ملکه جدیدی زانو زده است میفهمد که خونِ پادشاهی دارد و وارث قانونی تاج و تخت است ...

جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت

داستان های مشهور درباره شخصیت یتیمی که پادشاه میشود یا فرزند پنهانی است و ... فراوان است، اما موردِ جان اسنو در میان آن ها ترکیبی، جالب پیچیده و بسیار مناقشه برانگیز است از جبر و سرنوشت، اختیار و انتخاب، بخت و اقبال، میراث پدران، تباهی اخلاقی مردمان، خیانت و سوگند، نزاع بر سر قدرت و البته زنان.

قدمایی مانند ارسطو معتقد بودند شخصیت پردازی در درام معطوف به یک «تیپِ اخلاقی» است با رنگ و لعاب که اشتباهاتش باعث سقوط وی می گردد؛ مفسران جدید بالعکس، شخصیت های پیچیده با «ریزه کاری های عقلائی» را بیشتر می پسندند، اما یک اشتراک هم وجود دارد: هر دو گروه معتقدند نقطه ی عطف و چرخش داستان و شخصیت، «دگرگونیِ اخلاقی و معرفتی» است.

شخصیت جان اسنو که اکنون مخالفان زیادی دارد از آن نظر مساله دار و متناقض است که کاملا یک «تیپ اخلاقی» است باکمترین چرخش و دگرگونی! و در عین حال با وجود اشتباهات فراوان بدون مجازات اغلب در مسیر صعود قدم بر می دارد.

قهرمانی در «غیرتراژیک ترین» وضعیت ممکن

«جان اسنو» به عنوان یکی از چند شخصیت اصلی داستان، با قاطعیت میشود گفت بی تاثیرترین و قابل پیش بینی ترین شخصیت است که موفقیت شخصی ناشی از تصمیم و انتخاب های خود ندارد و مطلقا تابع بخت است و الطاف نویسنده. البته که «جورج مارتین» نویسنده ای بزرگ و نابغه است، اما چرا و چگونه جان اسنو با وجود عدم تبعیت از قاعده ی درام، دائما در مسیر صعود و بخت است؟

جان هنگامی که سرباز و رهرو است فکر می کند بهترین است (تا جایی که مثلا جیور مورمونت، فرمانده نایت واچ بار ها به او تذکر میدهد)، اما وقتی در موقعیت فرماندهی و پادشاهی قرار میگیرد سست است و متزلزل و منفعل، «غالبا» با حوادث زمان همراه میشود و معمولا یک زن مانند ایگریت، ملیساندر، دنریس، سانسا و آریا او را از مهلکه و مشکلات نجات میدهد. سپس در کمال ناباوری جان که در آن موارد عمل قهرمانی انجام نداده (بلکه اشتباهاتی نیز داشته) پاداش میگیرد و ارتقاء می یابد بدون آنکه بپذیرد به خاطر غرور و احساسات شخصی، واقعیت را نپذیرفته و اشتباه کرده است.

جان اسنو مانند پدرش، برادرش راب یا فرمانده اش مورمونت و مشاورش داووس صرفا مردی است خوب، با اخلاق و پاکدل در میان جماعتی از دشمنان و هیولاها؛ در حالی که دیگران با وجود موقعیت های ساده تر، به خاطر اشتباهات کوچکترشان بهایی سنگین میپردازند، اما سرنوشت جان با آن ها تفاوت فاحش دارد و گویی باید باور کنیم همین ویژگی های ساده به همراه یک نام خانوادگی برای داشتن صلاحیت رهبری سیاسی و پیچیدگی های مرتبط با آن کافی است (ولو اینکه در پایان داستان، بر تخت ننشیند)

جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت

جان در حالی که از همان ابتدای ورود به نایت واچ، به عنوان گزینه فرماندهی در آینده انتخاب می گردد ذهنش تا انتها به دنبال تکاور شدن و سربازِ خوب بودن است، در حالی که مورمونت بار ها به وی می گوید عکس العمل های بچگانه و احساسی انجام ندهد، در هنگام بازداشت پدر، شروع جنگ ۵ پادشاه و مرگ پدر یا قصد فرار می کند یا به آلسیر تورن (استاد آموزش نظامی) حمله می کند و ... و در همه این موارد بدون مجازات، توسط فرمانده بخشیده می شود و یا توسط دوستانش مجبور به ماندن می گردد.

در «هنر جنگ» که جان اسنو داعیه ی آن را دارد از همان ابتدای داستان تک رو و بدون استراتژی و هوشمندی لازم است و سراسر غریزه و احساسات؛ وقتی «کورینِ نیم دست»، به جان ماموریت می دهد او را بکشد و برای جاسوسی به وحشی ها بپیوندد جان اسنو، یکی از ضعیف ترین جاسوس های تاریخ سینماست! در جنگ با وحشی ها استنیس به داد او می رسد، در جنگ حرامزادگان سانسا، در جنگ با مردگان عمو بنجن، آریا و دنریس، در نهایت در فتح کینگز لندینگ اژدها! معمولا به جای اینکه او از خانواده و دوستانش محافظت کند، آن ها او را از مخمصه ها نجات می دهند. جان، اکنون نسبت به فصول پیشین حتی دیگر سرباز خوبی هم نیست و یک نظاره گر محض است که از این سو به آن سو می رود.

فرماندهی بدون تدبیر و نرمش سیاسی

در فصل اول تیریون و جیمی لنیستر در همان ابتدا سعی می کنند به او بفهمانند که «دیوار» پایان دنیاست و خانواده جدیدش مشتی تبهکار و متجاوز، اما او وقتی دیگر راه بازگشتی نیست متوجه میشود. استنیس به او میگوید در مقام فرماندهی مانند پدرش رفتار نکند، اما جان اسنو برای خود آنقدر دشمن می سازد تا کشته شود. سانسا به او می گوید اسیر بازی های رمزی بولتون و تله های او نشود، اما جان دقیقا با میل خود به وسط تله میرود و بسیاری قربانی روشِ جنگیدن او میشوند. «وَریس» تلاش می کند با تجربه و درایت سیاسی خود او را متوجه خشونت های آتی و خشم دنریس نماید، اما تا فتح کینگز لندینگ، جان همچنان به این موضوع پی نمی برد و مثال های فراوان دیگر.

اگرچه جان به دلیل حرامزادگی در خانواده برای فرماندهی و جانشینی تربیت نشده بود از بخت خوب، فرماندهان و رهبران و استادان باتجربه و با درایتی داشت، اما کمتر یاد گرفت و بیشتر از هر چیز به خودش وفادار بود و اخلاقیات پدرش. شاهد آنکه برخلاف عرصه سیاست که برای مملکت و مقام هیچ سوگندی نشکست در امور شخصی خیلی وفادار نبود.

جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت

جان سوگند وفاداری به نایتز واچ را با چند بار قصد فرار می شکند و همچنین سوگند عدم ارتباط با زنان را به بهانه جاسوسی؛ بعد از دلدادگی با ایگریت با فرار خود عملا به وی خیانت می کند، سپس در مقام فرماندهی نایتز واچ به دلیل همان علاقه و اشتیاق به ایگریت و منس رایدر با عبور دادن وحشی ها به سربازان خود خیانت می کند. سوگند رازداری با دنریس را نیز سریعا با افشای راز برای خواهرانش می شکند.

از سویی جا هایی که باید دروغ بگوید یا حقیقت را نگوید افتضاح است، مانند دوره جاسوسی در میان وحشی ها یا افتضاح در میانه مذاکرات صلح با سرسی و بعد تر میان خواهرانش و دنریس. جان در گفتگو با سمول تارلی یا وَریس «حقیقت» وراثت و پادشاهی اش را در برابر سوگند به دنریس، در حالی تفسیر به «خیانت» می کند که گویی حرف مرد یکی است و هر سخنی که قدیمی و پیشینی است «نیک» است و هر امر جدیدی، باطل و بد.

وستروس، شایسته پادشاهی بهتر از جان اسنو

جان کمتر یاد می گیرد، از طرفی هیچ گاه مسئولیت هایش را کامل و درست انجام نمی دهد و فقط درگیر تصلب و جنبه های اخلاقی اموری است که ذاتا اجرایی و تجربی اند و بسیار متغیر. از سویی تک روی او در مقام فرماندهی حتی شامل زیردستان و خانواده اش هم میشود و مبنای تصمیماتش را به هیچ کس توضیح نمی دهد ولو در جهت روشنگری و کسب حمایت. نه مشورت می کند، نه وقت شناس است، نه مهارت ارتباطی و اقناعی دارد، نه دیپلماسی و ... در حالی که می داند شمالی ها مردمانی خودسرند و در راه پادشاهی وی خون ها داده اند بدون توضیح (حتی به خواهرش) تاجش را تسلیم می کند و متحد دنریس میشود. سپس در حالی که ارتش مردگان محاصره شان کرده و آخرین چیزی که لازم دارند اختلاف است حقیقت تولدش را به دنریس می گوید. (مانند ند استارک که به جای غصب قدرت، با ساده انگاری به سرسی گفت که راز او و جیمی را می داند)

در طول داستان، انتظار داریم بالاخره در نقطه ای جان اسنو در حوزه سیاست، جنگ و مناسبات قدرت تکامل یابد و بالغ شود به آنچه که باید باشد (اگان تارگرین)، اما بالعکس تا جایی عقب می کشد که در جواب واریس درباره شاه بودن او، اصرار دارد به دنریس وفادار باشد در حالی که دیگر در ذهنش وفادار نیست. «آخرین اژدها»، هیچ نشانی از خونِ پادشاهی خود ندارد و شخصیت اگان تارگرین از جان اسنو حرامزاده، کمتر و پایین تر است. گویی آنقدر بار پادشاهی برای اسنو سنگین است که او را کاملا از دور بازی خارج نموده است و ته مانده ی غلیظی از اخلاقیاتش باقی گذاشته است.

«کمال گرایی اخلاقی» وی باعث شده در پایان دیگر حتی میلی به جنگ و قشون کشی هم ندارد حتی در کشتن سربازان لنیستری (که بار ها دوست داشته ساقط شان کند) و در جنگ نهایی بسیار بی فایده و سراسر شک است. او میل مطلق به حقیقت و اخلاق و قهرمان بازی در معرکه جنگ و سیاست دارد. همه مشکل او این است که از «جنگِ قدرت» لذت نمی برد و «در بازی تاج و تخت» بی انگیزه ترین فرد، و البته محق ترین آنهاست.

جان اسنو در حال گریز از ایزدبانوی «بخت»

جان اسنو که در فصول ابتدایی ویژگی دلاوری و شجاعت، شاخصه اصلی اش بود این روز ها نه قهرمان است و نه ضد قهرمان، کاربردی تزیینی و جایی در میانه و حواشی داستان اختیار کرده، ناظر است و مرعوبِ زنان اطرافش. دیگر کمتر نشانی از دلاوری مردانه سابق دارد و دائما بین اختلافات دنریس و خواهرانش در حال رفت و آمد است. او که هرگز مادری نداشته است بنا به طبیعت و تربیت خود در برابر همه زنان داستان مغلوب است و به دنبال کمک گرفتن و کسب رضایت از آنان. تابع و تحت فرمان و کنترل است مانند اژد های دربند.

جان دائما به وسیله «بخت» پاداش می گرفت در ازاء ناکامی هایی که به دلیل خوب و اخلاقی بودنش اتفاق افتاده (و البته پرهزینه برای دیگران) به راستی چرا؟ به نظر می رسد راز شخصیت پردازی جورج مارتین در اینجا نهفته است.

جان به دلیل حرامزاده بودن و احساس گناه و زائیده گناه بودن، چنان اعتماد به نفس کمی دارد که تصاحب تاج و تخت (و حق خود) را عین «خیانت» می داند، اما بخت همچنان دست از سر او بر نمی دارد.

جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت

کتلین استارک در فصل سوم به همسر راب می گوید: "تمامی این بلا هایی که بر خانواده من نازل میشود، به این خاطر است که نتوانستم یک پسر بدون مادر را تحمل و بزرگ نمایم. " این جمله و مشابه آن در متن داستان بسیار مهم است، به این دلیل که خدای رومیِ «بخت و اقبال» یعنی فورتونا ((Fortuna یک ایزدبانو و زن می باشد و در علم سیاست نماد مهمی محسوب می گردد.

جان اسنو که بی مادر بزرگ شده و در کودکی هم از بیماری سختی نجات یافته، تحت حمایت الهه ی بخت است. از طرفی در زندگی واقعی او نیز نشان دادیم که تحت حمایت و کمک زنان اطرافش واقع شده است و شاید به همین دلیل حتی در مدیریت احساسات و غرایز در برابر تصمیم گیری عقلائی متزلزل است، از زیرکی و شم زنانه بهره ای نبرده است، زیرا غریزه ی مادری را تجربه ننموده و از سویی تا قبل از ایگریت با هیچ دختری آشنایی نداشته است و حالا مقهور زنانی مانند سانسا، آریا و دنریس است.

در پایان گفتنی است رومیان معتقد بودند ایزدبانوی بخت اگرچه برای دلیران هدایای بسیاری در آستین دارد، اما به همان نسبت باید از آن ترسید، زیرا خُلق او مانند جزر و مد است و غیرقابل اعتمادترین نیروی بشر؛ از این جهت با او نمیتوان و نباید همدستی کرد. از طرفی فورتونا از «گریزندگان» خود متنفر میشود و آن ها را خوار می دارد. گویی جان اسنو که تاکنون با دلیری خود «بخت» را فراری می داد حالا در ماجرای حق پادشاهی و رقابت بر سر تاج و تخت، در حالِ گریز از بخت و فورتونا است و عرصه را برای دنریس که با اعمالش (و نه بخت) شایستگی هایی بیش از داشتن حق وراثت و نام خانوادگی برای فرمانروایی نشان داده، خالی نموده است.


جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • جان اسنو، پادشاهی مرعوب زنان و گریزان از بخت


  «بازی تاج و تخت» به نقطه آخر خود رسیده است، بعضی مخاطبان و منتقدان از کلیت فصل هشتم راضی اند و اغلب ناراضی، دلایل شان متعدد است، اما اکثرا بر یک نکته اتفاق نظر دارند و آن چیزی نیست جز «انفعال یا محو بودن جان اسنو» و اینکه دیگر نشانی از قهرمان محبوبشا
 • انتقادات تند کیهان از فردوسی پور: او سطحی و مرعوب است/تصاویری که نشان داد مبتذل و چندش بود/معاون سیما مرعوب او است


  برای اولین بار در تاریخ صدا و سیما بود که در یک برنامه، مجری برنامه به خود جرأت داد و صراحتا کلام یکی از بزرگان کشور را هدف سخریه گرفت!
 • تغییر نام رسمی پادشاهی مطلقه سوازیلند به " پادشاهی اسواتینی"


  سوازیلند یکی از فقیرترین کشورهای آفریقا و جهان است که بیش از یک چهارم جمعیت این کشور به ویروس " اچ ای وی" مبتلا هستند. این کشور بیش از 17 هزار کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به 1 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد.
 • امام جمعه ای که از لقب «آیت الله» گریزان است


  تاکنون دو سه نوبت در جلسات، خود و دیگران را از این گونه امور (استفاده از عنوان آیت الله) بر حذر داشته و گفته‌ام بنده را جز «محمد علی نکونام» نخوانند
 • زور من به قانون گریزان پرنفوذ و صاحب قدرت نمی رسد


  کسی که صاحب بانک و مال و بازار مبل است (علی_انصاری) و در تلویزیون هم شما تبلیغ اش را می کنید ۶۰۰۰ متر ویلا در لواسان ساخته است
 • نماینده مجلس: دولت‌ها از نظارت‌گریزان هستند


  عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: مجلس براساس ماده ۲۳۵ آئین‌نامه داخلی پارلمان به دنبال نظارت هدفمند و ضابطه‌‌مند بر دستگاه‌های اجرایی است.
 • باید فضا را برای قانون‌گریزان ناامن کنیم


  حجت‌الاسلام رئیسی در واکنش به قتل طلبه همدانی توسط یکی از اراذل گفت: به عنوان دستگاه قضایی باید این فضا را برای افراد مستعد ارتکاب جرم نا امن کنیم.
 • اقتصاد ایران بهشت دلالان و مالیات گریزان!


  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران از لحاظ فرار مالیاتی بهشت دلالان و کلاهبرداران است، گفت:کشور در حال حاضر از ظرفیت مالیاتی خوبی برخوردار نیست و نمی‌توان براساس درآمدهای مالیاتی بودجه جاری دولت را برنامه‌ریزی و تأمین کرد.
 • اقتصاد ایران بهشت دلالان و مالیات گریزان است


  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران از لحاظ فرار مالیاتی بهشت دلالان و کلاهبرداران است، گفت:کشور در حال حاضر از ظرفیت مالیاتی خوبی برخوردار نیست و نمی‌توان براساس درآمدهای مالیاتی بودجه جاری دولت را برنامه‌ریزی و تأمین کرد.
 • یک اسموتی مقوی برای کودکان گریزان از صبحانه


  مصرف اسموتی معرفی شده در این بخش هم به عنوان صبحانه کودک وهم به عوان یک میان وعده خنک پیشنهاد می‌شود.
 • از «جان اسنو» تا خرس کُشته‌شده در سوادکوه


  ماجرای سنگسار یک خرس به شدت دلخراش است و به هیچ شکل نمی‌توان از آنچه بر سر خرس نگون‌بخت رفت دفاع کرد اما فارغ از همدردی، برای تحلیل یک ماجرا باید آن را از زوایای مختلف واکاوی کرد.
 • از «جان اسنو» تا خرس کُشته شده در سوادکوه


  گرچه این ماجرا به شدت دل‌خراش است و به هیچ شکل نمی‌توان از آنچه بر سر خرس نگون‌بخت رفت دفاع کرد اما فارغ از همدردی، برای تحلیل یک ماجرا باید آن را از زوایای مختلف واکاوی کرد.
 • مثل «جان اسنو» در مقابل سرطان


  مهدی شادمانی، روزنامه نگار ورزشی‌ای است که دو سال با بیماری سرطان مبارزه می کند اما همچنان روحیه بالایی دارد.
 • مثل «جان اسنو» در مقابل سرطان


  در ‏سریال game of thrones (بازی تاج و تخت) یک شخصیتی به نام جان اسنو وجود دارد که همیشه حس می‌کردم جان اسنو خود من ‏هستم.‏
 • بازگشت «جان اسنو» با «باروت»


  «باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده است؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر می کشد. این سریال توسط کمپانی «کودوس» و «کیت هرینگتون» برای شبکه اول بی بی سی تهیه شده اس

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها