بازدید: 45

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی

منبع : برترین ها کد خبر: 1775815
کیک صفوف (sfouf) یک کیک لبنانی زردچوبه‌ای است که با دو نوع آرد، زردچوبه و آجیل درست می‌شود. این کیک به دلیل وجود زردچوبه رنگ زرد چشم نوازی دارد که ظاهر و مزه آن را با سایر کیک‌ها متفاوت می‌کند.

برترین ها - زهرا موسوی: کیک صفوف (sfouf) یک کیک لبنانی زردچوبه ای است که با دو نوع آرد، زردچوبه و آجیل درست می شود. این کیک به دلیل وجود زردچوبه رنگ زرد چشم نوازی دارد که ظاهر و مزه آن را با سایر کیک ها متفاوت می کند.

کیک صفوف نام خود را از شیوه سرو کردن آن می گیرد. این کیک به دلیل استفاده از آرد سمولینا و یا ذرت (آن چنان که من انجام دادم) به سرعت خرد می شود بنابراین موقع سرو روی آن برش هایی ایجاد می کنند و آن را به صورت تکه تکه بر می دارند و صفوف به معنای خطوط است که همان خطوط برش روی کیک هستند. معمولا برای این کیک از آرد سمولینا استفاده می شود، اما من آرد ارزان قیمت ذرت را جایگزین سمولینا کردم. استفاده از سایر ادویه ها همانند انیس ستاره ای و یا هل آزاد است، اما من از هیچکدام استفاده نکردم.

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی

مواد لازم

 • آرد ذرت خیلی ریز: ۱ و ۱/۲ پیمانه
 • آرد سفید گندم: ۱/۲ تا ۲/۳ پیمانه
 • روغن مایع: ۱/۲ پیمانه
 • شیر یا آب: ۱ پیمانه (شیر بادام در صورت وگان بودن)
 • شکر: ۱ پیمانه
 • گردو: ۱/۲ پیمانه (اختیاری)
 • زردچوبه: ۲ تا ۴ قاشق چایخوری (به نکات مهم مراجعه کنید)
 • بیکینگ پودر: ۱ و ۱/۲ قاشق چایخوری
 • وانیل: ۱ قاشق چایخوری

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی

طرز تهیه:

۱. ابتدا فر را با دمای ۱۸۰ درجه سلسیوس گرم کنید. آرد ذرت و آرد گندم را الک کنید و در کاسه بریزید. بیکینگ پودر را هم حتما در مواد الک کنید. آرد ها را با یک ویسک دستی بهم بزنید تا مخلوط شوند. شکر را هم اضافه کرده و بهم بزنید. سپس شیر یا آب، روغن مایع و وانیل را اضافه کرده و با چنگال بهم بزنید تا یکدست شود. این مخلوط بخاطر وجود آرد ذرت حالت خمیری و چسبناک ندارد و مقداری شل است.

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی

۲. قالب کیک را چرب کنید و مواد را در آن بریزید. روی آن نیمی از گردو، بادام یا هر آجیل دیگری که دوست دارید بریزید، ولی معمولا از گردو استفاده می شود من برای اولین بار که درست کردم از گردو استفاده نکردم و مزه آن خیلی خوب بود. حتی می توانید گردو را در کاسه همراه مواد مخلوط کنید سپس مواد را داخل قالب بریزید. برای درست کردن این کیک بهتر است از یک قالب با قطر کم و از نوع کمربندی استفاده کنید. چون همانطور که قبلا گفتم این کیک ترد است و زود خرد می شود بنابراین با قالب کمربندی به راحتی می توان آن را یکجا خارج کرد. من قالب کمربندی نداشتم بنابراین از همان ظرف پیرکس همیشگی استفاده کردم.

۳. قالب کیک را در فر از پیش گرم شده بگذارید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه بماند. زمان پخت کیک بستگی به نوع فر شما دارد، ولی برای من همان ۳۰ دقیقه که در همه جا گفته می شود مناسب بود. پس از این زمان کیک را از فر خارج کنید و بگذارید خنک شود. سپس آن را به صورت خطوطی موازی و عمود بر هم برش بزنید. باقیمانده گردو ها را روی آن بپاشید. کیک را با چای سرو کنید.

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی

نکات مهم

 • در مواد لازم میزان زردچوبه ۲ تا ۴ قاشق ذکر شده است در حالی که در دستور اصلی مقدار آن ۶ قاشق چایخوری ذکر شده. من اولین بار برای درست کردن آن از یک زردچوبه خالص هندی و به میزان ۳ قاشق چایخوری استفاده کردم که رنگ زرد بسیار زیبایی به آن داد. با استفاده از ۲ قاشق چایخوری اصلا مزه زردچوبه را در کیک احساس نخواهید کرد و تنها یک رنگ زرد به آن خواهید داد. من بخاطر ذائقه متفاوت ایرانی میزان زردچوبه را خیلی کم کردم. اگر طعم زردچوبه ای دوست دارید همان ۶ قاشق را استفاده کنید. به هر حال نوع زردچوبه هم مهم است.
 • در تهیه این کیک از آرد ذرت خیلی ریز استفاده می شود. سعی کنید موقع خرید توجه کنید که حتما ریز باشد من مجبور شدم هر بار آرد را الک کنم و بخشی از آن را که از الک رد نمی شد کنار بگذارم. نوع آرد ذرت در ظاهر صاف و یکدست آن خیلی موثر است. اگر آرد درشت باشد روی کیک به واسطه سبوس ذرت لکه های کوچک قهوه ای رنگ ظاهر می شود.
 • یک پیمانه شکر ظاهرا زیاد به نظر می رسد در حالی که موقع سرد شدن کیک آنقدر ها شیرین نیست.
 • می توانید به جای شیر از آب استفاده کنید من از شیر استفاده کردم تا لطیفتر باشد.
 • استفاده از گردو کاملا اختیاری است و حتی می توانید آن را حذف کنید.
 • این کیک معمولا همراه چای مصرف می شود و مزه خوشایندی را با همراه کردن چای ایجاد می کند.
 • به طور سنتی از ارده برای چرب کردن قالب استفاده می شود که من استفاده از روغن مایع را ترجیج دادم به این صورت لبه کیک نمی سوزد.

افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14
 • افطاری شب هفتم ماه رمضان؛ کیک صفوف لبنانی


  کیک صفوف (sfouf) یک کیک لبنانی زردچوبه‌ای است که با دو نوع آرد، زردچوبه و آجیل درست می‌شود. این کیک به دلیل وجود زردچوبه رنگ زرد چشم نوازی دارد که ظاهر و مزه آن را با سایر کیک‌ها متفاوت می‌کند.
 • افطاری روز بیست‌و‌هفتم ماه رمضان؛ خورش آلوچه آذربایجان


  خورش آلوچه یکی از خورش‌های معروف و سنتی آذربایجان است که به روش‌های مختلفی درست می‌شود از جمله همراه با مرغ و یا هویج که خورش آلو هویج نام دارد. من این خورش را به ساده‌ترین روش درست کردم.
 • افطاری روز بیست‌و‌هفتم ماه رمضان؛ خورش آلوچه آذربایجان


  خورش آلوچه یکی از خورش‌های معروف و سنتی آذربایجان است که به روش‌های مختلفی درست می‌شود از جمله همراه با مرغ و یا هویج که خورش آلو هویج نام دارد. من این خورش را به ساده‌ترین روش درست کردم.
 • کُبه لبنانی؛ بفرمایید افطاری


  کبه لبنانی غذایی خوشمزه هست که بسیار ظاهر زیبا و جالبی دارد با وجود اینکه جزء غذاهای سرخ کردنی محسوب میشود ولی در هنگام سرخ کردن مقدار خیلی کمی روغن جذب میکند. پیشنهاد می‌کنیم این غذای خوشمزه را برای افطار تهیه کنید و از آن لذت ببرید.
 • تظاهرات لبنانی‌ها وارد روز هفتم شد؛ دعوت به اعتصاب سراسری


  معترضان لبنانی در هفتمین روز تظاهرات مسالمت‌آمیز، خواستار اعتصاب عمومی در سراسر کشور شدند.
 • افطاری روز بیست و یکم ماه رمضان؛ سوپ عدس


  سوپ عدس یکی از سوپ‌های آسان و در عین حال خوشمزه است که برای تمامی فصل‌های سال خوب است. این سوپ عالی با حداقل مواد درست می‌شود، اما طعمی فوق العاده دارد.
 • افطاری شب نهم ماه رمضان؛ آش دوغ جنوبی


  آش‌ها بخش مهم آشپزی ایرانی هستند و آش دوغ سرآمد همه آنهاست، چون این آش در سراسر ایران درست می‌شود. آش دوغ در هر کدام از استان‌ها به شیوه خاص خودش درست می‌شود و همانطور که از نامش پیداست بیشتر مزه آن بستگی به نوع دوغ دارد.
 • افطاری شب دوم ماه رمضان؛ سوپ جو هم با مرغ هم با گوشت


  سوپ‌ها جزو غذا‌های بسیار سالم و مغذی هستند و به همین دلیل اغلب اوقات برای افراد بیمار یا کسانی که در حال کاهش وزن هستند، توصیه می‌شود. سوپ جو یکی از نمونه‌های خوب این غذای رقیق و در عین حال بهداشتی است.
 • همه‌ی افطاری‌های روحانی در رمضان 96


  رمضان امسال هم مثل سایر سال‌های گذشته رئیس‌جمهور تقریبا نیمی از ماه را میزبان اقشار مختلف در ضیافت‌های افطاری بود که در این مراسم صحبت‌هایی در رابطه با مشاغل میهمانان از سوی حسن روحانی مطرح شد.
 • ماه رمضان و افطاری در پارک آب و آتش


  قدیم‌ها حیاط داشتیم. موزاییك هایش را دمِ افطار آبپاشی می‌كردند، بوی خاك بلند می‌شد. گلدان‌های شمعدانی، آبچكان از پله‌های ایوان بالا رفته بودند....
 • افطاری روز بیست و دوم ماه رمضان؛ نان کدو سبز و شکلات


  نان کدو سبز و شکلات یک نان نرم، لطیف و خوشمزه است که همزمان از دو چیز دوست داشتنی بهره می‌گیرد. کدو سبز تابستانی پر خاصیت و کاکائوی پرطرفدار و سرشار از آنتی اکسیدان. این نان بسیار پف و نرم است.
 • افطاری روز چهاردهم ماه رمضان؛ قارچ پلو


  قارچ پلو یکی از غذا‌های آسان و در عین حال مقوی است که به سرعت و در زمانی کوتاه درست می‌شود. این غذای خوشمزه حاوی قارچ، سبزیجات و برنج است. به دلیل وجود قارچ نیازی به گوشت یا مرغ نیست.
 • افطاری شب دوازدهم ماه رمضان؛ نان لقمه‌ای شکم پر


  نان لقمه‌ای شکم پر تکه‌های نان حجیم است که میان آن سبزیجات تفت داده شده ریخته می‌شود. این نان به دلیل ظاهر نرم و پف بسیار، به راحتی خورده می‌شود و مورد علاقه همه بخصوص کودکان خواهد بود.
 • افطاری شب ششم ماه رمضان؛ پاستا با سس راتاتوئی


  پاستا با سس راتاتوئی یک پاستای کته‌ای و بدون نیاز به آبکش کردن است که با سبزیجات متنوعی که برای درست کردن راتاتوئی استفاده می‌شوند، تهیه می‌شود. همچنین یک پاستای سالم، رژیمی و در عین حال مغذی است.
 • افطاری شب سوم ماه رمضان؛ حلوای هویج ژله‌ای


  حلوای هویج یکی از حلوا‌های معروف و پرطرفدار در میان حلوا‌های سبزیجات است. این حلوا به خاطر رنگ نارنجی زیبای خود ظاهر چشمگیری دارد و بخاطر مزه و شیرینی خاص هویج از لحاظ طعم نیز پرطرفدار است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها