بازدید: 56

توصیه ۱۷ بندی امام صادق در مراقبت از ماه رمضان

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1767312
امام صادق(ع) به توصیه‌هایی درباره مراقبت از ماه مبارک رمضان اشاره فرمود.
به گزارش افکارنیوز،

 رمضان ماهی است که به ماه مهمانی الهی شناخته می شود و بر اساس روایتی از پیامبر (ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

خداوند در بخشی از آیه185 سوره بقره درباره ویژگی خاص این ماه می فرماید: «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ؛ رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل»؛ وجود چنین ویژگی هایی در این ماه مبارک باعث می شود ناخودآگاه توجه اهل ایمان به خداوند متعال و نعمات او بیش از گذشته جلب شود؛ لذا تقید به معارف و اخلاقیات و به ویژه مسائل شرعی مربوط به این ماه شریف افزایش می یابد؛ زیرا میزان مقبولیت روزه ماه مبارک رمضان بستگی به رعایت این مسائل اخلاقی و شرعی است.

امام صادق(ع) در روایتی به برخی از مراقبت های اخلاقی این ماه پر عظمت اشاره فرمود. حضرت فرمود:

بی گمان روزه، تنها دست کشیدن از طعام و آشامیدنی نیست و برای آن شرطی است که تنها با رعایت آن، روزه محقّق می شود و آن نگاهبانی معنوی و درونی است. و صوم کامل همانا صوم داخل است (یعنی از تمام آلایش درونی منزه باشد که او فقط با صمت و سکوت و دوری از خلق الله تحقق پیدا می کند). امام علیه السلام در ادامه فرمود: آیا نشنیدی آنچه که مریم بنت عمران فرمود: «إِنِّی نَذَرْتُ لِلرَّحْمنِ صَوْماً فَلَنْ أُکَلِّمَ الْیَوْمَ إِنْسِیًّا؛ به راستی من نذر کرده ام برای پروردگار رحمان روزه (سکوت بگیرم) پس امروز با هیچ کسی سخن نمی گویم» (مریم26) امام فرمود: حضرت مریم نذر روزه سکوت داشته است.

پس هنگامی که روزه می گیرید:

1ـ زبان خود را از دروغ نگهدارید

2ـ دیدگانتان را از ناروا فرو پوشید

3ـ با یکدیگر نزاع نکنید

4ـ بر هم حسد نورزد

5ـ غیبت یکدیگر را نکنید

6ـ به همدیگر خشم نورزید

7ـ سوگند دروغ نخورید

8ـ با زن خود نیامیزید

9ـ از اختلاف با یکدیگر بپرهیزید

10ـ نسبت به هم خشمگین نشوید

11ـ دشنام و ناسزا نگویید

12ـ القاب زشت بر یکدیگر نگذارید 

13ـ با هم مجادله نکنید 

14ـ بر یکدیگر ستم نورزید 

15ـ بی خردی نکنید

16ـ از هم دلگیر نشوید

17ـ از یاد خدا و نماز غفلت نکنید.  

إِنَّ الصِّیَامَ لَیْسَ مِنَ الطَّعَامِ وَ الشَّرَابِ وَحْدَهُ إِنَّمَا لِلصَّوْمِ شَرْطٌ یُحْتَاجُ أَنْ یُحْفَظَ حَتَّی یَتِمَّ الصَّوْمُ وَ هُوَ صَمْتُ الدَّاخِلِ أَ مَا تَسْمَعُ مَا قَالَتْ مَرْیَمُ بِنْتُ عِمْرَانَ (سلام الله علیها) إِنِّی نَذَرْتُ لِلرَّحْمنِ صَوْماً فَلَنْ أُکَلِّمَ الْیَوْمَ إِنْسِیًّا یَعْنِی صَمْتاً فَإِذَا صُمْتُمْ فَاحْفَظُوا أَلْسِنَتَکُمْ عَنِ الْکَذِبِ وَ غُضُّوا أَبْصَارَکُمْ وَ لَا تَنَازَعُوا وَ لَا تَحَاسَدُوا وَ لَا تَغْتَابُوا وَ لَا تَمَارَوْا وَ لَا تَکْذِبُوا وَ لَا تَبَاشَرُوا وَ لَا تَخَالَفُوا وَ لَا تَغَاضَبُوا وَ لَا تَسَابُّوا وَ لَا تَشَاتَمُوا وَ لَا تَفَاتَرُوا وَ لَا تَجَادَلُوا وَ لَا تَتَأَذَّوْا وَ لَا تَظْلِمُوا وَ لَا تَسَافَهُوا وَ لَا تَضَاجَرُوا وَ لَا تَغْفُلُوا عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ عَنِ الصَّلَاهًِْ. (وسائل الشیعة، ج 10، ص166)

 


توصیه ۱۷ بندی امام صادق در مراقبت از ماه رمضان
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها