بازدید: 14

تشریح جزئیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی/ آیا از تخریب بنا‌ها و بافت‌های تاریخی جلوگیری می‌شود؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1765780
معاون میراث فرهنگی کشور جزئیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی را تشریح کرد.

جزئیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی به روایت میراث فرهنگیبه گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در روز های اخیر اخبار تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی در صدر اخبار حوزه میراث فرهنگی خبرگزاری های کشور قرار گرفت و نور امیدی را در دل فعالان حوزه میراث فرهنگی و مدیران این حوزه روشن کرد.

برخی از فعالان عرصه میراث فرهنگی کشور تصور می کنند که طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی کمک می کند که مردم مشارکت بیشتری در حفظ بافت های تاریخی داشته باشند؛ به همین جهت تا حدودی از تخریب بنا ها و بافت های تاریخی جلوگیری می شود.

ما نیز در این میان گفتگویی را با محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ترتیب دادیم تا اطلاعات بیشتری از جزئیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی به دست بیاوریم.

طالبیان نیز همچون برخی از فعالان صنایع دستی تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی را راهکاری برای رفع مشکلات موجود بر سر راه حفظ بافت های تاریخی دانست و به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: تصویب این طرح به ما کمک می کند که از ساکنان بنا هایی که در بافت های تاریخی قرار گرفته اند، حمایت کنیم و مشارکت بیشتری با دستگاه های مختلف کشور داشته باشیم.

وی افزود: هم اکنون کلیات و بیشتر مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. البته یکی از ماده های این طرح که بار مالی خاصی داشت، هنوز به تصویب نرسیده است. این ماده که روی تخفیف عوارض بنا های ثبت شده واجد ارزش تاریخی در بافت های تاریخی تأکید دارد، روز یکشنبه مجدداً در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطرح می شود و پس از انجام اصلاحات به صحن علنی مجلس شورای اسلامی می رود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: موضوع ماده دوم طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی این است که وزارتخانه های راه و شهرسازی، کشور و بنیاد مسکن در دو سال آینده کمک کنند تا بقیه محدوده های بافت های تاریخی شهر ها و روستا ها به استان ها ابلاغ شوند. البته ما تا به امروز یکسری از محدوده ها را ابلاغ کردیم. انجام بحث ارتقای کیفیت زندگی ساکنان با هم افزایی با هم یکی دیگر از مفاد طرح تصویب شده، است.

طالبیان ادامه داد: در مفاد دیگر طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی بر آماده سازی دستورالعمل های بهره برداری، نگهداری و پشتیبانی بافت های تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی تاکید شده است. براساس طرح تصویب شده، وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن مکلف شدند که در۵سال آینده طرح های ویژه با ملاحظه های میراث فرهنگی را انجام بدهند.

وی بیان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با توجه به مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی در بحث آموزش استادکاران بستر مناسبی را برای استادکاران جوان یا افرادی که در آینده استادکار خواهند شد، آماده می کند. وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش هم براساس مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی مکلف شدند که سرفصل های محتوای دروس را با همکاری ما به گونه ای تعیین کنند که دانش آموزان بیش از پیش با مهارت حفاظت و احیای بنا ها و بافت های فرهنگی و تاریخی آشنا شوند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه هم بر اساس مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی مکلف شد، با همکاری سازمان میراث فرهنگی، وزارت راه و بنیاد مسکن، نظام فنی اجرایی را انجام بدهد. البته این کار درباره بنا ها انجام شده است، اما باید درباره بافت ها هم انجام شود. براساس طرح مصوب قرار شد بانک اسناد مالکیت مربوط به بنا های ثبت شده را به عنوان وثیقه اخذ تسهیلات مرمت قبول کند.

طالبیان ادامه داد: براساس طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی موضوع قلع و قمع بنا هایی که در بافت های تاریخی احداث می شوند، نیازی به ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ ندارد و در صورتی که متوجه تخلف شویم بنا حتماً قلع و قمع می شود.

وی گفت: همه دستگاه ها براساس آنچه که در مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی آمده است، موظف شدند به طور دائم هزینه های پژوهش، حفاظت و معرفی آثار منقول و غیر منقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و واجد ارزش تاریخی و فرهنگی را تامین اعتبار کنند. شهرداری و شورا های شهر نیز بودجه عمرانی بافت های تاریخی را در اولویت خواهند گذاشت.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: سازمان میراث فرهنگی نیز براساس طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، بنا های واجد ثبت در فهرست آثار ملی را ظرف دو سال معرفی می کند. این بنا ها بیشتر در بافت های تاریخی قرار گرفته اند.

طالبیان اظهار کرد: ساختارمند کردن وضعیت حاضر بافت های تاریخی نیز یکی دیگر از مفاد طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی است. دولت نیز مکلف شده است که براساس همین طرح به بیمه بنا های تاریخی کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: با تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی کمک و توجه همه دستگاه ها به اهمیت و اولویت حفظ این بافت ها نشان داده می شود. تاثیر دیگر تصویب این طرح آن است که مالکان بنا های تاریخی در راه حفظ بنای خود دلگرم می شوند.


انتهای پیام/


تشریح جزئیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی/ آیا از تخریب بنا‌ها و بافت‌های تاریخی جلوگیری می‌شود؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها