بازدید: 5

تسهیلات بافت‌های فرسوده به بافت‌های تاریخی اختصاص می‌یابد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1762250
نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند تسهیلات بافتهای فرسوده به بافتهای فرهنگی و تاریخی که در حریم بافتهای فرسوده هستند اختصاص یابد.
تسهیلات بافت های فرسوده به بافت های تاریخی اختصاص می یابدبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، نمایندگان در جلسه علنی امروز  مجلس و در جریان بررسی «طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی – فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره برداران بنا های تاریخی – فرهنگی» با ماده ۷  و ۸ این طرح موافقت کردند.

در ماده (۷) این طرح آمده است: بانک ها و موسسات اعتباری مکلفند اسناد مالکیت مربوط به بنا های ثبت شده در فهرست آثار ملی را که مالکیت آن ها قابل انتقال باشد به عنوان وثیقه اخذ تسهیلات مرمت و احیاء بپذیرند.

در ماده (۸) این طرح آمده است: در مواردی که حریم بنا ها و محدوده بافت های تاریخی – فرهنگی موضوع این قانون در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری موضوع "قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری" مصوب ۱۲/۱۰/۱۳۸۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن قرار داشته باشد، به نسبت سهم مساحت این بنا ها و بافت ها از کل مساحت بافت های فرسوده، اعتبارات، تسهیلات و امتیازات موضوع قانون مذکور با رعایت ضوابط حفاظت از بافت های تاریخی – فرهنگی به حریم بنا ها و محدوده بافت های تاریخی – فرهنگی نیز اختصاص می یابد.

بر اساس تبصره این ماده؛ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک های عامل موظف است به نسبت مذکور در این ماده تسهیلات بانکی موضوع ماده (۱۵) «قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری» را به امر احیاء و حفاظت بنا ها و بافت های تاریخی – فرهنگی اختصاص دهد. 

انتهای پیام/

تسهیلات بافت‌های فرسوده به بافت‌های تاریخی اختصاص می‌یابد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها