بازدید: 4

خاطره بازی با هدایای جالبی که معلم ها در روز معلم می گرفتند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1749385
سلامت نیوز: پارچ، لیوان، ساعت دیواری، مجسمه، گلدان؛ این ها اقلام یک فروشگاه لوکس فروشی لوازم منزل نیست بلکه محتوای بسته های کادویی است که زمانی روی میز معلم ها می نشست تا نشانه تبریک دانش آموزان برای روز معلم و تقدیر از مقام ایشان باشد. به گزارش

سلامت نیوز: پارچ، لیوان، ساعت دیواری، مجسمه، گلدان؛ این ها اقلام یک فروشگاه لوکس فروشی لوازم منزل نیست بلکه محتوای بسته های کادویی است که زمانی روی میز معلم ها می نشست تا نشانه تبریک دانش آموزان برای روز معلم و تقدیر از مقام ایشان باشد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ،زمانی هدیه های روز معلم برای معلمان ترکیبی از دلخوشی و چالش را با خود داشت. از یک رو هر کسی از هدیه گرفتن خوشحال می شود، آن هم در روزی که به نامت نامگذاری کرده اند، اما از سوی دیگر بردن کلی وسیله ریز و درشت که چه بسا خیلی از آن ها به کار معلم هم نمی آمده، بار اضافی بوده است.

به هر حال این شکل کادو دادن به معلمان در روز معلم چند سالی است که منسوخ شده است. مجموعه آموزش و پرورش به درستی و با نگرانی از این که این هدایا ممکن است بر نگاه معلمان به دانش آموزان موثر باشد و باعث تبعیض میان آن ها شود یا از سوی دیگر، از طرف دانش آموزان و والدین شان ایجاد انتظار کند، توصیه کردند که از اهدای این هدایا خودداری شود.

همچنین این مسئله همیشه وجود داشت که با توجه به سطح متفاوت مالی خانواده های دانش آموزان، این سنت هدیه دادن باعث شود که دانش آموزانی که از خانواده های کم برخوردارتر به مدرسه می روند، در فشار روانی حاصل از هدیه ندادن یا هدیه از لحاظ مالی کم ارزش تری دادن، اذیت شوند. بسیاری از معلمان منیع الطبع نیز از همان زمان تا امروز، یا هدایا را نپذیرفتند و یا تنها هدایای ساده حاصل محبت دانش آموز مثل کاردستی و گل را به عنوان یادگاری پذیرفتند.

با این که در سال های اخیر، سنت هدیه دادن به معلم به گونه ای دیگر در مدارس پا گرفته و مثلا دانش آموزان سعی می کنند با مشارکت برای معلم شان جشنی بگیرند یا هدیه ای مشارکتی بخرند که بیشتر به کار معلمشان بیاید، یا حتی مراسمی برای تقدیر از تمام معلمان از سوی مدرسه برگزار می شود، اما خاطره آن کادوهای قدیمی هنوز هم شنیدنی است.


خانم باورصاد که اکنون معلمی بازنشسته است و قبلا در دوره دبستان تدریس می کرده است، درباره جالب ترین هدایایی که در روز معلم گرفته، با اشاره به این که هر سال به دانش آموزانش می گفته که هدیه نمی خواهد، اما چون آن زمان رسم بوده است، هر سال دانش آموزان با هدیه به مدرسه می آمدند، می گوید:

«فارغ از ظرف و ظروف و هدایای آنچنانی که هر سال تکرار می شد، برخی هدیه ها هم بود که به طور خاص در خاطر آدم می ماند. مثلا یک سال، یکی از دانش آموزانم بسته ای روی میز من گذاشته بود و نامش را هم روی آن ننوشته بود. بسته را که باز کردم، دیدم لقمه نان و پنیرش را که به عنوان اغذیه به مدرسه آورده، به عنوان هدیه به من داده است».

وی ادامه می دهد: «یکی دیگر از هدایای جالبی که گرفتم، در زمان جنگ بود. جعبه هدیه نسبتا سنگین بود و هر چه فکر کردم، نتوانستم حدس بزنم که چه چیزی در آن است.

وقتی جعبه را باز کردم، با یک قطار فشنگ تیربار مواجه شدم. برادر یکی از دانش آموزانم که رزمنده بود، آن را از جبهه برایش آورده بود و او هم آن را به من هدیه داده بود که هنوز هم آن را دارم». وی اضافه می کند: «برای خودم پیش نیامده، اما بوده اند دانش آموزانی که خواسته اند همکارانم را اذیت کنند و مثلا در جعبه هدیه برای معلم شان قورباغه و سوسک گذاشته اند. یکی دو بار این جعبه ها را در اتاق دبیران در دفتر مدرسه باز کردند و غوغایی که به پا شد، به یاد ماندنی بود».


آقای رویین هم که سال های اخیر تدریس رسمی اش را سپری می کند، در این باره می گوید: «در سال های اول معلمی ام، هدایای روز معلم برایم جذاب بود. اما بعدتر که به آسیب هایی که این هدایا می تواند در پی داشته باشد فکر کردم، دانش آموزانم را از آوردن هدیه منع کردم». وی با خنده اضافه می کند:

«با این حال، این سال های اخیر اغلب به طور مشارکتی کیکی می گیرند، کلاس را تزیین می کنند، کاغذ رنگی و برف شادی روی سرمان می ریزند و خلاصه حتی به خاطر درس ندادن در یک زنگ هم که شده، سعی می کنند فضا را خاص کنند که البته من هم با درس دادن در آن زنگ ازشان تشکر می کنم».

این معلم مدرسه با اشاره به این که البته این حرف هایش شوخی است و از شادی بچه ها، شاد می شود و تا حدی که حرمت ها حفظ شود و به روند تدریس لطمه نخورد، با آن ها همراهی می کند، می گوید:

«گاهی پیش می آید که بچه ها پول روی هم می گذارند و هدیه گران قیمتی می خرند که اغلب نمی پذیرم. برای شان توضیح می دهم که چرا نباید این کار را بکنم و بعد هدیه را یا پس می دهیم و یا می فروشیم و پولش را از طرف همه بچه های کلاس به موسسه خیریه محک اهدا می کنیم».

وی یادآور می شود: «با این حال گاهی پیش می آید که توجه بچه ها به نیازهای معلم جالب است. مثلا سه چهار سال پیش، موبایل من شکست و مدتی از یک موبایل ساده استفاده می کردم. بچه ها روی هم پول گذاشته بودند و برایم موبایل خریدند که البته به همان شیوه که گفتم عمل کردم. یا اولین فلش مموری که با آن برخورد کردم را از دانش آموزانم هدیه گرفتم.

البته این هدیه را هنوز دارم. راستش اولین بار که هدیه را باز کردم اصلا نمی دانستم چیست و به چه درد می خورد، اما بعدتر با همین هدیه فهمیدم باید اختلاف آگاهیم از تکنولوژی با بچه ها را کاهش دهم». وی همچنین می گوید: «از سال های دورتر، یکی از هدیه های جالبی که گرفتم، یک ساز دهنی بود.

هنوز هم گاهی که در وسایلم آن را می بینم، فکر می کنم چرا یک دانش آموز فکر کرده که سازدهنی باید هدیه مناسبی برای یک معلم باشد. البته هدیه جالب و دوست داشتنی ای است، اما هیچ وقت یاد نگرفتم با آن بنوازم. آن وقت ها بیش از همه از هدیه گرفتن خودکار و خودنویس خوشحال می شدم. کلکسیونی از آن ها را هنوز هم دارم. یک بار هم یکی از بچه ها به من ذره بین هدیه داد که آن هم برایم جالب بود».


مجید قصه های مجید را که یادتان هست؟ زمانی که تمام تلاشش را کرد تا اندازه های معلمش را بگیرد و بی بی برای معلمش یک پلیور ببافد. دانش آموزان زیادی از روی محبت به معلم شان چنین مسیرهای سختی را برای خوشحال کردن او رفته اند. شاید این که هدیه دادن را به کل منع و ممنوع کنیم راه مناسبی نباشد.

اگر سنت هدیه دادن و قدردانی از معلم را به شیوه ای غیرفسادزا و بدون ایجاد فشار روانی روی دانش آموزان و فشار مالی رو خانواده ها و به دور از وظیفه انگاری در مدارس داشته باشیم، شاید باز هم خاطرات زیبایی از هدایای روز معلم در ذهن معلم ها باقی بماند.


خاطره بازی با هدایای جالبی که معلم ها در روز معلم می گرفتند
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها