بازدید: 4

لزوم ایجاد زنجیره تولید و عرضه

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1741475
وزیر کشاورزی: ایجاد زنجیره تولید و عرضه برای عشایر ضروری است، زیرا آنان از دسترنج خود کمترین بهره را می‌برند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود حجتی در همایش مسئولان و عشایران سراسر کشور اظهار داشت: بهره تولید، پیش از آنچه که نصیب جامعه عشایر شود به دست واسطه ها می­ رسد و ما می توانیم این بهره را به سمت جامعه عشایر سوق دهیم.
وی افزود: تنها راه بهره وری حداکثری عشایر از دست رنج خود، ایجاد زنجیره تولید عرضه است به این معنا که تولیدات عشایر با کمترین فاصله و بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برسد.
کد ویدیو
حجتی ادامه داد: از سوی دیگر نیز باید تلاش شود تا نیاز های عشایر با حداقل قیمت ها تامین شود و در­ همه این موضوعات نقش اتحادیه ها، تعاونی ها و صندوق های توسعه و سرمایه گذاری بسیار مهم است.
وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: توانمندسازی عشایر باید در دستورکار باشد و مهمترین راه این مهم آموزش است، عشایر باید مشکلات و حقوق خود را از طریق آموزش بشناسد و اتحادیه ها و تعاونی ها­ باید بتوانند نیاز های عشایر را­ تعریف و با ایجاد واحد های لازم این نیاز ها را برطرف کنند.
وی گفت: همه امکانات باید در اختیار جامعه عشایری قرار گیرد تا محصولات این جامعه توسط خودشان به دست مصرف کننده برسد که هم قیمت برای مصرف مناسب باشد و هم زنجیره ارزش شکل گیرد.
حجتی تصریح کرد: بخشی از این زنجیره ارزش، صنایع دستی است که در کنار تولید گوشت و لبنیات باید بیشتر مورد توجه قرار­ گیرد و در تعاونی ها بخش هایی برای این موضوع ایجاد شود تا صنایع دستی عشایر، در کلانشهر ها و نمایشگاه ها به معرض نمایش درآیند و بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برسد.
کد ویدیو
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: امروزه بوم­ گردی بسیار مورد توجه است و این صنعت عشایری می تواند ارزش افزوده و در آمد بسیاری ایجاد کند.
حجتی تصریح کرد: گیاهان دارویی هم امروزه موضوع روز دنیاست و اقبال جهانی به این موضوع در حال گسترش است، در کشور ما نیز ظرفیت بی همتایی در مراتع عشایری­ وجود دارد، ولی متاسفانه فعلاً​ در دوره خام فروشی گیاهان دارویی هستیم که با تقویت این حوزه به جای خام فروشی باید این محصولات فرآوری شده به فروش برسد.
وی گفت: پرداختن به این موضوعات باعث ایجاد ثروت ملی می شود و درآمد پایدار عشایر را نیز به همراه دارد.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بهداشت، آموزش و مسکن عشایر با هماهنگی سایر دستگاه ها باید تامین شود تا این قشر زحمت کش بدون دغدغه به تولید­ بپردازد.
حجتی با اشاره به بارندگی های اخیر اظهار داشت: سال آبی بی نظیری را پشت سر می گذاریم و این موضوع­ در کنار مشکلاتی که برای برخی از هموطنان ایجاد کرده شرایط خوبی را برای جامعه عشایر به ارمغان آورده­ است.
وی افزود: دولت مصوبات خوبی را برای عشایر داشته است که باید برای اجرای مصوبات نظارت شود و همه ظرفیت ها برای توسعه عشایری و تامین نیاز های آن ها به کار گرفته شود.

لزوم ایجاد زنجیره تولید و عرضه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها