بازدید: 10

عربستان: طرح کاهش عرضه نفت ادامه می‌یابد/ صادرات خرما ممنوع شد/ قاضی پور: افزایش قیمت نان غیرقانونی است/ توصیه وزارت صنعت به خریداران خودرو/ ماکارونی هم گران شد

منبع : تابناک کد خبر: 1728653
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس ۱۷۷۴ واحد تقویت شد، سهام آسیایی افت کرد/داده‌های ناامیدکننده تولید چین، افت ۱۰۰ تومانی دلار در سنا، حباب سکه همچنان ۵۷۰ هزار تومان، خروج ارز برای واردات ۲۸ تن چمن مصنوعی به کشور، توقف تولید مرسدس هوشمند در آمریکا، بانک مشترک ایران و ترکیه هنوز تأسیس نشده است و کاهش سود ایرباس در پی توقف تولید A۳۸۰ را در بر دارد.

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون شاخص کل بورس ۱۷۷۴ واحد تقویت شد، سهام آسیایی افت کرد/داده های ناامیدکننده تولید چین، افت ۱۰۰ تومانی دلار در سنا، حباب سکه همچنان ۵۷۰ هزار تومان، خروج ارز برای واردات ۲۸ تن چمن مصنوعی به کشور، توقف تولید مرسدس هوشمند در آمریکا، بانک مشترک ایران و ترکیه هنوز تأسیس نشده است و کاهش سود ایرباس در پی توقف تولید A۳۸۰ را در بر دارد.

عربستان: طرح کاهش عرضه نفت ادامه می یابد

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان طی مصاحبه ای با یک شبکه روسی گفت: عربستان برای جایگزین کردن نفت ایران در بازار جهانی اقدام سریعی نخواهد کرد. وی ادامه داد: این کشور به توافق کاهش عرضه به بازار جهانی که بین کشورهای عضو اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت انجام شده است، پایبند است و احتمال دارد این توافق ادامه یابد. به نقل از فارس؛ هفته گذشته واشنگتن تصمیم گرفت تا معافیت های ارائه شده برای کشورهای خریدار نفت ایران را تمدید نکند و به همین دلیل قیمت نفت به دلیل نگرانی از بروز کمبود عرضه بالا رفت. الفالح البته گفت شاید سطح تولید از ماه ژوئن به بعد تغییر کند اما درباره جزئیات آن و یا زمان بندی در این باره حرفی نزد. در حالی وزیر انرژی عربستان از پایبندی این کشور به توافق کاهش عرضه سخن می گوید که دونالد ترامپ روز جمعه از اوپک خواست با عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی قیمت این حامل انرژی را کاهش دهند.

شاخص کل  بورس ۱۷۷۴ واحد تقویت شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با افزایش  ۱۷۷۴ واحدی معادل ۰.۸۳ درصد به رقم ۲۱۶ هزار و ۶۴۱ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۵۱۱ واحدی معادل ۰.۸۳ درصد به رقم ۶۲ هزار و ۴۳۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۴۰۱ واحدی معادل ۰.۹۲ رصد، عدد ۴۳ هزار و ۸۷۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۷۹ واحدی معادل ۰.۹۲ درصد به رقم ۳۰ هزار و ۵۷۳ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۹۲۰ واحد افزایش معادل ۰.۷۹ درصد را رقم زد و به سطح ۲۴۴ هزار و ۴۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با  ۱۱۶۶ واحد افزایش معادل ۰.۷۲ درصد به رقم ۱۶۲ هزار و ۷۹۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۴۱۸۳ واحد افزایش معادل ۱.۰۲ درصد همراه بود و عدد ۴۱۶ هزار و ۳۰۳ واحد را به نمایش گذاشت.

عربستان: طرح کاهش عرضه نفت ادامه می یابد/ صادرات خرما ممنوع شد/ قاضی پور: افزایش قیمت نان غیرقانونی است/ توصیه وزارت صنعت به خریداران خودرو/ ماکارونی هم گران شد

سهام آسیایی افت کرد/داده های ناامیدکننده تولید چین

روز سه شنبه، با انتشار داده های ضعیف فعالیت های تولیدی چین، که نشان می داد دومین اقتصاد بزرگ جهان علی رغم تلاش های پکن برای تقویت رشد، وضعیت خوبی ندارد، سهام آسیایی افت کرد. داده های رسمی و تحقیقات خصوصی، هر دو نشان داد که این ماه رشد کارخانجات چین کند شده است و به این ترتیب امیدها برای رشدی پایدار و سریع تر، از بین رفت. این داده ها همچنین نشان داد که رشد بخش خدمات هم کندتر و باعث شده چشم انداز اقتصادی مبهم به نظر برسد. شاخص دلاری سهام چین در ام اس سی آی ۰.۸ درصد افت کرد، اما سهام شرکت های برتر چین تحت شاخص کامپوزیت شانگهای، با امید به مشوق های دولت، ۰.۶۲ درصد رشد کرد. شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ ۰.۶۳ درصد پایین آمد. فرانسیس چئونگ می گوید: داده های ضعیف بخش تولید نشان می دهد که مشوق های مالی دولت فعلاً ادامه خواهد داشت. این درحالی است که داده های قدرتمند ماه مارچ این گمانه زنی را به وجود آورد که مشوق های مالی دولت قطع خواهد شد. گسترده ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج از ژاپن ۰.۷ درصد افت کرد. شاخص کوسپی کره جنوبی پیشتاز افت سهام در منطقه بود و ۱.۱۵ درصد سقوط کرد. بازارهای ژاپن این هفته فعلاً بسته مانده اند. امپراطور ژاپن قرار است حکومت خود را به پسر بزرگترش، ولیعهد ناروهیتو، تحویل دهد. در بازار سهام سنگاپور، نیکی ژاپن ۰.۲۲ درصد پایین آمد و ای اس اکس استرالیا ۰.۶۲ درصد از ارزش خود را از دست داد.

ماکارونی گران شد

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران از افزایش بیش از ۷۰ درصدی قیمت ماکارونی ۷۰۰ گرمی خبر داد و علت آن را افزایش قیمت گندم و سایر مواد اولیه این محصول عنوان کرد. مهدی آثاریان در گفت وگو با ایسنا، اعلام کرد که قیمت ماکارونی ۷۰۰ گرمی که بیشترین فروش را دارد و مبنای قیمت ماکارونی است معادل ۵,۴۵۰ تومان در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر دولت قیمت گندم را بیش از دو برابر افزایش داده، گفت: از طرف دیگر حقوق کارکنان نیز بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته و قیمت اکثر مواد اولیه مورد استفاده در تولید ماکارونی نیز بیش از دو برابر بالا رفته است. رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران با بیان اینکه قیمت سایر انواع ماکارونی نیز بر اساس قیمت جدید ماکارونی ۷۰۰ گرمی محاسبه می شود، اظهار کرد: با در نظر گرفتن این شرایط قیمتی که انجمن در نظر گرفته بود بیش از افزایش قیمت فعلی بود اما سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به علت شرایط فعلی کشور و نزدیک شدن به ماه رمضان پیشنهاد کرد که قیمت هر بسته ماکارونی ۷۰۰ گرمی به ۵,۴۵۰ تومان افزایش یابد.

قاضی پور: افزایش قیمت نان غیرقانونی است

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از افزایش قیمت نان در برخی استان های کشور گفت: نان جزو مهم ترین اقلام سفره خانوارهای متوسط و ضعیف جامعه است و قطعا با افزایش قیمت نان، مردم آسیب جدی می بینند. همواره گفته می شود با افزایش قیمت بنزین، قیمت تمام کالاها افزایش می یابد، اما به نظر من تأثیر افزایش قیمت نان بر نرخ دیگر کالاها بسیار بیشتر از بنزین و سوخت است، بنابراین با افزایش نرخ نان باید منتظر افزایش قیمت ها باشیم. وی با اعلام اینکه افزایش قیمت نان در شرایط کنونی غیرقانونی است، افزود: مجلس برای سال جاری مجوزی برای افزایش قیمت نان نداده، از این رو افزایش قیمت ها غیرقانونی بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه های متولی باید با این تخلف آشکار برخورد کنند. /خانه ملت

افت ۱۰۰ تومانی دلار در سنا

روز سه شنبه در صرافی های بانکی و مجاز، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۳۹۵۰ تومان خریداری شد و با کاهش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۱۴۰۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد. همچنین بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس یورو به نرخ ۱۵۸۰۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۵۹۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۵۰ تومان ارزان تر می باشد.  
 
حباب سکه همچنان ۵۷۰ هزار تومان
 
به گفته کشتی آرای، دیروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) در ابتدای روز با کاهش به رقم ۴,۹۲۰,۰۰۰ رسید و در میانه روز حدود ساعت ۱۳-۱۴ به سطح ۴,۹۷۰,۰۰۰ افزایش داشت. اما در ساعات پایانی بازار (نرخ بسته شده) با کاهش نسبت به روز قبل، به رقم ۴,۹۵۵,۰۰۰ تومان رسید.  همچنین هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به قیمت ۴,۷۳۵,۰۰۰ تومان فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با کاهش قیمت به رقم ۲,۷۴۵,۰۰۰ تومان رسید و هر ربع سکه بهار آزادی بدون تغییر نسبت به روز قبل، در سطح ۱,۷۶۰,۰۰۰ تومان قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی با کاهش ۲ هزار تومانی به رقم ۹۶۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش قیمت، رقم ۴۴۶,۲۰۰ تومان می باشد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، ۱،۹۳۳،۰۰۰ تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، ۵ هزار تومان کاهش داشت. حباب سکه نیز بدون تغییر نسبت به روز قبل، ۵۷۰ هزار تومان است.
 
صادرات خرما ممنوع شد

در نشست ستاد تنظیم بازار مصوب شد که صادرات خرما با هدف کنترل بازار این کالای پرمصرف در ماه مبارک رمضان ممنوع شود. همچنین بر اساس مصوبه این ستاد مقرر شد غرفه های منتخب میادین میوه و تره بار، خرما را با قیمتی حداقل ۱۵ درصد پایین تر از قیمت مصوب عرضه کنند. تثبیت قیمت شکر و روغن در ماه مبارک رمضان با هدف حراست از سفره خانوار در ماه مبارک رمضان نیز دیگر مصوبه ستاد تنظیم بازار بود. اعضای ستاد در این جلسه وضعیت بازار کالاهای اساسی و پرمصرف را بررسی کردند و گزارش های کارشناسی درباره روند توزیع و وضعیت بازار این اقلام نیز ارائه شد.

خروج ارز برای واردات ۲۸ تن چمن مصنوعی به کشور
 
آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می دهد در این مدت بیش از ۲۸ تن چمن مصنوعی وارد ایران شده است. براساس واردات این حجم چمن مصنوعی به کشور ۱۰۷ هزار و ۸۰۳ دلار ارز از کشور خارج شده است که رقم ریالی آن بالغ بر ۴ میلیارد و ۵۴۷ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۲۹۸ ریال در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است واردات چمن مصنوعی از کشور های چین و ایتالیا صورت گرفته است.
 
توقف تولید مرسدس هوشمند در آمریکا
 
شرکت دایملر اعلام کرد، به تولید خودروهای هوشمند خود در آمریکا و کانادا خاتمه می دهد. خودروهای هوشمند مرسدس بنز با توجه به ظاهر منحصر به فرد خود و قابلیت پارک در فضای محدود با استقبال قابل توجهی در شهرهای پرتراکم آمریکا و کانادا مواجه شده بود. اما مشتریان این خودرو اندک بودند و به سرعت از تعداد آنها کاسته شد. به نقل از دنیای اقتصاد؛ در ماه مارس تنها ۹۰ دستگاه از این خودرو در آمریکا به فروش رسید که ۱۸ درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد. باتوجه به قیمت نازل سوخت و اقتصاد پررونق آمریکا، شهروندان این کشور طی سال های گذشته تمایل کمتری برای خرید خودرو های کوچک ابراز کرده اند و همچنان به خرید خودروهای سنگین و پیکاپ ها علاقه دارند. این خودروی هوشمند دارای بیشینه سرعت ۹۳ کیلومتر بر ساعت است؛ درحالی که مدل میان رده تسلا ۳ دارای بیشینه سرعتی تا چهار برابر بیشتر است. دایملر دلیل عمده توقف فروش این خودرو در کانادا و آمریکا را رکود بازار خودروهای کوچک اعلام کرد.
 
بانک مشترک ایران و ترکیه هنوز تأسیس نشده است
 
رضا کامی رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه درباره حجم تجارت این دو کشور پس از لغو معافیت ها به ایرنا گفت: دولت ترکیه به طور رسمی اعلام کرده تحریم آمریکا را همراهی نمی کند و جایگزین شدن انرژی نفت و گاز ایران با دیگر کشورها را قبول ندارد. بنابراین می توان نسبت به ادامه تجارت دوجانبه دو کشور امیدوار بود. کامی که آبان 97 از احتمال تشکیل بانک ایران و ترکیه خبر داده بود، توضیح داد: بانک مشترک ایران و ترکیه هنوز تاسیس نشده و ساز و کار خاصی به دست نیامده است.  وی با بیان اینکه بخش خصوصی ترک مجوز تأسیس این بانک را گرفته بود، درباره دلیل تاخیر تشکیل بانک گفت: زمانی که قرار است بانک مشترکی تأسیس شود، طرف ایرانی هم باید مجوزهای خاص خود را داشته باشد ولی با توجه به شرایط موجود هنوز مشکلات حل نشده است. رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه از تعریف ساز و کار ویژه برای حل مسائل بانکی و نقل و انتقالات مالی دو کشور خبر داد و گفت: این موضوع فعلا در حد پیشنهاد بین دو کشور قرار دارد و جزئیات آن مشخص نشده است. کامی مانع اصلی تجارت با ترکیه را موضوع تعرفه عنوان کرد و افزود: هم از طرف دولت ایران و هم از طرف دولت ترکیه محدودیت های تعرفه ای برقرار شده است؛ چنانچه ترکیه برای بخشی از کالاهای خاص مانند محصولات پتروشیمی افزایش تعرفه در نظر گرفته است که این موارد باعث کاهش حجم تجارت دو کشور می شود. وی با اشاره به محدودیت های واردات ایران ادامه داد: اگر دو کشور بتوانند درباره تعرفه ترجیحی به توافق برسند بخشی از مشکلات حل می شود. 
 
توصیه وزارت صنعت به خریداران خودرو
 

در جلسه کمیته خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب شد که سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰ درصد افزایش یابد. با این حساب، خودروسازان موظف شدند ۳۰ درصد از تولیداتشان را به فروش فوری اختصاص دهند. در جلسه کمیته خودرو، بر این نکته تاکید شد که هرگونه افزایش قیمت خودروهای تولیدی، هیچ دلیل اقتصادی ندارد زیرا تولید و تحویل خودروها بر اساس برنامه ادامه دارد و مردم به جوسازی دلالان در فضای مجازی توجه نکنند. بر اساس تصمیم این کمیته، کسانی که قصد خرید محصولات ایران خودرو و سایپا را دارند می توانند با شرایط اعلام شده اقدام به خرید خودرو کنند. علاوه بر این، در این جلسه خودرویی افزایش ۱۰ درصدی سهم خودروسازان در فروش فوری تصویب شد.

کاهش 86 درصدی سود ایرباس در پی توقف تولید A380
 
شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه طی گزارشی از کاهش 86 درصدی سود خالص این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. در این گزارش آمده است: تحریم تسلیحاتی عربستان توسط آلمان که فروش سلاح هایی که قطعات آلمانی در آن استفاده شده است به عربستان را ممنوع می کند در کنار سود از دست رفته توقف خط تولید هواپیمای A380 از جمله دلایل کاهش سود ایرباس عنوان شده است. ایرباس اعلام کرده است تعلیق فروش سلاح به عربستان توسط آلمان به ضرر 190 میلیون یورویی ایرباس در قالب سود از دست رفته منجر شده است. /بیزنس استاندارد

عربستان: طرح کاهش عرضه نفت ادامه می‌یابد/ صادرات خرما ممنوع شد/ قاضی پور: افزایش قیمت نان غیرقانونی است/ توصیه وزارت صنعت به خریداران خودرو/ ماکارونی هم گران شد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها