بازدید: 38

گزارش مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر

منبع : انتخاب کد خبر: 1724555
مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری سیدرضا میرکریمی با معرفی برگزیدگان در حال برگزاری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری سیدرضا میرکریمی با معرفی برگزیدگان در حال برگزاری است.

 مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر عصر امروز (پنجشنبه پنجم فروردین ماه) با حضور اهالی سینما، خبرنگاران و علاقه مندان در تالار وحدت آغاز شد.

در ابتدای این مراسم کلیپی از جشنواره جهانی فیلم فجر پخش شد و همچنین دست اندرکاران جشنواره معرفی شدند.

سپس سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فجر با حضور روی صحنه، گفت: «از چهار سال پیش که من مسئولیت این جشنواره را با کمک همکاران خبره ام در حوزه بین الملل سینما برعهده گرفتم و سعی کردیم جایگاه درستی را در اندازه سینمای ایران ایجاد کنیم. امسال با تحریم های ناعادلانه و یکسویه که نه تنها اقتصاد که فرهنگ را نیز نشانه رفته است، مواجه بودیم اما علی رغم همه مشکلات به خاطر شان سینمای ایران در جهان شاهد برگزاری جشنواره ای باشکوه بودیم، بسیاری از دوستان سینمای ایران در سراسر دنیا ما را تنها نگذاشتند.»

میرکریمی همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان سینمایی، وزیر ارتباطات و شهرداری تهران و همه حامیان جشنواره قدردانی کرد.

در ادامه نوبت به معرفی برگزیدگان رسید و در آغاز این بخش نوبت به اهدای جایزه نت پک رسید و داوران این بخش که متشکل از اعجاز گل، لاتیکا پادگائونکار و سید غلامرضا موسوی روی صحنه حضور پیدا کردند.

جایزه این بخش به فیلم «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران تعلق گرفت. خوشدست پس از دریافت جایزه با تشکر از هیات داوران به ویژه غلامرضا موسوی تشکر کرد و گفت: «دوست دارم این جایزه را در ابتدا به بچه های کانون اصلاح طلب هدیه بدهم چون این فیلم را آن ها ساختند. من تمام تلاشم را کردم که در طول ساخت این فیلم با آن ها صادق باشم و دروغ نگویم. در این فیلم تصمیم گرفتم به معجزه هنر و تئاتر بپردازم. همچنین من مطلع شدم به زودی دختردار می شوم. من از توماج دانش بهزادی نیز تشکر می کنم.»

سپس داگلاس فالسون، اینیس گیل، سید محمدحسین نواب، داوران بخش بین الادیان برای اهدای جایزه این بخش روی صحنه حضور پیدا کردند و دیپلم افتخار این بخش به «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان اهدا شد.

نوید محمودی که به جای جمشید محمودی برای دریافت لوح تقدیر این بخش روی صحنه حضور پیدا کرد، گفت: «به دلیل این که فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان است، دو اسم «رونا مادر عظیم» و «شکستن هم زمان بیست استخوان». جمشید اینجا نیست و من جایزه اش را می گیرم. دو سال سخت برای ساخت این فیلم به ما گذشت. امیدوارم همانطور که این فیلم در دنیا بسیار مورد استقبال بوده است مردم ایران نیز این فیلم را دوست داشته باشند.»

در ادامه مراسم باربارا لوری، جونیت جبنویان و روبرت صافاریان برای اهدای جایزه منتقدان بین المللی روی صحنه حاضر شدند. دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند بخش جلوگاه شرق از دیدگاه منتقدان بین المللی به فیلم «اعلان» به کارگردانی محمود فاضل جوشکون از ترکیه و بلغارستان رسید.

سپس حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی) و رضا کیانیان رییس کاخ جشنواره برای اهدای جایزه صلح روی صحنه آمدند و دیپلم افتخار این بخش به فیلم «امینه» به کارگردانی ایمن زیدان از سوریه رسید.

در بخش بعدی مراسم رضا کیانیان درباره جایزه محمد امین گفت: «بسیار خوشحال هستم که برای بار چهارم برای اهدای جایزه «محمد امین» روی صحنه آمدم. این جایزه در واقع جایزه اخلاق است. بدین دلیل اسمش محمد امین است که پیامبر ما می گوید من نیامدم مگر برای تکامل اخلاق در جهان. هیچ فیلمی نیست که به اخلاق نپردازد حتی اگر این دغدغه کوچک باشد. این جایزه به فیلمی اهدا می شود که دغدغه اصلی آن اخلاق است.»

در ادامه جایزه محمد امین جشنواره سی وهفتم به فیلم «حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند تعلق گرفت.

در ادامه اهدای جوایز، نوبت به بخش فیلم های اول رسید و عمار هادی العرادی، غسان سلهب و بهروز شعیبی داوران این بخش با حضور روی صحنه تندیس بهترین فیلم اول را به «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین از روسیه اهدا کردند.

سپس نوبت به بخش جلوه گاه شرق رسید و روسودان گلورژیدزه و خسرو معصومی داوران این بخش برای اهدای جایزه روی صحنه حاضر شدند، جایزه بهترین فیلم کوتاه آسیایی به «قربانی» ساخته مهدی محمدنژادیان از ایران تعلق گرفت.

مهدی محمدنژادیان کارگردان «قربانی» بعد از دریافت جایزه گفت: «هزاران کودک در سراسر دنیا در معرض خشونت قرار می گیرند. این کودکان به ویژه در جوامع سنتی صدایی ندارند من سعی کردم صدای آن ها باشم.»

همچنین تندیس بهترین کارگردان آسیایی به هو منگ برای فیلم «عبور از مرز» از چین رسید. تهیه کننده این فیلم بعد از دریافت جایزه بیان کرد: «جشنواره جهانی فیلم فجر تشویق خوبی برای ساخت فیلم بعدی ما ایجاد کرده است. کارگردان فیلم در حال حاضر در کشور چین است.»

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی هم به فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از کشور افغانستان اهدا شد. نوید محمودی بعد از دریافت دیپلم افتخار گفت: «من بیش از ۳۴ سال است که در ایران مهاجر هستم. مطمئن هستم همه شما در کوچه ها و خیابان هایتان مهاجران افغانستانی را دیده اید. خواهش می کنم هرچقدر که از دست شما برمی آید به مهاجران محبت کنید برای اینکه بی سرزمینی درد بزرگی است. به همه عوامل فیلم تبریک می گویم و امیدوارم فیلم بعدی در جشنواره فیلم فجر داخلی پذیرفته شود.»

سپس تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به «جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی از کشور ایران اهدا شد، محمدعلی طالبی کارگردان فیلم که در مراسم حضور نداشت، در کلیپی که برای جشنواره ارسال کرده بود، گفت: «ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر، هیات داوران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، می خواهم این جایزه را به نیلوفر روزبهانی که به همراه دوستش به قصد خودکشی از یک پل پرید و به طرز معجزه آسایی نجات یافت، اهدا کنم و از همه نوجوانان می خواهم به زندگی که می تواند لحظه های شیرینی داشته باشد بیندیشند؛ مثل همین لحظه ای که می تواند لبخند بر لبان ما بنشیند.»


گزارش مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد