بازدید: 30

کابوس بنزینی ترامپ!

منبع : فرارو کد خبر: 1724114
خریداران نفت ایران مایل نیستند با شرایط دشوار مواجه شوند در نتیجه مشغول مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم‌ها بودند. با آنکه در هیات حاکمه آمریکا بر سر تمدید یا لغو معافیت‌ها اختلاف نظر وجود داشت، اما به نظر می‌رسد مخالفان تمدید معافیت‌ها توانسته‌اند موافقان آن را متقاعد کنند.

کابوس بنزینی ترامپ!

روز دوشنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معافیت خریداران بزرگ نفت ایران از تحریم های آمریکا تمدید نخواهد شد. تحلیلگران اتفاق نظر دارند که تلاش های ترامپ برای متوقف کردن کامل فروش نفت ایران با شکست مواجه خواهد شد و یک دلیل این امر آن است که همواره روش هایی برای ادامه فروش نفت وجود دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از سی ان بی سی، در نخستین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران، فعالان بازار نفت و دیگر بازارها منتظر اعلام تصمیم ترامپ بودند. دوم ماه آینده میلادی یعنی یک هفته دیگر مدت ۶ ماهه معافیت خریداران نفت ایران از تحریم های آمریکا پایان می یابد.

تحلیلگران بازار انرژی برای پیش بینی آینده بازار به عوامل مختلف توجه دارند و در حال حاضر یکی از مهم ترین عوامل، موضوع میزان کاهش عرضه نفت ایران در آینده است. به باور آنها، با توجه به شرایط کلی بازار و قیمت ها، وضعیت های گوناگون قابل تصور است. سناریوی نخست مقاومت اوپک و چند تولیدکننده دیگر نفت از جمله روسیه در برابر خواست آمریکا مبنی بر افزایش تولید با هدف کاهش قیمت هاست.

از ابتدای سال جاری میلادی اوپک پلاس یعنی اوپک و چند کشور دیگر که در برنامه کاهش عرضه همراه هستند در واکنش به کاهش قیمت ها عرضه نفت را کاهش داده اند و با آنکه امسال نرخ رشد اقتصاد جهان پایین تر از سال قبل است، اقدام آنها در کنار تحریم نفتی ونزوئلا و ایران سبب شده قیمت این ماده خام از ابتدای امسال تاکنون به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

رشد قیمت ها اصلا برای ترامپ قابل قبول نیست. زیرا اگر ثابت شود سیاست های او در قبال ایران و ونزوئلا بر هزینه زندگی مردم افزوده و او نمی تواند عربستان را که هم پیمان آمریکاست به بالا بردن عرضه نفت وادار کند اعتبار خود را در بین رای دهندگان از دست خواهد داد. قیمت بنزین در آمریکا افزایش یافته و از دید ترامپ روند رشد قیمت ها باید معکوس شود. نکته مهم در این زمینه آن است که افزایش تولید نفت شیل در آمریکا نتوانست بازار را از وجود میزان کافی نفت مطمئن و از رشد قیمت ها جلوگیری کند.

اگر عربستان که خواستار نفت ۸۰ دلاری است، عرضه نفت خود را پایین نگه دارد شرایط به شکلی خواهد بود که ترامپ با مشکلات سیاسی در داخل و خارج آمریکا مواجه خواهد شد.

سناریوی بعدی به موضع قدرت های بزرگ نسبت به برنامه های آمریکا در قبال ایران مربوط است. خروج آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران در ماه مه سال قبل با مخالفت امضاکنندگان دیگر این پیمان مواجه شده و تاکنون این مخالفت ها ادامه یافته است در نتیجه ایالات متحده مجبور بوده به تنهایی در این مسیر حرکت کند. البته فشارها بر شرکت های خارجی که با ایران تعامل دارند سبب خروج آنها از این کشور شده است و شرکت های نفتی جزو این شرکت ها هستند.

خریداران نفت ایران مایل نیستند با شرایط دشوار مواجه شوند در نتیجه مشغول مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم ها بودند. با آنکه در هیات حاکمه آمریکا بر سر تمدید یا لغو معافیت ها اختلاف نظر وجود داشت، اما به نظر می رسد مخالفان تمدید معافیت ها توانسته اند موافقان آن را متقاعد کنند.

با آنکه در ماه های اخیر معافیت وجود داشته اما قیمت نفت به سرعت افزایش یافته است. اقدامات اخیر آمریکا علیه ونزوئلا نگرانی هایی درباره کاهش قابل ملاحظه عرضه نفت در جهان به وجود آورده است و در واقع این اقدامات سبب شده مسیر آمریکا برای دستیابی به هدف خود در قبال ایران یعنی به صفر رساندن صادرات نفت این کشور با موانع بزرگ تری مواجه شود. دولت آمریکا به روشنی اعلام کرده، قصد سرنگونی دولت نیکلاس مادورو را دارد و در این راه فشارهای بزرگ اقتصادی به این کشور وارد کرده است. اکنون مرحله دشوار سیاست های آمریکا در قبال ایران فرا رسیده است.

در حالی که آمریکا به هدف خود یعنی سرنگونی مادورو و افزایش تولید نفت در ونزوئلا دست نیافته، بازار با برخی واقعیت ها مواجه است یعنی از یکسو عرضه نفت اوپک پلاس کاهش یافته و از سوی دیگر آمریکا تصمیم گرفته معافیت خریداران نفت ایران از تحریم ها را تمدید نکند. در این میان هم ونزوئلا نفت کمتری می فروشد و هم اختلال ها در عرضه در برخی کشورها نظیر لیبی به رشد قیمت ها کمک می کند.

این باور وجود دارد که ترامپ ریسک رشد شدید قیمت نفت و بنزین را نخواهد پذیرفت. بنابراین به احتمال زیاد او توانسته عربستان و دیگر هم پیمان های آمریکا را به افزایش تولید متقاعد کند. برایان هوک مسوول گروه ایران در دولت آمریکا معتقد است، اکنون شرایط بازار نفت بهتر است و می توان ترتیبی داد که صادرات نفت ایران به شدت کاهش یابد. او روز دوشنبه اعلام کرد در سال جاری میلادی صادرات نفت ایران به صفر کاهش خواهد یافت.

این باور وجود دارد که صادرات نفت ایران در ماه های آینده به زیر یک میلیون بشکه کاهش می یابد، بنابراین پیش بینی می شود نوسان در قیمت ها افزایش یابد. تحولات بسیار زیادی طی ماه های آینده رخ می دهد که بر قیمت ها اثر می گذارد. یکی از مهم ترین تحولات، سرنوشت دولت مادورو در ونزوئلاست.

تاکنون ثبات در میزان صادرات نفت این کشور به نفع ترامپ تمام شده به این معنا که ونزوئلا در ماه گذشته میلادی روزانه ۹۸۰ هزار بشکه نفت صادر کرده که تقریبا معادل صادرات ماه قبل از آن یعنی فوریه است. مادورو توانسته تلاش های دولت آمریکا برای تغییر رژیم را ناکام بگذارد. تداوم حضور او در قدرت، خواست آمریکا نیست، اما به ترامپ اجازه داده فشارهای خود بر ایران را افزایش دهد.


کابوس بنزینی ترامپ!
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
 • کابوس بنزینی ترامپ!


  خریداران نفت ایران مایل نیستند با شرایط دشوار مواجه شوند در نتیجه مشغول مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم‌ها بودند. با آنکه در هیات حاکمه آمریکا بر سر تمدید یا لغو معافیت‌ها اختلاف نظر وجود داشت، اما به نظر می‌رسد مخالفان تمدید معافیت‌ها تو
 • کابوس ترامپ فرا می‌رسد


  در حالی که در واشنگتن استعفای جیمز ماتیس یک اتفاق غم‌انگیز تلقی شد، دیگر امید داشتن به وجود یک مقاومت داخلی علیه دونالد ترامپ نابه‌جا به نظر می‌رسد و به جای آن نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی "فرمانده کل قوا" در آمریکا رو به افزایش است.
 • کابوس ترامپ فرا می‌رسد


  در حالی که در واشنگتن استعفای جیمز ماتیس یک اتفاق غم‌انگیز تلقی شد، دیگر امید داشتن به وجود یک مقاومت داخلی علیه دونالد ترامپ نابه‌جا به نظر می‌رسد و به جای آن نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی "فرمانده کل قوا" در آمریکا رو به افزایش است.
 • العین - الهلال؛ کابوس استقلال یا کابوس عمان؟!


  دو تیم دیگر غرب آسیا، یک روز زودتر از پرسپولیس در امارات به مصاف هم خواهند رفت.
 • ایران به کابوس سیاست خارجی ترامپ بدل شده است


  یک نشریه آمریکایی در تحلیلی، ایران را کابوس سیاست‌ خارجی رئیس‌جمهور آمریکا خوانده و دلایلی را در حمایت از این گزاره مطرح کرده است. ً
 • رؤیا‌های کابوس شده ترامپ در سیاست خارجی


  ترامپ سال گذشته بعد از مدتی جنگ تبلیغاتی شدید با کره‌شمالی آماده می‌شد تا کل صورت مسئله امریکا با این معضل قدیمی را تغییر داده و کاری کند که رؤسای جمهور امریکا از زمان جنگ کره در اوایل دهه ۵۰ میلادی تاکنون قادر به انجام آن نبوده‌اند.
 • کابوس جدید ترامپ درباره ایران


 • کابوس ترامپ برای غیرهسته‌ای شدن کره شمالی


  کارشناس مسائل بین الملل گفت: شرط کاخ سفید برای غیرهسته‌ای شدن کره شمالی هرگز عملی نخواهد شد.
 • آسیا تایمز: ظریف کابوس ترامپ و پمپئو است


  تارنمای آسیا تایمز شبکه خبری شرق آسیا در مطلبی تحلیلی در مورد تحریم وزیر خارجه ایران نوشت «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران کابوس ترامپ و پمپئو است تحریم وی از سوی آمریکا نه تنها اقدامی پوچ و نمادین محسوب می شود بلکه نشان می دهد که واشنگتن تا چه اندا
 • واشنگتن پست: ترامپ بدترین کابوس دموکراسی آمریکاست


  "دونالد ترامپ بدترین کابوس دموکراسی آمریکاست که تحقق یافته است. زمان آن است که با به رسمیت شناختن این خطر، به جاست که آمریکا برای خاتمه دادن به این رعب و وحشت در نوامبر ۲۰۲۰ آماده شود.
 • غیرقابل پیش بینی بودن ترامپ کابوس اسرائیل است


  تارنمای شبکه خبری یورونیوز در مطلبی نوشت که غیرقابل پیش بینی بودن ترامپ و احتمال خروج آمریکا از سوریه کابوس رژیم صهیونیستی است.
 • وحشتناک‌ترین کابوس ترامپ رنگ واقعیت گرفت!


  یک رسانه آمریکایی حذف نشدن نام «ترامپ» از لیست افراد مظنون در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را وحشتناک ترین کابوس رئیس جمهور ایالت متحده دانست.
 • ترامپ، اوباماکر را یک دروغ بزرگ و یک کابوس خواند


  رئیس جمهور آمریکا در پیام هفتگی خود با انتقاد شدید از اوباماکر ( طرح خدمات درمانی اوباما)، آن را دروغی بزرگ و یک کابوس خواند.
 • تام پرز خطاب به ترامپ: من وحشتناک‌ترین کابوس تو خواهم بود


  رئیس جدید حزب دموکرات آمریکا در حساب توییتر خود دونالد ترامپ را به باد انتقاد گرفت.
 • کابوس تجاری ترامپ پرچمدار تجارت آزاد


  آمریکا که بیش از یک قرن مدافع توسعه تجارت آزاد در جهان به حساب می آمد، با سیاست های تازه تجاری دونالد ترامپ در حال تبدیل شدن به یک کشور طرفدار درونگرایی تجاری است. این تنها یک تغییر نگرش نیست بلکه در عمل نیز موجب می شود تا آمریکا جایگاه خود را به عنو

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد