بازدید: 13

داعش مسئولیت انفجار‌های تروریستی سریلانکا را برعهده گرفت

کمی با تأخیر، اما سرانجام گروه تروریستی «داعش» مسئولیت انفجار‌های سریلانکا را بر عهده گرفت که تلفات آن در روز گذشته به ۳۱۱ نفر رسید.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: داعش در وب سایت «اعماق» در خبری کوتاه اعلام کرد: «یک منبع امنیتی به ما گفت: مجریان حمله ای که اتباع کشور های ائتلاف [امریکا]و نصاری [مسیحیان]را دو روز گذشته در سریلانکا هدف گرفت، از مبارزان دولت اسلامی هستند». چندین حمله تروریستی روز یک شنبه سریلانکا را به لرزه درآورد. این انفجار ها در سه شهر از جمله «کلمبو» پایتخت تجاری این کشور و حین مراسم «عید پاک» در کلیسا ها رخ داد که جان صد ها نفر را گرفت. «روان ویجرواردن» وزیر دفاع سریلانکا روز سه شنبه اعلام کرد که تلفات انفجار ها و حملات تروریستی روز یک شنبه در این کشور به ۳۱۱کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی افزایش یافت.
هرچند داعش پس از سه روز حمله تروریستی را به عهده گرفت، اما دولت سریلانکا رسماً گروه موسوم به «جماعت ملی توحید» را مسئول انفجار های مرگبار و حملات تروریستی اعلام کرده است. وزیر دفاع سریلانکا روز گذشته گفت که جماعت ملی توحید با گروه تندرو دیگری به نام «جماعت مجاهدین هند» مرتبط بوده است. این مقام سریلانکایی توضیح بیشتری در این باره نداد و نگفت که چه ارتباطی بین این گروه ها و داعش وجود دارد، اما مشخص است داعش توانسته نفوذ زیادی در سریلانکا داشته باشد و حتی قبلاً دولت این کشور یک پایگاه آموزشی داعش را بسته بود.

خوراک دهی تروریست ها به یکدیگر
مقامات نظامی و امنیتی سریلانکا روز گذشته اعلام کردند، «تحقیقات اولیه» نشان می دهد هشت حمله مرگبار به کلیسا ها و هتل های لوکس «انتقام» حمله به دو مسجد در نیوزیلند بوده است.
پنج هفته قبل دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند هدف حمله تروریستی قرار گرفتند که بر اثر آن ۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. در همان زمان کارشناسان و ناظران تروریسم گفتند این حمله بهانه خوبی برای گروه های تروریستی افراطی همانند داعش فراهم خواهد آورد تا دست به حملات متقابل بزند.

ناکامی امنیتی و پس لرزه های سیاسی
گزارش ها نشان می دهد سازمان های امنیتی سریلانکا گروه جهادی «جماعت ملی توحید» را زیر نظر داشتند و پلیس را در جریان برنامه این گروه برای حمله ای احتمالی قرار داده بودند، اما وزرای دولت می گویند «ویکرمسینگه» نخست وزیر و کابینه اش در جریان این تهدید گذاشته نشده بودند. راجیتا سناراتنه، سخنگوی دولت، در کنفرانسی خبری گفت که نخست وزیر در جریان گزارش اطلاعاتی مربوط به این تهدید گذاشته نشده بود؛ وضعیتی که به گفته او ناشی از اختلاف میان نخست وزیر و رئیس جمهور مایتریپالا سیریسنا است. به گزارش بی بی سی، سیریسنا، نخست وزیر و کابینه او را در ماه اکتبر برکنار و سعی کرد نخست وزیر دیگری را منصوب کند؛ تحولی که باعث بحران در این کشور شد.
بعداً رئیس جمهور تحت فشار دیوان عالی مجبور شد ویکرمسینگه را دوباره ابقا کند، اما ظاهراً نخست وزیر را در جریان گزارش های اطلاعاتی نمی گذاشت. سخنگوی دولت سریلانکا افزود: سازمان های اطلاعاتی از روز ۴ آوریل شروع به صدور هشدار هایی درباره این گروه کردند، که به دنبال آن وزارت دفاع گزارشی مشروح از این هشدار را برای رئیس پلیس فرستاد و در روز ۱۱ آوریل یادداشتی برای رؤسای بخش های مختلف امنیتی ارسال شد.

۴ امریکایی کشته شدند
وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که در حملات تروریستی روز یک شنبه به چند کلیسا و هتل در سریلانکا دست کم چهار شهروند امریکایی کشته شدند.
در همین حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در واکنش به حملات به کلیسا ها و هتل ها در سریلانکا در روز عید پاک که صد ها کشته و زخمی برجای گذاشت قول داد که واشنگتن به مبارزه با «تروریسم اسلامی افراطی» ادامه خواهد داد. ادعای مبارزه با تروریسم افراطی از سوی مقامات امریکایی در حالی است که اسناد و شواهد غیرقابل انکاری وجود دارد که نشان می دهد دولت امریکا نقش اساسی در توسعه و قدرت گیری این گروه های تروریستی دارد. زمستان ۱۳۹۵ یک فایل صوتی از صحبت های محرمانه «جان کری» وزیر خارجه امریکا افشا شد که در آن کری تأکید می کند واشنگتن چشم خود را به روی قدرت گرفتن گروه تروریستی «داعش» در سوریه بست تا از آن برای براندازی دولت دمشق استفاده کند. وی می گوید: «می دانستیم که این تهدید (لشکرکشی داعش به دمشق و احتمال تأسیس دولت) روبه رشد بود. ما تماشا می کردیم. ما شاهد قدرت گرفتن داعش بودیم.»
از طرف دیگر، عاملان حمله به دو مسجد در نیوزیلند تحت تأثیر جریان های برتری طلبان سفید پوست یا «تروریسم سفید» قرار داشتند؛ ایدئولوژی که پس از به قدرت رسیدن ترامپ در امریکا هم تشدید و هم ترویج شده است.
روزنامه «نیویورک تایمز» در مورد ریشه های حمله تروریستی در نیوزیلند می نویسد: این حمله آخرین نمود از تقویت و جهانی شدن تفکر ناسیونالیسم سفید در جهان است. برای محو این تفکر باید با ریشه های آن مقابله شود و در این مسیر برخورد با سیاستمداران جریان ساز و شخصیت های رسانه ای که به این دیدگاه دامن زده اند هم ضروری است. به نوشته این روزنامه، اینکه مسلمانان تهدید به شمار بیایند بخشی از رویکرد هایی است که از سوی رئیس جمهور ایالات متحده تکرار می شود.

داعش مسئولیت انفجار‌های تروریستی سریلانکا را برعهده گرفت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد