بازدید: 12

آنچه که باید در مورد «ایران مال» بدانید

به نظر می‌رسد ایران‌مال، مجموعه‌ای که به شکلی معیوب در حال تجربه و تقلید منطق سرمایه‌داری متاخر در ایران است، حالا در نیمه شعبان (جشن عدالت‌خواهی)، به دنبال تطهیر خویش است و بدین ترتیب مجبور است همه آن چیزها و کسانی که باید برای افتتاحش به کار بگیرد را از درون تهی کرده و به مصرف خویش برساند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: چندوقتی است فاز اول یکی از لوکس ترین مراکز خرید دنیا با زیربنای یک میلیون و هفتصد هزار کیلومتر مربع رونمایی شده. اما حالا بعد از گذشت چندماه از این افتتاح دوباره این مجموعه بر سر زبان ها افتاده. در خبرها و تبلیغات آمده بود که مسجد ابرپروژه یا ابرمجموعه «ایران مال» در حال افتتاح است! مسجدِ یکی از بزرگترین مجموعه هایی که به شکلی هیولاوار هم زمین بسیار بزرگی از تهران به طور غیرقانونی بلعیده و هم در جامعه ای کاملاً طبقاتی شده در حالی با جلال و جبروت و کاخ وارگی اش آسمان و زمین تهران را خراش داده که در کنارش، تنها کمی آن طرف تر، خانه های بسیاری از انسان های معمولی که به هر دلیلی فاقد رانت و رابطه بوده اند، روز به روز در حال شبیه شدن به کوخ ها و ساکنانشان هم در حال مشتبه شدن به مردمانی هستند که گویی سال های سال است قحطی بر آنها مسلط بوده است.

«افتتاح، در چه زمانی؟» روز میلاد امام عصر (عج) که بزرگترین در هم کوبنده «طاغوت» و «جهانخواران»، در حین دفاع از مستضعفان و بازگرداندن جهان به آنها خواهد بود! «افتتاح، با حضور چه کسانی؟» با حضور یکی از مشهورترین خطیبان تهران و یکی از مشهورترین مداحان تهران که نواهایش درباره بزرگترین شخصیت انقلابی تاریخ، «حسین بن علی (ع)» و یاران و خاندان شریفش که در برابر زر و زور و تزویر در زمان خود، از بذل جان دریغ نکرد، در گوش همه مان ماندگار شده است.

به نظر می رسد ایران مال، مجموعه ای که به شکلی معیوب در حال تجربه و تقلید منطق سرمایه داری متاخر در ایران است، حالا در نیمه شعبان (جشن عدالت خواهی)، به دنبال تطهیر خویش است و بدین ترتیب مجبور است همه آن چیزها و کسانی که باید برای افتتاحش به کار بگیرد را از درون تهی کرده و به مصرف خویش برساند.


چه کسی صاحب این مال بزرگ در تهران است؟

روایت رسمی ای که در این مورد وجود دارد از این قرار است که: «شرکت مالک ایران مال در اختیار بانک آینده و سهامی عام است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تاسیس شده است. بخشی از سهام، واگذار شده و بعد از بهره برداری از پروژه، سهام در بورس عرضه می شود و بانک آینده در نهایت از این مالکیت خارج خواهد شد.»

تجاری سازان و مدیران ایران مال

با این حساب باید بانک آینده و مدیرش جلال رسول اف را به عنوان شرکت سرمایه گذار اصلی پروژه مگامال ایران معرفی کنیم؛ بنابراین بانک آینده بعد از بهره برداری از پروژه، سهامش را در بورس عرضه می کند و از مالکیت آن خارج می شود. اگر در این سال ها پیگیر اخبار بانکی بوده باشید حتماً رسول اف را باید به جا بیاورید. چون قبلاً مدیرعامل بانک تات، بانک دی و بانک اقتصاد نوین هم بوده. ولی اگر پیگیر اخبار بانکی نیستید حتماً اسم رسول اف در اخبار حواشی سینمایی این اواخر به گوش تان خورده. چون پسر جلال رسول اف یعنی احسان رسول اف سرمایه گذار، تهیه کننده یا بازیگر و فیلم نامه نویس فیلم هایی مثل «کشتزار های سپید»، «بمب؛ یک عاشقانه»، «کایه دوفیلم»، «سمفونی تولد»، «ناپدید» و «پرسه در شهر لاجوردی» بوده.

از طرفی دیگر مدیریت ایران مال به صورت هیات امنایی است. پس باید گفت: مدیریت ایران مال مجلل در اختیار علاء الدین میرمحمدصادقی است، از بازاری های قدیم تهران معروف به حاج آقا علاء. میلیاردری که سال هاست در امور صنایع و معادن فعال است و عضو اتاق بازرگانی هم هست. صراط نیوز ایشان را به این صورت معرفی می کند که:

«او بنیانگذار سازمان اقتصاد اسلامی است که روزی قرار بود بانک خصوصی بازاری ها باشد، اما با تهدید به استعفای ۷ عضو کابینه دولت موقت، به محاق تعلیق رفت تا سرانجام در دولت احمدی نژاد به بانک قرض الحسنه تبدیل شد.».

اما شخص دیگری که قبل تر نام او را در پیوند با ایران مال زیاد می شنیدیم علی انصاری بود. مالک بازار موبایل ایران و بازار مبل ایران. انصاری موسس بانک تات هم بوده و شاید به همین خاطر پروژه ی ایران مال در ابتدا «تات مال» خوانده می شد.

ایران مال کجاست؟

در شمال غربی تهران، در حاشیه ی پارک چیتگر و حوالی دریاچه ی خلیج فارس، مجتمع تجاری ایران مال را می توانید پیدا کنید. برای دسترسی به ایران مال می توانید از بزرگراه همت غرب استفاده کنید.

مشخصات پروژه ایران مال

مساحت کل مجموعه ی ایران مال، ۳۲ هکتار است. یعنی مساحت کل مجموعه از دوبی مال و مرکز تجاری بزرگ چین هم بیشتر است. ولی از این مساحت ۱۸۶ هزارمتر مربع تجاری خواهد بود. بزرگتر از The Trafford center انگلستان و Mall of America آمریکا. گفته می شود اگر در هر مغازه ای ۵ دقیقه وقت بگذارید برای سر زدن به تمام مغازه های ایران مال باید سه روز کامل قدم بزنید. دو هتل مجلل، ۲۰۰ رستوران، سالن های سینمای مجهز، زمین یخ، نمایشگاه خودرو، باغ ایرانی و معماری های که یادآور معماری اصیل ایرانی اند.

طراحی و مطالعه این پروژه ۲ سال به طول انجامیده است و اجرای آن ۵ تا ۶ سال زمان برده است.
زمان افتتاح فاز اول ایران مال همزمان با نیمه شعبان و روز کارگر در اردیبهشت ماه سال ۹۷ بوده است. فاز دوم که شامل قسمت های ورزشی، فرهنگی و رفاهی خواهد بود هم تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره برداری می رسد.
این مجموعه با تلاش حدود ۲۰٫۰۰۰ نفر طی ۵ سال ساخته شده و به گفته ی موسسین قرار است سرآغازی بر یک حرکت اقتصادی مستحکم و پویا باشد.
 
آنچه که باید در مورد «ایران مال» بدانید

آشنایی با بخشك های مختلف پروژه ایران مال

باغ ایرانی یا باغ ماهان: این مکان زیبا در بخش مرکزی قرار دارد و قلب پروژه ی ایران مال محسوب می شود. این باغ از باغ ماهان کرمان الهام گرفته شده که یکی از محبوب ترین مقصد های گردشگری کرمان است.

باغ ماهان ایران مال هم تفرجگاه مفرحی برام عموم مردم خواهد بود و آب جاری و گیاهان گوناگون در این فضا، تجربه ی به یادماندنی برای بازدیدکنندگان به ارمغان خواهد آورد.

بازار ایرانی یا بازار سنتی: بازار سنتی یکی از جاذبه های شگفت انگیز بازار بزرگ ایران است که از فرهنگ، هنر و معماری اسلامی الهام گرفته. فرش، خشکبار ایران، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی بخش های مختلف چهار سوق ایران مال هستند. پس غیر از این که بازار سنتی ایران مال فرصتی برای تجار ایرانی فراهم می کند محلی برای ارائه ی صنایع دستی و هنری ساخت هنرمندان ایرانی هم خواهد بود. از دیگر امکانات این بخش می توان به وجود شربت خانه ها به سبک سنتی و تالار آینه ایران مال اشاره کرد.

چهار سوق بازار ایران مال

باغ دیدار: باغ دیدار آبشاری نشاط انگیز و جان پرور در فضایی سرسبز دارد که قرار است شادابی ویژه ای به ایران مال ببخشد. دیدار در این باغ برای بازدیدکنندگان و خانواده های ایرانی تجربه ای شیرین خواهد بود.

باغ کتاب: وسعت این بخش ۳ هزار متر مربع است و تعداد کتاب های آن به ۶۷ هزار جلد می رسد. کتابخانه ای که از همه بیشتر یادآور کتاب خانه ی هاگوارتز است و حتی یک ذره ما را به یاد کتاب خانه ی سیتادل مجموعه ی بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) می اندازد.

باغ دیدار ایران مال

مسجد: مسجد جامع حضرت محمد رسول الله به همراه ۱۱۰ نمازخانه در ایران مال ساخته شده است. طراحی این مسجد طوری صورت گرفته که هرکسی هرجایی باشد در فاصله ای اندک به نمازخانه دسترسی دارد.
راه ها و دسترسی به مگامال تهران

۲۶ راه ورودی، برای وارد شدن به تونل یا پل روگذر ایران مال وجود دارد. مراجعه کنندگان می توانند به راحتی به طبقه ی موردنظر دسترسی پیدا کنند و خودروی شان را در همان طبقه پارک کنند.

همچنین وجود ۱۶ راه خروجی ایران مال سهولت دسترسی سریع به مسیر بازگشت مراجعه کنندگان را فراهم نموده است. بازار بزرگ ایران ۲۰ هزار پارکینگ رایگان برای خودرو ها و موتور سیکلت های مراجعین در نظر گرفته است.

همچنین وجود ۱۶ راه خروجی ایران مال سهولت دسترسی سریع به مسیر بازگشت مراجعه کنندگان را فراهم نموده است. بازار بزرگ ایران ۲۰ هزار پارکینگ رایگان برای خودرو ها و موتور سیکلت های مراجعین در نظر گرفته است.

فضای ورزشی: ایران مال برای ۱۵ رشته ورزشی فضا های ورزشی استاندارد تدارک دیده. طولانی ترین جاده ی تندرستی منطقه نیز در این مجتمع قرار دارد که مسافت آن ۲ و نیم کیلومتر است. البته با این توصیفات به نظر می رسد همین طور بیخودی چرخ زدن در ایران مال هم برای خودش یک ورزش حرفه ای حساب می شود.

آنچه که باید در مورد «ایران مال» بدانید
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9
 • آنچه که باید در مورد «ایران مال» بدانید


  به نظر می‌رسد ایران‌مال، مجموعه‌ای که به شکلی معیوب در حال تجربه و تقلید منطق سرمایه‌داری متاخر در ایران است، حالا در نیمه شعبان (جشن عدالت‌خواهی)، به دنبال تطهیر خویش است و بدین ترتیب مجبور است همه آن چیزها و کسانی که باید برای افتتاحش به کار بگیرد
 • همه آنچه که باید در مورد ماجرای ایران و FATF بدانید


  گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم یا همان FATF دی‌ ۹۴ پس ازعملیاتی شدن برجام، توصیه‌های ۴۲ گانه‌ای ذیل دستورالعمل زمان‌بندی‌شده موسوم به «برنامه اقدام» یا «Action Plan» به ایران تجویز کرد.
 • همه آنچه باید در مورد هجوم میلیونی ملخ های عربستانی به ایران بدانید


  بعد از ۴۰ سال با بزرگترین سطح حمله ملخ به کشور مواجه شده‌ایم که در این میان ارضی استان هرمزگان با بیشترین میزان هجوم مواجه است.
 • همه آنچه که باید در مورد "بیماری قرن" بدانید/ زنگِ خطر افسردگی در ایران به صدا درآمده است


  امروز در قرن 21 ام به دلایل مختلفی چون تغییرات سبک زندگی بیماری های جدی ای مارا تهدید می کند. معمولا وقتی صحبت از بیماری های مهلک و خطرناک می شود ذهن همگان به سمت سرطان، ایدز یا مواردی مثل این ها می رود و هیچ کس از افسردگی نام نمی برد غافل از اینکه ا
 • همه آنچه که باید در مورد «سی‌اف‌تی» بدانید


  در سالی که گذشت، نام لایحه «سی‌اف‌تی» به کرات در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح شد. «سی اف تی» نام اختصاری لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است.
 • هر آنچه باید در مورد کبد چرب بدانید


  سلامت نیوز: کبد چرب بیماری بسیار رایج و خطرناکی است و از آنجایی که عموما با نشانه ای همراه نیست بهتر است به طور کامل با این بیماری و راه های یشگیری از آن آشنا شوید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، کبد چرب یکی از رایج ترین بیماری هایی است
 • همه چیز در مورد ivf، آنچه باید بدانید


  شایع ترین روش کمک باروری IVF یا ( تلقیح آزمایشگاهی ) است. این روش قدیمی ترین و موثرترین روش از میان روش های کمک باروری است.
 • آنچه باید در مورد جرم جعل بدانید


  جرم جعل، یکی از مهم‌ترین موضوعات حقوقی است که با ضمانت اجراهای قانونی نیز روبرو شده است.
 • هر آنچه باید در مورد بیماری «میاستنی گراویس» باید بدانید


  سلامت نیوز:دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد بیماری میاستنی گراویس و دلایل ابتلا به آن توضیحاتی ارائه داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، فرزاد فاتحی، در بیست و ششمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی، در ارتباط با بیماری میاستنی گراوی
 • همه آنچه باید در مورد ویتامین ب ۱۲ بدانید!


  ویتامین ب ۱۲ یک ویتامین محلول در آب است و برای تشکیل سلول‌های خونی، متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی، عملکرد اعصاب و تولید DNA ضروری است. این ویتامین همچنین به پیشگیری از کم‌خونی مگالوبلاستیک نیز کمک می‌کند.
 • همه آنچه باید در مورد ویتامین ب ۱۲ بدانید!


  ویتامین ب ۱۲ یک ویتامین محلول در آب است و برای تشکیل سلول‌های خونی، متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی، عملکرد اعصاب و تولید DNA ضروری است. این ویتامین همچنین به پیشگیری از کم‌خونی مگالوبلاستیک نیز کمک می‌کند.
 • در مورد ویروس اچ پی وی، هر آنچه باید بدانید


  ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) نوعی ویروس می باشد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و حداقل 40 نوع از آن ها از طریق رابطه زناشویی منتشر می شوند.
 • آنچه در مورد فلج خواب باید بدانید


  سلامت نیوز:فلوشیپ طب خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به علائم ابتلا به فلج خواب گفت: این اختلال خواب در دهه دوم و سوم زندگی شایع تر است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مجاهده سلمانی، فلوشیپ طب خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با
 • هر آنچه باید در مورد ریتالین بدانید


  سلامت نیوز: ریتالین دارویی است که برای درمان بیش فعالی و افزایش توجه و تمرکز افراد تجویز می شود، اما گاهی افراد بدون نسخه پزشک این دارو را مصرف می کنند. در این مقاله به طور کامل قرص ریتالین معرفی می شود. قرص ریتالین Ritalin یا متیل فنیدیت Methy
 • آنچه باید در مورد پرفشاری خون بدانید


  سلامت نیوز: متأسفانه از هر 5 ایرانی یک نفر دارای فشارخون بالا بوده و این آمار نگران کننده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، طبق دستورالعمل جدید، اگر فشارخونتان حداقل 130 برای سیستولیک (عدد بالا) و یا 80 برای دیاستولیک (عدد پایین) باش

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها