بازدید: 24

هامون رنگ زندگی گرفت

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1721013
سلامت نیوز: 20درصد کل مساحت هامون طی 45روز گذشته و براثر بارش برف و باران در افغانستان آبگیری شده است. این خبری است که به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان رسانه ای شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،حالا هامون

سلامت نیوز: 20درصد کل مساحت هامون طی 45روز گذشته و براثر بارش برف و باران در افغانستان آبگیری شده است. این خبری است که به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان رسانه ای شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،حالا هامون نشینان ورود آب به هامون خشکیده را جشن گرفته اند این شادی البته زودگذر است. گفته های وحید پورمردان هم تأییدی براین مدعاست. او به گفته است که وضعیت هامون مثل بیماری است که از آی سی یو به بخش منتقل شده است.


وحید پورمردان می گوید آبی که وارد هامون شده و می شود بخشی از سیلاب هایی است که به سمت هامون ایران هدایت شده، اما سرعت و حجم ورودی آب پایین است.


به گفته مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، گنجایش آبی کل تالاب هامون در دو بخش ایران و افغانستان بالغ بر ۱۱ میلیارد مترمکعب است و اکنون 20درصد از مساحت کل تالاب آبگیری شده است که عدد بالایی نیست البته با توجه به اینکه در دو دهه اخیر هامون با خشکسالی مواجه است، همین قدر آب هم به شدت در اکوسیستم تالاب و نشاط اجتماعی تأثیرگذار بوده است. آخرین باری که تالاب هامون تا همین ۲۰ درصد هم آبگیری کرد، سال ۹۱ بود. بعد از آن دوره ورودی آب هامون به تدریج کم شده است.


پورمردان تأکید کرد: سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور است و امسال هم با وجود ترسالی و بارش بالای نرمال در تعدادی از استان ها، سیستان و بلوچستان همچنان با کمبود بارش مواجه است بنابراین با وجود آبگیری تالاب هامون، نمی توان ادعا کرد که امسال مشکل گردوغبار در سیستان نخواهیم داشت.

ناتوانی دستگاه دیپلماسی و سازمان حفاظت محیط زیست
هامون که روزگاری ایستگاه زمستان گذرانی 186گونه پرنده مهاجر بود بیش از 20سال است که به بیابانی به وسعت 570هزار هکتار تبدیل شده است؛ بیابانی که منشاء ریزگرد و سایر آلودگی های زیست محیطی استان است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم که عنوان دولت محیط زیستی را به خود اطلاق کرد هامون نشینان بیش از هر زمان دیگری به احیای هامون امیدوار شدند. این امید ناشی از آن بود که دولت یازدهم نخستین مصوبه هیأت دولت را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داد اما برخلاف آنچه تصور می شد احیای هامون به فراموشی سپرده شد.

حالا حسن روحانی، رئیس جمهور، احیای ارومیه را از افتخارات دولت خود می داند باوجود این، هامون همچنان در انتظار تدبیر برای گره گشایی از معضل حقابه ای است که افغان ها بیش از 20سال است از رها سازی آن دریغ می کنند.


نگاهی به عملکرد مسئولان محیط زیست و وزارت نیرو و وزارت خارجه در ارتباط با هامون نشان می دهد مسئولان ذیربط در این زمینه تنها به نمایش و شعار بسنده کرده اند. برای نمونه، معصومه ابتکار، رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، که پس از 8سال دوری از مسند ریاست سازمان محیط زیست دوباره در دولت یازدهم سکان هدایت محیط زیست کشور را برعهده گرفت، چهارم دی ماه 92در سفر به سیستان و بازدید از دریاچه هامون با اشاره به برنامه های این سازمان برای احیای هامون اعلام کرد که «زندگی به هامون بازمی گردد و دوباره شاهد حضور مردم برای امرارمعاش در این منطقه خواهیم بود».

2سال بعد از این اظهارات(30تیرماه 94) مدیر وقت طرح حفاظت از تالاب های ایران از احیای دریاچه هامون در سال 96خبر داد و گفت که با اجرای برنامه جامع مدیریتی برای تالاب هامون، این تالاب احیا می شود. اما نقطه عطف این اظهارات، اظهارنظر عیسی کلانتری است. او که بعد از معصومه ابتکار، بر مسند ریاست سازمان حفاظت محیط زیست تکیه زد 23مهرماه 97اعلام کرد که «هامون دیگر هامون نمی شود».

چرا هامون، هامون نمی شود

هامون در زمان پرآبی بالغ بر 10میلیارد مترمکعب آب داشت. بنا به اعلام کارشناسان، 3820کیلومترمربع از عرصه های تالابی هامون که در سرزمین ایران واقع شده سالانه به 1.5تا 2.5میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد که قرار بود این نیاز آبی از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیری شود تا دولت افغانستان حقابه هامون را رهاسازی کند.

اما طی همه این سال ها، دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته اند اقدامی برای رهاسازی حقابه هامون انجام دهند. هفدهم دی ماه 92رئیس وقت کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره حقابه هامون گفت: «معضل هامون معضلی بین دولت ایران و افغانستان است که باید مسئولان با راهکارهای مناسب از این معضل گره گشایی کنند. باید با افغانستان به این تفاهم برسیم که تمام پیمان های منطقه ای مبنی بر تأمین حقابه هامون که پیش از این بین ایران و افغانستان منعقد شده لازم الاجرا باشد. وزارت امور خارجه و نیرو باید تمام هم و غم خودشان را برای دستیابی به این تفاهم به کار بندند.»

عباس رجایی افزود: «به نظر می رسد وزارت نیرو و امورخارجه موضوع هامون را با جدیت دنبال نکرده اند در نتیجه حق و حقوق مردم ما استیفا نشده است. این دو وزارتخانه باید تلاش کنند، مجلس شورای اسلامی هم این مسئله را پیگیری می کند.» این مستندات نشان می دهد اراده ای برای احیای هامون وجود ندارد و هامون نشینان باید به سیلاب های فصلی دلخوش باشند و دعا کنند که بارش ها ادامه داشته باشد.

روزگار پرآبی هامون

آمارهای سازمان شیلات نشان می دهد هامون نشینان در دوران ترسالی، هر سال15هزار تن ماهی صید می کردند و هامون سالانه یک میلیون و 400هزار تن علوفه ارزانی هامون نشینان می کرد. 115هزار راس گاو سیستانی در سفره آباد هامون می چریدند و به مدد نیزارهایی که در هامون رشد می کند صنایع دستی رونق داشت و زندگی به هامون نشینان لبخند می زد اما اکنون آن دریای پهناور به بیابانی به وسعت 570هزار هکتار تبدیل شده و مدت هاست که هامون نشینان در نبود تدبیر و بی توجهی مسئولان به مهاجرت ناگزیر تن داده اند.

آنها سرزمین آبا و اجدادی خود را ترک می کنند؛ آواره شهرهای دیگر می شوند و غم غربت به جان می خرند تا لقمه نانی تأمین کنند. سفره که خالی باشد چه باید کرد؟ به ویژه آنکه گردوغبار هم مجالی برای نفس کشیدن برجای نگذاشته باشد.


هامون رنگ زندگی گرفت
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش کمیسیون شوراهای مجلس درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نماینده به ۳۳۰ نماینده

گزارش کمیسیون شوراهای مجلس درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نماینده به ۳۳۰ نماینده

گزارش برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در حال بررسی است

گزارش برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در حال بررسی است

واکنش لاریجانی به اهانت یک مداح به اهل سنت در رسانه ملی: صداوسیما از بیان مسائل اختلاف‌برانگیز پرهیز کند/ گزارش برجامی به مجلس رسیده است

واکنش لاریجانی به اهانت یک مداح به اهل سنت در رسانه ملی: صداوسیما از بیان مسائل اختلاف‌برانگیز پرهیز کند/ گزارش برجامی به مجلس رسیده است

گزارش عملکرد مالی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد

گزارش عملکرد مالی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد

گزارش | کدام اصل قانون اساسی دستمایه روحانی برای فرار از مسئولیت قرار گرفته است؟

گزارش | کدام اصل قانون اساسی دستمایه روحانی برای فرار از مسئولیت قرار گرفته است؟

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات

سازمان سینمایی: گزارشی درباره توزیع غیرقانونی «متری شیش‌ونیم» و «رحمان۱۴۰۰» نداشتیم

سازمان سینمایی: گزارشی درباره توزیع غیرقانونی «متری شیش‌ونیم» و «رحمان۱۴۰۰» نداشتیم