بازدید: 34

ثمرات ترس از خدا

ترس از خدا در واقع به ترس از گناهان خودمان برمی گردد. اما باید توجه داشت ترس از خدا به همین جا ختم نمی شود بلکه دارای مراتب و اقسامی است و خوف از گناهان اولین مرتبه آن است.
عقیق:امام هادی (ع) فرمود: من اتق الله یتقی هر کس از خدا، پروا کرده و ترسان باشد، همگان از او پروا خواهند کرد. (تحف العقول، ص. ۵۱۰) پروای از خدا و ترس از او (تقوا) در حقیقت وجود آدمی، سپری فولادین می‌سازد که در عین نفوذ ناپذیری، بی‌نهایت تأثیرگذار در سایر اشیاء عالم از جمله انسان‌ها است.

در روایت داریم: از نشانه‌های مؤمن این است که از هیچ چیز نمی‌ترسد بلکه همه اشیاء حتی حشرات، خزندگان، درندگان زمین و پرندگان آسمان از او بیمناک و خائف بوده و در برابرش خاضع و تسلیمند، زیرا که وی در پرتو دینداری و رعایت حدود الهی، قدرتمند و عزیز شده است. نیز سفارش گردیده که: از خدا بترس تا دیگران نیز از تو واهمه داشته باشند. (میزان الحکمهًْ، ج. ۱، ص. ۱۱۵ و غررالحکم، ج. ۱، ص. ۳۴۰)

معروف است که امام خمینی (ره) می‌فرمود: والله قسم من جز از خدا از هیچ کس نترسیدم. در جریان دیدار شواردز نادزه، وزیر خارجه ابرقدرت آن روز (شوروی سابق) در ملاقاتش با امام در جماران نقل می‌کنند که از خوف امام دستهایش می‌لرزید و با زحمت فراوان سعی می‌کرد اضطراب و ترس خود را از دیگران مخفی کند.

ترس از خدا، به اندازه معرفت خدا

این را نیز داریم که هر انسانی که از خدا نترسد، خدا وی را از همه چیز خواهد ترساند. باید توجه داشت که منشأ و ریشه ترس از خدا، معرفت و شناخت خدا است. به میزانی که معرفت به خدا بیشتر باشد، ترس و خوف بنده از خداوند نیز فزونی خواهد یافت.

امام صادق (ع) فرمود: هر کس خدا را شناخت از او خواهد ترسید و شخصی که از خدا ترسید قطعاً دل از دنیا خواهد برید. در قرآن نیز می‌فرماید: در میان بندگان خدا فقط علمای ربانی از خدای خویش خشیت دارند (فاطر، ۲۸) در مقابل، حب جاه و شهرت از عوامل بازدارنده از ترس خداست. (اصول کافی، ج. ۳، ص. ۱۱۱-۱۱۰)

از امام رضا (ع) پرسیدند: حقیقت توکل چیست؟ فرمود: این است که جز از خدا از هیچ چیز نترسی. همچنین فردی که از خدا، ترس ندارد، در دنیا و آخرت امیدی به او نیست. (تحف العقول، ص، ۴۷۰-۴۶۹)

این نکته واضح است که منظور از ترس خدا، ترس از گناه و معصیت و نهایتاً ترس از غضب الهی و عذاب آخرت است.

آمرزش گناهان گذشته، به‌خاطر ترس از خدا

امام سجاد (ع) نقل می‌فرماید: مردی با خانواده خود از راه دریا به مسافرت رفت. از قضا کشتی آسیب دید و غرق شد و فقط زن همان خانواده زنده ماند. زن به کمک تخته‌ای خود را به یکی از جزایر رسانید. در آن جزیره مرد فاسدی زندگی می‌کرد که به همه گناهان آلوده شده بود.

زن برای درخواست کمک نزد او آمد. مرد گفت: تو انسان هستی یا جن؟ گفت؛ انسانم. مرد خواست فکر پلید خود را با زن عملی کند. ناگاه دید زن بی‌نهایت لرزان و ترسان است. گفت: چرا اینقدر پریشان و مضطرب هستی؟ زن با دست اشاره‌ای به آسمان کرد و گفت: از او می‌ترسم. مرد گفت: مگر تاکنون فحشاء مرتکب شده‌ای؟ زن گفت: به خدا سوگند نه. مرد گفت: تو که هیچ گاه کار زشتی انجام نداده‌ای این چنین می‌ترسی در حالی که تو را من مجبور می‌کنم. قسم به خدا که ترس و اضطراب شایسته من است.

گویا زنگ بیدار باش شنیده باشد، بدون ارتکاب تصمیم خود، به طرف منزل خویش روانه شد و در عین حال به فکر توبه و استغفار بود.

روزی همان مرد جایی می‌رفت و در بین راه به راهبی رسید و آفتاب سوزان برسر آن‌ها می‌تابید. راهب به جوان گفت: دعا کن خدا ابری بفرستد تا از سوزش آفتاب در امان باشیم. جوان گفت: من کار خیری ندارم تا از او چیزی بخواهم. راهب گفت: پس من دعا می‌کنم و تو آمین بگو. پس از مدت کوتاهی ابری بالای سر آن‌ها سایه انداخت و با هم در سایه ابر مسافت طولانی را طی کردند.

بر سر دو راهی از هم جدا شده و هر یک راه خود را در پیش گرفتند. راهب مشاهده کرد که ابر نیز به همراه جوان رفت. گفت:‌ای جوان، گویا تو از من بهتر هستی. دعا به خاطر تو مستجاب شد نه من. سرگذشت خود را برایم نقل کن که چکار کرده‌ای؟ جوان ماجرا را بیان داشت. راهب گفت:، چون ترس از خدا تو را فرا گرفت، گناهان گذشته‌ات آمرزیده شده است. از این به بعد مراقب خودت باش. (اصول کافی، ج. ۳، ص. ۱۱۱)

نقل می‌کنند: رسول اکرم (ص) با اصحاب نشسته بودند که جوانی آمد و پیراهنش را درآورد و روی ریگ‌های داغ غلطید. حضرت از دور نظاره می‌کرد و او مکرر به خودش می‌گفت: بچش حرارت دنیا را قبل از آنکه گرفتار آتش جهنم شوی. وقتی بلند شد و خواست برود، پیامبر فرمود: او را پیش من بیاورید. فرمود: برای چه این کار را می‌کردی؟ گفت: خوف خدا. فرمود: این خوف حقیقی است. جوان رفت. حضرت فرمود: بروید به او بگویید برایتان دعا کند. زیرا دعایش مستجاب است. او سه دعا کرد: خدایا ما را هدایت کن، توشه و اندوخته ما را تقوا قرار بده، بهشت را نصیب ما فرما. (طریق موصل، ص. ۴۸)

منبع:افکار

ثمرات ترس از خدا
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • ثمرات ترس از خدا


  ترس از خدا در واقع به ترس از گناهان خودمان برمی گردد. اما باید توجه داشت ترس از خدا به همین جا ختم نمی شود بلکه دارای مراتب و اقسامی است و خوف از گناهان اولین مرتبه آن است.
 • ثمرات اعتقاد به مهدویت


  یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تقوای الهی باور و ایمان به امور غیبی الهی است که باور به حکومت عدلی که توسط مهدی آخرالزمان تشکیل می‌شود از نمونه‌های بارز آن است.
 • ترویج عدالت از ثمرات مالیات است


  تحریم‌ها و کاهش درآمد‌های نفتی، فرصتی طلایی و برای بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه مالیاتی کشور است که ضمن کاهش اثرات تحریم‌های ظالمانه غرب، فرصتی برای اصلاح ساختار بودجه نفتی غیرکارآمد است.
 • ثمرات صبر و بردباری در سبک زندگی مؤمنانه


  کانون خبرنگاران نبأ ــ برنامه «به رنگ خدا» رادیو معارف به تبیین برکات صبر از منظر امام علی(ع) می‌پردازد.
 • بسیج از ثمرات دفاع مقدس است


  رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس: همه مردم بسیجی هستند و بسیج به جناحی وابسته نیست.
 • ثمرات دعا در کلام امام صادق(ع)


  مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی روایتی از امام جعفر صادق(ع) درباره یکی از ثمرات دعا نقل می‌کند.
 • برکات و ثمرات ضعیف‌نوازی در «صبح روشن»


  کانون خبرنگاران نبأ ــ برنامه «صبح روشن» در رادیو معارف ثمرات جوانمردی و فتوت در جامعه را واکاوی می‌کند.
 • بررسی ثمرات ماه مبارک رمضان در خانواده


  کانون خبرنگاران نبأ ــ برنامه «سلام زندگی» در رادیو معارف تأثیر معنویت ماه مبارک رمضان در بروز ارزش‌های اخلاقی را واکاوی می‌کند.
 • از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است


  از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است. تهذیب نفس و تصفیۀ آن از امراض و رسیدن به حالات و مقامات و اتصال به محبوب ازلی عالی ترین مرتبۀ سلامت معنوی را برای عارف به ارمغان می آورد.
 • ثمرات ارزشمندی از نهضت ساخت داخل به بار می‌نشیند


  وزیر صنعت، معدن و تجارت: ثمرات ارزشمندی از نمایشگاه «فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید» و نهضت ساخت داخل برای آینده کشور به بار خواهد نشست
 • بررسی برکات و ثمرات همدلی در «مهربان باشیم»


  کانون خبرنگاران نبأ ــ حجت‌الاسلام آتشین صدف در برنامه «مهربان باشیم» اهمیت و ثمرات وحدت و همدلی در جامعه را بیان می‌کند.
 • دستاوردهای قرآنی ارتش یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است


  معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد ارتش با تاکید بر اینکه دستاوردهای قرآنی ارتش و سایر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یکی از ثمرات ارزشمند انقلاب اسلامی است، گفت: چنانچه تلاش کنیم تا دل و جان ما با قرآن مانوس شود، هیچ دشمنی توانایی مقابله با ما را نخو
 • ثمرات مدارا با مردم از منظر رسول اکرم(ص)


  کانون خبرنگاران نبأ: رادیو معارف در برنامه «به رنگ خدا» عوامل زندگی خوش را با توجه به سیره نبی اکرم(ص) بیان می‌کند.
 • حدیث امام باقر درباره ثمرات توکل به خدا


  هر روز یک حدیث از معصومین (ع) با مضامین دینی و اخلاقی در بخش قرآن و عترت منتشر می‌شود.
 • حدیث امام باقر(ع) درباره ثمرات توکل به خدا


  هر روز یک حدیث از معصومین (ع) با مضامین دینی و اخلاقی در بخش قرآن و عترت منتشر می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

یک گزارشگر فوتبال دیگر مهاجرت کرد؟

یک گزارشگر فوتبال دیگر مهاجرت کرد؟

پلیس با حیوان آزار‌ها برخورد می‌کند/ آزار حیوانات را به پلیس گزارش دهید

پلیس با حیوان آزار‌ها برخورد می‌کند/ آزار حیوانات را به پلیس گزارش دهید

برخورد پلیس با حیوان آزار‌ها/آزار حیوانات را به پلیس گزارش دهید

برخورد پلیس با حیوان آزار‌ها/آزار حیوانات را به پلیس گزارش دهید

یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

استقلال صفر - ماشین سازی صفر/ گزارش لحظه به لحظه

استقلال صفر - ماشین سازی صفر/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان صفر - شهر خوردرو خراسان صفر/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان صفر - شهر خوردرو خراسان صفر/ گزارش لحظه به لحظه

آمریکا از متهم کردن ایران به نقض NPT در یک گزارش عقب نشست

آمریکا از متهم کردن ایران به نقض NPT در یک گزارش عقب نشست

 گزارش زنده؛ ماشین‌سازی 0 - استقلال 0

گزارش زنده؛ ماشین‌سازی 0 - استقلال 0