بازدید: 33

دغدغه‌های گوجه پیازی از دولت نهم تا دوازدهم

متأسفانه عملکرد دولت در کالا‌های اساسی و خوراکی‌های مردم غیر‌قابل دفاع است و از سوی دیگر با حرف‌های متناقض هم نمی‌توان این عملکرد را توجیه کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: متأسفانه عملکرد دولت در کالا های اساسی و خوراکی های مردم غیر قابل دفاع است و از سوی دیگر با حرف های متناقض هم نمی توان این عملکرد را توجیه کرد.
از یک سو علت گرانی پیاز صادرات و سیل مطرح می شود و از سوی دیگر دلالان عامل گرانی به شمار می روند و در این میان دولت نیز بدون برخورد و ورود به این موضوع تنها نظاره گر است که اذهان را به یاد گوجه های محله نارمک می اندازد و به تعبیر غضنفری وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت «راهی که دولت در پیش گرفته اصطلاحاً حل بحران از طریق بهم ریختگی و پنهان شدن در پس ماجرا های خودساخته است تا روزی که عمرش به سر اید.»

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور گفت: پیازی که اکنون در سطح شهر تا هرکیلوگرم ۱۵ هزار تومان به فروش می رسد از کشاورزان حدود هزار و ۵۰۰ تومان خریداری شده است و برخی از واسطه ها با مدیریت بازار قیمت این محصول را افزایش دادند. محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در گفت و گو با «تسنیم» در ارتباط با دلایل افزایش قیمت ناباورانه پیاز در روز های اخیر اظهار کرد: همواره به خاطر آشفتگی هایی که در بازار محصولات کشاورزی وجود دارد فاصله قیمت تولید تا مصرف زیاد است، اما در ماجرای پیاز این فاصله خیلی عمیق است.

وی افزود: پیازی که امروز به قیمت هر کیلوگرم ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان و در مواردی بیشتر به فروش می رسد همان پیازی است که در زمان برداشت به قیمتی در حدود هزار و ۵۰۰ تومان یا کمتر از ۲ هزار تومان از کشاورزان خریداری و انبار کردند تا امروز شرایطی اینچنینی در بازار ایجاد کنند. رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: این واسطه ها و سودگران در این شرایط نیز به طور مرتب این طور به جامعه القا می کنند که صادرات (به تنهایی) باعث افزایش قیمت پیاز در بازار شده است تا بتوانند محصولات خود را به قیمت بالاتری بفروشند. ملک زاده گفت: برای درک نقش واسطه ها باید به بازار دو ماه آینده پیاز توجه داشت که قیمت این محصول به حدی در فصل برداشت پایین می آید که واسطه ها بتوانند آن را با قیمت پایینی خریداری کنند که حتی کمتر از قیمت تمام شده تولید است.

وی با بیان اینکه بازار محصولات کشاورزی آشفتگی زیادی دارد، تصریح کرد: با دادن اختیارات تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت صمت و عدم اجرای درست و کامل قانونی، تمرکز وظایف بخش کشاورزی (در وزارت کشاورزی) بازار محصولات کشاورزی دچار این وضعیت فعلی و مصداق ضرب المثل «آشپز که دو تا شود، غذا شور یا بی نمک می شود» شده است.

این سخنان دقیقاً نشان از کم کاری و بی توجهی دولت در این باره دارد که دستگاه های دولتی خود را موظف به انجام امور خود نمی دانند، اما نکته قابل تأمل تر این است که برخی در این شرایط علت گرانی پیاز را گرانی در سایر کشور ها می دانند و منطق بازار آزاد را در اقتصاد عادی می دانند، اما سؤال اینجا است که اگر این منطق بازار آزاد صحیح است، چرا تولید کننده باید تلاش ۹ ماهه خود را هر کیلو ۱۵۰۰ تومان بفروشد و دلالان و سرد خانه داران در یک بازه زمانی سه تا چهار ماهه سود ۱۰ برابر تولید کننده را ببرند؟

صادرات پیاز را کمیاب و گران کرد!

همچنین این اظهارات در حالی بیان شد که کمتر از یک ماه پیش رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی ضمن تأیید افزایش قیمت پیاز در بازار، صادرات این محصول را دلیل اصلی گرانی آن دانست. اوایل فروردین پیاز به ۱۱ هزار تومان رسید و در میادین میوه و تره بار سطح شهر تهران نایاب شد. اسدالله کارگر گفته بود: بارندگی و سیل اخیر در این موضوع کمی تأثیرگذار بوده، اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است که باید جلوی آن را بگیرند.
وی افزود: جلوگیری از صادرات مربوط به ما نمی شود و ما تنظیم بازار سطح شهر را بر عهده داریم که وقتی مصرف کننده ناراضی باشد، می گوییم شرایط از مبدأ این طور است و تقصیر فروشنده نیست.

مردم در فصل فراوانی هم گوجه فرنگی را گران خریدند، تقصیر صادرات بود!

کارگر در پاسخ به اینکه چرا در شرایطی که در کشور به محصولی نیاز داریم، اقدام به صادرات می شود، اظهار کرد: ما هم در این زمینه انتقاد داریم و می گوییم تا مردم نیاز دارند، این کار را نکنند. در بحث گوجه فرنگی هم این مشکل را داشتیم و در زمان فراوانی گوجه، مردم آن را گران خریدند، اما به محض اینکه جلوی صادرات را بستند و فقط صحبت شده بود که جلو صادرات بسته شده، قیمت آن کیلویی ۱۵۰۰ تومان کاهش داشت.
آنچه مسلم است این روند بی توجهی مطلق دولت به بازار ها و نبود یک استدلال قوی در توجیه گرانی ها و حرف های متناقض برای مردمی که هر روز سفره های خود را کوچک تر می بینند، قابل قبول نیست. آیا دولت همچنان این روند را ادامه خواهد داد؟

دغدغه‌های گوجه پیازی از دولت نهم تا دوازدهم
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد