بازدید: 21

ادعای نادرست نتانیاهو درباره تورقوزآباد؛ همکاری مثبت ایران با آژانس

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1717809
«مارک فیتز پاتریک» در یادداشتی به موضوع صداقت ایران در مقابل آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخته و منتقدان این سازمان را به خصومت با ایران متهم می‌کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، موضوع بازرسی اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از پایگاه اتمی ادعایی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ایران دستمایه یادداشتی قرار گرفته که در پایگاه آمریکایی لوبلاگ منتشر شده است.
 
این یادداشت ضمن تاکید بر ناممکن بودن برطرف کردن آثار ناشی از مواد رادیو اکتیو در مدت کوتاه، ادعا های مبنی بر ضعف آژانس در بازرسی را با دلایلی رد کرده است.

«مارک فیتز پاتریک» مدیر پیشین موسسه بین المللی مطالعات راهبردی در یادداشت مذکور نوشت: تصور برخی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک "ابر آژانس"، نهادی بین المللی شامل کارآگاه هایی است که به محض دریافت هشداری درباره اتهامات هسته ای ورای قوانین و رویه های مربوطه و بین المللی با هوشیاری کامل به سرعت وارد کشوری شده و افراد خاطی را در حین ارتکاب جرم دستگیر کنند. به طور قطع این انتظاری نا به جا است.
 
بیشتر بخوانید: آمانو بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

پاتریک در این راستا به انتقاداتی که به بازرسی اخیر بازرسان آژانس در ماه میلادی گذشته از انباری در منطقه «تورقوزآباد» تهران که به ادعای «بنیامین نتانیاهو» انبار تجهیزات مرتبط با برنامه های هسته ای و محل ذخیره ۱۵ کیلوگرم مواد رادیو اکتیو وارد بوده، اشاره کرده و می نویسد: تنها ساعتی پس از انتشار خبر بازرسی آژانس، موسسه علوم و امنیت بین الملل (ISIS) مدعی شد آژانس نتوانسته به درستی در این زمینه اقدام کند.
 
 
ادعای نادرست نتانیاهو درباره تورقوزآباد؛ همکاری مثبت ایران با  آژانس
 
 
این در حالی است که اگر رادیو اکتیو در انبار مورد نظر ذخیره بود، آثاری از خود بر جای می گذاشت که علاوه بر دشواری‎های فراوان در رفع آن، تا سال ها نیز باقی می ماند. ضمن این که به گفته مقامات مطلع از فن آوری هسته ای، نمونه برداری های محیطی آژانس وجود آثار رادیواکتیو را چه این نمونه برداری چند روز بعد از پاکسازی انجام گرفته باشد و چه ماه ها، می تواند ثابت کند.  ضمن این که تاکنون مدارک و تصاویر ماهواره ای دال بر پاکسازی گسترده در تورقوزآباد به دست نیامده است.

پاتریک در ادامه با اشاره به ادعا های نتانیاهو مبنی بر خروج مواد رادیو اکتیو از این انبار در ماه آگوست، کشف نمونه هایی از این مواد را نیز دلیلی بر نقض پیمان هسته‎ای ‎از سوی ایران نمی داند.
 
بیشتر بخوانید: فشار آمریکا به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جریان سازی علیه ایران شکست خورد

وی در ادامه انتقادات از آژانس به دلیل تاخیر در بازرسی را با اشاره به دلایلی مانند تبعیت این سازمان از قوانین بین المللی و الزام رعایت احتیاط و بررسی براساس دلایل متقن نادرست دانسته و ادعا های «جورج بوش» رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۰۲ درباره تلاش بغداد برای خرید اورانیوم را یادآوری می کند. در آن مورد آژانس اسناد اتهامی ارائه شده از سوی آمریکا را نامعتبر دانست.
 
 
 
ادعای نادرست نتانیاهو درباره تورقوزآباد؛ همکاری مثبت ایران با  آژانس

گذشته از همه موارد به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» بررسی نمونه هایی که توسط خود بازرسان از انبار تورقوزآباد گرفته شده، همچنان ادامه دارد. این خود نشان دهنده همکاری مثبت ایران با بازرسان است.

فیتزپاتریک در پایان ضمن تاکید مجدد بر این که بازرسان بین المللی هیچگاه قادر نیستند به صورت یک جانبه وارد کشوری شده و خلاف قوانین ملی یک کشور و مانند سرویس های اطلاعاتی عمل کنند، یادآور شد: این بازرسان نیازمند همکاری کشور میزبان هستند و باید بی طرفی، استقلال و و عدالت خود و نه نمایندگی تنها یک طرف، به ویژه کسانی که با ایران خصومت دارند را ثابت کنند.

انتهای پیام/

ادعای نادرست نتانیاهو درباره تورقوزآباد؛ همکاری مثبت ایران با آژانس
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها