بازدید: 7

پرش تاریخی بورس به ابرکانال

منبع : فرارو کد خبر: 1717778
روز گذشته در حالی شاخص کل بورس تهران با جهش حدود ۳ درصدی، به کانال ۲۰۱ هزار واحدی وارد شد که در میان صنایع بورسی نیز رشد دسته‌جمعی گروه‌ها را شاهد بودیم. در این میان تنها گروه قندوشکر از رشد جاماند.

 شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و با جهشی پنج کانالی، سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت کرد. ورود پول های تازه، ارزش معاملات خرد سهام را به بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر رساند و با غلبه بر دیگر عوامل اثرگذار، زمینه رشد ۵۷۲۲ واحدی شاخص سهام و ورود این نماگر به ابرکانال ۲۰۰ هزار واحدی را فراهم کرد. با احتساب این میزان رشد، بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال و طی ۱۳ روز معاملاتی به ۱۳ درصد رسید. برخلاف تصور عمومی که عبور سهام از محدوده فعلی را به خاطر برخی گذشته نگری های عموما تکنیکال محتمل نمی دانست، قدرت نقدینگی توانست فضا را با محرک های بنیادی هماهنگ کند. به این ترتیب نه تنها شاهد عبور از مرزهای روانی شاخص سهام بودیم، بلکه دیروز حدود ۹۰ درصد از نمادهای بورسی در محدوده سبز تابلو به معاملات خود پایان دادند. با این حال، رشد های دسته جمعی و پرشتاب گروه های بورسی می تواند هشداری برای معامله گرانی باشد که بدون توجه به عیار ارزندگی سهام به صف خریداران می پیوندند. بنابراین به منظور جلوگیری از هیجانی شدن فضای معاملات و پایداری دوره رونق باید تفکیک سهام بر مبنای معیارهای تحلیلی مدنظر فعالان بورسی و به ویژه تازه واردها قرار گیرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، شاخص کل بورس تهران در ادامه روند صعودی خود طی روز گذشته با جهش ۵۷۲۲ واحدی، برای نخستین بار در تاریخ بازار سهام از کانال ۲۰۰ هزار واحدی عبور کرد و با ثبت رکوردی جدید در ارتفاع ۲۰۱ هزار و ۸۰۶ واحدی ایستاد. این هشتمین صعود متوالی شاخص سهام بود که زمینه ساز ورود این نماگر به ابرکانال جدید ۲۰۰ هزار واحدی شد. در این روز ارزش معاملات خرد نیز به بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر رسید تا بار دیگر تاکیدی بر اثر محسوس ورود پول های تازه به بازار سهام و غلبه توان نقدینگی بر همه عوامل اثرگذار باشد. به این ترتیب بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال تاکنون به حدود ۱۳ درصد رسید.

هشتمین صعود متوالی شاخص سهام

شاخص سهام پس از رسیدن به کف در روزهای پایانی بهمن ماه سال گذشته، گام در مسیری صعودی نهاد. رشدی که ماحصل آن تا به امروز افزایش حدود ۲۹ درصدی نماگر اصلی این بازار بود. این شرایط از میانه اسفندماه شکلی جدی تر به خود گرفت و تبدیل به رشدهای متوالی این نماگر شد. به طوری که شاخص کل بورس تهران در ۲۳ روز معاملاتی اخیر تنها یک روز منفی با افت ناچیز را تجربه کرده است. در این میان، رشد فراگیر قیمت سهام سبب شد تا شاخص هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، در روزهای نخستین معاملات سال جاری به رکورد تاریخی دست یابد. روز گذشته نیز حدود ۹۰ درصد از تعداد نمادهای بورسی با رشد قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند. موضوعی که می تواند بار دیگر یادآور حرکت دسته جمعی و توده وار بسیاری از فعالان بازار بدون توجه به پتانسیل های بنیادی باشد. رشد دسته جمعی تمامی گروه های بورسی با شتاب بالا می تواند علامت هشداری برای کسانی باشد که در این جریان بدون توجه به عیار ارزندگی به این موج فراگیر پیوسته اند. موجی که در ادامه و در صورت اصلاح قیمت می تواند مسیری معکوس بپیماید و باز بسیاری از معامله گران را هراسان کند و به هیجانات منفی دامن زند و این در نقطه مقابل به عرضه های فراگیر بینجامد.

رشد با چاشنی نقدینگی

همان طور که اشاره شد دیروز قدرت نقدینگی بر دیگر عوامل اثرگذار غلبه کرد و چاشنی رشد حدود ۳ درصدی شاخص کل سهام شد. روز گذشته بیش از ۱۲۸۵ میلیارد تومان نقدینگی در میان فعالان بورسی جابه جا شد. رقمی که از ۱۷ مهر سال گذشته تاکنون بی سابقه بود. در این میان رشد دسته جمعی قیمت در گروه های مختلف و ترکیب یکدست تقاضا در سهم های بنیادی و غیربنیادی حاکی از قدرت نقدینگی داشت. موضوعی که پیش تر در گزارش «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «پول های جدید در راه بورس» نوید داده شده و از آن به عنوان بازیساز مهم بورس تهران یاد شده بود.

لزوم توجه به مولفه های بنیادی

همان طور که اشاره شد روز گذشته قریب به اتفاق نمادهای بورسی در محدوده سبز قیمت قرار گرفتند. این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد تمام نمادهای مذکور از پشتوانه لازم برای رشد برخوردار نیستند. از این رو، ریسک حضور در این دسته از سهم ها بالا ارزیابی می شود و می تواند سبب ثبت زیان برای معامله گران به خصوص تازه واردها شود. این مهم، لزوم توجه به تمامی مولفه ها برای دقت بیشتر در انتخاب سهام را گوشزد می کند. در صف نشینی در برخی از گروه های کوچک و متوسط یا تحرکات مثبت در تک سهم های مستعد برای موج سواری طی روزهای اخیر می توان مصادیقی از این پدیده یافت. هر چند با توجه به وجود سهم های ارزنده در این گروه ها، نمی توان از لفظ غیرارزنده استفاده کرد اما رشد دسته جمعی تمام نمادهای زیرمجموعه صنایع مزبور خود نشان از هیجانی بودن معاملات دارد. برای مثال، سهام زیرمجموعه گروه قندوشکر از صنایعی است که می تواند مصداقی از این شرایط باشد که طی روز گذشته بر خلاف جریان عمومی بازار تحت فشار فروش دچار افت شدید قیمت شدند. این گروه ها طی هفته های اخیر با رشد های پیاپی و صف های دسته جمعی خرید پیش آمدند و رکوردهای تازه ای به جا گذاشتند که در صورت عدم تحقق انتظارات می تواند اعلان خطری برای معامله گران تازه وارد باشد. بر این اساس آگاهی کامل از دلایل رشد یک سهم و همچنین ریسک های موجود پیش رو از مقدمات قرار گرفتن سهم در لیست خرید معامله گران قلمداد می شود.

اثر ۶۰۰ واحدی یک بازگشایی

روز گذشته بازگشایی یک نماد بانکی پس از افزایش سرمایه، تاثیری ۶۰۰ واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران به جا گذاشت. دیروز نماد معاملاتی بانک تجارت پس از ثبت افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و توقف بیش از یک ماهه به گردونه معاملات بازگشت. ضعف هسته معاملات و احتمال اختلال مجدد این سامانه به سبب حجم بالای سفارش های ارسالی روی این نماد بانکی سبب شد تا ناظر بازار تصمیم به مچینگ سفارش ها پس از ساعت رسمی معاملات بورس تهران بگیرد. جذابیت قیمت سهم مذکور به دلیل رقیق شدن پس از افزایش سرمایه، سبب شد تا نقدینگی قابل توجهی در صف خرید «وتجارت» قرار گیرد. امری که البته افزایش فشار فروش در کلیت بازار سهام را به دنبال داشت. هر چند بخشی از افزایش عرضه ها در این برهه زمانی را می توان به شناسایی سود از سوی معامله گران ارتباط داد اما نمی توان تب وتاب طیفی از معامله گران برای تامین نقدینگی و خرید سهمی با قیمت رقیق شده پس از افزایش سرمایه را نادیده گرفت. بازار از مدت ها قبل در انتظار افزایش قابل توجه سرمایه بانک ها از محل تجدید ارزیابی بود. از همین رو، بازگشایی نماد معاملاتی بانک تجارت پس از وقفه یک ماهه، چنان که انتظار می رفت، مورد استقبال معامله گران قرار گرفت تا قیمت بازگشایی این نماد ۲۹ درصد بالاتر از قیمت تئوریک قرار بگیرد و ۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون سهم از این بانک به ارزش ۱۸۹ میلیارد تومان بین سهامداران بورسی دست به دست شود.

رشد دسته جمعی صنایع

روز گذشته در حالی شاخص کل بورس تهران با جهش حدود ۳ درصدی، به کانال ۲۰۱ هزار واحدی وارد شد که در میان صنایع بورسی نیز رشد دسته جمعی گروه ها را شاهد بودیم. در این میان تنها گروه قندوشکر از رشد جاماند. فشار شدید فروش در این گروه، نه تنها به ریزش ۱۰ تا ۸ درصدی در نمادهایی چون «قشهد» و «قصفها» منجر شد، بلکه متوسط قیمت ها در کل صنعت را بیش از ۶/ ۳ درصد تنزل داد. در مقابل اما گروه بانک ها و موسسات اعتباری با پرچمداری بانک تجارت رشد ۱/ ۶ درصدی را تجربه کرد و در صدر صنایع پربازده روز دوشنبه ایستاد. در میان سهام کالایی بورس تهران نیز معدنی ها با افزایش ۲/ ۴ درصدی میانگین قیمت صدرنشین شدند. بازگشایی نماد معاملاتی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای تصویب افزایش سرمایه ۳۳ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی و جهش بیش از ۷ درصدی قیمت پایانی این سهم از عمده دلایل کسب بازدهی مناسب برای گروه به شمار می رود.پالایشی ها دیگر صنعت کالایی بود که روز گذشته با رشد حدود چهار درصدی شاخص همراه شد. دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی نیز در این روز به ترتیب شاهد افزایش ۶/ ۲ و ۴/ ۲ درصدی شاخص صنعت خود بودند. بیشترین ارزش معاملات روزانه نیز پس از گروه بانک ها و موسسات اعتباری، در اختیار پتروشیمی ها قرار گرفت.

رکوردی جدید در کارنامه حقیقی ها

روز گذشته برای هشتمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت سهام به سمت معامله گران حقیقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز بیش از دو میلیارد سهم به ارزش ۱۴۸ میلیارد تومان از سبد سهام معامله گران حقوقی بازار به پرتفوی حقیقی ها افزوده شد که بیشترین خالص خرید معامله گران خرد از ۲۸ مهرماه سال گذشته بود. بیشترین خالص خرید سهامداران حقیقی نیز در این روز در نمادهای زیرمجموعه بانک ها و موسسات اعتباری ثبت شد. به این ترتیب دیروز بانکی ها شاهد جابه جایی حدود ۸۷ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند، پس از آن نیز معدنی ها با بیشترین خالص خرید معامله گران خرد به میزان ۶/ ۳۱ میلیارد تومان همراه شدند.


پرش تاریخی بورس به ابرکانال
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
 • پرش تاریخی بورس به ابرکانال


  روز گذشته در حالی شاخص کل بورس تهران با جهش حدود ۳ درصدی، به کانال ۲۰۱ هزار واحدی وارد شد که در میان صنایع بورسی نیز رشد دسته‌جمعی گروه‌ها را شاهد بودیم. در این میان تنها گروه قندوشکر از رشد جاماند.
 • جهش ۶ هزار واحدی شاخص در میدان بورس/ رکورد تاریخی بورس شکسته شد


  در چهارمین هفته از فروردین ماه سال جاری، شاخص بورس و اوراق بهادار تهران با رشد ۵ هزار و ۹۴۰ واحدی به ارتفاع ۱۹۹ هزار و ۹۱۸ واحدی صعود کرد.
 • 500 خانه تاریخی آماده واگذاری به بخش خصوصی است/ آغاز بورس احیای خانه‌های تاریخی از اصفهان


  مدیرکل صندوق احیای سازمان میراث فرهنگی گفت: در یک طرح گسترده به دنبال شناسایی خانه‌های تاریخی بخش خصوصی در سراسر کشور هستیم به گونه‌ای که هم اینک 500 خانه تاریخی در سراسر کشور به ویژه اصفهان آماده واگذاری به بخش خصوصی است.
 • ثبت یک روز تاریخی در بورس


  بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم تا به این لحظه با معامله 262میلیون ورقه به‌ارزش 814میلیارد تومان در 29هزار نوبت، آیفکس 37واحد رشد کرده و در ارتفاع تاریخی 1331واحد قرار گرفته است.
 • خیز بورس برای قله تاریخی


  در معاملات دیروز با رشد ۱۸۳۲ واحدی(معادل تقریبی یک درصد) به میانه کانال ۱۹۰ هزار واحد قدم گذاشت و فاصله خود را از اوج تاریخی خود به ۵/ ۲ درصد رساند. دلایل متعددی را می‌توان برای توجیه حرکت صعودی شاخص بر‌شمرد که از جمله مهم‌ترین‌ آنها ظرفیت‌های ارزی س
 • ثبت پی در پی رکورد تاریخی در بورس


  از ابتدای باز شدن معاملات، بورس تهران شاهد کانال‌شکنی‌های پی در پی است. به‌طوری که تا این لحظه شاخص کل توانسته تراز تاریخی ۱۳۳ هزار واحدی را پشت سر بگذارد.
 • بورس‌های جهان بر اوج تاریخی


  هفته جدید بازارهای جهانی با تمرکز بازارها بر تحولاتی متناقض آغاز شد. معامله‌گران از یکسو با ادامه تنش‌های سیاسی و ژئوپلیتیک در آمریکا و شبه‌جزیره کره روبه‌رو بودند و از سوی دیگر از ادامه اعلام درآمدهای خوب شرکت‌های بزرگ جهان تاثیر می‌گرفتند.
 • بورس‌های جهان بر اوج تاریخی


  هفته جدید بازارهای جهانی با تمرکز بازارها بر تحولاتی متناقض آغاز شد. معامله‌گران از یکسو با ادامه تنش‌های سیاسی و ژئوپلیتیک در آمریکا و شبه‌جزیره کره روبه‌رو بودند و از سوی دیگر از ادامه اعلام درآمدهای خوب شرکت‌های بزرگ جهان تاثیر می‌گرفتند.
 • بورس به یک قدمی قله تاریخی رسید


  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه بیستم فروردین ماه ۹۸، با افزایش ۳۵۵۳ واحدی معادل ۱.۸۷ درصد به رقم ۱۹۳ هزار و ۹۷۸ واحد رسید. با این جهش، نماگر کل بورس در این هفته، در مجموع ۸۶۹۶ واحد تقویت شده است.
 • شاخص بورس رکورد تاریخی زد


  شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در ساعات اولیه معاملات امروز با رشد 1121 واحدی به ارتفاع 90 هزار و 460 واحدی رسید.
 • شاخص بورس در آستانه فتح قله تاریخی


  بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد اوج‌گیری شاخص کل با اتکا به تداوم رشد گروه پالایشی بود. در بازار دیروز پالایشگاه‌های بورسی با شایعه اعلام احتمالی گزارش‌های ۶ ماهه، با صف خرید همراه شدند. این صف‌های خرید البته با عرضه‌های سنگین مواجه شدند به‌طو
 • عقب‌گرد ۲۰۶۲ واحدی شاخص کل بورس پس از جهش‌های تاریخی


  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه هفدهم مردادماه ۹۷، با کاهش 2062 واحدی معادل 1.54 درصد به رقم 131 هزار و 521 واحد رسید. این در حالی است که در روز گذشته شاهد رشد 256 واحدی معادل 0.19 درصد نماگر کل بورس
 • عقب‌گرد ۲۰۶۲ واحدی شاخص کل بورس پس از جهش‌های تاریخی


  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه هفدهم مردادماه ۹۷، با کاهش 2062 واحدی معادل 1.54 درصد به رقم 131 هزار و 521 واحد رسید. این در حالی است که در روز گذشته شاهد رشد 256 واحدی معادل 0.19 درصد نماگر کل بورس
 • شاخص بورس در آستانه ثبت رکوردی تاریخی


  در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته شاخص کل تا آستانه کانال ۹۹ هزار واحدی افزایش یافت. تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در روزهای آینده این شاخص می‌تواند از رقم ۱۰۰ هزار واحدی عبور کند. در معاملات امروز سهم های خودرویی‌ عمدتا با رشد ق
 • رکورد تاریخی بورس‌های بازار آسیا


  رویترز اعلام کرد: با پیش‌بینی رشد 4 درصدی اقتصاد جهان در سال 2018، ارزش سهام بازارهای بورس آسیا امروز رکورد تاریخی داشتند.

همراهان

گزارش ها

گزارش جدید دولت آمریکا چه ادعاهایی درباره ایران مطرح می‌کند؟

گزارش جدید دولت آمریکا چه ادعاهایی درباره ایران مطرح می‌کند؟

گزارش فروش فیلمها؛ فروش 400 میلیونی

گزارش فروش فیلمها؛ فروش 400 میلیونی "تگزاس2" بعد از توقف "رحمان 1400"

انتشار جزئيات گزارش مولر / ترامپ پس از شنیدن خبر انتخاب مولر گفت «این باعث پایان دوره ریاست جمهوری من می‌شود؛ به فنا رفتم»

انتشار جزئيات گزارش مولر / ترامپ پس از شنیدن خبر انتخاب مولر گفت «این باعث پایان دوره ریاست جمهوری من می‌شود؛ به فنا رفتم»

برخلاف ادعای ترامپ،​ گزارش مولر وی را تبرئه نکرده است

برخلاف ادعای ترامپ،​ گزارش مولر وی را تبرئه نکرده است

آسوشیتدپرس: برخلاف ادعای ترامپ، ​گزارش مولر او را تبرئه نکرده

آسوشیتدپرس: برخلاف ادعای ترامپ، ​گزارش مولر او را تبرئه نکرده

واکنش وزارت خارجه روسیه به انتشار گزارش مولر درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا

واکنش وزارت خارجه روسیه به انتشار گزارش مولر درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا

مسکو: در گزارش مولر، حتی یک سند درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا وجود ندارد

مسکو: در گزارش مولر، حتی یک سند درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا وجود ندارد

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره گزارش مولر بدانید

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره گزارش مولر بدانید