بازدید: 31

صداوسیما ستاره‌مربع‌ها را بیرون می‌کند!

قائم مقام معاون سیما می‌گوید درآمدزایی تکلیف قانونی سازمان است، اما در استفاده از کد‌های دستوری ستاره مربع در صداوسیما محدودیت ایجاد شده است.
 سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: اینکه درآمدزایی جزو تکالیف صداوسیماست مبحثی است که قاعدتاً باید درست تلقی شود، اما اینکه درآمدزایی از یک ابزار به یک هدف در صداوسیما تبدیل شود دقیقا آن چیزی است که هویت این سازمان را با تهدید جدی مواجه می کند. همواره درباره غلبه سوداگری و سرمایه سالاری در حوزه فرهنگ و هنر هشدار داده ایم، اما همواره در اغلب موارد روح سرمایه بر فرهنگ سیطره پیدا کرده و به آن لطمه زده است.

اراده کنترل اسپانسر ها چقدر است؟
اینکه اسپانسر ها در بسیاری از موارد اراده خود را بر امور سازمان صداوسیما تحمیل کرده اند حرف تازه ای نیست. میرباقری معاون سیما پیش از عید قول داده بود تا تبلیغات تجاری در تلویزیون را به نصف کاهش دهد. اینکه این وعده تا الان محقق شده یا نه یا چند درصد محقق شده سؤال مهمی است. آیا واقعاً اراده ای محکم و خدشه ناپذیر برای رفتن به سمت کاهش تبلیغات وجود دارد یا اینکه مسئولان سیما صرفاً از آرزوهایشان سخن به میان می آوردند.
کمک های دولتی به سازمان صداوسیما از آغاز روی کارآمدن دولت حسن روحانی به شدت کاهش پیدا کرده، این دقیقاً خلاف رویه ای بوده که پیش از آن اعمال می شده است. در دوره استقرار دولت های نهم و دهم سازمان صداوسیما از بیشترین حجم کمک ها و بودجه های دولتی بهره برد و شاید همین هم باعث شد تا این سازمان به جای کوچک سازی روز به روز بر حجم خود افزود و خود را فربه تر کرد. اوج فربگی سازمان صداوسیما البته در زمان ریاست علی لاریجانی بر این سازمان اتفاق افتاد و نیروی انسانی آن به شدت با رشد مواجه شد، هر چند عزت الله ضرغامی نیز در دوره ۱۰ ساله ریاست خود بر سازمان دقیقاً همین شیوه را ادامه داد، اما با روی کار آمدن دولت حسن روحانی بودجه سازمان به شدت کاهش پیدا کرد و دیگر از کمک های دولتی گاه و بی گاه هم خبری نبود و همین هم سبب شد تا بخش های مختلف سازمان برای درآمدزایی خود را مکلف بدانند و در این عرصه با هم به رقابت بپردازند. به تدریج سروکله اسپانسر های بیشتری به سازمان باز شد و حتی برنامه هایی که علی القاعده جنبه فرهنگی هم داشتند از این موضوع مصون نماند، برای مثال داریوش فرضیایی مجری برنامه پربیننده محله گل و بلبل که به کودکان اختصاص دارد همواره از اینکه مجبور است برای ادامه مسیر به دنبال اسپانسر بگردد، شکایت داشته است. اسپانسر ها روی همه چیز تاثیر گذاشته اند. برنامه های کودک در دهه ۶۰ جزو بهترین برنامه های سیما بود، اما حالا با ضعف زیادی دست و پنجه نرم می کند.
چندی پیش مسلم آقاجان زاده تهیه کننده برنامه محله گل و بلبل با انتقاد از اینکه برنامه کودک نباید اسپانسر داشته باشد، درباره اسپانسر مجموعه «محله گل و بلبل» و مشکلاتی که برای این برنامه ایجاد شد، به ایسنا گفت: اسپانسر به تعهداتش عمل نکرده بود و به همین منظور پخش قسمت های جدید این مجموعه متوقف شده بود تا وضعیت مالی اصلاح شود. در حال حاضر این مجموعه بدون اسپانسر تولید و پخش می شود که اتفاق خوبی است. ما به عنوان برنامه ساز معتقدیم نباید اسپانسر داشته باشیم، اما به دلیل مشکلات مالی که در سازمان صداوسیما وجود دارد، اسپانسر جزو کارمان شده است. در حال حاضر مسئولان تلویزیون بدون اسپانسر برنامه «محله گل و بلبل» را پیش می برند و چاره ای نیست چراکه این برنامه برند است و تلویزیون مجبور شده است بودجه را بدهد.

تلویزیون هم از این موضوع راضی نیست!
رضا پورحسین ضمن تأکید مجدد بر تکلیف قانونی تلویزیون برای درآمدزایی، از محدودیت برای استفاده از کد های دستوری در برنامه های تلویزیونی خبر داده است.
قائم مقام معاون سیمای صداوسیما درباره انتقادات مطرح شده نسبت به حجم حضور اسپانسر ها و مشارکت آن ها در ساخت برنامه های تلویزیون تأکید کرد: «خود تلویزیون و اساساً سازمان صداوسیما هم از این حجم آگهی بازرگانی و مشارکت اسپانسر ها در تولید برنامه ها راضی نیست.»
وی با اشاره به تأمین نشدن بودجه لازم صداوسیما تصریح کرد: آن میزان از بودجه ای که باید توسط دولت یا با تصویب مجلس به سازمان داده شود، به ما نمی رسد و تکلیف می کنند که خود تلویزیون باید درآمدزایی داشته باشد. خود ما هم می دانیم که این حجم از تبلیغات به عصبانیت مخاطب منجر می شود ولی تکلیفی است که بر دوش سازمان گذاشته شده است.
پورحسین اضافه کرد: «شرایط اقتصادی سازمان اینگونه اقتضا می کند که به این شیوه ها رفتار شود، ضمن اینکه شرایط اقتصادی کشور هم چندان مناسب نیست و ما هم تابع این شرایط هستیم و باید کمک کنیم تا از این شرایط عبور کنیم. بنابراین لاجرم صداوسیما به مشارکت و آگهی بازرگانی تن می دهد.»
یکی از انتقاد هایی که به اسپانسر ها می شود این است که این رویکرد حتی می تواند به لحاظ شرعی هم دارای اشکال باشد. این جمله که اسپانسر ها صداوسیما را تبدیل به یک قمارخانه بزرگ کرده اند مدتی است که از زبان خیلی ها شنیده می شود.

فعلاً قرار است از کد های دستوری استفاده نشود
پورحسین درباره نحوه همکاری با اسپانسر ها عنوان می کند: «هرگاه سازمان با مسئله قانونی و شرعی مواجه شود حتماً اقدام عاجل انجام می دهد.»
وی در واکنش به اینکه برخی از نظر فقهی به قرعه کشی ها و جوایز تلویزیون ایراد وارد کرده اند، می گوید: «متخصصان و اهل فقه باید در این زمینه اظهار نظر کنند که البته باید از مبادی رسمی کشور به دست ما برسد. با این وجود فعلاً قرار است از کد های دستوری (ستاره مربع ها) استفاده نشود.»
وی درباره راه اندازی مسابقات آنلاین و زنده نیز یادآور شد: «حضور اسپانسر ها در تلویزیون اشکال متفاوتی ممکن است به خود بگیرد. استفاده از نوع مشارکت به طراحی نیاز دارد ولی اینگونه نیست که این کار ها رها باشد و بحث های فنی و حرفه ای در این باره صورت می گیرد.»
حالا که قائم مقام سیما وعده کاهش کد های دستوری یا همان ستاره مربع های معروف را داده است، این نشان می دهد که دست کم دغدغه یا اراده ای برای خلاص شدن از شر ستاره مربع ها وجود دارد، اما اینکه این اراده تا چه اندازه توان و قدرت این را داشته باشد که بتواند در مقابل زور اسپانسر ها مقاومت کند، موضوعی است که باید مقداری برای آن صبر کرد.

صداوسیما ستاره‌مربع‌ها را بیرون می‌کند!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • صداوسیما ستاره‌مربع‌ها را بیرون می‌کند!


  قائم مقام معاون سیما می‌گوید درآمدزایی تکلیف قانونی سازمان است، اما در استفاده از کد‌های دستوری ستاره مربع در صداوسیما محدودیت ایجاد شده است.
 • صداوسیما منبع درآمد ستاره، مربع‌ها و سلبریتی‌هاشده است


  نماینده نشریات دانشجویی وزارت بهداشت گفت: ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای باید حضوری جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند و لازم است نیرو‌های خوش فکر، اهل قلم و انقلابی دانشجویی مورد توجه قرار بگیرند.
 • ستاره ۱۰ ستاره ۱۱۷ مربع تنها سقف قطع میاندوره خط را افزایش می‌دهد


  همراه اول اعلام کرد: کد دستوری ستاره ۱۰ ستاره ۱۱۷ مربع صرفاً سقف قطع میاندوره خط را افزایش می‌دهد و کاربرد دیگری ندارد.
 • پول "وس" و ستاره مربع ها به جیب چه کسانی می رود؟


  «وس» (VAS( Value Added Service یا همان خدمات ارزش افزوده تلفن همراه که بر سر زبان‌ها افتاده چیست؟ و چرا هرگاه سخن از تعطیلی آن به میان می‌آید فریاد عده‌ای در می‌آید و آیا وس اساساً چیز مذمومی است؟
 • آیا پایان «ستاره مربع ها» نزدیک است؟!


  سوال اصلی اینجاست که با توجه به مواضع مدیران صداوسیما، چرا کماکان ستاره مربع‌ها در برنامه‌های تلویزیونی جولان میدهند و هیچ برخورد و محدودیتی برای این دست تبلیغات به وجود نمی‌آید و گویی هر روز بال و پر بیشتری به آن‌ها داده میشود.
 • پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم


 • ستاره مربع‌ها از تلویزیون می‌روند


  تبلیغ خدمات ارزش افزوده از حیطه فعالیت‌های این شرکت خارج و در کوتاه مدت، محدود به برخی برنامه‌های نوروز 98 می‌شود.
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کد‌های USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکار‌هایی برای حفظ امنیت این کد‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می‌شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کدهای USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکارهایی برای حفظ امنیت این کدها مورد بررسی قرار گیرد.
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کدهای USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکارهایی برای حفظ امنیت این کدها مورد بررسی قرار گیرد.
 • حتی زور وزیر هم به ستاره مربع‌ها نمی‌رسد، مگر آنکه کمک از راه برسد!


  به رغم آنکه کلاهبرداری بسیاری از ستاره مربع‌ها بر همگان مسجل است و قرار بر برچیدن بساط کاسبی شان شده، ظاهرا زور وزیر ارتباطات به این کلاهبرداران نمی‌رسد. این را می‌شود از اظهار نظر اخیر آذری جهرمی دریافت که بار دیگر بر «کلاهبردار» بودن بسیاری از ستار
 • سوخت بدون کارت با ستاره مربع‌ها!


  در صورتیکه پروژه‌ای بتواند مبتنی بر تلفن‌های همراه طراحی و اجرا شود، قابلیت مطرح شدن در سطح ملی و عمومی کشور را دار خواهد بود و می‌تواند به کاهش سرمایه‌گذاری‌های کلان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در اجرای نظام سهمیه‌بندی منجر شود.
 • همه خدمات اینترنتی در یک ستاره مربع متمرکز شد


  در حالی‌که پیش از این، از کدهای USSD متفاوتی برای خدمات اینترنتی همراه اول استفاده می‌شد، به گفته‌ی مدیرکل ارتباطات همراه اول، از امروز این خدمات در کد ستاره ۱۰۰ مربع متمرکز می‌شوند.
 • «ستاره مربع» چگونه سر از تلویزیون درآورد؟


  باید منتظر ماند و دید با توجه به فتوای اخیر آیت الله مکارم شیرازی و تذکر قاطع رهبر انقلاب همچنین نارضایتی مخاطبان از حجم زیاد تبلیغ ستاره مربع‌ها در قاب تلویزیون، آیا میتوان پایانی بر حکمرانی ستاره مربع‌ها در رسانه ملی متصور بود یا خیر.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها