بازدید: 17

دردسری به نام نفت برای سرخپوستان

با تداوم ز فاجعه‌آمیز کشور ونزوئلا، این سرزمین نفت‌خیز به یکی از نماد‌های شکست و اقتصاد تک محصولی تبدیل شده است. موضوعی که سال‌هاست مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، اما دولت‌ها توجه چندانی به آن نمی‌کنند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: با تداوم بحران اقتصادی فاجعه آمیز کشور ونزوئلا، این سرزمین نفت خیز به یکی از نماد های شکست و اقتصاد تک محصولی تبدیل شده است. موضوعی که سال هاست مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، اما دولت ها توجه چندانی به آن نمی کنند.
 
به گزارش «جوان»، کاراکاس را باید یکی از ثروتمندترین کشور های دنیا دانست که با فقدان غذا، دارو، آب بهداشتی، برق و در مجموع همه چیز روبه رو است. این کشور با بحران انسانی و اقتصادی روبه رو شده و تورم وحشتناک و کمبود مواد غذایی و دارویی، پیامد های هولناکی داشته است، اما آیا سوسیالیسم را باید متهم اصلی شرایط کنونی دانست؟ و امکان خروج ونزوئلا از بحران کنونی وجود دارد؟

پیشینه بحران

برای درک بهتر شرایط این کشور، باید شرایط این کشور، پیش از به قدرت رسیدن نیکولاس مادورو را مورد ارزیابی قرار داد. از قرن بیستم تاکنون، ونزوئلا همواره یک صادرکننده بزرگ طلای سیاه بوده است. در سال ۱۹۲۰ میلادی، این کشور بزرگ ترین صادرکننده نفت دنیا بود. دولت های خاورمیانه در دهه ۱۹۶۰ میلادی توانستند از ونزوئلایی ها سبقت بگیرند. پس از گذشت یک قرن از آغاز تولید و صدور نفت خام، همچنان ۹۰ درصد درآمد های ارزی این کشور به فروش نفت خام وابسته است.
بدین ترتیب، سایر بخش های اقتصاد نظیر کشاورزی رشد اندکی داشته اند. در دهه ۱۹۷۰ میلادی و پس از افزایش پرشتاب قیمت نفت، اقتصاد این کشور با رشد چشمگیری روبه رو شد. پس از اوج گیری سه برابری قیمت نفت در سال ۱۹۷۸ میلادی (همزمان با تحریم نفتی اوپک) بازار های این کشور شاهد سرازیر شدن انواع کالا های خارجی مصرفی شد.

به هر ترتیب، اندک اندک قیمت نفت وارد شرایط عدم ثبات شد و در سال ۱۹۸۸ میلادی به کمتر از ۱۰ دلار سقوط کرد. با شرایط به وجود آمده، اقتصاد ونزوئلا وارد بحران های پیاپی شد. چاوز با بهره گیری از شرایط ناآرام و آشوب زده کشورش توانست به قدرت برسد. وی با شرایط عدم اطمینان و افول اقتصاد کشورش مواجه بود. در فاصله سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۹ میلادی، سرانه واقعی تولید ناخالص داخلی ونزوئلا ۲۷ درصد افول کرد. شیوع فقر نیز از ۱۵درصد به ۶۵ درصد رسیده بود. چاوز در گام نخست تلاش کرد تا قیمت نفت را بالا ببرد.

وی از اعضای اوپک در نشست سال ۲۰۰۰ میلادی کاراکاس خواست تا برای محدود کردن تولید و بهبود قیمت ها، سهمیه هایی برای هر کشور تعیین کنند. اندک اندک قیمت ها افزایش یافت و آغاز جنگ عراق این روند را سرعت بخشید. پیش از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ میلادی، شاهد فروش نفت ۱۴۰ دلاری نیز در بازار های جهانی بودیم. در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ میلادی، نرخ فقر در میان خانواده های ونزوئلایی از ۵۴ درصد به ۲۷درصد کاهش یافت و سرانه تولید ناخالص داخلی ۳۵درصد بیشتر شد.

چاوز پس از آغاز بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی و برهم خوردن تعادل اقتصاد کشورش به دلیل سقوط قیمت نفت، تصمیم گرفت از میزان بودجه خدمات اجتماعی کشورش بکاهد، اما با افزایش قیمت ها، بار دیگر سیاست های پوپولیستی در دستور کار وی قرار گرفت.

یکی از انتقادات کلیدی نسبت به مدیریت اقتصادی چاوز در این دوره این است که درآمد های نفتی دولت وی هیچگاه برای متنوع شدن اقتصاد کشورش مورد استفاده قرار نگرفت. البته وی میلیارد ها دلار از درآمد های بادآورده نفتی را برای توسعه کشاورزی و صنایعی نظیر تولید تلفن همراه، خودرو و دوچرخه تا محصولات پتروشیمی سرمایه گذاری کرد. توسعه برنامه های آموزشی نیز در دستور کار چاوز قرار داشت. اما این طرح ها که با هدف متنوع کردن اقتصاد طراحی شده بودند، با شکست روبه رو شدند. همچنین از سال ۲۰۰۳ میلادی، نرخ تسعیر ارز تثبیت شد تا از فرار سرمایه و کاهش ارزش پول ملی جلوگیری شود. اعطای یارانه به کالا های مصرفی از دیگر اهداف این طرح اعلام شده بود.

نقش تثبیت نرخ ارز

تثبیت نرخ ارز در دوره سرازیر شدن درآمد های نفتی کارایی خود را نشان داد، اما پس از سقوط قیمت نفت در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ میلادی، رهبران کاراکاس مجبور شدند یارانه های خود به هزینه های اجتماعی و واردکنندگان انواع کالا را کاهش دهند. میزان واردات در این دو دوره، کاهش چشمگیری یافت و نرخ تورم به سرعت اوج گرفت. کنترل سختگیرانه قیمت ها و تلاش برای تثبیت نرخ ارز از سوی چاوز و مادورو دنبال شد، اما با این کار بازار سیاه گسترش یافت و نرخ تورم، بی ثباتی در بازار و فساد دولتی گسترش یافت.

اندکی پس از مرگ چاوز به دلیل بیماری سرطان در مارس سال ۲۰۱۳ میلادی، با پافشاری نیکولاس مادورو بر تثبیت قیمت ارز، نرخ تورم، فساد سازمانی و کمبود کالا بیش از گذشته بر بازار داخلی سایه افکند. پس از سقوط قیمت نفت در نخستین سال به قدرت رسیدن مادورو، کاهش واردات اتفاق افتاد و این چرخه فاجعه آمیز مجدداً روی داد. مادورو تلاش کرد تا به صورت دوره ای سیاست های اقتصادی اش را با دستکاری نرخ ارز دنبال کند، اما فاصله نرخ ارز در بازار سیاه و نرخ دولتی به سرعت افزایش یافت. تفاوت نرخ دلار در این دو بازار تا ۱۰۰ برابر نیز اعلام شده است.

پس از اینکه در سال ۲۰۱۵ میلادی، باراک اوباما، رئیس جمهور وقت ایالات متحده این کشور را تهدیدی غیرعادی و خطرناک برای واشنگتن اعلام کرد، تحریم هایی علیه کاراکاس تصویب و اجرایی شد. همکاری در قاچاق مواد مخدر یا فساد دولتی، دلیل این محدودیت ها اعلام شد. این تحریم ها شامل توقیف دارایی های مقامات ارشد دولت مادورو و محدودیت مبادلات مالی و بانکی دلاری نیز بود. بدین ترتیب واردات کالا های مورد نیاز شهروندان، سخت تر از گذشته شد.

در آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی، ترامپ هرگونه همکاری شرکت ها و بانک های امریکایی با دولت ونزوئلا را ممنوع کرد. پس از این اقدام، بازپرداخت بدهی های این کشور با بن بست روبه رو شد. همچنین معاملات تجاری بین المللی کاراکاس با مشکلات مختلفی مواجه شد. تولید نفت ونزوئلا نیز به سرعت شروع به کاهش کرد. صنعت نفت ونزوئلا از دیرباز وابستگی زیادی به قطعات یدکی و روان کننده های خریداری شده از امریکا دارد.

کاهش تولید نفت

در فاصله آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی تا آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی، تولید روزانه نفت این کشور از ۲ میلیون بشکه به ۲/ ۱ میلیون بشکه سقوط کرد. همچنین درآمد های نفتی این کشور از ۶/ ۹۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۹/ ۳۰ میلیارد دلار در سال گذشته میلادی سقوط کرد. میزان واردات کالا های مورد نیاز نیز به سرعت کاهش یافت. واردات ونزوئلا از ۶۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ میلادی رسید. این شرایط در کنار قاچاق کالا های اساسی یارانه ای به کشور های همسایه برزیل و کلمبیا، به قحطی کالا های غذایی و دارو منجر شد.

از اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی، قحطی و تورم به یک ابرتورم بی سابقه منجر شد. وجود فاصله گسترده میان نرخ های ارز دولتی و ارز معامله شده در بازار سیاه به پیامد هایی فاجعه آمیز و افزایش دامنه بحران ختم شد. با افزایش نرخ تورم، مردم به سرعت درآمد های خود را صرف خرید کالا های وارداتی می کردند تا ارزش پول آن ها کمتر نشود. کاهش درآمد های ارزی به دلیل افت تدریجی تولید نیز ۶ میلیارد دلار در هر سال اعلام شده است. امکان دریافت درآمد های شرکت سیتگو نیز با تحریم های ترامپ غیرممکن شده است. اقتصاد ونزوئلا تا مرز فروپاشی کامل پیش رفته و سرانه تولید ناخالص داخلی یک سوم نرخ مشابه در سال ۲۰۱۲ میلادی است.

سه مسئله کلیدی

پرسش اصلی اینست که آیا چاوز و مادورو می توانستند اقتصاد کشورشان را به صورتی پیش ببرند که به شرایط بحرانی کنونی منجر نشود؟ پاسخ دادن به این پرسش بسیار دشوار است، اما سه مسئله کلیدی وجود دارد. نخست اینکه چاوز در قطع وابستگی اقتصاد کشورش به درآمد های نفتی ناکام بود. البته وی اقداماتی با میلیارد ها دلار بودجه انجام داد که فاقد اثربخشی بود. اقتصاد ونزوئلا در سال های گذشته، به دلیل ابتلا به بیماری هلندی و بالا رفتن ارزش پول ملی، فاقد توانایی جایگزینی کالا های وارداتی با محصولات پرهزینه داخلی بوده است. بدین ترتیب تولیدات داخلی، غیراقتصادی و فاقد توانایی رقابت بوده اند.

نکته دوم این است که چاوز در برنامه های دولتش به نوسانات قیمت نفت بی توجه بوده است. ایجاد صندوق درآمد های ملی در اوایل دوره ریاست جمهوری وی انجام شد تا درآمد های هنگفت ارزی در آن ذخیره شود، اما با اشتباه در برنامه ریزی و مدیریت نادرست و پوپولیستی این منابع، همه طرح های وی با شکست روبه رو شد. البته در سال ۲۰۰۳ میلادی و با آغاز افزایش پرشتاب قیمت نفت، عده ای از کارشناسان بازار اعلام کردند نفت به زودی به قیمت ۲۰۰ دلار خواهد رسید. بدین ترتیب چاوز اعتقاد داشت دیگر نیازی به پس انداز درآمد های نفتی ندارد.
سرانجام اینکه ایجاد نرخ ثابت و کنترل شده برای تبدیل بولیوار به دلار توسط دولت چاوز، پیامد های ناخواسته ای در حوزه اقتصاد به دنبال آورد. پس از مرگ چاوز و آغاز سقوط قیمت طلای سیاه، شکاف میان دو نرخ رسمی و بازار سیاه شرایطی را پدید آورد که دیگر دستکاری نرخ دولتی نمی توانست تأثیر قابل توجهی ایجاد کند. مادورو نمی توانست اقدام قابل توجهی انجام دهد و از نظر سیاسی نیز ممکن بود جراحی اقتصاد کشورش، هزینه های سنگین تر و پرریسک تری به دنبال داشته باشد.

تحریم یا مشکلات داخلی؟

در بحران کنونی حاکم بر کشور ونزوئلا باید آثار تحریم های غرب نیز مورد توجه قرار گیرد. تأثیر تحریم واشنگتن بر اقتصاد بیمار ونزوئلا بسیار گسترده بوده است. هرچند این عامل را نمی توان علت همه مشکلات کنونی دانست.
اقتصاد ونزوئلا سال هاست که با فرار سرمایه و قیمت گذاری دستوری ارز دست و پنجه نرم می کند. ناتوانی در متنوع کردن اقتصاد داخلی و وجود اختلاف چشمگیر در بهای کالا ها در ونزوئلا با کشور های همسایه نیز دولت مادورو را با شرایط دشواری روبه رو کرده که در کنار تحریم ها و فقدان منابع لازم، امکان اجرای اصلاحات را ناممکن کرده است، اما با جبهه گیری چین و روسیه در برابر ایالات متحده و چند همپیمانش بر سر آینده سیاسی ونزوئلا، همچنان باید به انتظار اتفاقات آینده بنشینیم.

دردسری به نام نفت برای سرخپوستان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • دردسری به نام نفت برای سرخپوستان


  با تداوم ز فاجعه‌آمیز کشور ونزوئلا، این سرزمین نفت‌خیز به یکی از نماد‌های شکست و اقتصاد تک محصولی تبدیل شده است. موضوعی که سال‌هاست مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، اما دولت‌ها توجه چندانی به آن نمی‌کنند.
 • نسل کشی سرخپوستان توسط اولین آمریکایی‌ها


  نوزادان زود می‌مردند، چون مادرانشان به دلیل کار سخت و گرسنگی، شیری نداشتند. در کوبا هفت هزار کودک ظرف سه ماه جان سپردند. حتی برخی مادران از شدت نومیدی بچه‌های خود را غرق کردند... به این صورت شوهران در معادن، زنان بر اثر کار شدید و بچه‌ها به خاطر کمبو
 • تصویر ی از سرخپوستان در فیلم ایرانی «مصادره»


  جلوه‌های ویژه کمدی سینمایی «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی به پایان رسید.
 • دردسری جدید برای استقلال


  مدافع پیشین تیم فوتبال استقلال با تاکید بر اینکه رفتار مسئولان این باشگاه در زمان خداحافظی دردآور بود، گفت: برخلاف میل باطنی ام مجبورم به خاطر عدم دریافت مطالباتم از استقلال شکایت کنم.
 • موشک‌های اس-۳۰۰ دردسری برای اسرائیل


  مجله «نشنال اینترست» آمریکا نوشت با آمادگی رزمی سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ روسی در سوریه، اکنون انجام عملیات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی در ...
 • دردسری جدید برای تراکتورسازی


  تراکتورسازی بعد از حدود 12 روز تعطیلی تمرینات خود را زیر نظر امیرحسین پیروانی و کاظم محمودی از روز پنج‌شنبه آغاز کرد.
 • دردسری جدید برای استقلال و شفر


  سیدرضا مدیرعامل باشگاه استقلال اعلام کرد به زودی پروسه آغاز مذاکرات به منظور تمدید قرارداد بازیکنانی که قراردادشان در پایان فصل به اتمام می‌رسد آغاز می‌شود تا این باشگاه در فصل نقل و انتقالات کار سخت و دشواری نداشته باشد.
 • دردسری که برای رئال گران تمام شده است/نگرانی برای رونالدو و بنزما


 • طوفان گرمسیری؛ دردسری برای تولید نفت آمریکا و کمکی برای افزایش قیمت‌ها


  در روز پنجشنبه قیمت نفت، تقریبا ثابت ماند. این در حالیست که گزارش ها در روز چهارشنبه حاکی از آن بود که موجودی نفت آمریکا برای چندمین هفته متوالی کاهش یافته است و عرضه و تقاضا در بازار نفت کم کم متعادل خواهد شد. از سوی دیگر گزارش شده است یک طوفان گرمس
 • دردسری جدید برای کریستیانو رونالدو!


  به نظر می‌رسد که ستاره پرتغالی یوونتوس با یک دردسر جدیدی مواجه شده که این بار شاید منجر به از هم پاشیدگی زندگی او بشود.
 • دردسری که طارمی برای خودش درست کرد


  با افشاگری های مهدی طارمی در برنامه 90، حالا این بازیکن با خطر محرومیت 3 ماهه مواجه است.
 • رونالدو، دردسری بزرگ برای آلوس است


  او دیگر مثل گذشته نیست. به خصوص از لحاظ بدنی، توانایی دفاع برابر بازیکنان تکنیکی و سریع را ندارد. البته برابر رئال، من هم او را به میدان می فرستادم چون از لحاظ تجربه می تواند بسیار مفید و مثمرثمر باشد
 • بازهم دردسری جدید برای طارمی


  مهدی طارمی در ادامه جنجال آفرینی هایش بازهم با حاشیه جدیدی مواجه می‌شود.
 • دردسری جدید برای دختر ترامپ


  روزنامه لس‌آنجلس تایمز آمریکا به نقل از یک فرد آگاه نوشت: با وجود آنکه ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور فعلی پدرش در کاخ سفید در نشست مناقشه برانگیز ژوئن 2014 شرکت نکرده اما تبریک‌هایی را به یک وکیل روس و یک لابی‌گر که در این نشست حضور د
 • دردسری جدید برای دختر ترامپ


  روزنامه لس‌آنجلس تایمز آمریکا به نقل از یک فرد آگاه نوشت: با وجود آنکه ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور فعلی پدرش در کاخ سفید در نشست مناقشه برانگیز ژوئن 2014 شرکت نکرده اما تبریک‌هایی را به یک وکیل روس و یک لابی‌گر که در این نشست حضور د

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک