بازدید: 9

سیل؛ نعمت یا نقمت؟

سیل و هر پدیده ی دیگر می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف مادی و معنوی باشد؛ اما تشخیص علل از توان بشر عادی خارج بوده و قادر به انجام آن نیست. به همین خاطر کسی نباید به خود اجازه ی اظهار نظر قطعی در رابطه با بلا بودن یا نبودن پدیده های مختلفی که در کشور یا جهان اتفاق می افتد، بدهد.

عقیق:پس از چند روز باران شدید در مناطق مختلف کشور و جاری شدن سیل،  این سوال مطرح است که آیا سیل بلا و عذاب محسوب می شود یا امری عادی و طبیعی است؟

در پاسخ به این سوال چند نکته تقدیم می شود:

نکته ی اول: سیل، پدیده ای است که مانند بسیاری از پدیده ها می تواند دارای عوامل متعددی باشد.سیل به خودی خود یک بلا یا تهدید محسوب نمی شود، بلکه بر اثر نوسان های اقلیمی یا تغییرات در نوع بارش بروز می کند و هر یک از عوامل روی وقوع سیل تاثیر گذار است. تخریب پوشش گیاهی،  ساخت و سازهای غیر اصولی ، تغییر کاربری زمین های کشاورزی از این عوامل می باشند.

نکته ی دوم: با دقّت در آیات نورانی قرآن کریم و روایات حضرات معصومین علیهم السلام، به این مطلب رهنمون می شویم که: اعمال انسان ها در پاره ای از شرور تأثیر داشته و برخی اعمال اختیاری او که از گزینش نادرست رفتار و کردار او نتیجه می شوند، به بروز پاره ای بلایا و مصایب دامن می زنند.

قرآن می فرماید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «و اگر اهل شهرها و آباديها، ايمان مى‏آوردند و تقوا پيشه مى‏كردند، بركات آسمان و زمين را بر آنها مى‏گشوديم؛ ولى (آنها حق را) تكذيب كردند؛ ما هم آنان را به كيفر اعمالشان مجازات كرديم‏». (أعراف/96)

امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يَبْتَلِي عِبَادَهُ عِنْدَ الْأَعْمَالِ السَّيِّئَةِ بِنَقْصِ الثَّمَرَاتِ وَ حَبْسِ الْبَرَكَاتِ وَ إِغْلَاقِ خَزَائِنِ الْخَيْرَات‏...»؛ «خداوند بندگانش را به کیفر رفتارهای ناپسند، به کاهش میوه درختان و دریغ داشتن باران و فروبستن درهای نیکی، دچار می سازد». (نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 199)

نکته ی سوم: بر اساس آموزه های دینی، امتحان بندگان، یکی دیگر از عوامل بروز مشکلات و مصائب در زندگی بشر نام برده شده است.

پروردگار متعال می فرماید: «وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»؛ «قطعاً همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در مالها و جانها و میوه ها، آزمایش می کنیم و بشارت ده به استقامت کنندگان». (بقره/155)

از نکات بیان شده به این نتیجه رهنمون می شویم که: سیل و هر پدیده ی دیگر می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف مادی و معنوی باشد؛ اما تشخیص علل از توان بشر عادی خارج بوده و قادر به انجام آن نیست. به همین خاطر کسی نباید به خود اجازه ی اظهار نظر قطعی در رابطه با بلا بودن یا نبودن پدیده های مختلفی که در کشور یا جهان اتفاق می افتد، بدهد.

علت این مطلب کاملا روشن و واضح است و آن احاطه نداشتن به لوح محفوظ و ندانستن تقدیرات الهی است.

اما نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشیم، وظیفه ی ما در موقعیت های بروز حوادث ناگوار هست. چنان که از آیات و روایات استنباط می شود، توبه و جبران کوتاهی ها با تلاش و کوشش و هم فکری در برخی حالات و هم چنین صبر و استقامت در تمام مراحل کلید راهگشا و آماده سازی برای رشد و شکوفائی استعداد ها و تسکین آلام و درد ها می باشند.

چه نیکو می فرماید: «وَ بَشِّرِ الصَّابِرين‏». (بقره/155)

 

به قلم: حجت الاسلام جواد حیدری،  کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

 

منبع:حوزه


سیل؛ نعمت یا نقمت؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • سیل؛ نعمت یا نقمت؟


  سیل و هر پدیده ی دیگر می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف مادی و معنوی باشد؛ اما تشخیص علل از توان بشر عادی خارج بوده و قادر به انجام آن نیست. به همین خاطر کسی نباید به خود اجازه ی اظهار نظر قطعی در رابطه با بلا بودن یا نبودن پدیده های مختلفی که در کشور ی
 • در ۶۸مین سالگرد ملی شدن صنعت نفت؛ آیا طلای سیاه برای ایران نعمت بوده است یا نقمت؟


  خیرخواهان معتد است با ساختار کنونی حکمرانی و توزیع قدرت در کشور بعید است تحریم‌های نفتی هم بتواند حتی تلنگری بزند تا از حرکت در مسیر اشتباه که تاکنون طی شده است خودداری کنیم و مسیرمان را در جهت خلاصی از وابستگی به نفت تغییر دهیم. ما شبیه معتادی شدیم
 • معاون نعمت زاده: خانواده آقای نعمت‌زاده با دخالت در امور، بدنبال لابی گری بودند/ درباره فساد در واردات خودرو تذکر داده بودم


 • نعمت ها را از خود نرانیم


  امیرالمؤمنین علیه السلام در یکی از سخنان نورانی خود شکر نعمت را موجب دریافت کامل نعمت دانستند.
 • استمرار نعمت‏‌ها در گرو سه عمل


  حضرت امام صادق "علیه السلام" فرمودند: سه چیز است که اگر مؤمن از آن‌ها مطلع شود، باعث طول عمر و دوام بهره‌مندی او از نعمت‏‌ها می‌شود.
 • استمرار نعمت‏‌ها در گرو سه عمل


  حضرت امام صادق "علیه السلام" فرمودند: سه چیز است که اگر مؤمن از آن‌ها مطلع شود، باعث طول عمر و دوام بهره‌مندی او از نعمت‏‌ها می‌شود:
 • استمرار نعمت‏ ها در گرو سه عمل


  امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمودند : سه چيز است كه اگر مؤمن از آن‌ها مطلع شود، باعث طول عمر و دوام بهره‌مندی او از نعمت ‏ها می‌شود.
 • چرا می‌گوییم اهل‌بیت (ع) ولی نعمت ما هستند؟


  پیامبران و امامان – که درود خدا بر آنان باد -، چون مهم‌ترین واسطه‌ای هستند که فیض خداوند را به دیگر بندگان می‌رسانند، از این رو، آن حضرات نیز «ولیّ نعمت» ما هستند.
 • کودکان خوش غذا، نعمت بزرگیه


  خورشت نمی خورد و برنج سفید را می خورد یا گوجه و کشک بادمجان و غیره نمیخورد...
 • قدردان نعمت عمر باشید


  کانون خبرنگاران نبأ: ریاست امور مساجد ناحیه شهید بهشتی در مسجد باب‌الحوائج(ع) تهران گفت: طبق آنچه از فرمایش امام حسین(ع) به دست می‌آید نعمتی بسیار ارزشمندی که خداوند متعال به همه ما عنایت کرده نعمت عمر است.
 • نعمت زاده مشاورزنگنه شد


  محمدرضا نعمت‎زاده، مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت شد.
 • حكم زنگنه به نعمت زاده


  وزیر نفت طی حکمی، محمدرضا نعمت‎زاده را به عنوان مشاور ارشد صنعتی خود منصوب کرد.
 • نعمت زاده خداحافظی کرد


 • برترین نعمت پس از اسلام


  امام صادق(ع) در روایتی به نقل از پیامبر(ص) به معرفی برترین نعمت های خداوند پس از نعمت اسلام پرداخت.
 • شهادت از نعمت‌های الهی است


  کانون خبرنگاران نبأ: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان از شهادت به‌عنوان یکی از نعمت‌های بزرگ دین که در قرآن نسبت به آن توجه زیادی شده است، یاد کرد و گفت: رشادت، ایثارگری، گذشت و فداکاری شهیدان، تجلیل از ارزش‌هایی است که شهدا جان‌شان را در

همراهان

گزارش ها

گزارش جدید دولت آمریکا چه ادعاهایی درباره ایران مطرح می‌کند؟

گزارش جدید دولت آمریکا چه ادعاهایی درباره ایران مطرح می‌کند؟

گزارش فروش فیلمها؛ فروش 400 میلیونی

گزارش فروش فیلمها؛ فروش 400 میلیونی "تگزاس2" بعد از توقف "رحمان 1400"

انتشار جزئيات گزارش مولر / ترامپ پس از شنیدن خبر انتخاب مولر گفت «این باعث پایان دوره ریاست جمهوری من می‌شود؛ به فنا رفتم»

انتشار جزئيات گزارش مولر / ترامپ پس از شنیدن خبر انتخاب مولر گفت «این باعث پایان دوره ریاست جمهوری من می‌شود؛ به فنا رفتم»

برخلاف ادعای ترامپ،​ گزارش مولر وی را تبرئه نکرده است

برخلاف ادعای ترامپ،​ گزارش مولر وی را تبرئه نکرده است

آسوشیتدپرس: برخلاف ادعای ترامپ، ​گزارش مولر او را تبرئه نکرده

آسوشیتدپرس: برخلاف ادعای ترامپ، ​گزارش مولر او را تبرئه نکرده

واکنش وزارت خارجه روسیه به انتشار گزارش مولر درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا

واکنش وزارت خارجه روسیه به انتشار گزارش مولر درباره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا

مسکو: در گزارش مولر، حتی یک سند درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا وجود ندارد

مسکو: در گزارش مولر، حتی یک سند درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا وجود ندارد

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره گزارش مولر بدانید

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره گزارش مولر بدانید