بازدید: 15

9 نکته مهم که زنان سیل زده باید آن را بدانند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1717581
سلامت نیوز: در جریان بروز سیل، زنان آسیب پذیرترین قشر هستند. به خصوص اگر خدمات رسانی بهداشتی به موقع و یا به نحو احسن انجام نگیرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، پس از فروکش کردن سیلاب ها و کاهش خطرات ایمنی و بهداشتی فوری اولیه، وقت آن می رسد

سلامت نیوز: در جریان بروز سیل، زنان آسیب پذیرترین قشر هستند. به خصوص اگر خدمات رسانی بهداشتی به موقع و یا به نحو احسن انجام نگیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، پس از فروکش کردن سیلاب ها و کاهش خطرات ایمنی و بهداشتی فوری اولیه، وقت آن می رسد تا مسائل مربوط به سلامت ثانویه، که می تواند در نتیجه آلودگی های آب ناشی از سیل ایجاد شود، برطرف گردد.
با پیروی از این دستورالعمل های سلامت محیطی، اطمینان حاصل کنید که از خانه، خانواده و کسب وکار خود محافظت می کنید:

از آب سیل دوری کنید
پس از سیل، از تماس با آب های به جا مانده از سیل، مانند شنا، اجتناب کنید. سیلاب می تواند مقدار زیادی از آلاینده های مختلف را در خود جای دهد که می تواند خطرناک باشد. احتمالاً ماهیگیری و سایر فعالیت های غیرتماسی تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

در منطقه سیل زده مطابق اصول بهداشتی عمل کنید
کف، دیوار، تجهیزات و مبلمان که با آب سیل پوشانده شده اند، باید برای زدودن هرگونه باکتری یا ویروس، تمیز و ضدعفونی شوند.
هنگام کار با مناطق آلوده و موارد دیگر، از دستکش ها، محافظ چشم و چکمه استفاده نمایید.
اقلام باید با صابون و آب تمیز شود، شستشو داده شده و پس از آن با یک محلول حاوی یک چهارم فنجان سفید کننده خانگی و یک گالن آب تصفیه شده ضدعفونی شوند. سفید کننده را با هیچ محصول حاوی آمونیاک مخلوط نکرده و در محیط های دارای تهویه مناسب کار کنید.

قارچ ها
قارچ ها از اثرات طولانی مدت سیل هستند، مگر اینکه تمام مواد ساختمانی کاملاً خشک شده باشند. قارچ ها در پشت دیوار و زیر کف پوش ها رشد می کنند. پس بهتر است تا زمانی که چوب های به کار رفته در ساختمان کاملاً خشک نشدند، از دیگر مواد جایگزین استفاده نکنید. تا زمانی که قارچ ها در حال رشد در منطقه هستند، از اسپری حاوی محلول آب و سفیدکننده خانگی استفاده نمایید.

آلودگی چاه ها و چشمه ها
اگر سیلاب وارد چشمه و یا چاه شد، باید آن را آلوده دانست. قبل از ضدعفونی و آزمایش سلامت آب چاه هرگز از آن برای تهیه غذا و به منظور آشامیدن استفاده نکنید. در این مورد بهتر است از آب های بسته بندی شده استفاده شود.
اولین گام بازیابی این است که به طور کامل پمپاژ آب را انجام دهید و این کار را تا حداقل 24 ساعت یا تا زمانی که آب هیچ رنگ و بویی نداشته باشد، ادامه دهید.

آب چاه خانگی را با دو گالن محلول سفیدکننده خانگی خالص ضدعفونی کنید و حواستان باشد که مادامی که از این ضدعفونی کننده استفاده می کنید از نوشیدن آب، طبخ غذا و حمام کردن با آن خودداری نمایید. تا جایی که آب چاه یا چشمه نزدیک محل زندگی تان بوی سفیدکننده به خود بگیرید این کار را ادامه دهید و سپس ادامه ریختن این محلول را متوقف کنید. بگذارید سفیدکننده حداقل تا 8 ساعت در سیستم آب باقی بماند، بعد از این زمان، شیر آب را به درون چاه باز کرده و تا جایی که دیگر اثری از سفیدکننده نباشد این کار را ادامه دهید (احتمالاً تا 24 ساعت طول بکشد). بعد از رفع کامل سفیدکننده، مطمئن شوید که چاه کاملاً پوشانده شود.

تخریب سیستم های فاضلاب
در بسیاری از موارد تخریب سیستم های فاضلاب و سرویس های بهداشتی، تنها کاری که می توان انجام داد این است که صبر کنیم تا سطح آب موجود در خاک کاهش پیدا کند. اگر فاضلاب به سطح بالای خاک برسد، تنها راه موقت پمپاژ آب بالا آمده است. برای این کار می توانید از اداره آب و فاضلاب و سایر سازمان های مربوطه کمک و مشورت بخواهید.

مسمومیت غذایی و مواد غذایی آلوده شده
اگر آب سیلاب با هرکدام از مواد غذایی تان تماس داشت، آن را دور بیندازید. اگر به مدت بیش از دو ساعت دمای یخچال بالاتر از 15 درجه بود، از غذاهای درون آن استفاده نکنید. هیچ راه قابل اطمینانی وجود ندارد که از طریق بوییدن بتوان گفت غذا آلوده یا فاسد شده است، پس اگر درباره استفاده از آن ها شک دارید، رهایشان کنید.

پشه ها
سیلاب ها آب های هستند که برای پرورش پشه ها ایده آل می باشند که می تواند بیماری هایی مانند بیماری های ویروسی را حمل کنند. آب هایی که نمی توانند تخلیه شوند، می توانند با حشره کش ها و عوامل کنترل بیولوژیکی ضدعفونی شوند. همیشه دستورالعمل های برچسب آفت کش ها را به درستی دنبال کنید.

خطرات جنسی و باروری زنان در طی سیل
در جریان بروز سیل، زنان آسیب پذیرترین قشر هستند. به خصوص اگر خدمات رسانی بهداشتی به موقع و یا به نحو احسن انجام نگیرد. در صورت عدم وجود امکانات بهداشتی مناسب، شیوه های غیربهداشتی (برای مثال استفاده از لباس های پاره و آلوده در طی قاعدگی)، مشکلات بهداشتی جنسی زنان را به شدت تهدید خواهد کرد. شرایط زندگی ضعیف در طول سیل باعث درد و رنج فراوان برای زنان به ویژه اثر بر سلامت جنسی و باروری آن ها می شود. زنان به ویژه در مناطق محروم تر، از مشکلات قاعدگی، عفونت ادراری، مشکلات گوارشی، درد کمر، عوارض مربوط به بارداری و سوءتغذیه در طی بلایای طبیعی رنج می برند.
استقرار یک تیم پزشکی اضطراری در مرکز پناهگاه ها می تواند رنج آن ها را کاهش دهد. توصیه ما این است که افزایش آگاهی زنان در مورد خدمات بهداشتی و درمانی جنسی و باروری می تواند به زنان کمک کند که چگونه شدت مشکل خود را کاهش دهند. بر اساس یافته های مطالعات، توصیه می شود خدمات بهداشتی متحرک به نیازهای مراقبت از سلامت جنسی و باروری زنان در این مناطق پس از فاجعه بپردازند.

توصیه های بهداشتی به زنان باردار پس از سیل
خانم های باردار در زمان رخداد بلایای طبیعی مانند سیل آسیب پذیرتر هستند و باید بیشتر از قبل به سلامتی شان توجه کنند و حواسشان به علائم و تغییرات بدنی شان باشد. شرایطی که در زمان سیل به وجود می آید خیلی دردناک است و آسیب روانی آن می تواند با عوارض خطرناکی همراه باشد.

علاوه بر توجه به مسائل روحی روانی، از نظر جسمی هم یک خانم باردار باید علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد و همه باید رعایت کنند، مراقبت هایی داشته باشد:
1- به هیچ وجه در سیلاب راه نروید. به غیر از خطرهایی که راه رفتن در این آب ها دارد، به علت باز بودن دهانه رحم در ماه های آخر بارداری ممکن است این آب ها به جنین تان صدمه بزنند و حتی باعث بیماری عفونی در شما بشود.

2- در این شرایط خیلی بیشتر از قبل مراقب تغذیه تان باشید؛ مخصوصاً از نظر رعایت موارد بهداشتی. ابتلا به یک بیماری عفونی برای یک خانم باردار خیلی خطرناک تر از دیگر افراد است. توصیه های بهداشتی که دائم در حال تکرار هستند را جدی بگیرید: غذاهای کنسروشده را حتماً بجوشانید، از آب معدنی یا آب بهداشتی جوشیده و سرد شده استفاده کنید. غذاهای مانده را دور بریزید. به طور کلی این را بدانید که هر نوشیدنی، میوه، سبزی و غذایی که در معرض آب سیل بوده است نباید مصرف شود چرا که خطر مسمومیت و اسهال بسیار بالاست.

3- کنترل و مراقبت های دوره ای تان را به هیچ وجه ترک نکنید. حتی شاید لازم باشد مراجعه ی بیشتری به مراکز بهداشتی داشته باشید تا فشارخونتان و صدای قلب جنین را چک کنند.

4- در پوشیدن لباس دقت بیشتری داشته باشید تا از ابتلا به سرماخوردگی و دیگر بیماری ها و آسیب ها در امان باشید. اگر هم احیاناً زخمی در دست یا پای شما ایجاد شد مراقب باشید تا با آب سیل تماسی نداشته باشد؛ بدین منظور محل زخم را مرتب با آب و صابون بشویید و با باند تمیز بپوشانید تا عفونت نکند. به طور کلی حتی اگر زخمی هم وجود نداشت پس از تماس با آب سیل دست هایتان را تمیز با آب و صابون بشویید.


9 نکته مهم که زنان سیل زده باید آن را بدانند
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است