بازدید: 13

آنان برای یک لقمه نان در خیابان جان می‌دهند

در اکثر اماکن عمومی مثل خیابان‌ها، سرچهارراه‌ها، مترو و کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار و پل عابر پیاده، کودکان ژولیده با لباس‌های مندرس و کثیفی را می‌بینیم که برای فروش کالای خود به هزار ترفند و چانه‌زنی متصل می‌شوند تا بتوانند شاخه گلی را بفروشند...
سرویس جامعه جوان آنلاین: نیمه شب است. بعد از مهمانی عیدانه به خانه برمی گردیم. باران سیل آسا می بارد. به سر چهارراه می رسیم و پشت چراغ قرمز می ایستیم. تعدادی از بچه های خیابان یا همان بچه های کار را می بینیم که زیر باران کنار خیابان عده ای ایستاده و تعدادی هم کز کرده روی جدول نشسته اند. حتماً منتظر هستند تا کسی بیاید و آن ها را با خود ببرد. تا این ساعت شب این بچه ها در خیابان های ناامن شهر ویلان و سرگردان هستند. شهری که بی تردید شب های پرخطر و ناامن تری نسبت به روز دارد. به فرزندم نگاه می کنم که حتی برای لحظه ای نمی توانم تصور کنم در این ساعت شب تنها در خیابان های شهر باشد ولی بچه های مظلومی که محروم از بسیاری از موهبت ها و محبت های زندگی هستند، بچه های بی گناه و بی پناهی که محکوم به این زندگی شده اند تا تاوان اشتباهات والدینشان یا تاوان نداری و بیکاری آن ها را پس بدهند، ترسان و لرزان از وقوع هر حادثه ای در زیر باران روی جدول کنار خیابان در کنار هم کز کرده و در خود فرو رفته اند تا شاید از خیسی باران در امان بمانند. دلم می گیرد و ناراحت از کنارشان رد می شویم. تمام شب به این بچه های بی گناه و بی سرپناه فکر می کنم که در این سن پایین شاید چه مصیبت ها و چه بلا هایی را تحمل کنند و از سر بگذرانند. بلا ها و مصیبت هایی که حتی برای لحظه ای نمی توانیم آن ها را برای فرزندانمان تصور کنیم. کودکان کار و خیابان، کودکان بی سرپناهی هستند که برای یک لقمه نان و یک سقف بالای سر، جان می کنند و جان می دهند.

کودکان کار خیابانی یا کودکان خیابان؟

در اکثر اماکن عمومی مثل خیابان ها، سرچهارراه ها، مترو و کوچه پس کوچه های بازار و پل عابر پیاده، کودکان ژولیده با لباس های مندرس و کثیفی را می بینیم که برای فروش کالای خود به هزار ترفند و چانه زنی متصل می شوند تا بتوانند شاخه گلی را بفروشند یا شیشه ای را دستمال بکشند. فقر بزرگ ترین عامل به وجود آمدن این کودکان کار است. این کودکان برای سیر کردن شکم خود و خانواده خود محکوم به کار در خیابان ها هستند. والدین بعضاً معتاد آن ها برای رفع نیاز های زندگی خود کودکانشان را برای کسب درآمد راهی خیابان ها می کنند. خیابان هایی که پر از حادثه و اتفاق است و می تواند تهدیدی برای سلامت جسم و روان کودکان باشد. کارشناسان بهزیستی کودکان کار خیابانی و کودکان خیابان را از هم تفکیک می کنند و می گویند: «کودکان کار خیابانی کسانی هستند که خیابان را به عنوان محل کارشان انتخاب می کنند، اما معمولاً ارتباط شان با خانواده قطع نیست و حتی اگر به شکل مستمر و منظم به خانه رجوع نکنند، اما با این حال معمولاً پس از مدتی به خانه شان می روند، اما کودکان خیابان، کودکانی هستند که محل کار و زندگی شان خیابان است.» آمار های دقیقی از تعداد کودکان کار خیابانی یا کودکان خیابان وجود ندارد، اما برخی کارشناسان مسائل اقتصاد شهری آمار کودکان کار ایران را بین ۳ تا ۷ میلیون عنوان می کنند، ضمن اینکه کودکان کار خیابانی تهران نیز به صورت رسمی ۲۰ هزار نفر تخمین زده می شود، اما به دلیل اینکه اغلب کودکان کار هیچ گونه ثبت هویتی ندارند آمار دقیقی در این زمینه نمی توان ارائه کرد. طبیعتاً با توجه به پراکندگی این آمار ها و مشخص نبودن تعداد دقیق این کودکان، جمع آوری و مدیریتشان هم مشکلاتی در بردارد ولی آیا مسئولان امر با تمام وجود به این باور رسیده اند که چه آسیب هایی این کودکان را تهدید می کند و همین آسیب ها می تواند برای نسل آینده جامعه چه مشکلاتی را فراهم سازد؟

جمع آوری کودکان خیابان یا ساماندهی آنان؟

کودکان کار و خیابان دچار مشکلات اجتماعی بسیاری هستند. بر اساس نتایج یک تحقیق ۸۰ درصد این کودکان دچار پرخاشگری و خشونت هستند، ۵۰ درصد آن ها به سرقت، ۴۱ درصد به خرید و فروش مواد مخدر، ۸۵ درصد تخریب اموال عمومی، ۵۴ درصد بی توجهی به حقوق دیگران و مشکل در برقراری ارتباط و همچنین ۵۵ درصد این کودکان نیز به بزهکاری تمایل داشته اند. در این کودکان حس حسادت، انتقام جویی و خصومت، بی ثباتی و بی قراری، بی اعتمادی به دیگران، بدبینی و منفی گرایی، افسردگی، اضطراب و احساس ناامنی و ترس، به وفور دیده شده است. در نتیجه باید پدیده کودکان کار خیابانی و کودکان خیابان را جدی گرفت تا از گرایش آنان به آسیب های اجتماعی جلوگیری و نقش احتمالی آن ها در گسترش آسیب های اجتماعی خنثی شود. برای اینکه از آنان باید به عنوان سرمایه های انسانی کشور محافظت شود. برخی مسئولان، این کودکان را معضل شهری می دانند و معتقد هستند باید جمع آوری شوند ولی آیا این جمع کردن مشکلات دیگری را به همراه نخواهد داشت؟ وقتی فقر در بخش ضعیف جامعه ریشه دوانده است و بزرگ ترین عامل ایجاد کودکان خیابانی نیز همین فقر است، به نظر شما مسئول محترم اول نباید عوامل این معضل را ریشه کن کند؟ وقتی به فکر حذف و جمع آوری این کودکان باشید و طرح جمع آوری آن ها از سطح شهر را اجرا کنید، بدانید که آن ها سر از کارگاه های زیرزمینی غیرقانونی درمی آورند که هزاران خطر بیشتر از روی زمین آن ها را تهدید می کند. این نکته را هم فراموش نکنید که این کودکان پشت هر چراغ قرمز و پس از هر التماس یکبار درهم می شکنند و به لحاظ شخصیتی دچار اختلالات فراوانی هستند، از این رو برخورد دفعی و تحکم آمیز همراه با دستگیری و جمع آوری می تواند در آینده منجر به شعله ور شدن حس انتقام جویی و حتی شکل گیری جرم در قالب انتقام در این کودکان شود. حذف و جمع آوری در واقع پاک کردن صورت مسئله است. باید این مشکل را ریشه یابی کرد و با طرح های درست و دقیق اقداماتی را صورت داد. بدانید در ابتدا باید مشکل معیشت خانواده ها را حل کرد تا آن ها کودکانشان را از روی فقرمادی و فرهنگی برای کسب درآمد به خیابان ها نفرستند. پس جمع آوری جواب نمی دهد و باید ساماندهی کرد.

فردای مبهم کودکان خیابانی

مشکلات جامعه ما کم نیست و سؤال اینجاست که در میان این همه مشکل آیا کسانی در دولت به بچه های خیابان فکر می کنند تا چاره ای برایش بیندیشند؟ قطعاً کسی یا کسانی نیستند که این معضل خیابانی را در اولویت مشکلات اجتماعی جامعه بدانند و به حال آن فکری کنند! وقتی کشور مبتلا به بحران مدیریت است جامعه ما نمی تواند حال و روز خوبی داشته باشد. شهرداری ها، سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و هر نهادی به سهم خود باید برای پیشگیری از حضور کودکان در خیابان برنامه ریزی داشته باشند و کاری انجام دهند. فراموش نکنیم بخشی از آینده جامعه را همین کودکان رقم خواهند زد، آینده ای که نیمه شب ها در خیابان رقم بخورد، نویدبخش اتفاقات روشن و امیدبخشی نیست.

آنان برای یک لقمه نان در خیابان جان می‌دهند
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی سازمان انرژی اتمی فردا اعلام می‌شود

گزارش آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی سازمان انرژی اتمی فردا اعلام می‌شود

لزوم ارائه به موقع گزارش تخصیص اعتبار و اولویت بندی مصارف از سوی شهرداری تهران

لزوم ارائه به موقع گزارش تخصیص اعتبار و اولویت بندی مصارف از سوی شهرداری تهران