بازدید: 8

تفرقه‌های آشنا

از چهره‌های مطرح دولت‌های یازدهم و دوازدهــم، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی اوست. در میان دولتمردان و اطرافیان حسن روحانی، حسام‌الدین آشنا به دلایل متعدد جزو چهره‌های معروف و شناخته شده به شمار می‌رود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: معممی که عبا و عمامه را کنار گذاشته و ترجیح می دهد به جای حجت الاسلام حسام الدین آشنا، دکتر آشنا شناخته و نامیده شود و سابقه امنیتی هم جایش را به لاحقه فرهنگی بدهد، موارد دیگر وجه تمایز او با دیگر چهره های کابینه روحانی است، اما آنچه او را خاص و مشهور می کند و مکرر نام آشنا را به تیتر اخبار رسانه ها می رساند، فعالیت مجازی زیاد اوست.

فعال بودن در توئیتر و تلگرام در کنار موضع گیری های خاص عملاً از او یک چهره رسانه ای ساخته است. نمی توان انکار کرد که حسام الدین آشنا با زیرکی یک چهره امنیتی به خوبی تاثیر شبکه های اجتماعی و فعالیت در فضای مجازی را دریافته و از آن استفاده می کند. او فقط یک مطلب نمی نویسد و برود بلکه با بازنشر مطالب دیگران حتی مخالفان سیاسی اش، گذاشتن نظر برای سایر افراد و بعضاً پاسخگویی به اشکالاتی که به مواضعش وارد می شود، از تمامی مؤلفه های یک فعالیت مجازی کامل بهره می برد. با این حال فرم مناسب فعالیت الزاماً مؤید تولید محتوای مناسب نیست و فعالیت های مجازی حسام الدین آشنا در بسیاری مواقع در چارچوبی است که صرفاً می توان آن را «حاشیه سازی» دانست. این حاشیه سازی ها برای فرافکنی در مورد انتقادات نسبت به دولت گاه موفق عمل می کند و می تواند جهت فشار ها به دولت و مطالبات مردمی را تغییر دهد. از این جهت او نیروی خوبی برای دولت روحانی محسوب می شود، اما آیا اقدامات او به سود کشور است؟ محتوای فعالیت های او با ادبیات خاصی که گاه به کدنویسی های اطلاعاتی شبیه می شود، گاه به صراحت در مسیر تفرقه افکنی است. گاه هم سوژه سازی های انحرافی دارد. با این توضیحات می توان حسام الدین آشنا را یکی از چهره های حاشیه ساز دولت روحانی نامید. در این گزارش نگاهی به محتوای فعالیت مجازی و مواضع او داریم.

سوژه سازی های انحرافی

گاه پیش می آید که حسام الدین آشنا در میانه موج های رسانه ای مهم که حول یک موضوع مهم ایجاد شده است، موضوعی را طرح می کند که اصلاً موضوع و سوژه فعالان مجازی و رسانه ای نیست و او با اهدافی خاص سعی می کند موضوع بسازد و سوژه ایجاد کند. در کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ و در حالی که قاسم سلیمانی نه قصدی و نه موضعی برای کاندیداتوری داشت و به عنوان یک فرمانده نظامی جهت گیری انتخاباتی نداشت، آشنا در توئیتی دیگران را از تشویق قاسم سلیمانی به کاندیداتوری با ادبیات خاص که خالی از طعنه به قالیباف برای باخت انتخاباتی سال ۹۲ نبود، بر حذر داشت: «بگذاریم حاج قاسم در قله اسطوره ای دفاع از حریم و حرم بماند، نگذاریم او را، چون محسن و باقر به کارزار کلید و گازانبر بکشانند.»

آشنا در ستاد انتخاباتی حسن روحانی هم از این ادبیات برای استفاده روحانی بهره می برد و گفته می شود او طراح عبارت «من سرهنگ نیستم، حقوقدانم» بوده است که موجب ناراحتی نیرو های مسلح شد. او تلاش کرد با همان شیوه گازانبری که به محمدباقر قالیباف تاختند، به قاسم سلیمانی هم بتازد، اما هویت ملی و فراجناحی فرمانده نیروی قدس سپاه و دوری او از کارزار های جناحی و انتخاباتی تیر آشنا را به سنگ زد.

در موضع گیری دیگری او در میانه موج خبررسانی های پیرامون وقوع سیل یک نظرسنجی توئیتری در صفحه شخصی خود گذاشت و از مخاطبان پرسید که آیا با ساخت مستندی در مورد امیر تتلو موافق هستند یا خیر. نظرسنجی و ابراز دغدغه ای که با تعجب و موج منفی کاربران مواجه شد. هیچ کس دلیلی برای این اتفاق نمی دید. چرا باید یک خواننده دست چندم غیرمجازی تا این حد برای مشاور فرهنگی رئیس جمهور مهم شود؟! او پیش از این هم در جریان انتخابات ۹۶ تصویری از تتلو در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده و به دیدار تتلو و سیدابراهیم رئیسی که از اشتباهات اعضای تیم رسانه ای رئیسی بود، برای تخطئه رئیسی بهره برده بود و جهت اهمیت چنین فردی برای حسام الدین آشنا صرفاً همین تخطئه رقیب است ولاغیر. وقتی چهار سال پس از انتخابات ۹۲ آشنا همچنان طعنه باخت انتخاباتی به قالیباف می زند و یاد و خاطره رجزخوانی های فوتبالی دو تیم حریف را زنده می کند، پس می تواند هنوز هم ابراهیم رئیسی را رقیب انتخاباتی تلقی کند و برای طعنه به او حتی تا پیشنهاد مبتذل ساخت مستند در مورد تتلو هم پیش برود و سوژه برای مباحثه در فضای مجازی بیافریند.

تفرقه افکنی های خطرناک

حسام الدین آشنا در بسیاری مواقع دست به انتشار مواضعی می زند که جز تفرقه افکنی در میان ملت ثمری دیگر ندارد. در تازه ترین این تفرقه افکنی ها و در جریان سیلاب شمال کشور که نیرو های مسلح همه جانبه برای کمک به میدان آمدند، در میانه روز های کار سخت برای امداد، او در توئیت هایی نیرو های غیراجرایی (غیردولتی) را که طبیعتاً شامل نیرو های مسلح می شد، به چالش کشید. او ابتدا در توئیتی نوشت: «خوب است مسئولان محترم غیر اجرایی مراقب باشند در فرایند امدادرسانی ۱- گفتار و کردار آن ها دخالت در امور اجرایی تلقی نشود.
۲- از قضاوت های قطعی، عجولانه و اختلاف برانگیز پرهیز نمایند. ۳- الان وقت قدرت نمایی و تهدید نیست، اجازه دهید مسئولان اجرایی کارشان را انجام دهند.»

این در حالی بود که کم کاری های همکاران دولتی آشنا مشکلات بسیار ایجاد کرده بود و اگر آنان وظایف قانونی خود را در زمان مناسب و به خوبی انجام می دادند، مشکلات کمتری را شاهد بودیم. از سویی حضور نیرو های مسلح نه تنها وظیفه قانونی آنان هنگام صلح بلکه با دستور علنی و صریح رهبری به ستاد کل نیرو های مسلح بود و آنان نه مداخله کننده در کار مسئولان اجرایی بلکه کمک آنان بودند و در حالی که نیرو های مسلح و مسئولان اجرایی استانی در تلاش برای رفع مشکلات بودند، چرا یک نفر از بیرون گود باید اینگونه دوقطبی ایجاد کند؟!

او سپس در توئیتی دیگر کنایه وار نوشت که «درست است که سیلاب آمده و آب زیاد است و شناگران آب ندیده هم دل به دریا زده اند، اما مطمئن باشید الان وقت مناسبی برای ماهیگیری سیاسی نیست. به فکر مردم باشیم نه انتقام جناحی.» آیا در هنگامه امداد وقت دعوا و جنجال سیاسی توسط مشاور فرهنگی رئیس جمهور بود؟ او این روال را با توئیت های دیگر هم باز ادامه داد و نمونه های قبلی هم از این دست دارد که بیان و بررسی تک تک به آن ها در این مجال نمی گنجد.

حاشیه سازی های بی دلیل با مواضع غلط

یکی از جنجالی ترین مواضع اخیر حسام الدین آشنا توئیت او پس از حادثه تروریستی زاهدان و انفجار اتوبوس کارکنان سپاه بود که در غوغای غم و خشم پس از یک عملیات تروریستی افکار عمومی را به هم ریخته تر کرد. او در توئیتی نوشت: «مرزبانان ما به شهادت رسیدند، اما ما در دام چرخه خونین و باطل انتقام نخواهیم افتاد. مسئولیت بر عهده آمران و دیه بر عهده عاقله است»!
او انتقام خون مظلومانه ریخته شده جوانان کشور را چرخه باطل انتقام نامید و صحبت از دیه کرد. آشنا یک دانش آموخته حقوق است و وقتی چنین کسی میان قتل و ترور تفاوت قائل نمی شود و راهی را پیشنهاد می کند که عملاً به جسارت بیشتر تروریست ها منجر می شود، چه می توان گفت؟! روز های بسیار ظرفیت و انرژی فعالیت مجازی در کشور صرف نقد و بررسی این موضع گیری غلط شد. حسام الدین آشنا از این نمونه ها بسیار دارد.

مأموریت آشنا؟!

آشنا در مقام مشاور فرهنگی رئیس جمهور روشن نیست دقیقاً چه کاری انجام می دهد، اما در مقام یک فعال حاشیه ساز مجازی به نظر می رسد نیاز است مورد تذکر رئیس جمهور واقع شود که همواره همگان را به وحدت، یکپارچگی ملی و همبستگی دعوت می کند. آشنا حوزه های رنگارنگ فعالیت دارد. نامش هم برای دبیری شورای انقلاب فرهنگی به گوش می خورد و هم برای وزارت اطلاعات، با این حال با زیرکی رسانه ای و ذکاوت اطلاعاتی جهانی را به خود مشغول می دارد. می شود با او مخالف بود، اما نمی شود او را ندیده گرفت. آیا حاشیه سازی های او توسط دولت و رئیس جمهور دیده نمی شود یا نمی خواهند ببینند یا از اساس مأموریت او چنین است؟

تفرقه‌های آشنا
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است