بازدید: 8

مهار 70 درصدی گرد و غبار نمکی دریاچه ارومیه

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1713367
سلامت نیوز:مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: یکی از موفق ترین پروژه های منابع طبیعی در جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ ، اجرای ۱۹۰۰ هکتار عملیات بوته و نهال کاری در حاشیه اطراف دریاچه ارومیه است. به گزارش س

سلامت نیوز:مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: یکی از موفق ترین پروژه های منابع طبیعی در جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ ، اجرای ۱۹۰۰ هکتار عملیات بوته و نهال کاری در حاشیه اطراف دریاچه ارومیه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، میرصمد سید موسوی در جریان بازدید از دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بدین منظور از سال ۱۳۹۳ تا پایان سال ۱۳۹۶ مبلغ ۲۵میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در۴ منطقه بحرانی واقع در شهرستانهای ارومیه، سلماس و میاندوآب از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه هزینه شده و اعتبارات سال ۹۷ نیز هنوز ابلاغ نشده و در حال پیگیری است.

موسوی تصریح کرد: در این بازه زمانی به طول ۱۱۲ کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سایت جبل کندی ارومیه در راستای احیای بیولوژیکی دریاچه ارومیه احداث شده است.

وی افزود: همچنین ساماندهی چرای دام در سطح ۵۰۰ هزار هکتار و مراقبت و نگهداری از گز زارهای اطراف دریاچه در سطح حدود ۶۰۰ هکتار انجام شده است.

موسوی با اشاره به قرق مطلق در سطح ۲۵ هزار هکتار از طریق توزیع رایگان بسته های حمایتی، اضافه کرد: از سوی دیگر در این بازه زمانی توزیع رایگان جو به میزان ۵۱۸ تن ، مدیریت هرزآب در سطح 2600 هکتار از اراضی ساحلی، آبیاری سنواتی، پژوهش در زمینه روش های نوین مقابله با فرسایش بادی و گرد و غبار، اقدامات ترویجی و فرهنگی در قالب مدل ترسیب کربن و نیز مطالعات اجرایی در 7600 هکتار از اراضی منطقه جبل کندی و محدوده پارک ملی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: براساس مطالعات و پایشی که توسط دانشگاه ارومیه در ایستگاه های سنجش و پایش فرسایش بادی انجام شده، حداکثر ظرفیت انتقال تجمعی گرد و غبار در حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و از ۲۹۸ کیلوگرم در مترمربع در سال ۹۶ به ۱۵۷ کیلوگرم در مترمربع در سال گذشته رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: همچنین تلفات خاک تجمعی از ۳۹ تن در هکتار در سال ۹۶ به ۱۲ تن در هکتار در سال گذشته کاهش یافته است به طوری که با اقدامات انجام شده میزان گرد و غبار نمکی تا ۷۰ درصد مهار شده است.مهار 70 درصدی گرد و غبار نمکی دریاچه ارومیه
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها