بازدید: 7

لایروبی نشدن رودخانه‌ها از دلایل سیل خوزستان است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1711300
سازمان مدیریت بحران کشور، یکی از دلایل جدی جاری شدن سیل و سیلاب، لایروبی نشدن رودخانه‌ها است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، اسماعیل نجار در بازدید از اردوگاه ثامن الائمه حمیدیه گفت: تعداد محدودی از هموطنانی که جان خود را از دست داده اند اغلب براثر ریزش ساختمان یا عدم رعایت موارد احتیاطی بوده است.

وی با تشکر از صبر و حوصله مردم به خاطر ترک محل زندگی شأن و استقرار در اردوگاه های اضطراری گفت: زندگی در اردوگاه ها آسان نیست و از سختی آن مطلع هستیم، اما حفظ جان مردم برای ما در اولویت است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: تمام تلاش ما بر رسیدگی کامل تا حد امکان به این افراد است که به رغم میل خود خانه و زندگی شأن را ترک کرده و در اردوگاه مستقر شده اند. در این اردوگاه ها موکب های اربعین نیز برای پخت غذای گرم آمده اند و از آن ها خواسته شده که غذای با کیفیت و مناسب در اختیار مردم قرار دهند.

نجار، لایروبی نشدن برخی رودخانه ها را یکی از دلایل سیلاب های اخیر در کشور دانست و گفت: متولی لایروبی رودخانه ها وزارت نیرو است و لایروبی نیز کار گسترده ای است.

وی افزود: لایروبی رودخانه ها و کانال ها به دلیل خشکسالی های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته از طرفی نیز اعتبارات دولت محدود است در حالی که کار در این حوزه نیازمند اعتبارات سنگینی است.

معاون وزیر کشور ادامه داد: در برخی رودخانه های کشور شاهد دخل و تصرف در حریم رودخانه ها هستیم که منجر به ساخت و ساز و ایجاد باغ و زراعت شده است این مساله هم در بروز سیلاب ها تأثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به وضعیت رودخانه کارون گفت: امکانات ساحلی و جاده ساحلی که در کنار کارون ایجاد شده است در بستر این رودخانه بوده است که تجاوز به حریم کارون محسوب می شود لذا ضرورت دارد که برای این گونه موارد فکری اساسی اندیشیده شود.

نجار یادآور شد: طرح جامع خطرپذیری سیلاب سال ۹۴ تکمیل و به وزیر کشور ابلاغ شد، این طرح می بایست عملیاتی و اجرایی می شد در حالی که برخی استان ها آن را به طور کامل اجرایی نکردند.

وی با اشاره به سیلاب اخیر بیان کرد: در خوزستان طی چند سال اخیر با خشکسالی رو به رو بودیم، ولی طی ۶ ماهه اخیر در خوزستان وضعیت آب و هوایی تغییر چشمگیری داشت و بارندگی بسیاری را در این استان و استان های بالادست شاهد بودیم از همین رو تلاش ‎ها از همان زمان آغاز شد تا دیواره های ساحلی کارون، کرخه و سیل بند ها استحکام بخشی وتقویت شوند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به این که ماشین الات بسیاری برای ترمیم سیل بند ها بسیج شد، گفت: در بارندگی های چند ماه اخیر با وجود این که سیل بند رفیع در خوزستان شکسته شد، اما از ورود آب به منازل مردم جلوگیری شد.

وی با تشریح وضعیت ورودی و خروجی سد های استان و تأثیر آن ها بر سیلابی شدن برخی مناطق استان خوزستان گفت: از روز گذشته به دستور وزیر کشور خروجی ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده است، اما ناگفته نماند که بارندگی های پیش رو نیز در وضعیت سد ها مجدداً تأثیرگذار خواهد بود.

اردوگاه اضطراری ثامن الائمه واقع در جاده اهواز حمیدیه است که ساکنان در معرض خطر روستا های حمیدیه و دشت آزادگان را در خود جای داده است، این اردوگاه ظرفیت چهار هزار نفر دارد که تا این لحظه نیز چهار هزار نفر در آن استقرار یافته اند.

انتهای پیام/


لایروبی نشدن رودخانه‌ها از دلایل سیل خوزستان است
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها