بازدید: 19

۱۲ برداشت «هاآرتص» از انتخابات اسرائیل: پیروزی نتانیاهو در انتخابات ۲۰۱۹ یعنی احتمالا پیروزی ترامپ در ۲۰۲۰؛ این هشداری به دموکرات ها است

منبع : انتخاب کد خبر: 1710708
با شکست حزب کارگر و کاهش رای حزب مرتص، جناح چپ به نسبت‌های ناچیزی تقسیم شده است. از آن طرف جناح راست حتی بدون بنت موقعیت مستحکمی دارد. به این ترتیب احزاب نزدیک به تفکر لیکود، با رویکرد ضد دموکراسی، ضد دیوان عالی و مخالف صلح، اکثریت کنیست را به دست خواهند گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

۱۲ برداشت «هاآرتص» از انتخابات اسرائیل:  پیروزی نتانیاهو در انتخابات ۲۰۱۹ یعنی احتمالا ترامپ نیز در ۲۰۲۰ پیروز خواهد شد؛ این هشداری به دموکرات ها است

هاآرتص در مطلبی به تحلیل انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و نتایج آن پرداخته است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است:

۱-طبق نتایج اعلام شده از آرای ماخوذه، هم نتانیاهو و هم بنی گانتس مدعی دستاوردهای تاریخی در این انتخابات شدند. گانتس چهره ای ناشناخته بود که تنها ظرف چند ماه حزبی را تأسیس کرد.

۲-برداشت نهایی از نتیجه انتخابات به نگاه شخص ناظر بستگی دارد. آنهایی که جامعه اسراییل را تماما راست گرا می دانند، موفقیت های گانتس را دستاورد بزرگی تلقی خواهندکرد. آن هایی که معتقدند نخست وزیری مانند نتانیاهو که در منجلاب فساد دست وپا می زند، باور خواهند یافت که افکار مردم اسراییل شدیدا نزدیک به راست است و تا ابد نیز چنین خواهد ماند.

۳. برای دریافتن وضعیت نهایی انتخابات اسراییل باید منتظر ماند تا تمام آرا از جمله آرای سفارتخانه ها و سربازان یعنی حدود سیصد هزار رای باقیمانده شمرده شوند. ممکن است برای برخی عجیب باشد که رای این تعداد نیز بر سرنوشت نهایی آرا موثر خواهد بود.

۴. در هفته های پایانی، انتخابات تحت تاثیر این پرسش بود که رئیس اسراییل، ریون ریولین، ابتدا چه کسی را نامزد تشکیل دولت خواهد کرد. اعضای بلوکی که او را به ریاست جمهوری برگزیده اند، عضوی از پارلمان کنیست را که بیشترین کرسی ها از او حمایت می کنند، برای تشکیل دولت به او پیشنهاد خواهند کرد. آنها معتقدند ریولین باید عضوی از حزبی را که بیشترین کرسی را دارد به عنوان نخست وزیر معرفی کند. اگر نتایج نهایی نشان دهد که ائتلاف گانتس، کاهول و لاوان بیشترین کرسی را دارند اما توصیه کنندگان نتانیاهو بیشتر باشند، ریولین مجاز است هر کدام را که خواست برگزیند. باتوجه به روابط نامطلوب او با نتانیاهو، مطمئنا برای معرفی کردن نهایی، نتانیاهو را به دردسر خواهد انداخت.

۵- متاسفانه شادی های زودهنگام کمپ گانتس در شب انتخابات یادآور تجربه انتخابات ۲۰۰۹ بود. آن زمان تزیپی لیونی از حزب کادیما نیز مدعی برتری بر لیکود با یک کرسی بیشتر بود اما در نهایت نتانیاهو پیروز انتخابات شد. در آن زمان شیمون پرز علی رغم میل باطنی ناچار شد نتانیاهو را به عنوان نخست وزیر معرفی کند که این بار نیز نتانیاهو و هوادارانش انتظار پیروی از این سنت را از سوی رییس جمهور دارند.

۶- نتانیاهو بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه به دنبال کسب حمایت و بیعت گرفتن از همراهان پارلمانی خود رفت. هدف نخست او این است که دست رییس جمهور را ببندد. هدف دیگر او سفت کردن جای پای خود است تا مانع آنچه شود که خیلی ها انتظارش را دارند یعنی تشکیل دولت ائتلافی با گانتس. برای این منظور او به یک ائتلاف از تمام احزاب دست راستی نیاز دارد که آن نیز در صورتی ممکن خواهد بود که به آنها وعده دهد با زیر پا گذاشتن دموکراسی در این کشور، به هر شانسی برای صلح با فلسطینیان پایان دهد.

۷- برای طرف برنده این انتخابات، نرسیدن آرای احزاب رقیب به حد نصاب لازم برای حضور در کنیست نیز عاملی تسلی بخش خواهد بود. اگر افرادی مانند نفتالی بنت و آیلت شاکد از حزب حایامین حهاداش نتوانند وارد مجلس شوند، از اندوه چپ ها کاسته خواهد شد و اگر راستها قدرت را ازدست بدهند، با اخراج ناسیونالیست های عرب از حزب بالاد از مجلس آرامش خواهند یافت. 

۸- در روز انتخابات چپ ها نگران سرنوشت حزب چپ مرتص بودند اما معلوم شد حزب کارگر صدمه اصلی را از موفقیت گانتس در جذب آرای میانه روها پذیرا شده است. علی رغم فهرست انتخاباتی پرستاره حزب کارگر و ستایش رسانه ها از کمپین تبلیغاتی آوی گابی، هواداران این حزب به گانتس رای دادند. پشت کردن آنها موجب بدترین نتیجه انتخاباتی این حزب در تاریخ شد و احتمالا اضمحلال آن را به دنبال خواهد داشت.

۹- بخش بزرگی از جامعه عرب اسراییلی این انتخابات را تحریم کرد. آنها رای عدم اعتماد به اسراییل دادند. اگرچه دلایل زیادی برای توجیه این رفتار آنها وجود دارد، در نهایت عمل آنها راه نتانیاهو برای تشکیل دولت را هموار خواهد کرد. آنها با این کار به بزرگترین دشمن خود فرصت خوبی دادند.

۱۰- نباید رفتار بسیار زننده و غیرقانونی حزب لیکود یعنی فرستادن دوربین های امنیتی به محلهای رای گیری اعراب را فراموش کرد. آنها با ادعای پیشگیری از تقلب این کار را کردند اما انگیزه واقعی آنها مأیوس کردن اعراب از رای دادن بود. نتایج نشان می دهد که تقلب آنها برایشان مثمر ثمر بوده است.

۱۱- با شکست حزب کارگر و کاهش رای حزب مرتص، جناح چپ به نسبت های ناچیزی تقسیم شده است. از آن طرف جناح راست حتی بدون بنت موقعیت مستحکمی دارد. به این ترتیب احزاب نزدیک به تفکر لیکود، با رویکرد ضد دموکراسی، ضد دیوان عالی و مخالف صلح، اکثریت کنیست را به دست خواهند گرفت.

۱۲- در نهایت هشداری برای دموکرات های آمریکا: اگر نتانیاهو توانست در انتخابات ۲۰۱۹ پیروز شود، احتمالا ترامپ نیز در ۲۰۲۰ پیروز خواهد شد. معلوم شد ترکیبی از ناسیونالیسم، نژادپرستی، قطبی سازی و نبوغ تاکتیکی می تواند بر اتهامات ارتکاب فساد، نقض قانون و تضعیف دموکراسی غلبه کند.


۱۲ برداشت «هاآرتص» از انتخابات اسرائیل: پیروزی نتانیاهو در انتخابات ۲۰۱۹ یعنی احتمالا پیروزی ترامپ در ۲۰۲۰؛ این هشداری به دموکرات ها است
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها