بازدید: 8

حماقت امریکایی علیه مردمی‌ترین ارتش جهان

‌در نگاه اول شاید یک شوخی به نظر برسد؛ یک شوخی امریکایی زشت که رئیس جمهور این کشور قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.
در نگاه اول شاید یک شوخی به نظر برسد؛ یک شوخی امریکایی زشت که رئیس جمهور این کشور قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در لیست گروه های تروریستی قرار دهد. موضوع، اما گویا جدی است و خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام امریکایی خبر داده که «کاخ سفید بنا دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به فهرست سازمان های تروریستی خود اضافه کند.» وال استریت ژورنال هم همین خبر را با جزییاتی دیگر منتشر کرده است. بنابر آنچه این رسانه ها نوشته اند دولت دونالد ترامپ قصد دارد این تصمیم را روز دوشنبه همین هفته (۱۹ فروردین) علنی کند. اگر این اتفاق روی دهد، برای اولین بار خواهد بود که نیروی نظامی رسمی یک کشور تروریستی نامیده می شود. برای ایران، اما چه چیزی تغییر می کند و تبعات چنین تصمیمی چه می تواند باشد؟ وقتی طرف مقابل ما سیاستمدارانی هستند که نه بر روال حقوقی و سیاسی، بلکه صرفاً بر مبنای جاه طلبی و مشی دیکتاتوری خود تصمیم می گیرند، پاسخ به این سؤال چندان ساده نخواهد بود، چه آنکه اتفاقات قابل پیش بینی نخواهند بود، اما این سو ایرانی است که بزرگ ترین تجربه انقلابی اش «ایستادن» بوده است؛ همین کلمه می تواند همه پیش بینی های سیاستمدارانه یا جاه طلبانه را تغییر دهد. با این همه برای ترامپ حقی برای تروریستی دانستن نیروی نظامی رسمی یک کشور نیست. اعتراض ما همه از سر این ناحقی است؛ وگرنه دنیای ایرانی ها قبل و بعد این تصمیم یک رنگ است.
جبران شکست سوریه در کاخ سفید
کمیته انقلاب اسلامی که بعد ها به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تغییر نام داد، از همان آغاز شکل گیری به عنوان یکی از اصلی ترین تشکیلات ذیل جمهوری اسلامی هدف بغض دولت امریکا بود. با هر پیشرفتی این دشمنی بیشتر و بیشتر شد. حداقل بیش از یک دهه است که ایران با بازوی قدرت نظامی خود یعنی سپاه رسماً یکی از قدرت های منطقه و جهان است. این قدرت در جریان جنگ با داعش در سوریه و عراق از روی صفحات تحلیل سیاستمداران و استراتژیست های نظامی به میدان بروز و عمل رسید. تکفیری هایی که با حمایت دولت امریکا شکل گرفتند و از حمایت همه جانبه آن ها برخوردار بودند، مقابل ایران و متحدانش شکست خوردند. دولت بشار اسد را نمی خواستند، اما او با حمایت ایران و حضور ایران در سوریه باقی ماند. همین کافی است که دولت امریکا برای زمین زدن قدرت نظامی ایران که با تحریم تسلیحاتی و اقتصادی و تبلیغ رسانه ای زمین نخورده است، فکر دیگری کند. فکری که دو سالی می شود ذهن دولتمردان تازه به دوران رسیده امریکایی را قلقلک می دهد: تروریستی دانستن سپاه!
وال استریت ژورنال درباره عواقب این تصمیم می نویسد: «با این اعلام، شرکت ها و اشخاص از ارائه هرگونه حمایت مادی یا منابع، مانند خدمات مالی، تجهیزات آموزشی، مشاوره حرفه ای، تسلیحات یا حمل ونقل، به شرکت ها یا مقامات سپاه منع می شوند. مقامات سپاه و کسانی که با آن ها تعامل می کنند تحت قانون مجازات های کیفری یا مدنی شامل پیگرد قضایی قرار می گیرند... این کار همچنین مانع ورود یا اقامت نمایندگان خارجی سپاه یا شرکت های تحت کنترل آن به ایالات متحده می شود».
این تصمیم البته مخالفانی هم در امریکا دارد. آنگونه که وال استریت ژورنال می نویسد: «مقامات وزارت دفاع شامل ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیرو های مسلح نگران هستند که این گام منجر به عکس العمل شدید علیه نیرو های امریکایی در منطقه شود، بدون آنکه آسیب مورد نظر به اقتصاد ایران وارد شود... مخالفان در دولت امریکا می گویند که این اقدام نه تنها تأثیر چندانی در تضعیف ایران و بخش های مهم اقتصاد آن نخواهد داشت بلکه برای دشمنان واشنگتن الگویی می شود تا چنین برچسب هایی را به عناصر مختلف نیرو های مسلح ایالات متحده بزنند... جیسون بلازاکیس، مدیر سابق دفتر مالی ضد تروریسم در وزارت خارجه امریکا هشدار داده که این اقدام می تواند عواقب وخیمی برای واشنگتن داشته باشد.»
تروریستی دانستن سپاه، تروریست دانستن یک ملت
مقامات و زیر مجموعه های مختلف سپاه در دهه های اخیر توسط دولت امریکا تحریم شده اند، اما تروریستی دانستن کل یک نیرو یعنی تروریست دانستن تک تک اعضای آن. این یعنی حمله مستقیم روانی به ملت ایران. نیرو های اداری و نظامی سپاه فرزندان همین ملت هستند؛ پدران و مادران و برادران و خواهران همین سرزمین. هزاران هزار نیروی سپاهی تروریست نامیده می شوند و این یعنی بسیاری از خانواده های این کشور تروریست هستند. حتی پسران جوانی هم که برای دوران سربازی سپاه را انتخاب کنند، تروریست خواهند بود! همین نیرو های سپاه که در هفته های اخیر به امدادرسانی سیل رفته اند، همین هایی که پل و خیابان و خانه می سازند، همین هایی که محافظت از مسئولان ایرانی را بر عهده دارند، همه نیرو های امنیت پرواز، همه پاسداران اماکن حکومتی ایران، همان ها که ۱۷ خرداد ۹۷ مقابل حمله داعش به مجلس شورای ایستادند و در قلب تهران حافظ امنیت مردم شدند، همه تروریست خواهند بود! آیا یک ملت چند ده میلیونی با کشوری قانونی و دولتی قانونی را می شود تروریست دانست؟! از نظر دولت امریکا می شود و پیش از این دونالد ترامپ ملت ایران را تروریست دانسته بود. آبان ۹۷ او در گفت وگو با خبرنگاران گفته بود که «اگر شما نگاهی به ایران داشته باشید و اگر به آنچه آ نها انجام می دهند نگاه کنید، متوجه می شوید که آن ها در حال حاضر یک ملت تروریست هستند.» یک سال پیش از آن هم ترامپ در یک سخنرانی در جمع سیاستمداران محافظه کار گفته بود که «امروز بعدازظهر درباره ایران سخنرانی خواهم کرد؛ یک ملت تروریست مانند چند ملت معدود دیگر.» می بینید؟ امریکایی ها شوخی های کثیفی بلد هستند!
شوخی های امریکایی و جواب ایرانی
از امریکایی ها بعید نیست و عمری است از این شوخی های امریکایی با ملت های جهان کرده اند؛ زشت و کثیف! از رژیم جعلی اسرائیل و کودک کشی هایش، آواره کردن هایش و جنگ طلبی ها و اشغالگری هایش دفاع کردند و حماسی را که از خانه و سرزمین خود دفاع می کند و حزب اللهی را که مجبور به اخراج اشغالگران صهیونیست از خاک لبنان بود، تروریست می نامد. به افغانستان و عراق حمله می کند. مردم یمن را به رسمیت نمی شناسد.
حامی تروریست های تکفیری است. برای سرنگونی دولت های قانونی مخالف خود تلاش می کند، فرق نمی کند بشار اسد باشد یا مصدق یا مادورو یا ... شوخی یا جدی، تروریستی دانستن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک اعلان جنگ است و اگر ترامپ فکر می کند این شوخی امریکایی قرار است از سوی ایران بی پاسخ بماند، ناشی از همان حماقت درجه یکی است که دارد. مقامات رسمی ایران هنوز در برابر این خبر رسانه های غربی سکوت کرده اند. دو سال پیش که امریکایی اظهار جدی بودن در این تصمیم داشتند، سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در واکنشی گفته بود: «در صورتی که اخبار پراکنده موجود در خصوص حماقت دولت امریکا مبنی بر در نظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش امریکا را در سراسر جهان به ویژه خاورمیانه، هم سنگ داعش در نظر خواهد گرفت.» حال باید منتظر ماند و دید دولت امریکا چه می کند و واکنش دولت ایران چه خواهد بود.

حماقت امریکایی علیه مردمی‌ترین ارتش جهان
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

گزارش ها

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد