بازدید: 13

امداد‌رسانی جهادی ارتش، سپاه و بسیج به سیل‌زدگان

ارتش، سپاه، بسیج؛ کسانی که با لباس‌های نظامی در امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده از بلایای طبیعی همیشه حضور دارند، خادمان ملت. امروز سیل آمده و جهادی پای کار آمده‌اند تا رنج مردم کمتر و زندگی‌های‌شان زودتر روبه‌راه شود، دیروز زلزله آمده بود و آن‌ها جهادی پای کار رفتند تا آوار زلزله بیش از این روی دوش زندگی مردم سنگینی نکند.
سرویس سیاست جوان آنلاین:  همان روز های شروع آب گرفتگی در شهر های استان گلستان، یک دستور از سوی ولی فقیه و فرمانده کل قوا خطاب به رئیس ستاد کل نیرو های مسلح آنان را بیش از پیش به میدان جهاد امداد رساند: «دستور فرمایید علاوه بر آنچه تاکنون در آن مناطق به کار گرفته شده است امکانات بیشتر برای امداد به آن مناطق گسیل نمایند. گزارش اقدام را بفرستید.» دستوری که گرچه در آن روز ها تنها برای دو استان شمالی صادر شد، اما با رسیدن سیل به استان های غربی و جنوبی، باز هم این نیرو های مسلح بودند که با حضور خود، تجهیزات و تدابیر خود تلاش کردند قدری از آلام مردم بکاهند و رهبری هم در جلسه ویژه ای که ۱۳ فروردین به منظور ارائه گزارش های امداد به سیل زدگان برگزار شد، حضور آنان را مورد تحسین قرار دادند: «خدمات انجام گرفته و هماهنگی میان دستگاه ها و حضور مسئولان رده بالا و فرماندهان نظامی در دل حادثه و در مناطق آسیب دیده، از نکات قابل توجه این حادثه بود.» کار البته همچنان در آغاز است و تا زندگی مردم سیل زده، زندگی شود، راهی طولانی باقی مانده است، اما تا همین جای کار، به احترام نیرو های مسلح باید ایستاد و روحیه داد تا سختی های پیش رو از کار های زیاد باقی مانده را هم با روحیه ای مضاعف به پایان ببرند. نیرو هایی که کمک رسانی های شان جنبه هایی مختلف داشته و هر کدام را می شود جداگانه بررسی کرد.

اصل حضور و دلگرمی مردم
مردمی که زندگی شان را سیلاب از بین برده، باید حس کنند که تنها نمانده اند. این تنها نماندن را البته هم باید از سوی مردم درک کنند و هم از سوی مسئولان. حضور ها جبران خسارت نیست، اما تسلی و دلگرمی است؛ کمک حال روز های سخت است و اینکه «ما را در سختی تنها نگذاشته اند و فراموش نکرده اند.» رهبر انقلاب هم در آن جلسه ویژه فرمودند که «جدای از خسارات، موضوع صدمات روحی و روانی ناشی از حوادثی همچون سیل، بلندمدت و تأثیرگذار است، بنابراین باید به گونه ای برنامه ریزی و آینده نگری شود که صدمات و خسارات ناشی از اینگونه حوادث به کم ترین میزان ممکن برسد.»
نیرو های مسلح ایران این مشخصه را دارند که برآمده از مردم هستند، چه بسیج که در سال های اخیر با فاصله گرفتن از بعد نظامی، وجه اجتماعی خود را پررنگ تر کرده و چه ارتش و سپاه که هم حافظ امنیت کشور هستند و هم هر جای دیگری نیاز به کمک آنان بوده، جهادی به میدان آمده اند. به دلیل همین وجه مردمی بودن نیرو های مسلح، حضور آنان در کنار مردم آسیب دیده همزمان می تواند نمایش حضور مسئولان و مردم باشد. سربازی که برای بستن سیل بند کمک می کند، درجه داری که بیمارستان صحرایی برپا می کند، نیرو هایی که برای تأمین امنیت مناطق سیل زده حضور دارند، آن هایی که اقدامات مهندسی انجام می دهند، همه و همه همزمان نماینده مردم و نماینده نظام هستند. اینگونه حضور نیرو های مسلح از سرباز تا سردار در کنار آسیب دیدگان سیل اولین برگ وحدت این ملت است.

تدابیر خاص مهندسی و نیاز به تجهیزات خاص
یکی دیگر از جنبه های کمک نیرو های مسلح به مردم سیل زده به میدان آوردن تجهیزات خاص و انجام تدابیر و تصمیمات بزرگ است. آبگرفتگی شهر های شمالی چند روز می توانست طول بکشد؟ خانه های مردم تا چند روز مقابل نم دیدن دوام می آورد و فرو نمی ریخت؟ تصمیم برای خارج کردن آب از شهر باید فوری اتخاذ می شد و از جای برداشتن بخش اندکی از راه آهن شهر ناگزیر بود. نیرو های مسلح چنین تدبیری را اتخاذ کردند و تصمیم هم عملی شد. نجات مردم از پشت بام خانه های فرورفته در سیل نیاز به بالگرد داشت و سر زدن به خیلی از مناطق شهری پس از فروکش کردن سیلاب نیاز به نفربر های نظامی، اینجا تجهیزات نظامی ارتش و سپاه راهگشای کمک رسانی ها شد. حتی پهپاد ها هم برای فیلمبرداری هوایی و کمک به شناخت وضعیت مناطق سیل زده به کار گرفته شدند. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هم با توان علمی و تجهیزات پیشرفته در کنار سیل زدگان است. احداث پل، بیمارستان صحرایی، خارج کردن حجم بالای گل از منازل و کوچه ها، احداث کانال های انتقال آب، گشودن راه های مسدود شده و رفتن به مناطق صعب العبور، ارسال و به کارگیری تجهیزات قایقرانی و غواصی، لایروبی رودخانه ها همه و همه فقط از نیرو های مسلح برمی آید. امدادرسانی میدانی به مردم در شرایطی که جاده ها محصور در آب است، بدون حضور نفربر های آبی- خاکی عملاً غیرممکن است.

خادمی برای مردم
نیرو های مسلح قبل از آغاز سیل و با توجه به پیش بینی های هواشناسی و هشدار برای تخلیه برخی مناطق، هم به مردم در تخلیه خانه های خود کمک کردند و هم برخی اردوگاه ها و حسینیه های نیرو های مسلح برای اسکان مردم در نظر گرفته شد و مردم و در برخی مناطق دام ها به مکان امن انتقال داده شدند. تصویر نیروی نظامی کشور که خانه های مردم را از گل ولای تمیز می کند، نیرویی که سیل بند می سازد و نیرویی که به تخلیه وسایل خانه مردم کمک می کند، همه نشان از خادمی نیرو های مسلح برای مردم سیل زده دارد. گروه های جهادی بسیج هم از ابتدا پای کار آمده اند و از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند. جامعه بسیج زنان کشور هم گروه های متعددی را مستقر کرد. اقدامات فوری درمانی، امدادرسانی، اسکان و پذیرایی از سیل زدگان از فعالیت های این گروه در مناطق سیل زده است.

رئیس سازمان بسیج: تا زمانی که مطمئن نباشیم صحنه را ترک نخواهیم کرد
سردار غلامحسین غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با اشاره به جزئیات عملکرد این سازمان در خدمات و امدادرسانی به شهر های مختلف سیل زده کشور گفت: ما از روز ۲۹ اسفندماه سال ۹۷ کمک های خود را برای خدمت رسانی به مردم سیل زده سراسر کشور آغاز کردیم. گفتنی است تا دو، یا سه روز ابتدایی وقوع سیل در شهر های مختلف کشور کمک رسانی ها با توجه به امکانات بومی هر استان انجام شد و پس از دریافت پیام مقام معظم رهبری این کمک ها شکل جدیدی به خود گرفت.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد: تا به امروز که دو هفته از وقوع سیل در استان های کشور می گذرد و کمک رسانی ها توسط بسیج ادامه دارد و تنها در دو استان گلستان و مازندران حدود هزار و ۳۴۱ گروه جهادی به صورت رسمی فعال هستند.
وی افزود: در زمینه کمک رسانی توفیقات بسیاری به دست آمد و گرچه تعدادی از هموطنان عزیز ما جان شیرین خود را از دست دادند- که کام همه ما تلخ شد-، اما از این مرحله به بعد وارد بخش بازسازی ساختمان ها و منازل مسکونی خواهیم شد به عنوان مثال در ساعتی پیش از برگزاری جلسه مسئولان با مقام معظم رهبری توافقی با جناب آقای فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی و همچنین در زمینه کمک رسانی و بازسازی مناطق سیل زده توافقی با آقای تابش مسئول بنیاد مسکن منعقد شد. بر همین اساس از فردا بازسازی منازل آغاز می شود و اولویت اول با افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام و افراد تحت پوشش بهزیستی است. فعلاً در دو استان گلستان و مازندران حدود ۳ هزار خانه بازسازی خواهند شد و سعی می شود تا طی دو سه روز آینده این طرح عملیاتی شود، اما در برخی دیگر از استان های کشور همچون لرستان که شرایط ویژه ای دارند طی یک هفته یا ۱۰ روز آینده اقدامات اولیه را انجام خواهیم داد و مردم عزیز کشور یقین بدانند که مجموعه های سپاه، بسیج و ارتش در کنار آن ها هستند و تا زمانی که مطمئن نباشیم صحنه را ترک نخواهیم کرد.

تأکید سردار سلیمانی بر استقرار موکب های اربعین در مناطق سیل زده
سرلشکر سلیمانی، فرمانده نیروقدس سپاه هم در پیامی تأکید کرد که با توجه به پیش بینی ها در گسترش خطرات و آسیب ها برای مردم و افزایش دامنه نیاز ها در شرایط پیش رو، اینجانب و سایر فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس، با همکاری ستاد های عتبات عالیات و اربعین مراکز استان ها، بر خود وظیفه می دانیم سایر امکانات، ظرفیت ها و تجارب موجود از جمله در موکب های خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را با هماهنگی و همراهی مجموعه های مسئول فعال و در صحنه؛ ساماندهی کنیم و با گسیل و استقرار آن از هفته آینده و به مدت یک ماه در مناطق در معرض سیل و تا هنگام عادی شدن وضعیت، به کمک مردم شهر های پلدختر، سوسنگرد، بستان و دیگر نقاط بشتابیم.
بی تردید اتفاق کلمه و روحیه بسیج شوندگی ملی که در لحظه حساس کنونی با حضور مردم همیشه در صحنه با مشارکت در ساخت خاکریز ها و دیواره های خاکی، دژها، حفر کانال، پر کردن کیسه های مخصوص شن، پذیرایی، اسکان و حمل و نقل رایگان مردم، به کارگیری قایق ها و ماشین آلات شخصی، کمک های نقدی و رساندن مشتاقانه کمک های اولیه مانند آب، غذا، پوشاک، لوازم گرمایشی و … بار دیگر در فضای عمومی کشور بروز و ظهور یافته است؛ ظرفیت راهبردی و گرهگشایی است که به مانند گذشته یاری بخش عبور ایران عزیز از شرایط سخت و بحران هایی مانند هشت سال دفاع مقدس است.

امداد‌رسانی جهادی ارتش، سپاه و بسیج به سیل‌زدگان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها