بازدید: 9

عربستان برای پروژه برق هسته‌ای در ۲۰۲۰ مزایده برگزار می‌کند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1698697
عربستان سعودی قصد دارد در ۲۰۲۰ یک مزایده چند میلیارد دلاری برای ساخت دو راکتور برق هسته‌ای خود برگزار کند.

عربستان برای پروژه برق هسته ای در ۲۰۲۰ مزایده برگزار می کندبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، عربستان سعودی قصد دارد در ۲۰۲۰ یک مزایده چند میلیارد دلاری برای ساخت دو راکتور برق هسته ای خود برگزار کند و در حال مذاکره با آمریکا و سایر عرضه کنندگان احتمالی در مورد این پروژه است.
بزرگترین صادر کننده نفت جهان می خواهد ترکیب انرژی خود را متنوع و برق هسته ای را به آن اضافه کند تا نفت بیشتری برای صادرات داشته باشد، ولی آمریکا این طرح ها را به خاطر کاربرد های احتمالی نظامی دقیقاً بررسی می کند.
عربستان سعودی که هدف معدنکاری اورانیوم را دارد اعلام کرد طرح هایش صلح آمیز هستند، ولی بن سلمان، ولیعهد عربستان در ۲۰۱۸ گفت که اگر ایران سلاح هسته ای بسازد عربستان هم خواهد ساخت.
شرکت هایی از آمریکا، روسیه، کره جنوبی، چین و فرانسه در حال مذاکره با ریاض برای عرضه رآکتور هستند.
یک منبع آشنا با این طرح ها گفت: «عربستان سعودی به برداشتن قدم های محکم در این راه ادامه می دهد، گرچه ممکن است قدم هایش آهسته تر از حد انتظار باشند».
مقامات عربستان قبلا گفته بودند هدف آن ها انتخاب یک فروشنده در اواخر ۲۰۱۸ است که بعد به ۲۰۱۹ موکول شد. حالا می گویند این فروشنده در ۲۰۲۰ اعلام خواهد شد.
دو منبع آگاه گفتند دلیل روند کند این پروژه تا حدی مذاکره عربستان با تمام عرضه کنندگان احتمالی است، در صورتی که باید تعداد آن ها را محدود کند.
یک دلیل دیگر آهسته پیش رفتن این طرح ها، پیچیده شدن روابط با واشنگتن است. آمریکا پس از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر، ریاض را به باد انتقاد گرفت.
ریاض مجبور است قراردادی در مورد کاربرد صلح آمیز تکنولوژی هسته ای با واشنگتن امضا کند تا اجازه انتقال تجهیزات و متخصصان هسته ای آمریکا را طبق قانون انرژی هسته ای این کشور داشته باشد. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته گفت: مذاکراتی که در ۲۰۱۲ آغاز شده هنوز ادامه دارد.
واشنگتن همچنان به دنبال متقاعد کردن ریاض برای امضای پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر وجود ناظران اضافی برای تایید صلح آمیز بودن تکنولوژی هسته ای است. عربستان تا الان با این موضوع مخالفت کرده است.
سرانجام این مذاکرات مشخص می کند آیا ریاض به یک قرارداد با شرکت های آمریکایی می رسد یا نه.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


عربستان برای پروژه برق هسته‌ای در ۲۰۲۰ مزایده برگزار می‌کند
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها