بازدید: 12

خسارت ۵۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های قزوین/ خسارت بخش کشاورزی در حال برآورد است

منبع : انتخاب کد خبر: 1697521
معاون امور عمرانی استانداری قزوین با اعلام این‌که میزان خسارت برآورد شده راه‌ها تاکنون ۵۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: با توجه به سیل ۲۰۰ کیلومتر از راه‌های استان نیاز به مرمت دارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون امور عمرانی استانداری قزوین با اعلام این که میزان خسارت برآورد شده راه ها تاکنون ۵۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: با توجه به سیل ۲۰۰ کیلومتر از راه های استان نیاز به مرمت دارند.

علی فرخ زاد معاون امور عمرانی استانداری قزوین در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: حدود ۲۰۰ کیلومتر از راه های استان و ۱۰۰ دهانه از پل های اصلی نیاز به مرمت دارند که میزان خسارت برآورد شده راه ها تاکنون ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به این که کارشناسان سازمان جهادکشاورزی از روز گذشته اقدام به برآورد خسارت کردند، تشریح کرد: دیروز و امروز برای برآورد خسارت به اراضی کشاورزی، دامداری ها، مرغداری ها و مزارع پرورش ماهی اختصاص داده شده است البته باید سیل فروکش کند تا خسارات مزارعی که در زیرآب قرار دارند مشخص شود.

سیل در شهرستان های استان کنترل شده است

معاون امور عمرانی استانداری قزوین با اشاره به این که تا ظهر روز گذشته در دو شهرستان بوئین زهرا و تاکستان درگیر سیل بودیم، خاطرنشان کرد: در شهرستان تاکستان رودخانه «ابهررود» شهر ارداق و روستای حسین آباد را تهدید می کرد که با باز شدن ۵۰ مترمکعب از آب سد «کینه ورس» و ۵۰ مترمکعب از حوضه آبریز خطر برطرف شد، ولی سیل هم چنان جاری است، اما شدت آن کم و قابل کنترل است.

وی اضافه کرد: رودخانه «حاجی عرب» واقع در شهرستان بوئین زهرا، شهر سگزآباد را در معرض خطر قرار داده بود که ظهر دیروز خطر رفع شد البته سیل خسارت زیادی وارد کرده و هنوز هم جریان دارد.

فرخ زاد با اشاره به این که شدت بارندگی در برخی از رودخانه ها دوره بازگشت زیادی داشت، تشریح کرد: دوره بازگشت سیل در رودخانه بازار که نام دیگرش رودخانه «نواب» است ۱۰۰ ساله و در رودخانه «باراجین» نیز ۲۰۰ ساله بود؛ در حقیقت چنین سیلی در ۲۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده است؛ رودخانه باراجین در انتها به رودخانه «یالیان» و شهر الوند می پیوست که به همین منظور در معرض تخلیه اضطراری قرار داشتیم.

وی تصریح کرد: رودخانه «خر رود» شهر های اسفرورین، شال و نرجه را مورد تهدید قرار می داد که با آبگیری سد «نُهُب» نزدیک به هفت میلیون مترمکعب آب در پشت آن ذخیره شد؛ حجم آب ورودی سد ۲۰ مترمکعب در ثانیه بود که ما فقط پنج مترمکعب را از آن عبور دادیم.

معاون امور عمرانی استانداری قزوین عنوان کرد: در رودخانه «ابهر رود» علاوه بر سد «کینه ورس» از ظرفیت های موجود از جمله کانال خاکی تغذیه مصنوعی استفاده شد و آب را در آن هدایت کردیم تا علاوه بر تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی، سیل نیز مهار شود.

وی اشاره کرد: در شهرستان آبیک بند زیاران حدود ۳۰ هزار مترمعکب ظرفیت داشت که با توجه به هشدار ها پیش از بارندگی ها بند را تخلیه کردیم و آبی که از منطقه زیاران می آمد را داخل بند نگاه داشتیم و به مرور به پایین دست هدایت کردیم.

برای بارندگی های عصر جمعه آمادگی داریم

فرخزاد با بیان این که متوسط میانگین بارش دوره آبی یک ساله استان ۱۸۰ میلی متر است، افزود: در هفته جاری ۶۳ میلی متر بارش در استان ثبت شد که این میزان یک سوم بارش دوره آبی یک ساله بود که با مدیریت صورت گرفته شاهد خسارت های جدی نبودیم و تخلیه اضطراری روستا ها و شهر های بزرگ نیز اتفاق نیفتاد.

وی با اعلام این که برای بارندگی های عصر جمعه آمادگی داریم، گفت: شدت بارندگی مانند روز های قبل نیست، ولی روز شنبه به ‍منظور جمع بندی کار های انجام شده، مستندسازی و آمادگی برای مقابله با سیل جلسه مدیریت بحران برگزار خواهد شد.

معاون امور عمرانی استانداری قزوین یادآور شد: بر اساس پیش بینی ها برای اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه یک سامانه پربارش دیگر خواهیم داشت که در روز های آینده هواشناسی اخبار دقیق تر را اعلام خواهد کرد.


خسارت ۵۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های قزوین/ خسارت بخش کشاورزی در حال برآورد است
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها