بازدید: 14

ادرار طبیعی چه ویژگی‌هایی دارد؟/ وجود خون در ادرار را جدی بگیرید

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1696291
یک متخصص داخلی گفت: رنگ ادرار نشان دهنده فعل و انفعالاتی است که درون بدنتان اتفاق می‌افتد که غیر طبیعی بودن آن می‌تواند زنگ خطری برای هر فرد باشد.

علی ارغوانی متخصص داخلی  در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ادرار انعکاسی از هر آن چه می نوشید است که در طول مسیرخود  از کلیه ها عبور کرده است؛ ظاهر، بوی ادرار و همچنین تعداد دفعات رفتن به توالت می توانند نشانه هایی باشند که از درون بدن خبر می دهند و این نشانه ها می تواند زنگ خطری برای بدن باشد.

این متخصص داخلی بیان کرد: رنگ ادرار نشان دهنده فعل و انفعالاتی است که درون بدنتان اتفاق می افتد، از این رو غیر طبیعی بودن آن می تواند زنگ خطری برای هر فرد باشد؛ اگر ادرار به بی رنگ باشد، اصولا مربوط به این دلیل است که آب زیادی نوشیده اید و مثانه پر شده است، باید چندین بار در روز به دستشویی بروید، اما واقعا داشتن رنگ ادرار روشن، جای هیچ نگرانی نیست؛ اگر رنگ ادرار قهوه ای، قهوه ای تیره باشد، آب بدن کم شده است.

بیشتر بخوانید: ادرار سیاه؛ بیماری که بر اثر یک بی احتیاطی کوچک به وجود می آید

رنگ ادرار چه رازی را از درونتان فاش می کند؟ رنگ ادرار میزان آب بدن را نشان می دهد

ارغوانی با اشاره به اینکه رنگ ادرار میزان آب بدن را نشان می دهد، گفت: اگر فردی ادراری تیره همراه با سردرد و گیجی داشته باشد، پزشک باید ادرار بیمار را چک کند تا علت کمبود آب بدن را بررسی کند؛  شاید این تیره رنگی مربوط به خون باشد، اگر درون ادرار ترکیبات خون وجود داشته باشد، می تواند نشانه اختلال در عملکرد کلیه باشد که به علت عفونت، بیماری کلیه یا حتی سرطان باشد.

وی تشریح کرد: اگر بعد از ادرار کردن بوی قند به بینی رسید، ممکن است نشان یک چیز جدی در بدن باشد مثلا وجود قند خون که وارد ادرار شده است و قند خون غلیظ در ادرار، یکی از نشانه های دیابت است؛ کلیه مثل یک فیلتر عمل می کند، اگر این فیلتر خراب شود، خیلی از مواد از آن رد و وارد ادرار می شوند.

اگر ادرار یک بوی عجیب می دهد، خیلی نگران نباشید

این متخصص داخلی ادامه داد: اگر ادرار یک بوی عجیب می دهد، خیلی نگران نباشید؛ غذا هایی خاص مانند مارچوبه یک اسید آمینه سولفوردار تولید می کند؛ بنابراین وقتی غذا هضم می شود، این مواد بودار آزاد و در کلیه فیلتر می شوند، سپس وارد ادرار شده و بوی عجیبی ایجاد می کنند، به محض اینکه غذا کاملا هضم و از سیستم بدن پاک شود، این بو دفع می شود.

رنگ ادرار چه رازی را از درونتان فاش می کند؟

بیشتر بخوانید: تغییر در رنگ ادرار را جدی بگیرید/ به میزان کافی آب بنوشید

ارغوانی با اشاره به اینکه اگر ادرار به طور نسبی به رنگ نئون باشد، یک علامت هشداردهنده است، گفت: علت می تواند قرص مولتی ویتامین باشد، ویتامین های B و کاروتن به ادرار رنگ طلایی می دهند؛ این رنگ ادرار به این معنی است که فرد مواد مکمل ارزشمندی را دفع می کند، رنگ ادرار موقع فیلتر شدن ویتامین تحت تاثیر قرار می گیرد، حتی اگر جذب بشوند.

وی اظهار کرد: وجود خون در ادرار می تواند نشانه یک بیماری بدخیم یا خیلی جدی در بدن باشد از این رو در صورت دیدن خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کرد، در زنان جوان عفونت دستگاه ادراری یکی از عوامل آن است، همچنین وجود خون در ادرار یکی از هفت علامت سرطان مثانه در زنان و مردان است.

ارغوانی یادآوری کرد: یکی از نشانه های عفونت دستگاه ادراری زیاد دستشویی رفتن است؛ افزایش سن هم می تواند یکی از عوامل در هر زن و مردی است، در آقایان، پروستات هم نقش عمده ای دارد، در آن ها با افزایش سن تغییراتی ایجاد می شود که از مثانه در تخلیه موثر جلوگیری می کنند، که در نتیجه باعث می شود فرد مرتب به دستشویی میرود.

انتهای پیام/


ادرار طبیعی چه ویژگی‌هایی دارد؟/ وجود خون در ادرار را جدی بگیرید
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها