بازدید: 6

آق قلا و گمیشان؛ از کمپ اسکان موقت تا کوچه هایی با 1.5 متر آبگرفتگی (+عکس)

منبع : عصر ایران کد خبر: 1695135

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی 

- قبل از فرود هواپیما می توان از آسمان زمین های کشاورزی گسترده ای را مشاهده کرد که آنها را آب فراگرفته و گرگان رود هم پرآب تر از همیشه شده است.

- در فرودگاه گرگان، بالگردهای سپاه، نیروی انتظامی و نیروی دریایی ارتش مستقر بودند. مشخص بود که برای فعالیت های امدادی به این سامان آمده اند.

- نشست خبری سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در محل هلال احمر گرگان برگزار شد. او آمارهایی درباره امدادرسانی هلال احمر به افراد در مناطق حادثه دیده در سراسر کشور و به ویژه سیل گلستان ارائه کرد.


شرح عکس: مناطق سیلزده گلستان از هواپیمای مسافربری ای تی آر ایران ایر
سیل در گلستان

- برنامه بعدی، بازدید از انبارهای هلال احمراست. انبارهای نگهداری آذوقه و کالاهای اساسی. مهمترین آنها بسته های غذایی ۷۲ ساعته و یک ماهه است. به گفته سلیمی رئیس سازمان امدادو نجات، در شرایط بروز بحران، ابتدا بسته های ۷۲ ساعته ( ۳ روزه) میان خانواده ها توزیع می شود و سپس بسته های یک ماهه در اختیار آنها قرار می گیرد. این بسته ها شامل موادغذایی مختلف از جمله قند، کنسرو لوبیا، تن ماهی، روغن، برنج و ... است. ظروف یکبار مصرف و قاشق و چنگال هم در این بسته ها قرار دارد. بیشترین توزیع در گلستان انجام شده است. البته به کمک خیرین و هدایت هلال احمر، پخت و توزیع غذای گرم در مناطق سیلزده استان انجام می شود.


انبارهای هلال احمر - گرگان
سیل در گلستان

-سازمان ها و گروه های مختلف برای کمک و یاری به سیلزدگان فعالیت می کنند. بسیاری از آنها تلاش می کنند با همکاری هلال احمر، کمک های خود را در اختیار افراد قرار دهند.
- در مناطق آبگرفته و سیلزده، برخی کاملا خانه های خود را ترک کرده و در کمپ های اسکان موقت، مستقر شده اند. بسیاری از روستایییان این گونه هستند. برخی از افراد که خانه های آنها در طبقات بالاتر است تصمیم گرفته اند همچنان در خانه های خود باقی بمانند. برخی دیگر، زنان و کودکان را به خارج از مناطق سیلزده منتقل کرده اند و خود در خانه باقی مانده اند. بعضی هم مغازه و کسب وکارهایی دارند که با خطر سیل روبه رو شده اند تصمیم گرفته اند برای حفاظت از آنها در شهر باقی بمانند.

شرح عکس: بسته غذایی یک ماهه هلال احمر
سیل در گلستان

- یکی از کمپ های اسکان موقت سیلزدگان در محل نمایشگاه های بین المللی گرگان ایجاد شده. در این کمپ هلال احمر، سیلزدگان شهر و روستاهای آق قلا اسکان موقت داده شده اند. افرادی که خانه هایشان را آب برده یا اینکه در معرض سیل و آبگرفتگی بوده اند. در این کمپ حدود ۲ هزار نفر اقامت دارند. در محوطه کمپ، کودکان در حال بازی کردن هستند. ایستگاه نیروی زمینی ارتش برای توزیع چای، ایستگاه شهرداری گرگان برای سرگرمی و نقاشی کودکان، اتوبوس اورژانس و ایستگاه های هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی و دیگر سازمان ها و نهادها، خدمت رسانی می کنند.

شرح عکس: کمپ اسکان موقت سیلزدگان - نمایشگاه بین المللی گرگان

سیل در گلستان

مدیریت این کمپ برعهده هلال احمر است. در داخل سوله بزرگ نمایشگاه بین المللی، به هر خانواده یک چادر داده  شده وتعداد اعضای خانواده و سرپرست خانواده، در یک برگ کاغذ ثبت و بر روی چادر نصب شده است.

هر تعداد مشخص از چادرها، یک مسوول دارد. چادرها مثل خانه ها در شهر در ردیف های مشخص قراردارند. اعضای هر چادر هم کارهای مختلفی انجام می دهند. هر گوشه از سالن بزرگ، مثل یک محله می ماند. زنان و دختران در کنار برخی چادرها در کنار هم نشسته اند و باهم صحبت می کنند. کودکان در گوشه ای دیگر توپ بازی می کنند تعدادی دیگر دنبال هم می دوند. در گوشه ای دیگر، خدمات بهداشتی، پزشکی و دارویی و مشاوره ارائه  می شود. یک بخش هم برای خدمات پزشکی مامایی اختصاص یافته است.

شرح عکس: کمپ اسکان موقت سیلزدگان - نمایشگاه بین المللی گرگان

سیل در گلستان

در این کمپ، غذای گرم تهیه و در اختیار ساکنان قرار داده می شود. همچنین برخی وسایل و لوازم اولیه مثل پتو میان آنها توزیع می شود.

پیرمرد حدود 75 ساله ای در داخل چادر نشسته است. به فارسی با لهجه ترکمنی می گوید از یکی از روستاهای آق قلا به اینجا آمده است. به همراه مادر 90 و چند ساله اش و تعدادی از فرزندانش به این کمپ آمده است. او نمی داند سیل با خانه اش چه کرده.

شرح عکس: نقاشی کودکان - کمپ اسکان موقت سیلزدگان - نمایشگاه بین المللی

سیل در گلستان

چند دختر با لباس های ترکمنی کنار هم ایستاده اند. آنها توضیح می دهند که چگونه پنجشنبه اول فروردین آب وارد خانه شان شد ومجبور شدند خانه شان را ترک کنند. پسربچه دیگری هم سیل را اینگونه توضیح می دهد که مجبور شدند وسایل خانه شان را یکجا جمع کنند و در این بین تلویزیون شکسته است.

یک جوان هم در گوشه ای نشسته و به دور دست زل زده است. با او هم سخن می شنوم. سیل خانه اش را برده از وضعیت خانه اش خبری ندارد اما می گوید تعدادی از دوستان و اشنایان به خانه شان سر زده اند. او گفت که از وضعیت خدمات و رسیدگی در کمپ اسکان موقت رضایت دارد اما به دلیل تعداد بالای افراد ساکن، هنوز وضعیت بهداشتی کمپ مناسب نیست. خارج از کمپ، بنر بزرگی به چشم می خورد که بر روی آنها نوشته شده: حمام صحرایی. در کنار آن فنس طولانی وجود دارد که لباس های شسته شده زیادی برای خشک شدن بر روی آن قرار داده شده اند.

شرح عکس: کمپ اسکان سیلزدگان - نمایشگاه بین المللی گرگان
سیل در گلستان

آق قلا

برنامه بعدی، بازدید از شهر آق قلا در نزدیکی گرگان است. حدود نیمی از شهر را همچنان آب گرفته است و مردم سیلزده به دنبال راه چاره ای می گردند. راه چاره ای که به نظر می رسد اکثرا در انتظار و گرمای آفتاب می بینند.

شرح عکس: سیل در آق قلا

سیل در گلستان

مشاهدات از مناطق سیلزده شهر آق قلا:

حدود نیمی از شهر آق قلا با سیل روبه رو است. سطح آب در برخی روزها کاهش یافته اما پس از آن دوباره افزایش می یابد. سطح ارتفاع آب در آق قلا به ۱.۵ متر می رسد. مردم در مناطق سیلزده تخلیه شده و به کمپ های اسکان موقت منتقل شده اند. با عقب نشینی آب در روزهای قبل، شماری از مغازه داران به نظافت و جابجایی مغازه های خود پرداختند اما با افزایش دوباره ارتفاع آب، تعطیلی مغازه ها برای بیش از 10 روز متمادی ادامه دارد.

اهالی منطقه آق قلا روایت های مختلف و مشابهی از سیلاب و آسیب های آن تعریف می کنند.

احمد ۳۲ ساله خانه اش در منطقه سیلابی آق قلا قرار دارد. در منطقه ای که آب کم عمق است سوار موتور سیکلت است. پاچه های شلوارش را بالا داده و به مغازه اش اشاره می کند. او می گوید خانه اش در منطقه سیلزده است. بیش از یک متر آب در خانه اش بالا آمده اما برای پیگیری وضعیت مغازه اش مجبور به حضور در محل شده. او مغازه اش را در پاساژ نشان می دهد که چگونه آب وارد ان شده و به لباس های مغازه و انبار آن آسیب زده و بخش اعظم سرمایه اش نابود شده.

شرح عکس: سیل در آق قلا
سیل در گلستان

احمد مغازه های دیگر را هم نشان می دهد و روایت خسارت هر کدام را می گوید.

در مناطق سیلابی آق قلا کم نبودند افرادی که سوار بر قایق، تراکتور تریلی کامیون یا ماشین های سنگبن مختلف در حال رفت و آمد بودند. برخی اعضای خانواده را منتقل می کردند برخی هم برخی وسایل منزل را بار زده بودند. برخی هم از طبقه دوم یا سوم ساختمان نظاره گر بیرون بودند.  برق و آب این مناطق قطع شده

 

با بروز سیلاب، خیلی از افراد مجبور شده اند به سرعت خانه های خود را ترک کنند و حتی وسایل منزل را رها کنند و جان خود را نجات دهند. در برخی مناطق آب تا ۳ متر هم بالا آمده بود. در برخی مناطق دیگر نیز افراد توانسته بودند برخی وسایل منزل را جابجا و به نقاط کم خطر خانه یا پشت بام یا طبقات بالاتر منتقل کنند.

سیل در گلستان

در بخش های مختلف شهر آق قلا می توان واحدهای امدادی و خدمت رسانی نیروهای نطامی را مشاهده کرد از جمله نانوایی صحرایی نیروی یگان ویژه در یک کانتینر بزرگ، آشپزخانه سیار نیروی دریایی ارتش. در مناطق مختلف سیلزده می توان نیروهای مردمی، ارتش، سپاه، بسیج، خیریه ها و داوطلبان را مشاهده کرد که مشغول فعالیت و کمک رسانی هستند. حتی افرادی از مناطق زلزله کرمانشاه هم نیز به گلستان آمده اند تا به هموطنان خود یاری رسانند.

به گفته مقامات هلال احمر و ساکنان آق قلا برخی از خیرین اقدام به پخت و توزیع روزانه غذای گرم در میان سیلزدگان می کنند.

فروشگاه ها و مغازه ها در بخش سیلزده تعطیل هستند. صاحبان مغازه ها تلاش می کنند با سیلبند در مقابل ورودی درب مغازه ها مانع از ورود آب شوند.

بخشی از مردم شهر و روستاهای منطقه آق قلا که سیل به خانه شان زده در کمپ اسکان موقت در گرگان مستقر شده اند . در محل نمایشگاه بین اللملی گرگان


شرح عکس: سیل در آق قلا گلستان
سیل در گلستان

گمیشان

به مرکز عملیات هوایی هلال احمر رفتیم. جایی در خارج از شهر گرگان.  به همراه رئیس هلال احمر و رئیس سازمان امدادو نجات و جمعی از خبرنگاران سوار بر بالگرد روسی به شهر آق قلا رفتیم. در مسیر، حجم مناطق سیلزده و آبگرفته مشخص تر است.

 دوباره ارتفاع، دوباره زمین های سبز کشاورزی غرق در آب.

بالگرد در محوطه مصلی مسجد حنفی شهر گمیشان فرود می آید. گمیشان و آق قلا دو شهر ترکمن نشین و اهل سنت هستند. نیمی از مسجد، تخلیه و در اختیار هلال احمر و نیروهای امدادی قرار گرفته است. نیروهای هلال احمر، مشغول بسته بندی و تقسیم بندی مواد غذایی شامل نان، کنسرو، آب معدنی و ... و بارگیری آنها هستند. علاوه بر مواد غذایی، پتو، چکمه و چادر توزیع می شود. مناطق مختلف شهر و روستاها، نمایندگانی دارند که با دریافت رسید، محموله ها به آنها تحویل داده می شود.

شرح عکس: بالگرد هلال احمر - گرگان

سیل در گلستان

 با کاروانی از خودروهای سنگین و تراکتور شامل هلال احمر و نیروی انتظامی  و معتمدان محلی راهی بخش های سیلزده شهر می شویم. کوچه به کوچه و خیابان به خیابان زنان و مردان و کودکانی هستند که با وجود سیل و آبگرفتگی، حاضر به ترک خانه های خود نشده اند. بسته های غذایی میان آنها توزیع می شوند. رفت و آمد به وسیله قایق های کوچک، تراکتور، کامیون و دیگر خودروهای سنگین انجام می شود.بخشی از مردم هم در حال انتقال وسایل خانه های خود هستند. مردم در سیل در طول مسیر به زبان ترکمنی با بومیان کاروان صحبت می کنند. برخی می گویند که به مناطقی دیگر، کمک نرسیده است و از آنها می خواهند که به آن مناطق هم بروند.

شرح عکس: مناطق آبگرفته در مسیر گرگان به گمیشان

سیل در گلستان


برخی هم روایت های سیل را بازگو می کنند. اینکه دست تنها و بدون کمک هیچ نهادی، به مقابله با سیل پرداخته اند اما هر جا که می رویم تاسف همه از فوت چند تن از امدادگران محلی است که در مسیر انتقال به ایجاد سیل بند، قایق شان واژگون شد و غرق شدند. اینکه چرا اینگونه شد؟

به رغم اصرار هلال احمر، خیلی از مردم خانه های خود را ترک نکرده اند. برق مناطق سیلزده گمیشان قطع اما آب و گاز وصل است.
گمیشان توسط سیل محاصره شده و دسترسی به آن تنها با استفاده از قایق و در یک جاده سیلزده به وسیله تراکتور یا خودروهای سنگین ممکن می شود. سیل از بخش هایی از شهر عقب نشینی کرده اما همچنان حدود نیمی از شهر آب گرفته و سیلزده است. آب در بخش هایی به حدود یک و نیم متر هم می رسد. به همین دلیل کار خیلی از مردم تعطیل شده. مغازه ها در بخش غیرسیلی شهر، هم با کمبود کالا و مواد خوراکی روبه رو هستند و قیمت ها چند برابر است.


همه تلاش می کنند به سیلزدگان کمک کنند اما حجم سیل و خسارت های آن بزرگتر است. خیلی از خانه ها با وجود بیش از 10 روز آبگرفتگی در معرض آسیب جدی هستند. بسیاری از کارگران روز مزد برای حدود دو هفته است که درآمدی ندارند.

مناطق خشک فعلی و سیلزده سابق گمیشان هم حالا درحال جابجایی وسایل و نظافت و دور کردن سیلاب هستند.

دوباره مسجد حنفی محل مدیریت کمک های هلال احمر باز می گردیم و انتقال به گرگان. دوباره تماشای همراه با حسرت و اندوه مناطق آبگرفته و سیلزده استان سراسر سبز.

شرح عکس: شهر گمیشان

سیل در گلستان

شرح عکس: بسته بندی کمک های غذایی در مسجد حنفی شهر گمیشان
سیل در گلستان

ارسال کمک ها برای سیلزدگان در مسجد حنفی گمیشان
سیل در گلستان


مسجد حنفی گمیشان به مرکز جمع آوری، بسته بندی و ارسال کمک ها برای سیلزدگان تبدیل شده 

سیل در گلستان


شهر سیلزده گمیشان
سیل در گلستان

شهر سیلزده گمیشان
سیل در گلستان

سیل در گلستان

سیل در گلستان


آق قلا و گمیشان؛ از کمپ اسکان موقت تا کوچه هایی با 1.5 متر آبگرفتگی (+عکس)
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

رئیس قوه قضاییه: وزرا، نمایندگان و مسئولان اگر متوجه فساد شدند گزارش کنند

رئیس قوه قضاییه: وزرا، نمایندگان و مسئولان اگر متوجه فساد شدند گزارش کنند

درخواست نمایندگان برای تهیه گزارشی درباره الکترونیکی شدن دولت در کمیسیون صنایع بررسی شد

درخواست نمایندگان برای تهیه گزارشی درباره الکترونیکی شدن دولت در کمیسیون صنایع بررسی شد

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

جلسه علنی مجلس آغاز شد/ بررسی گزارش حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان

جلسه علنی مجلس آغاز شد/ بررسی گزارش حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان

زغال‌سنگی‌ها در تدارک ورود به رینگ/ عدم افشای گزارش‌های مالی از ترس نمایان شدن زیان

زغال‌سنگی‌ها در تدارک ورود به رینگ/ عدم افشای گزارش‌های مالی از ترس نمایان شدن زیان

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷