بازدید: 29

۲۶۰ هزار هکتار اراضی گندم و جو دچار خسارت شدند/ بیش از یک هزار میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت در بخش‌های کشاورزی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1688221

ایمانی گفت: براساس پیش بینی های اولیه ستاد مدیریت بحران در استان گلستان، ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی گندم، جو و سایر محصولات خسارت دیدند.

۲۶۰ هزار هکتار اراضی گندم و جو دچار خسارت شدند/ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت به بخش های کشاورزیعلیقلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه برآورد دقیقی از میزان خسارت مزارع گندم در دسترس نیست، اظهار کرد: براساس بازدید های هوایی و پیش بینی های اولیه ستاد مدیریت بحران در استان گلستان، ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی گندم، جو و سایر محصولات خسارت دیدند.

وی افزود: اگرچه طبق اعلام ستاد مدیریت بحران در مرحله اولیه حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد خسارت به زیر بخش های دام و طیور، زراعت و باغات استان های شمالی وارد شد، اما تا برآورد نهایی آمار به هیچ عنوان قابل استناد نیست، چرا که امکان دسترسی کامل به برخی از مزارع، باغات، واحد های مرغداری و دام و طیور وجود ندارد.

به گفته ایمانی، با فروکش کردن کامل آب حاصل از سیلاب های اخیر در مزارع و باغات و بازدید های میدانی می توان میزان خسارت در سطح گندم زار ها و کلزا را مشخص کرد.

بیشتر بخوانید: آسیب ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا در استان گلستان

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمک رسانی به مردم آسیب دیده و نجات از سیل اولویت اصلی ستاد مدیریت بحران است، بیان کرد: وقوع سیل در هر شهری بدون تردید مزارع و باغات را تحت تاثیر خود قرار می دهد، اما تا کنون میزان خسارت نهایی به استان های سیل زده در دسترس نیست.

وی ادامه داد: براساس برآورد های اولیه مزارع گندم و کلزا در استان گلستان بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد دچار خسارت شدند.

نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران درباره تأثیر وقوع سیل اخیر در میزان خودکفایی گندم اظهار کرد: وقوع سیل و بارندگی های شدید در برخی مناطق خساراتی را به مزارع گندم وارد کرده است و در مقابل مزارعی که دچار سیل نشدند، میزان بارش در افزایش عملکرد تولید گندم تاثیر گذار است به طوریکه می توان تا حدی امیدوار بود که بخشی از میزان خسارت مناطق سیل زده جبران شود.

وی با اشاره به اینکه بارش های اخیر برداشت نوبرانه گندم در استان های جنوبی کمی به تأخیر انداخته است، افزود: براساس پیش بینی ها و روال همه ساله، برداشت نوبرانه گندم باید در اسفند از مناطق سیستان و بلوچستان آغاز می شد که امسال تحت تاثیر شرایط اقلیمی و بارش های اخیر، برداشت گندم کمی به تاخیر افتاده است که در صورت استمرار شرایط مساعد برداشت بتدریج از استان های خوزستان، فارس و گلستان آغاز خواهد شد.

ایمانی در پایان تصریح کرد: در شرایط کنونی تمامی تلاش مسئولان در استان های شمالی اسکان مردم سیل زده است و با فروکش شدن آب، میزان خسارت ناشی از طوفان و سیل به مزارع و باغات توسط کارشناسان اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

برآوردخسارت نهایی تا فروکش کردن کامل اراضی امکان پذیر نیست

۲۶۰ هزار هکتار اراضی گندم و جو دچار خسارت شدند/ بیش از یک هزار میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت در بخش‌های کشاورزی
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها