بازدید: 30

جنجال ها بر سر گزارش بازرس مولر در آمریکا ادامه دارد / آیا متن کامل این گزارش بالاخره منتشر می شود؟

منبع : انتخاب کد خبر: 1687372
بازرس ویژه رابرت مولر تحقیقات ۲۲ ماهه خود در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و احتمال ارتکاب اعمال خلاف توسط دونالد ترامپ را به پایان رسانده است. مولر گزارشی جامع تدوین کرده که اکنون در اختیار کسی قرار گرفته که دونالد ترامپ به تازگی به عنوان وزیر دادگستری منتصب کرده است. اکنون لحظه‌ای سرنوشت‌ساز برای کشور است. دادستان کل رابرت بار به کنگره اعلام کرده که شاید تا پایان هفته آنها را در جریان نتایج اصلی این تحقیق قرار دهد. این زبانی نیست که شفافیت از آن استنباط شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جان نیکولز در «دِ نیشن» نوشت: بازرس ویژه رابرت مولر تحقیقات ۲۲ ماهه خود در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و احتمال ارتکاب اعمال خلاف توسط دونالد ترامپ را به پایان رسانده است. مولر گزارشی جامع تدوین کرده که اکنون در اختیار کسی قرار گرفته که دونالد ترامپ به تازگی به عنوان وزیر دادگستری منتصب کرده است. اکنون لحظه ای سرنوشت ساز برای کشور است. دادستان کل رابرت بار به کنگره اعلام کرده که شاید تا پایان هفته آنها را در جریان نتایج اصلی این تحقیق قرار دهد. این زبانی نیست که شفافیت از آن استنباط شود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ریچارد بلومنتال، سناتور کانتیکات که خودش قبلا مقام دادستانی کل را تجربه کرده می گوید اکنون که بازرس ویژه گزارش خود را در اختیار دادستانی کل گذاشته است، لزوم شفافیت و انتشار کامل آن ضروری می نماید. افکار عمومی حق دارد که از تمام جزییات و مدارک به دست آمده مطلع شود. او تاکید دارد که جامعه نه تنها باید از یافته های این تحقیقات آگاه شود بلکه باید در جریان حقایق کشف شده ای که منجر به این نتایج شده نیز قرار بگیرد. هیچ بهانه ای برای مخفی کردن بخشی از این تحقیقات پذیرفته نمی شود. این زبان شفافیت است که اکنون به آن نیاز داریم.

دونالد ترامپ بارها به این تحقیقات با عنوان شکار جادوگر و مچ گیری اشاره کرده است. روز جمعه نیز تنها ساعاتی پیش از تحویل آن به دادستان کل، این موضع را تکرار کرد. اما چنانکه نماینده کنگره، تد لیو که سابقه دادستانی نظامی را دارد اظهار کرده، این موفق ترین نمونه حقیقت یابی در تاریخ آمریکا بوده است.  نوربرت فلین در این باره می گوید این تحقیقات تاکنون به ۱۹۹ عنوان اتهامی و صدور ۳۷ کیفرخواست یا قرار مجرمیت و پنج محکومیت حبس منتهی شده است. تعدادی زیادی از جرایم ارتکابی دیگر که توسط بازرس ویژه کشف شده برای تعقیب در اختیار سایر دادستان ها قرار گرفته است. مجموعه جرایمی که تاکنون کشف شده در تاریخ انتخابات آمریکا بی نظیر است.

گزارش شده که مولر قصد ندارد کیفرخواست جدیدی صادر کند و طرفداران ترامپ آن را یک پیروزی تصور می کنند. اما چنانکه بلومنتال گفته: حقایق و مدارکی که تاکنون کشف شده نمایانگر حجم عظیمی از جرایم ارتکابی است. رییس کمیته اطلاعات مجلس، آدام شیف نیز می گوید خود گزارش علی رغم اهمیتی که دارد، به اندازه مدارک کشف شده که حکایت از سازشکاری افرادی در جریان انتخابات با یک کشور خارجی دارند، برای ما اهمیت ندارد.

تحقیقات مولر از ابتدا حرف و حدیث هایی به دنبال داشته است و تا انتشار کامل آن این وضعیت تداوم خواهد داشت. پس بیایید به مردم آمریکا اعتماد کنیم و تمام جزییات آن را منتشر کنیم. این نحوه آغاز روند پاسخگویی است. این مسأله بسیار فراتر از موضوع تحقیقات مولر است و ممکن است مستلزم تحقیقات متعاقبی باشد. اما مسأله نحوه و محل پیگیری و مطالبه پاسخگویی به مدارک کشف شده نیاز دارد. به همین دلیل است که الیزابت وارن، استاد سابق حقوق در دانشگاه هاروارد حق دارد که می گوید آقای دادستان کل، همین الان تمام پرونده تحقیقات مولر را در اختیار مردم آمریکا بگذارید.

دولت فدرال موظف است از قانون اساسی پیروی کند که نظامی از توازن قوا را معرفی می کند. کنگره ملزم است به نفع مردم آمریکا بر رفتار رییس جمهور و اطرافیان او نظارت و کنترل داشته باشد. رییس مجلس به همراه رهبر اقلیت سنا به درستی فراخوانی برای انجام وظیفه صادر کرده است. نانسی پلوسی، رییس مجلس گفته اکنون که بازرس ویژه مولر گزارش خود را در اختیار دادستان کل قرار داده است، او موظف است پرونده را کاملا برای افکار عمومی منتشر کرده و مدارک و شواهد ضمیمه آن را در اختیار کنگره بگذارد. چارلز شومر، رهبر اقلیت نیز تاکید کرده که دادستان نباید جزییات پرونده را برای رییس جمهور یا وکلای او لو دهد و کاخ سفید نباید اجازه مداخله در تصمیم برای عدم انتشار بخش هایی از آن پرونده را داشته باشد.

دادستان کل، بار باید به این درخواست ها احترام بگذارد. پلوسی و شومر هر دو دموکرات هستند اما از طرف کنگره ای سخن می گویند که تنها در صورت اطلاع کامل از جزییات قادر خواهد بود به وظیفه خود عمل کند. دموکرات ها و جمهوری خواهان در این خصوص اتفاق نظر دارند. هفته گذشته با رای تمام نمایندگان، مجلس خواستار انتشار کامل گزارش شد. کنگره باید این موضع را حفظ کند زیرا همانطور که رییس اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا، دیوید کول می گوید: مقامات انتخابی به نیابت از مردم انجام وظیفه می کنند و ما لیاقت داریم که از عملکرد دولت در شفافیت کامل آگاه شویم. اگر وزارت دادگستری مانع انتشار کامل تحقیقات مولر شود، کنگره باید از قدرت احضار و پاسخگویی خود برای روشن شدن کامل این پرونده استفاده کند. کول درست می گوید. معادله پیچیده ای وجود ندارد. اگر حقیقت را می خواهیم باید فورا و به طور کامل به شفافیت مورد نیاز دست بیابیم.


جنجال ها بر سر گزارش بازرس مولر در آمریکا ادامه دارد / آیا متن کامل این گزارش بالاخره منتشر می شود؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد