بازدید: 18

همه آنچه که باید در مورد «سی‌اف‌تی» بدانید

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1686964
در سالی که گذشت، نام لایحه «سی‌اف‌تی» به کرات در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح شد. «سی اف تی» نام اختصاری لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است.

/گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ در سالی که گذشت، نام لایحه «سی اف تی» به کرات در محافل سیاسی و رسانه ای مطرح شد. «سی اف تی» نام اختصاری لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است.

آبان ماه سال ۹۶، هیئت دولت پس از پیشنهاد وزارت امور خارجه، الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به «CFT» را تصویب کرد.

ارسال لایحه به مجلس توسط دولت
۲۲ آبان ۹۶، لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم» توسط رئیس جمهور جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

اگر چه در مقدمه توجیهی این لایحه آمده بود که «مقابله با تروریسم مستلزم همکاری نزدیک همه کشورهاست» و همین گزاره به عنوان مهم ترین دلیل پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، عنوان شد، اما با تدقیق در معیار های این کنوانسیون پیرامون تعیین مصادیق تروریستی، آشکار می شد که از منظر CFT نیرو ها و گروه های محور مقاومت در زمره مصادیق تروریستی قلمداد می شوند! نیرو ها و گروه هایی که مشغول دفاع مشروع از سرزمین و هم وطنانشان در برابر اشکال تروریستی ساخته شده بدست آمریکا و تروریسم دولتی رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی هستند.

اعلامیه تفسیری دولت
البته دولت در لایحه ارسالی خود به مجلس شورای اسلامی تحت عنوان اعلامیه تفسیری اعلام کرده که «دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد مبارزات مشروع مردمی علیه سلطه استعماری و اشغال خارجی در راستای اعمال حق تعیین سرنوشت که به عنوان یک اصل حقوق بین الملل عمومی به رسمیت شناخته می شود، در چارچوب مصادیق اعمال تروریستی مندرج در جزء (ب) بند (۱) ماده (۲) کنوانسیون نخواهد بود».

در جریان جلسه اول خرداد ۹۷ مجلس، نمایندگان با ۱۳۸ رای موافق، لایحه مزبور را به کمیسیون امنیت ملی ارجاع دادند تا ظرف دو هفته با کمک وزارت اقتصاد، اصلاحات لازم را بر روی آن انجام دهد.

شروط ۸ گانه کمیسیون امنیت ملی
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیرو ارجاع لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به این کمیسیون، جلسات خود را برای بررسی از سر گرفت و در جلسه عصر روز سه شنبه ۸ خرداد ۹۷ با هشت شرط، آن را به تصویب رساند.

این کمیسیون معتقد بود، شروط هشت گانه مذکور منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را در صحنه بین المللی حفظ می کند و بهانه را از آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی می گیرد. یکی از آن ۸ شرط، اطمینان از خروج ایران از فهرست - به اصطلاح - سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF است.

سرانجام در روز یکشنبه بیستم خردادماه، جلسه نهایی مجلس برای تصمیم گیری در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یا همان CFT برگزار شد. در جریان این جلسه، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار کرد: همه تهدیدات محتمل کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم از نظر ما و از نظر همه دستگاه های امنیتی، پوشش داده شده و من به شما اطمینان می دهم هر زمانی که متوجه شویم به واسطه این کنوانسیون تهدیدی علیه کشور وجود دارد از این کنوانسیون خارج خواهیم شد.

مسکوت گذاشتن دو ماهه لایحه سی اف تی
در جریان رأی گیری برای تصویب نهایی لایحه مذکور، تذکر و اخطار های متعددی از جانب نمایندگان مجلس ارائه شد تا جایی که نمایندگان با ۱۳۸ رای مثبت با درخواست «مسکوت ماندن دو ماهه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم» موافقت کردند.

بیستم مردادماه، مهلت دو ماهه مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم پایان یافت و در روز یکشنبه ۱۵ مهر بعد از گذشت حدود دو ماه از اتمام ضرب الاجل (چهار ماه پس از مسکوت ماندن)، این لایحه مجددا در دستور کار مجلس قرار گرفت.

تصویب در مجلس
در جریان جلسه ۱۵ مهر مجلس پیرامون بررسی لایحه «سی اف تی» که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و محمود علوی وزیر اطلاعات نیز حضور داشتند، در ابتدا نمایندگان مجلس با رأی گیری آشکار و کاغذی در خصوص تصویب این لایحه مخالفت کردند.

در ادامه جلسه ۱۵ مهر، نمایندگان مجلس با ۱۴۳ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در جلسه با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت کردند.

ایرادات ۲۲ بندی شورای نگهبان
در ۶ آبان ۹۷، شورای نگهبان طی نامه ای به مجلس، در ۲۲ بند به مصوبه «سی اف تی» از منظر مغایرت با شرع مقدس و قانون اساسی ایراد گرفت.(اینجا)

ایرادات هیئت نظارت مجمع تشخیص به لایحه «سی اف تی»
در ۱۳ آبان ۹۷ نیز شورای نگهبان طی نامه دیگری به مجلس، ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبه «سی اف تی» را اعلام کرد.

در این نامه آمده بود: حق شرط های مصوب مجلس مندرج در بند های ۲، ۳ و ۴ و تبصره ماده واحده لایحه «سی اف تی» منطبق با بند ۲۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و بند ۸ حوزه خارجی سیاست های کلی امنیت ملی تشخیص داده نشد.

در جریان جلسه علنی روز چهارشنبه ۱۴ آذر مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم با اصلاحات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم، جهت تامین نظر شورای نگهبان، موافقت کردند.

تنها ۲ ایراد مرتفع شد
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در تاریخ ۱۵ دی ۹۷ در جریان نشست خبری خود، با اشاره به بررسی لایحه «الحاق دولت به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» موسوم به «سی. اف. تی»، گفت: در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه «سی اف تی» از منظر مغایرت با شرع و قانون اساسی، مجلس شروطی که به عنوان ماده واحده در این لایحه مقرر شده بود را مورد تغییرات قرار داد، اما نهایتا در بررسی مجددا شورا آشکار شد که تنها دو ایراد از ایرادات طرح شده توسط شورای نگهبان مرتفع شده و مابقی ایرادات به قوت خود باقی است.

ارسال «سی اف تی» برای تعیین مصلحت به مجمع تشخیص
سرانجام در جریان جلسه علنی روز یکشنبه ۳۰ دی  ۹۷ مجلس، نمایندگان بر نظر قبلی خود پیرامون لایحه «سی اف تی» تاکید کردند و بدون آنکه به رفع ایرادات مدنظر شورای نگهبان بپردازند، این لایحه را برای تعیین مصلحت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.

جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام در بهمن و اسفند ۹۷، به بررسی لایحه «پالرمو» دیگر لایحه ذیل «اف ای تی اف» اختصاص داشت و وقت به بررسی لایحه «سی اف تی» نرسید، اما در جلسه ۱۱ اسفند مجمع، از آن جهت که از نظر برخی از اعضا، هم پوشانی هایی میان دو لایحه «پالرمو» و «سی اف تی» وجود دارد، لذا پیشنهاد شد که این دو لایحه در کنار یکدیگر و با حضور کارشناسان هر دو لایحه، با اختصاص وقت بیشتری در جلسات سال ۹۸  مورد رسیدگی و تصمیم گیری قرار گیرد.  

انتهای پیام/


همه آنچه که باید در مورد «سی‌اف‌تی» بدانید
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
 • همه آنچه که باید در مورد «سی‌اف‌تی» بدانید


  در سالی که گذشت، نام لایحه «سی‌اف‌تی» به کرات در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح شد. «سی اف تی» نام اختصاری لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است.
 • هر آنچه باید در مورد کبد چرب بدانید


  سلامت نیوز: کبد چرب بیماری بسیار رایج و خطرناکی است و از آنجایی که عموما با نشانه ای همراه نیست بهتر است به طور کامل با این بیماری و راه های یشگیری از آن آشنا شوید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، کبد چرب یکی از رایج ترین بیماری هایی است
 • همه چیز در مورد ivf، آنچه باید بدانید


  شایع ترین روش کمک باروری IVF یا ( تلقیح آزمایشگاهی ) است. این روش قدیمی ترین و موثرترین روش از میان روش های کمک باروری است.
 • آنچه باید در مورد جرم جعل بدانید


  جرم جعل، یکی از مهم‌ترین موضوعات حقوقی است که با ضمانت اجراهای قانونی نیز روبرو شده است.
 • هر آنچه باید در مورد بیماری «میاستنی گراویس» باید بدانید


  سلامت نیوز:دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد بیماری میاستنی گراویس و دلایل ابتلا به آن توضیحاتی ارائه داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، فرزاد فاتحی، در بیست و ششمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی، در ارتباط با بیماری میاستنی گراوی
 • همه آنچه باید در مورد ویتامین ب ۱۲ بدانید!


  ویتامین ب ۱۲ یک ویتامین محلول در آب است و برای تشکیل سلول‌های خونی، متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی، عملکرد اعصاب و تولید DNA ضروری است. این ویتامین همچنین به پیشگیری از کم‌خونی مگالوبلاستیک نیز کمک می‌کند.
 • همه آنچه باید در مورد ویتامین ب ۱۲ بدانید!


  ویتامین ب ۱۲ یک ویتامین محلول در آب است و برای تشکیل سلول‌های خونی، متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی، عملکرد اعصاب و تولید DNA ضروری است. این ویتامین همچنین به پیشگیری از کم‌خونی مگالوبلاستیک نیز کمک می‌کند.
 • در مورد ویروس اچ پی وی، هر آنچه باید بدانید


  ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) نوعی ویروس می باشد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و حداقل 40 نوع از آن ها از طریق رابطه زناشویی منتشر می شوند.
 • آنچه که باید در مورد «ایران مال» بدانید


  به نظر می‌رسد ایران‌مال، مجموعه‌ای که به شکلی معیوب در حال تجربه و تقلید منطق سرمایه‌داری متاخر در ایران است، حالا در نیمه شعبان (جشن عدالت‌خواهی)، به دنبال تطهیر خویش است و بدین ترتیب مجبور است همه آن چیزها و کسانی که باید برای افتتاحش به کار بگیرد
 • آنچه در مورد فلج خواب باید بدانید


  سلامت نیوز:فلوشیپ طب خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به علائم ابتلا به فلج خواب گفت: این اختلال خواب در دهه دوم و سوم زندگی شایع تر است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مجاهده سلمانی، فلوشیپ طب خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با
 • هر آنچه باید در مورد ریتالین بدانید


  سلامت نیوز: ریتالین دارویی است که برای درمان بیش فعالی و افزایش توجه و تمرکز افراد تجویز می شود، اما گاهی افراد بدون نسخه پزشک این دارو را مصرف می کنند. در این مقاله به طور کامل قرص ریتالین معرفی می شود. قرص ریتالین Ritalin یا متیل فنیدیت Methy
 • آنچه باید در مورد پرفشاری خون بدانید


  سلامت نیوز: متأسفانه از هر 5 ایرانی یک نفر دارای فشارخون بالا بوده و این آمار نگران کننده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، طبق دستورالعمل جدید، اگر فشارخونتان حداقل 130 برای سیستولیک (عدد بالا) و یا 80 برای دیاستولیک (عدد پایین) باش
 • آنچه باید در مورد درمان جوش بدانید


  پژوهشگر طب سنتی با اشاره به دلایل ایجاد جوش در بدن گفت: حجامت و انداختن زالو پشت گوش، قدم اول درمان این مشکل نیست و این مسئله حتماً باید ریشه‌یابی شود.
 • آنچه باید در مورد درمان جوش بدانید


 • آنچه باید در مورد نمک های یددار بدانید


  سلامت نیوز: دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه و متخصص عفونی از ید بعنوان یک ماده مغذی ضروری که اصلی ترین نقش آن شرکت در ساختمان هورمونهای تیروئیدی است خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل،دکتر جوانیان گ

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها