بازدید: 4

چه اتفاقی می‌افتد وقتی دنیا را از لنز دوربین‌تان می‌بینید؟

دیگر دیدنِ جاذبه‌های طبیعی مشهور یا آثار تاریخی پرشکوه تقریباً ناممکن شده است، چون هر وقت که برسید، هزاران نفر پیش از شما آنجا هستند و دارند پی در پی از خودشان عکس می‌گیرند. هر قدمی که برمی‌دارید باید مواظب باشید که عکس بقیه را خراب نکنید یا ناخواسته عکستان ثبت نشود.
جوان آنلاین: ربکا مک میلان، کانورسیشن — در کنفرانسی در ۱۴ ژوئن، نیکولا مندلسون، یکی از مدیران فیس بوک، پیش بینی کرد که این شبکۀ اجتماعی در ظرف پنج سال آینده «تماماً ویدئو» خواهد شد.

او گفت: «سال به سال شاهد کاهش متن ها هستیم. اگر قرار بود شرط ببندم، می گفتم: ویدئو، ویدئو، ویدئو».

در این حین، مقاله ای که به تازگی در نیویورک تایمز منتشر شده است، زندگی گروهی از جوانان اهل مهمانی را گزارش می کند که اسم خودشان را گروه «اسنپ پک» گذاشته اند. این گروه برنامۀ شب هایشان را حول محورِ گرفتنِ عکس هایی تنظیم می کنند که بتوانند با دنبال کنندگانشان به اشتراک بگذارند. گزارشگر توضیح می دهد:

برای آن ها، گرفتن عکس و ویدئو از طریق اینستاگرام و اسنپ چت راهی برای به یاد سپردن شب نیست، بلکه رویداد اصلی شب است.

این دو روایت به نتیجۀ یکسانی منجر می شود: تصاویر دارند مسلط می شوند.

تصاویر، بیش از پیش، به بخش مهمی از رابطه با دیگران، تأییدشدن و ثبت کردن تجربه های جدید تبدیل شده اند؛ و بااینکه ممکن است به نظر بیاید که بارانِ رنگ ها و پیکسل ها و صورت ها و چشم انداز ها فقط تخیلات ما را غنی تر می کند و رابطه مان را با جهان بهبود می بخشد، به نظر می رسد که خلاف این موضوع در حال رخ دادن است.

مری پایلونِ روزنامه نگار، در مقاله اش «اینستاگرام تعطیلات را نابود می کند»، شرح داد که چگونه، زمانی که از معبدی در کامبوج بازدید می کرده، دریایی از گردشگرانْ مشغول گرفتنِ عکس بی نقص و به اشتراک گذاشتن آن بودند و عجیب آنکه

«هیچ کس واقعاً حضور نداشت».

درحقیقت، میل شدید و ناگزیر به نشان دادن بی درنگ و الکترونیکیِ خودْ پدیده ای است که منحصراً دوران دیجیتال ما ممکن کرده است. بله، داشتن قابلیتِ به اشتراک گذاری تصاویرِ بیشتر با مخاطب گسترده تر مزیت هایی هم دارد، اما تمایل روزافزون به ثبت و ارسال این تصاویر جای تمرکز ساده و رابطۀ مستقیم انسانی را گرفته است.

باوجوداینکه ممکن است ارزیابی دقیق این تغییر دشوار باشد، پژوهشگران در رشته های متفاوت در حال مشاهده و فهمیدن پیامد های آن اند.

زندگی در حباب خودنگر

شری ترکلِ روان شناس در کتاب باهم تنها۱ می نویسد: در قرن بیست ویکم «زندگی در حباب رسانه طبیعی شده است».

با کمک تلفن ها و کامپیوترهایمان، فارغ از اینکه کجاییم یا پیش چه کسی هستیم، دائماً با دیگران در ارتباطیم و با آن ها تعامل می کنیم. اما عکس گرفتن و تولید ویدئو بخش اصلی این تبادل دیجیتالی شده است.

جان آر. سولر، استاد روان شناسی، عکاسی و به اشتراک گذاری مداوم عکس را در حکم طلب تأیید تفسیر می کند. او می نویسد:

هر وقت عکسی را به اشتراک می گذاریم، امیدواریم دیگران جنبه هایی از هویتمان را که در آن تصویر جای داده ایم تأیید کنند. دانستن اینکه دیگران می توانند این تصویر را ببینند قدرت عاطفی بیشتری به آن می بخشد. گرفتن بازخورد از دیگران این حس را به وجود می آورد که عکس واقعی تر است.

در جست وجوی تأیید دیجیتالی، حتی تجربه های معمولی هم به خوراک عکس تبدیل می شوند.

به جای اینکه حضور داشته باشیم، یعنی جایی که هستیم باشیم (و واقعاً مشاهده اش کنیم)، مایلیم که از همۀ تجربه های زیسته به مثابۀ فرصتی برای بازنمایی و بیان بصریِ خودمان بهره ببریم. بخشی از مشکل این نوع از مستندنگاریِ مصرانه مرز باریک بین بازنمایی یا بیان و بازاریابی یا کالایی کردن زندگی روزمره -مثل گروه «اسنپ پک» - است.

اساساً احتمال دارد مجموعه عکس های شخصی، که از طریق اپلیکیشن هایی مثل اینستاگرام و فیس بوک تبلیغ می شوند، به ابزاری برای خودتبلیغی بدل شوند. توانایی سنجش مداوم بازخورد عمومی برای هر عکسی که ارسال شده کاربران را قادر می کند، و شاید تشویقشان می کند، که، در نهایت صرفاً برای به حداکثررساندن واکنش مثبت، بازنمایی بصری زندگی خودشان را دستکاری کنند.

تریسی الووی، استاد روان شناسی دانشگاه فلوریدای شمالی، می نویسد: «هر فرد خودشیفته به برکه ای نیاز دارد که تصویرش را منعکس کند. درست مثل نارسیس، که به برکه ای خیره شد و زیبایی اش را تحسین کرد، شبکه های اجتماعی، مثل فیس بوک، به برکۀ دوران مدرن ما تبدیل شده اند».

الووی و گروهش، در پژوهشی در سال ۲۰۱۴، ارتباط بین استفاده از فیس بوک و همدلی را بررسی کردند. آنان دریافتند، باوجوداینکه عواملی در شبکه های اجتماعی وجود دارد که رابطۀ اجتماعی را تقویت می کند، ویژگی های تصویرمحورِ پلتفرم -قابلیت به اشتراک گذاری تصویر و ویدئو- خصوصاً درخودفرورفتگیِ ما را بیشتر می کند.

خلاقیت به تمرکز نیاز دارد

اما اینکه بار ها از تجربه هایمان در زمان واقعی فاصله بگیریم تا گوشی های هوشمندمان را درآوریم -و بعد تصویر را قاب بندی کنیم، عکاسی کنیم، از فیلتر ها استفاده کنیم و آن را ارسال کنیم- تأثیر نامطلوبی دارد و توجهمان را برهم می زند. منظورم از توجه نه فقط توانایی مشاهدۀ دقیق بلکه توانایی تمرکز و دقت طولانی مدت هم هست.

نیکلاس کار، نویسندۀ حوزۀ فناوری، در کتابش، کم عمق ها: اینترنت با مغز ما چه می کند؟ ۲، دربارۀ انعطاف پذیری عصبی۳ صحبت می کند، که توانایی شبکۀ عصبی ما برای تغییر در برابر واکنش به محرک هاست.

او به ویژه دربارۀ شیوه هایی بحث می کند که ذهنمان، در واکنش به مشغولیت بی وقفه با فناوری دیجیتال، تحول پیدا کرده است. دربارۀ جست وجو در اینترنت می نویسد: «وقفه های پی درپیْ افکارمان را پراکنده و حافظه مان را ضعیف و ما را عصبی و مضطرب می کند». وقفه های مکرر برای ارسال تصاویر و دنبال کردن نحوۀ پذیرفته شدنشان هم به همین ترتیب احتمال دارد توجهمان را منحرف کند و اضطراب را افزایش دهد.

درنتیجه، احتمال دارد جنبه های دیگر محیط و تجربه هایمان را از دست بدهیم. درحالی که ممکن است در انجام دادن هم زمان چند وظیفه پیشرفت کنیم، توانایی مان برای تمرکز «تخیل ابزار تمرکز است» عمیق در زمان های طولانی تضعیف شده است.

کار در ادامه می گوید:

آن کارکرد های ذهنی که در رقابتِ «بقای پرمشغله ترین» سلول های مغز می بازند آن هایی اند که زمینه را برای تفکر آرام و خطی آماده می کنند، یعنی آن کارکرد هایی که ما برای عبور از روایتی بلند یا استدلالی پیچیده استفاده می کنیم، همان هایی که وقتی می خواهیم دربارۀ تجربه ها بیندیشیم یا در مورد پدیده ای درونی یا بیرونی تأمل کنیم از آن ها کمک می گیریم.

به عبارت دیگر، به نظر می آید آن نوع از توجهی که ما، از طریق به اشتراک گذاری معمول تصویر، دائماً تقویت می کنیم به قیمت آن نوع از توجهی تمام می شود که ما نیاز داریم تا، مثلاً، به کتاب ها معطوف کنیم. اسون بیرکرتس، نویسندۀ کتاب عوض کردن موضوع: هنر و توجه در عصر اینترنت۴، ادبیات را به تمرکز پیوند می دهد و تأکید می کند که «آثار هنری شاهکار های تمرکزند».

او در ادامه می گوید: «تخیل ابزار تمرکز است».

خلأ همدلی؟

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد و رمان نویس ها از آن استقبال کردند، پژوهشگران مؤسسۀ آموزشی نیو اسکول۵ رابطه ای بین خواندن رمان و افزایش همدلی گزارش کردند.

احتمال دارد بسیاری از استادان ادبیات (ازجمله خود من) به چنین تحقیقی بی اعتنایی نشان دهند، چرا که این پژوهش چیزی را تأیید می کند که ما سال هاست می گوییم. آثار ادبی برای ما فرصتی فراهم می آورند تا خلاقانه به تجربیات دیگران از جهان فکر کنیم (به جای اینکه نگاهی اجمالی به آن ها بیندازیم یا به سرعت مرورشان کنیم). اما فقط وقتی می توانیم از این فرصت استفاده کنیم که قادر باشیم توجه کنیم، یعنی زمانی که به خودمان اجازه می دهیم که سرعتمان را به قدری کم کنیم که چیزی را که مشاهده می کنیم جذب کنیم.

باوجوداینکه برخی با این پژوهش مخالفت کردند، صرف زمان برای پرداختن به نثر، شعر و حتی عکاسی بی تردید برای من و دانشجویانم این امکان را فراهم کرده است که بسیاری از تجربه ها را به دقت بررسی کنیم. همچنین ما را وادار کرده است که با قصد قبلی بر این تمرکز کنیم که چگونه این تجربه ها در رویداد های کنونی اهمیت دارند.

مثلاً کتاب تحسین شدۀ کلودیا رنکینِ شاعر، شهروند: یک ترانۀ آمریکایی۶، به ذهنم می رسد که هم از تصویر و هم از متن استفاده می کند تا به واقعیت های نژادپرستی معاصر آمریکا در شکل های بی شمارش بپردازد و خوانندگان را مجبور می کند نابرابری هایی که شرایط امروزی ما را ساخته است ارزیابی کنند.

بیرکرتس اشاره می کند: «بیش ازپیش معتقدم که هنر، از طریق تخیل، راه ضروریِ مقابله با بحران وفور اطلاعات است».

اگر بیش ازحد سرگرم گرفتن و تبلیغ عکسیم، یا اگر بیش ازحد آشفته ایم چرا که داریم سیل عکس های دیگران را دنبال می کنیم، بعید است از «زندگی در حباب رسانه» خارج شویم.

دلمان برای اتفاقات اطرافمان تنگ می شود؛ و قادر نخواهیم بود همدلی و توجهی را به دنیا عرضه کنیم که دنیا نیاز دارد و سزاوارش است.

پی نوشت ها:
• این مطلب را ربکا مک میلان نوشته است و در تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ با عنوان «What’s lost when we photograph life instead of experiencing it» در وب سایت کانورسیشن منتشر شده است. وب سایت ترجمان آن را در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۷ با عنوان «وقتی به جای تجربه کردن زندگی از آن عکس می گیریم، چه چیزی را از دست می دهیم؟» و ترجمۀ الهام آقاباباگلی منتشر کرده است.
•• ربکا مک میلان (Rebecca Macmillan) دانشجوی دکتری ادبیات انگلیسی در دانشگاه تگزاس است. رسالۀ دکتری او دربارۀ رابطۀ شعر معاصر و تصویر است.

[۱]Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other
[۲]The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains
[۳]neuroplasticity
[۴]Changing the Subject: Art and Attention in the Internet Age
[۵]New School for Social Research
[۶]Citizen: An American Lyric
 
منبع: ترجمان

چه اتفاقی می‌افتد وقتی دنیا را از لنز دوربین‌تان می‌بینید؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • چه اتفاقی می‌افتد وقتی دنیا را از لنز دوربین‌تان می‌بینید؟


  دیگر دیدنِ جاذبه‌های طبیعی مشهور یا آثار تاریخی پرشکوه تقریباً ناممکن شده است، چون هر وقت که برسید، هزاران نفر پیش از شما آنجا هستند و دارند پی در پی از خودشان عکس می‌گیرند. هر قدمی که برمی‌دارید باید مواظب باشید که عکس بقیه را خراب نکنید یا ناخواسته
 • آشنا: تا وقتی نظام جمهوری است سقوط نمی کند/ تا وقتی ترامپ از اپوزیسیون حمایت می‌کند، خیال‌مان راحت است که اتفاقی نمی افتد/جنس مطالبات براندازانه نیست


  «حسام‌الدین آشنا» روحانی‌ای است که سالهاست عبا و عمامه را کنار گذاشته؛ آن هم به دلیل آنکه کار خود را متناسب با کسوت روحانیت نمی‌داند؛ او امروز در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری فعالیت می‌کند و از مشاوران و مقربان حسن روحانی رئیس جمهوری نیز محس
 • وقتی شب‌ها دیر غذا می‌خورید چه اتفاقی می‌افتد؟


  آیا جزو افرادی هستید که عادت دارند شب‌ها دیروقت چیزی بخورند؟ عادت کرده‌اید وقتی ساعت 12 می‌شود یک خوراکی تُرد و بامزه بخورید؟ به هر حال شاید نمی‌دانید این دیروقت خوردن‌ها با بدنتان چه می‌کند. در این مطلب برایتان می‌گوییم.
 • وقتی شب ها دیر غذا می خورید چه اتفاقی می افتد؟


  سلامت نیوز: آیا جزو افرادی هستید که عادت دارند شب ها دیروقت چیزی بخورند؟ عادت کرده اید وقتی ساعت 12 می شود یک خوراکی تُرد و بامزه بخورید؟ به هر حال شاید نمی دانید این دیروقت خوردن ها با بدنتان چه می کند. در این مطلب برایتان می گوییم. به گزارش سل
 • وقتی مادر میشی، چه اتفاقی در مغز می افتد؟


  با مادر شدن بسیاری از حالات شما دگرگون خواهد شد که بیشتر آنها عاطفی است و این تغییرات به طور عمده به سوی حساس شدن مادر پیش می رود.
 • وقتی عاشق می شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می افتد؟


  سلامت نیوز: معمولا تصور می شود با نگاه کردن به فرد مورد نظر عاشق می شویم، اما آنچه باعث عاشق شدن می شود، فرایندهای شیمیایی است که در مغز و بدن رخ می دهد که در اینجا به این فرایندهای شیمیایی اشاره می کنیم. تاثیر عاشق شدن بر مغز و بدن چیست؟ به گز
 • وقتی ناشتا آب می خورید چه اتفاقی در بدن می افتد؟


  وقتی از خواب برمی خیزیم برخی عادت هایی را مرتکب می شویم که همان عادت ها بیماری زا به شمار می روند.
 • وقتی عطسه می‌کنید چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟


  در هنگام عطسه کردن ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰ باکتری و میکروب از بینی و دهان شخصی که عطسه می‌کند، پرتاب می‌شود. افراد سرما خورده به دلیل تورم در انتهای بینی تحریک می‌شوند و به همین خاطر عطسه می‌کنند.
 • وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟


  می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.
 • وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟


  می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.
 • وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟


  می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.
 • وقتی ناشتا آب می خورید چه اتفاقی در بدن می افتد؟


  سلامت نیوز: محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف آب به صورت ناشتا به درمان میزان زیادی از اختلالات بدن کمک می کند. به همین دلیل در کشوری مانند ژاپن برخلاف کشورهای دیگر مردم کمتر از مشکلاتی مانند دیابت و چاقی مفرط رنج می برد... به گزارش سلامت نیوز
 • وقتی می پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برای تان می افتد؟


  سلامت نیوز:نقشه ژنتیکی بدن ما انسان ها با هم تفاوت هایی دارد. می دانیم که بعضی ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد برخی سرطان ها هستند یا ممکن است دی.ان.ای ما در چاقی تأثیراتی داشته ‎باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،به همین دلیل ب
 • وقتی بیهوش می‌شویم، چه اتفاقی در بدنمان می‌افتد؟


  اخبار مرگ و میر‌های حین بیهوشی باعث شده تا بسیاری از ما دچار ترس از بیهوشی‌های حین جراحی شویم. بهترین شیوه برای کم کردن این نگرانی آگاهی در مورد آن است. در اینجا می‌خواهیم ببینیم در بیهوشی حین عمل‌های جراحی دقیقا چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد.
 • وقتی بیهوش می‌شویم، چه اتفاقی در بدنمان می‌افتد؟


  اخبار مرگ و میر‌های حین بیهوشی باعث شده تا بسیاری از ما دچار ترس از بیهوشی‌های حین جراحی شویم. بهترین شیوه برای کم کردن این نگرانی آگاهی در مورد آن است. در اینجا می‌خواهیم ببینیم در بیهوشی حین عمل‌های جراحی دقیقا چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک