بازدید: 22

سناریوهای احتمالی پس از موشک تل‌آویو؛ آیا احتمال جنگ تمام عیار وجود دارد؟

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1685258
حمله راکتی به شمال تل‌آویو که مهمترین نتیجه آن شکست سامانه پر سر و صدای گنبد آهنین بود، بهانه‌ای برای سران رژیم صهیونیستی شد تا آشکار واژه جنگ علیه مردم غزه را بر زبان جاری کنند.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
سناریوهای احتمالی پس از موشک تل آویو؛ آیا احتمال جنگ تمام عیار وجود دارد؟

به گزارش نامه نیوز، کارشناسان مسائل رژیم صهیونیستی درباره این مسئله اجماع نظر دارند که اشغالگران به تجاوز نظامی به نوار غزه به شکلی شدیدتر از قبل در واکنش به آنچه شلیک راکت از غزه خوانده اند، متوسل خواهند شد، با این حال سران رژیم اشغالگر هرگز امور را به سمت جنگ تمام عیار سوق نخواهند داد.

رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که صبح امروز دوشنبه پنجم فروردین راکتی به منطقه شارون در شمال تل آویو مرکز اسرائیل اصابت کرد . البته به زعم این رسانه ها، این راکت از سمت نوار غزه شلیک شده و به زخمی شدن هفت صهیونیست منجر شد.

کارشناسان امور رژیم صهیونیستی بر این باورند استحکامات و نیروهایی که ارتش این رژیم به مرزهای نوار غزه گسیل داشته به معنای ورود رژیم صهیونیستی به یک جنگ زمینی نیست، بلکه در راستای یک اقدام پیشگیرانه از سوی اشغالگران قرار دارد که از تحولات میدانی و واکنش های مقاومت به هرگونه تنش آفرینی تل آویو می هراسند.

آیا احتمال جنگ همه جانبه و فراگیر وجود دارد؟

حسن لافی، کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی می گوید اوضاع بسیار پیچیده است به ویژه پس از آنکه عمق رژیم صهیونیستی و قدیمی ترین شهرک های صهیونیست نشین هدف قرار گرفت. وی افزود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر هرگز امور را به سمت جنگ فراگیر در نوار غزه سوق نخواهد داد، چرا که به دنبال حفظ آینده سیاسی خود است.

وی به رادیو القدس گفت اوضاع آینده، حساس تر خواهد بود، به ویژه با اظهارات ژنرال های اسرائیلی که خواستار واکنش شده و با حمله به نتانیاهو، وی را متهم به تسلیم شدن در برابر غزه کرده اند، این مسئله در آستانه برگزاری انتخابات اسرائیل صورت می گیرد.

نتانیاهو به دنبال حفظ آرامش

این کارشناس خاطر نشان کرد نتانیاهو در جست وجوی آرامش در جبهه فلسطین و دور کردن پرونده امنیت از برنامه های انتخاباتی اش است، هیچ هدف سیاسی در پس هرگونه اقدام تنش آمیز در نوار غزه وجود ندارد.

لافی افزود گروهی در رژیم صهیونیستی خواهان شعله ور کردن و بحرانی کردن اوضاع در نوار غزه هستند، نتانیاهو در وضعیت صهیونیستی مناسبی قرار ندارد و هیچ گزینه نظامی برای ورود به جنگ با غزه ندارد، چرا که وی تجربه طولانی با مقاومت در جریان جنگ های سال های 2012 و 2014 دارد، این در حالی است که نتانیاهو خواهان اثبات این نکته است که مرد امنیتی نخست اسرائیل به ویژه پس از جهنم عسقلان است.

مفهوم واکنش فوری دبیرکل جهاد اسلامی به اظهارات جنگ افروزانه صهیونیست ها

کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرد هشدار زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی به اشغالگران در چارچوب طبیعی آن و یک اظهارنظر پیشدستانه در واکنش به تهدید بنیامین نتانیاهو است.

وی تصریح کرد مقاومت هرگز به اشغالگران اجازه نخواهد داد به اقدامات وحشیانه خود علیه اسیران در زندان های خود و بهره برداری انتخاباتی از خون فلسطینی بپردازد و نتانیاهو هم این مسئله را به خوبی درک می کند.

روایت صهیونیستی درباره راکت شده به تل آویو

عدنان ابوعامر یکی دیگر از کارشناسان مسائل رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرد ما همچنان با روایت اسرائیلی درباره راکت تل آویو روبرو هستیم و ممکن است همینگونه باقی  بماند بدون اینکه شاهد روایت فلسطینی باشد که این مسئله ارزیابی موضع دقیق درباره پیامدهای  احتمالی را دشوار می کند.

ابوعامر معتقد است شلیک موشک به قلب رژیم صهیونیستی در کمتر از دو هفته مانده به زمان برگزاری انتخابات رژیم، دربرگیرنده مفاهیم تهدیدآمیز برای آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم دارد و رقبای از این مسئله در فعالیت های تبلیغاتی خود استفاده خواهند کرد.

ابوعامر به این نکته اشاره می کند که هر گونه تشدید تنش در غزه ممکن است سبب افزایش تکرار این صحنه ها و چه بسار دشوارتر شود که این مسئله ذهن نتانیاهو را در راه بازگشت از واشنگتن به تل آویو به خود مشغول خواهد کرد، منظور این است که گزینه های همه اعم از غزه و اشغالگران، محدود است .

این کارشناس اظهار داشت سئوالاتی را ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل در پی شلیک راکت به تل آویو مطرح کرده است، اینکه منابع امنیتی ما چرا از مقاصد گروه های فلسطینی در غزه بی اطلاع هستند و نمی دانند قصد انجام چه کاری را دارند، چرا که سازمان اطلاعات اسرائیل و ارتش نتوانستند تهدیدهای اخیر فلسطینیان درباره ادامه محاصره نوار غزه را تجزیه و تحلیل کنند؟

گنبد آهنین شکست خورده و سئوالات خطرناک

ابوعامر اصابت راکت به شمال تل آویو مرکز رژیم صهیونیستی را بیانگر شکست سامانه موسوم به گنبد آهنین دانست و اظهار داشت اشغالگران از دلایل اینکه چرا سامانه گنبد آهنین برای دومین بار طی روزهای اخیر نتوانست با موشک مقابله کند، سئوال می کنند، آنها می گویند در صورتی که جنگ رخ دهد و فقط موشک ها به این شهر سرازیر شود، چه رخ خواهد داد؟

این کارشناس افزود سئوالات مطرح شده، خطرناک است و پاسخ به آن از سوی مقامات ارشد در دستگاه های امنیتی و نظامی اسرائیل آسان نخواهد بود به ویژه در سایه ناامیدی و سرخوردگی که اصابت موشک به تل آویو به وجود آورد.

حمزه  ابوشنب تحلیلگر مسائل فلسطین هم می گوید مسئله، کیفیت و اینکه چه کسی موشک را در مقابل تجاوزات پیاپی اسرائیلی ها به اسیران، قدس، کرانه باختری و نوار غزه شلیک کرد، نیست. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل در مقابل گزینه های دشوار قرار دارد.

وی افزود گزینه های نتانیاهو بین صحنه ویرانی از موشک شلیک شده و صحنه واکنش مقاومت در صورت گسترش تجاوزگری اسرائیل  و چه بسا به واکنشی سخت تر از گذشته با تکیه بر ارزیابی سازمان اطلاعات نظامی از انگیزه های شلیک موشک محدود باشد.

ابوشنب خاطر نشان کرد لشگرکشی اشغالگران به مرزهای نوار غزه به معنای اینکه ما در برابر یک عملیات نظامی قرار داریم، نیستیم، بلکه یک اقدام پیشگیرانه از دشمن از ترس تحولات میدانی و واکنش مقاومت است.

وی افزود دشمن همچنان شناختی از مقاومت و موضع آن ندارد و ارزیابی من این است که مقاومت هرگز به دشمن اجازه تجاوزگری به نوار غزه را نخواهد داد، دشمن هم بارها درباره شکست سامانه گنبد آهنین و پیشرفت ابزارهای مقاومت فکر خواهد کرد.

این کارشناس فلسطینی تصریح کرد تحولات میدانی، جهت قطب نما را در ساعات آتی مشخص خواهد کرد.


سناریوهای احتمالی پس از موشک تل‌آویو؛ آیا احتمال جنگ تمام عیار وجود دارد؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

لزوم ارائه به موقع گزارش تخصیص اعتبار و اولویت بندی مصارف از سوی شهرداری تهران

لزوم ارائه به موقع گزارش تخصیص اعتبار و اولویت بندی مصارف از سوی شهرداری تهران

گزارش آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی سازمان انرژی اتمی فردا اعلام می‌شود

گزارش آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی سازمان انرژی اتمی فردا اعلام می‌شود

گزارش زنده والیبال/ ایران 2 - روسیه صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران 2 - روسیه صفر

چرا گزارش کمیسیون عمران درباره سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر نمی‌شود

چرا گزارش کمیسیون عمران درباره سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر نمی‌شود

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و روسیه

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و روسیه