بازدید: 27

۱۰ نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1685211

به گزارش شفاف، استفاده از انعکاس در عکاسی یکی از تکنیک هایی است که می تواند جذابیت زیادی در عکس ایجاد کند. بنابراین می توانید به جای گرفتن عکس هایی بی هدف چشمان خود را برای کشف انعکاس ها تیز کنید. اگر چشمان خود را برای یافتن انعکاس ها ورزیده کنید متوجه خواهید شد که انعکاس ها تقریبا همه جا پیدا می شوند. پنجره ها، آیینه ها، چاله های آب و دریاچه ها همگی سطوحی عالی برای انعکاس می سازند. حتی سطوح براقی نظیر شیشه ی عینک آفتابی یا یک کتری فلزی هم می توانند به خوبی برای ثبت انعکاس مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به ۱۰ نکته برای استفاده از تکنیک انعکاس در عکاسی می پردازیم که می توانند هنگام عکاسی با موبایل برای گرفتن عکس هایی زیباتر به شما کمک کنند.

۱. به ترکیب بندی توجه کنید

تمام عکس ها باید ترکیب بندی خوبی داشته باشند. این موضوع در مورد عکاسی موبایل از انعکاس هم صدق می کند. ترکیب بندی خوب شما را قادر خواهد کرد انعکاس هایی را که با حضور خود ابعاد جدیدی به عکس می بخشند به خوبی کادربندی و تقویت کنید.

هنگام تصمیم گیری در مورد ترکیب بندی می توانید از قانون یک سوم بهره بگیرید. برای مثال سعی کنید خط افق را به اندازه ی یک سوم از بالا یا پایین کادر فاصله بدهید. همچنین هنگام بستن ترکیب بندی باید تصمیم بگیرید که کدام بخش انعکاس قرار است تأثیرگذارترین بخش باشد و نقطه ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۱

عکس از آرپی

البته در خیلی از موارد ممکن است انعکاس سوژه ی اصلی شما نباشد. سوژه ی اصلی می تواند یک فرد، یک درخت یا هر شیء دیگری باشد که در صحنه قرار گرفته است. درهرحال نزدیک کردن سوژه به لبه های کادر با فاصله ی ایده آل یک سوم می تواند به ساختن عکسی با ترکیب بندی خوب کمک کند.

۲. از تقارن استفاده کنید

تکنیک دیگری که هنگام عکاسی از انعکاس استفاده می شود بهره گرفتن از آن برای ایجاد تقارن در عکس است. این شیوه تعادلی کامل در عکس ایجاد خواهد کرد. برای مثال اگر شیئی در بخش بالایی تصویر داشته باشید انعکاس آن در پایین تصویر قرار خواهد گرفت.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۲

عکس از مارکو لامبرتو

به همین ترتیب می توانید از سطوح انعکاسی برای تقسیم تصویر و ایجاد تاثیرات غیرمعمول استفاده کنید. برای مثال تغییر دادن نحوه ی نزدیک شدن خطوط به هم با استفاده از انعکاس می تواند درک روزمره از پرسپکتیو را به هم ریخته و بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

۳. کادر را ساده نگه دارید

عکس برای تاثیرگذار بودن لزوما نباید پیچیده باشد. در اغلب موارد ایده ی «هرچه کمتر بهتر» (Less is more) در مورد عکاسی موبایل کارایی بیشتری دارد. این موضوع می تواند به خصوص در مورد استفاده از انعکاس در عکس صادق باشد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۳

عکس از اندی باتلر

یک سوژه و انعکاس گیرا می تواند بر عکس مسلط شده و تمام جذابیتی را که نیاز دارید مهیا کند. قرار دادن عناصر دیگر در عکس با ایجاد نقاط تمرکز غیرضروری تنها موجب حواس پرتی خواهد شد.

۴. به سطح انعکاس دهنده نزدیک شوید

اگر با استفاده از آب عکاسی می کنید تلاش کنید به سطح آن نزدیک شوید. با این کار پیش زمینه ی تصویر با انعکاس آسمان و سوژه ی عکاسی پر خواهد شد. بعلاوه این کار به بهبود ترکیب بندی و جذابیت عکس و حذف کردن نقاط تمرکز غیرضروری کمک خواهد کرد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۳

عکس از مارزیا بلینی

نزدیک شدن به آب همچنین موجب تقویت جنبه های خاصی نظیر امواج و درخشش نور خورشید روی سطح آن می شود.

۵. در ساعت های طلایی عکاسی کنید

ساعت طلایی به زمان کوتاه قرار گرفتن خورشید در نزدیکی خط افق پس از طلوع و پیش از غروب آفتاب گفته می شود. بنابراین منظور از ساعت طلایی دقیقا مدتی برابر با یک ساعت نیست. دلایل زیادی برای علاقه ی عکاسان به این زمان از روز وجود دارد.

یک دلیل این است که آسمان در ساعت طلایی می تواند با رنگ های درخشان قرمز، نارنجی و زرد خود پس زمینه ای دراماتیک برای ثبت صحنه ای که در برابر شماست فراهم کند. در عکاسی موبایل از انعکاس استفاده از بازتاب خورشید هنگام طلوع یا غروب از روی سطح دریا یا دریاچه می تواند به خلق عکسی فوق العاده زیبا و سرشار از جذابیت منجر شود.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۴

عکس از جسیکا اندروز

همچنین نور در ساعت طلایی بسیار نرم تر است و عکاسی کردن به سمت آفتاب را آسان تر می کند. هنگام عکاسی به سمت نور سوژه ی شما به شکل سیلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازک آب قرارگرفته روی شن های ساحل یا در یک گودال آب نیز همین وضعیت را خواهد داشت.

۶. از آیینه ها برای کادربندی سوژه استفاده کنید

استفاده از آیینه ها تکنیکی هوشمندانه در عکاسی موبایل است که اجازه می دهد سوژه را به شکلی متفاوت کادربندی کنید. این تکنیک نمونه ای عالی است که نشان می دهد انعکاس چگونه می تواند توازن نیروهای یک تصویر را تغییر دهد.

می توانید از تصویر منعکس شده در یک آیینه برای ساختن کادری طبیعی در اطراف سوژه استفاده کنید. پس زمینه همچنان سر جای خود قرار دارد ولی تصویر قرارگرفته در آیینه کاملا برجسته شده و نوعی ترکیب بندی «تصویر در تصویر» می سازد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۵

عکس از توماسو بلینی

هنگام استفاده از این تکنیک باید مطمئن شوید که فوکوس دوربین به جای محیطی که آیینه را احاطه می کند روی سوژه ای که در درون آیینه قرار دارد تنظیم شده باشد. با استفاده ی خلاقانه از افکت های محوشدگی (Blur) یا کاهش عمق میدان می تواند پس زمینه را محوتر کرده و تمرکز را بازهم بیشتر متوجه انعکاس سوژه در آیینه کنید.

۷. دنیایی وارونه خلق کنید

می توانید با برش دادن تصویر و نزدیک تر کردن انعکاس ها و توجه به نحوه ی برش دادن و کادربندی سوژه و سپس چرخاندن تصویر به اندازه ی ۱۸۰ درجه عکس هایی جالب بسازید.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۷

عکس از تیری هادسین

این کار باعث خواهد شد انعکاس ها شبیه پنجره ای به سوی واقعیتی دیگر به نظر برسند.

۸. از شرایط آب وهوایی استفاده کنید

هنگام عکاسی از انعکاس ها شرایط آب وهوا می تواند کمک ارزشمندی بکند؛ چراکه شرایط آب وهوایی مناسب به بالا رفتن بار عاطفی صحنه و احساس در عکس کمک خواهد کرد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۸

عکس از اندی باتلر

در روزهایی که نور خورشید کنتراستی سایه دار روی ابرهای آسمان ایجاد کرده است به نحوه ی بازتاب آن ها بر سطح یک دریاچه دقت کنید. شرایط آب وهوایی دیگر مانند مه صبحگاهی هم می تواند جوی مرموز و اسرارآمیز در عکس ایجاد کند. در سوی دیگر توفانی که در حال نزدیک شدن باشد با انعکاس یافتن در آب یا هر سطح دیگری شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. ابرها با وارونه شدن در یک انعکاس می توانند اشکال و فرم های جدیدی به خود بگیرند.

۹. از پنجره ها عکاسی کنید

یک تکنیک رایج دیگر برای عکاسی از انعکاس قرار دادن اشیا و انعکاس ها روی یکدیگر است. این تاثیر را می توانید با عکاسی کردن از سطوحی نظیر شیشه ی پنجره یا ویترین که نیمه آیینه ای هستند به سادگی ایجاد کنید.

ترکیبی از اشیای پشت شیشه و اشیایی که در پنجره منعکس شده اند می تواند جلوه هایی غیرمعمول و انتزاعی ایجاد کند. نتیجع ی این کار اندکی شبیه ترکیب کردن دو عکس در یک قاب با تکنیک مالتی اکسپوژر است.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۹

عکس از برندان اوسه

هنگام عکاسی موبایل به این شیوه اگر قصد دارید انعکاس نقطه ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهید توجه به تنظیم صحیح فوکوس روی انعکاس شیشه به جای اشیای پشت آن اهمیت زیادی خواهد داشت.

۱۰. از اپلیکیشن ها برای ایجاد انعکاس استفاده کنید

همچنین می توانید از اپلیکیشن های خاصی نظیر Reflect Mirror Camera برای افزودن انعکاس به عکس خود استفاده کنید. برای افزودن انعکاس به عکس هایی که قبلا گرفته بوده اید کافی است آن را در اپلیکیشن باز کرده، روی ناحیه ای از عکس که انعکاس باید از آنجا آغاز شود ضربه بزنید و محل دقیق قرارگیری انعکاس را با بالا و پایین کشیدن انگشت تعیین کنید. این اپلیکیشن حتی اجازه می دهد انعکاس مورد نظر خود را از میان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب کنید.

عکاسی موبایل - انعکاس ۱۰

یک راه دیگر هم استفاده کردن از اپلیکیشنی نظیر Superimpose است که اجازه می دهد با قرار دادن یک عکس روی عکسی دیگر تاثیری شبیه انعکاس حاصل از شیشه ی پنجره را بازسازی کنید.

منبع: Mobiography


۱۰ نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9
 • ۱۰ نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی


 • ۸ نکته برای عکاسی از طبیعت پاییزی


  پاییز بهترین فصل سال برای عکاسی است و باعث شکوفا شدن خلاقیت عکاسی در دوستداران طبیعت می‌شود. رنگ‌های زیبا و نور آرام بخش این فصل را می‌توان یک پالت بی نظیر و بدون نقص مخصوص عکاسی در نظر گرفت.
 • چهار نکته کاربردی برای عکاسی از طبیعت


  عکاسی طبیعت شامل طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی در فضای باز می‌شود و شامل مناظر، پدیده‌های آب‌وهوایی، عکاسی نجومی، پرندگان و حیات وحش است، اما تنها محدود به این موضوعات نمی‌شود. هر یک از این دسته‌ها دارای مهارت‌های تخصصی خاص خود هستند و می‌توانند بیشتر ا
 • چهار نکته کاربردی برای عکاسی از طبیعت


  عکاسی طبیعت شامل طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی در فضای باز می‌شود و شامل مناظر، پدیده‌های آب‌وهوایی، عکاسی نجومی، پرندگان و حیات وحش است، اما تنها محدود به این موضوعات نمی‌شود
 • استفاده از ظرفیت مساجد برای انعکاس محتوای غنی اسلامی و انقلابی


  اسدالله عباسی گفت: می‌توان از ظرفیت‌های مساجد برای انعکاس محتوای غنی اسلامی و انقلابی استفاده کرد و روحیه استکبارستیزی و دشمن‌شناسی را از این طریق در جامعه تقویت کرد.
 • روش عکاسی از کودک، شش نکته طلایی


  مطمئنا اگر صاحب فرزند هستید حتما دوست دارید که از حرکات جالب و رشد وی خاطراتی را برای بعدها ثبت کنید.
 • اصول عکاسی از کودک، ده نکته مهم


  در این پست نکاتی در مورد اینکه چگونه می توانید عکس های گروهی بهتری بگیرید ارائه شده است.
 • ایده های عکاسی از کودکان، ده نکته طلایی


  تما شما هم یکی از آن پدر و مادرهایی هستید که می‌خواهید از تمام شیرین‌کاری‌های کودک‌تان عکس بگیرید.
 • ۵ نکته مهم برای استفاده از لنز


  کسی که لنز دارد، باید در کیف خود جالنزی و مایع لنز داشته باشد، زیرا در طول روز ممکن است با باد و گردوغبار تماس داشته باشد و این‌ها داخل چشم برود. گردوغبار می‌تواند به قرنیه بچسبد و اگر کثیف و عفونی باشد در لنز عفونت ایجاد می‌کند
 • انتخاب ۳۵ موضوع عکاسی برای حادثه «پلاسکو»/ لزوم حفظ خونسردی در عکاسی بحران/ سرعت عمل مهم‌تر از تجهیزات است


  نمایشگاه «آب و آتش» با موضوع حادثه تلخ پلاسکو این روزها در خانه عکاسان ایران برپاست و ۷۰ عکس از ۱۴ عکاس مطبوعاتی در آن وجود دارد. در این گزارش با ۵ نفر از آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم.
 • چند نکته برای استفاده بهتر از ایرپاد بی‌سیم اپل


  ایرپاد‌های اپل مدت‌ها قبل با قیمتی عجیب و سر و صدا فراوان به بازار عرضه شدند. همچنان ممکن است در مورد این هدفون‌ها صحبت باشد، ولی در این مقاله به جای نقد، چند نکته برای استفاده بهتر از ایرپاد را به شما خواهیم گفت.
 • 7 نکته مفید برای استفاده از جیمیل


  در هنگام کار با جیمیل نکات بسیار مفیدی و جالبی وجود دارد که کار با جیمیل را برای شما آسان‌تر و پرثمرتر می‌کند.
 • ۱۰ نکته برای استفاده بی‌ضرر از لوازم آرایش


  هنگام خریدن لوازم آرایشی حتما به ترکیبات آن‌ها دقت کنید، شاید در ابتدا فکر کنید از ترکیبات نوشته شده روی این محصولات سر در نمی‌آورید، اما به مرور زمان می‌توانید متوجه شوید چه محصولی با چه ترکیبی خریداری کنید که مناسب شما باشد.
 • ده نکته برای استفاده بهتر از گلکسی نوت ۹ سامسونگ


  سامسونگ به تازگی پرچم‌دار جدید سری گلکسی نوت خود را با ویژگی‌های سخت افزاری جدید و البته همان ظاهر شناخته شده قبلی راهی بازار کرده است. نوت ۹ یک گوشی گران قیمت است و کاربران می‌خواهند بدانند پس از صرف هزینه گراف به چه قابلیت‌های منحصر به فردی دسترسی
 • سوء استفاده از کودکان در عکاسی با همکاری والدین!


  "شاهین صمدپور” از شکایت و ماجرای آتلیه‌ کودک در یکی از شهرهای کشور که از کودکان عکس‌های مستهجن می‌گرفت خبر داد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

رئیس قوه قضاییه: وزرا، نمایندگان و مسئولان اگر متوجه فساد شدند گزارش کنند

رئیس قوه قضاییه: وزرا، نمایندگان و مسئولان اگر متوجه فساد شدند گزارش کنند

درخواست نمایندگان برای تهیه گزارشی درباره الکترونیکی شدن دولت در کمیسیون صنایع بررسی شد

درخواست نمایندگان برای تهیه گزارشی درباره الکترونیکی شدن دولت در کمیسیون صنایع بررسی شد

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

جلسه علنی مجلس آغاز شد/ بررسی گزارش حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان

جلسه علنی مجلس آغاز شد/ بررسی گزارش حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان

زغال‌سنگی‌ها در تدارک ورود به رینگ/ عدم افشای گزارش‌های مالی از ترس نمایان شدن زیان

زغال‌سنگی‌ها در تدارک ورود به رینگ/ عدم افشای گزارش‌های مالی از ترس نمایان شدن زیان

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷