بازدید: 12

آموزش مهارت های زندگی به کودکان، نقش بازی چیست؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1680571
کودک در بازی می تواند توانایی هایش را بشناسد و تقویت کند و احساس خوبی درباره خودشان پیدا کنند.

کودکان خیلی سریع در حال یادگیری و توسعه هستند. آن ها بازی می کنند، یاد می گیرند و تجربه می کنند. آن ها همچنین شروع به تشخیص هویتشان می کنند و این که چطوری می توانند متفاوت تر از دیگران باشند. بازی گروهی برای کودکان در این سن، مهم و برای آن ها مفید است و به تقویت مهارت های اجتماعی، فردی و خود رهبری در آن ها کمک می کند.
فعالیت های سازماندهی شده به یادگیری آن ها در محیط غیر رسمی کمک می کند. در واقع، کودکان برای رفتن به یک محیط رسمی همچون مدرسه آماده تر می کند. هویت های فرهنگی مهم هستند . کودکان نیاز دارند تا افرادی در کنارشان باشند که می توانند آن ها را درک کنند و بشناسند و کسی که درکی از فرهنگ، نژاد و قومیت آن ها دارد.

کودکان خردسال چطور یاد میگیرند؟
کودکان از طریق موارد زیر می توانند اطلاعات بسیاری به دست بیاورند و یاد بگیرند:
- حواس پنجگانه شامل شنیدن، بوییدن، دیدن، مزه کردن و لمس کردن
- از تماشا و تقلید آدم هایی که به آن ها نزدیک و صمیمی هستند (کودکان زبان و رفتارهای آن ها را یاد می گیرند)
- از طریق بازی کردن با دوستان و بازی در جمع های گروهی

یادگیری از طریق بازی کردن
- بازی یکی از راه های اصلی برای یادگیری کودکان می باشد. کودک در بازی می تواند توانایی هایش را بشناسد و تقویت کند و احساس خوبی درباره خودشان پیدا کنند. در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس و حس خود ارزشمندی در آن ها می شود. چرا که برای آن ها شاد و خنده دار است و کودکان اغلب خیلی مجذوب و غرق چیزی که انجام می دهند، می شوند. در واقع این مسئله منجر به تمرکز کردن بر توسعه توانایی هایشان می شود.
- آماده سازی کودکان با طیفی از بازی ها به آن ها کمک می کند تا چیز های بسیاری را یاد بگیرند.
بازی با آب و شن می تواند یک مقدمه ابتدایی از آموختن علم و ریاضیات باشد. به عنوان مثال یادگیری اینکه آب مایع و روان هست و جامد نیست؛ می توان مقادیر و اندازه های مختلفی از آن را در ظرف های متفاوت برداشت و جا به جا کرد.
- خمیر بازی، نقاشی، رنگ آمیزی تصاویر و بازی با عروسک ها می تواند باعث بهبود و ارتقاء خلاقیت، تصویر سازی ذهنی و احساسات آن ها شود.
- ساختمان سازی، جورسازی لگو تو اشکال متفاوت، پازل و جورچین می تواند به آن ها در شناخت شکل ها و اندازه ها، قراردادن چیزها روی هم و یا چیدن آن ها کمک کند. در نتیجه باعث توسعه فکری و منطقی و عقلی آن ها می شود.
- بازی های توپی، رقص، دویدن، بالا رفتن، یوگا و به عبارتی بازی های تعادلی، سرعتی، استقامتی و قدرتی به تقویت و توسعه مهارت های حرکتی، رشدی، کششی، انعطافی و مهارت های هماهنگ سازی در کودکان کمک می کند.
- بازی ها کمک می کنند تا کودکان با یکدیگر هم صحبت شوند هم گروه شوند و وسایلشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و در نتیجه بخشیدن و کمک کردن و کارهای گروهی و مهارت های اجتماعی و ارتباطی را یاد بگیرند.
آواز خواندن، موسیقی و بازی با موسیقی به توسعه و تقویت ریتم، مهارت های شنیداری و خوب گوش دادن کمک می کند.
مهم است که در این سن یادگیری همراه با طنز و خنده باشد. آن باید پیرامون چیز هایی باشد که بچه ها به آن علاقه مندند. آن ها احتمالاً شیوه های غیر معمولی برای انجام چیز ها پیدا می کنند - برای یک کودکان خردسال کوچک، آن ها از جورچین ها و بلوک سازی فقط برای درست کردن برج ها استفاده نمی کنند. آن ها ممکن است بدون قلمو و با دست نقاشی کنند.- بنابراین به آن ها نشان دهید که چطور وسیله ها کار می کنند. در عین حال اگر آن ها می خواهند راهی که مایلند تجربه کنند و خطری برای آن ها ندارد پس به آن ها اجازه دهید تا انجامش بدهند.
به کودک خود زیاد فشار نیاورید. کودکان به شیوه های خود و در زمان های مختلفی رشد و توسعه پیدا می کنند. هرگز آن ها را با دیگر کودکان و دوستانش مقایسه نکنید.
شما همچنین می توانید آن ها را به خواندن و تماشای عکس کتاب ها با یکدیگر، تشویق کنید. این به کودکان شما کمک می کند تا واژه ها را از نزدیک احساس کنند.
همچنین خوب است که با آن ها زیاد صحبت کنید؛ درباره مسائل روزمره حتی هنگامی که شما در حال پختن غذا یا تمیز کردن خانه هستید. این امر به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به آن ها یاد بدهید که چیز ها چطور کار می کنند. در نتیجه آن ها قادر خواهند بود که از شما سوال کنند. پس برای پاسخ به بسیاری از "چرا ها؟" آماده شوید.

چه چیزی مهم تر از بازی برای کودکان خردسال می باشد؟
هر فردی که حتی مقدار اندکی از زمانش را با کودکان خردسال گذرانده است؛ متوجه می شود که آماده سازی آن ها برای هر فرصتی که به بازی ختم شود برای چند دقیقه یا چند ساعت آن ها را مشغول و شاد نگه می دارد.
بازی ها همچین به کودکان اجازه می دهد تا آرام و راحت باشند و کمی از انرژی شان را تخلیه کنند. بنابراین بازی ها، مهارت های اجتماعی از قبیل ارتباطات، همکاری و هماهنگی، مهارت های حرکتی و یادگیری و تصویر سازی ذهنی آن ها را توسعه می دهد. همچنین بر نحوه تفکر و توجه آن ها نیز تأثیر مثبتی دارد.
سارا اُون (Sarah Owen) مؤسس «پیجاما دراما (Pyjama Drama) » می گوید: « به نظر می رسد کودکان با یک قابلیت ویژه ای برای بازی کردن به دنیا آمده اند اما بعضی از کودکان، آن را به سختی پیدا و درک می کنند. بنابراین، باید به آن ها یاد داد که چطور به خوبی بازی کنند و اینجا جایی است که والدین می توانند تفاوت بزرگی را ایجاد کنند. مهم است که کودکان با هم سن و سال های خودشان بازی کنند و به آن ها فرصتی برای شرکت داشتن در بازی های غیر رسمی داده شود. در عین حال، بازی کودکان با بزرگسالانی که او را دوست دارند نیز می تواند فواید زیادی داشته باشد.

فواید بازی های دراماتیک (نمایشی) برای کودکان چیست؟
بازی های دراماتیک یا نمایشی برای توسعه مهارت های اجتماعی کودکان ضروریست و همچنین می تواند نقش مهمی در توسعه مهارت های حرکتی داشته باشد. کودکان می توانند جهان اطرافشان را بشناسند و با بازی در موقعیت های که که ممکن است برایشان پیش بیاید و با تقلید از دیگران و دیدن آن ها یاد بگیرند.
بازی های نمایشی که می بایست وانمود کنند به جای شخص دیگری هستند به توسعه احساسات کودکان نیز کمک می کند به طوریکه آن ها یاد می گیرند تا زندگی را از زاویه متفاوتی ببینند و به آن ها اجازه می دهد تا موقعیتی را امتحان کنند که قبلا برایشان اتفاق نیفتاده است.
بیشتر کودکان به طور طبیعی از قدرت تصور و خیال پردازی بالایی بهره مندند و به راحتی می توانند با یک دوست خیالی پشت تلفن همراه اسباب بازی خود حرف بزنند و یا رانندگی کنند و به یک فروشگاه بروند. کودکان باید به طور پیوسته و فعالانه به داشتن ذهن خلاق تشویق شوند.
در نتیجه بازی یکی از مهمترین مسائلی است که کودکان می توانند در آن ها مهارت های زندگی کردن در دنیای عظیم آدم بزرگ ها را یاد بگیرند.


آموزش مهارت های زندگی به کودکان، نقش بازی چیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها