بازدید: 4

اگر در روز‌های اعتکاف کودک و نوجوان به همراه خود داریم، به چه نکاتی توجه کنیم؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1677104
صفحه مجازی ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای با انتشار پستی تحت عنوان «مهمانان عزیز خانه‌ی خدا» به شرح نکاتی پیرامون اعتکاف نوجوانان و کودکان پرداخت.

مهمانان عزیز خانه ی خدا

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان،صفحه مجازی ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای٫که دیدگاه های رهبرمعظم انقلاب را  درباره ی مسائل زن، خانواده و سبک زندگی انعکاس می دهد.با انتشار پستی تحت عنوان «مهمانان عزیز خانه ی خدا» به شرح نکاتی پیرامون اعتکاف نوجوانان و کودکان پرداخت و نوشت:

«اگر در روز های اعتکاف کودک و نوجوان به همراه خود داریم، به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر برای معتکف شدن تصمیم خود را گرفته و آماده شده اید، باید بدانید که سه روز بیتوته در خانه خدا، به برنامه ریزی نیاز دارد. اگر همراه خود کودک و نوجوان می برید، اولویت را رقم خوردن بهترین ساعات سال آن ها قرار دهید و برنامه ها را بر این مبنا بچینید. برای این اتفاق چند راهکار و ایده داریم، باقی به عهده ی ذوق و ذائقه ی شما.

برای کودک تان، یک ساک جمع و جور حاوی بازی و سرگرمی های نه چندان جاگیر بردارید. این اسباب بسته به سن، توانایی و علاقه کودک تان می تواند شامل: (لگو، پازل، جورچین، خمیربازی، دفترنقاشی و مدادرنگی، کتاب قصه، کتاب رنگ آمیزی، کاغذرنگی و قیچی مخصوص، چسب، عروسک یا بازی محبوب کودک تان) باشد. یک زیرانداز برای تعیین محدوده بازی کودک با خود بردارید، تا فضای بازی، مزاحم محل استراحت و عبادت سایرین نباشد.

به دلیل روزه داری، امکان پذیرایی توسط خادمین مسجد، از کودک شما در طول روز ممکن نخواهد بود؛ بنابراین به همراه داشتن تعدادی خوراکی محبوب کودک خود را جدی بگیرید. خوراکی های بدون ریخت و پاش و کثیفی، مانند یکی دو بسته بیسکوییت، آبنبات، پفیلا، آبمیوه، آجیل، میوه های خشک، و هرچیز سالم و بی دردسری که در مواقع لزوم برای سیر یا آرام کردن کودک تان به کار بیاید. ظرف غذای کوچکی برای نگه داشتن باقی مانده افطار و سحر هم بردارید.

احکام اعتکاف، به شما اجازه تردد بیش از ضرورت، در محدوده ای که مسجد نیست، نمی دهد. با این حساب، امکان شستشوی لباس نخواهید داشت. بردن لباس اضافی، یک ساک کوچک برای لباس های کثیف، پیش بند و پارچه مخصوص غذاخوردن، بارتان را سنگین خواهد کرد، اما خیال تان از بابت تمیزی کودک آسوده خواهد بود.

برای نوجوان خود در ایام اعتکاف تبلت و گوشی را حذف نکنید. فرزند شما می تواند بیاموزد که از این ابزار استفاده های مفیدی در کنار بازی و نت گردی داشته باشد:

چند موضوع تحقیق جالب دینی و علمی با هم فکری نوجوان پیدا و با بردن نوت بوک و تبلت، ساعاتی از اعتکاف را به جستجو در اینترنت و فیش برداری و تهیه پاورپوینت بگذرانید.

قبل از رفتن به مسجد، به سایت های ارائه نسخه الکترونیکی کتاب بروید و چند نسخه جذاب با موضوعات گوناگون خریداری کنید. زندگی نامه شهدا، مناجات ها و وصیت نامه های شهدا، موضوعات علمی مورد علاقه نوجوان، احکام نوجوان، و کتاب هایی که برای پاسخگویی به مسایل و سوالات مربوط به سن و جنسیت نوجوان نگارش شده، گزینه های مطلوبی برای این سه روز هستند.

نوجوان تان را در فضای اعتکاف، از بازی رایانه ای محروم نکنید. یک یا دو بازی را با هم فکری انتخاب، و زمان های منقطع کوتاهی را به بازی بگذرانید. حذف کامل این تفریحات، آن هم در این فضا، نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت.

فرصت بی تکرار اعتکاف، تغییرات چشمگیری در رفتار و نگرش نوجوان ایجاد خواهد کرد. اما، بعد از اتمام سه روز، انتظار یک باره برای تغییر، نوجوان را از تغییراتی که به مرور خود را آماده شان کرده ناامید خواهد کرد. به نوجوان تان مهلت دهید و روندی که با او شروع کردید ادامه دهید.

قطعا به این نکته پی خواهید برد که در این بیتوته، شما بیشتر از آن ها یاد گرفتید و شما به تغییر بیشتری نیاز دارید.»

انتهای پیام/


اگر در روز‌های اعتکاف کودک و نوجوان به همراه خود داریم، به چه نکاتی توجه کنیم؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

افت شدید محبوبیت ترامپ بعد از انتشار گزارش مولر

افت شدید محبوبیت ترامپ بعد از انتشار گزارش مولر

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

رونمایی از گزارش آزار و اذیت جنسی زندانیان در بحرین

رونمایی از گزارش آزار و اذیت جنسی زندانیان در بحرین