بازدید: 34

کابوس دلار

منبع : فرارو کد خبر: 1677035
در سایه این تحولات، نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان بهمن ماه به بیش از ۴۰ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در ابتدای سال آتی کمتر از این نباشد و افزایش تورم به‌صورت یک چرخه معیوب سبب کاهش مجدد ارزش پول ملی خواهد شد. بنابراین در سال آتی الگوی فعلی بازار ارز نیازمند بازنگری جدی در راستای مقاوم‌سازی بخش مالی است.

احسان جعفری باقرآبادی کارشناس بانکی در دنیای اقتصاد نوشت:  بررسی تاریخچه قیمتی ارز در ایران نشان از آن دارد که همواره با افزایش نرخ ارز دست به گریبان بوده ایم و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ این امر شتاب گرفت. بحران ارزی مذکور در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی آرام گرفته بود و استمرار این امر سبب شد بانک جهانی در ابتدای ماه آوریل سال ۲۰۱۸ چشم انداز اقتصاد ایران را مثبت توصیف کند و نرخ رشدی بیش از ۴ درصد را نوید داد، صندوق بین المللی پول نیز در ماه مارس رشدی تقریبا مشابه را پیش بینی کرده بود. اما چه شد که این صندوق در ماه سپتامبر و در کمتر از شش ماه با تغییر برآورد خود، رشد منفی ۵/ ۱ درصدی را برای اقتصاد ایران پیش بینی کند؟

پس از پایان تعطیلات نوروز ۱۳۹۷، قیمت دلار در بازار آزاد به صورت ناگهانی از مرز ۵۵۰۰ تومان گذشت و با امنیتی شدن فضا، بسیاری از صرافی های پایتخت دست از مبادله ارزی کشیدند؛ این مساله باعث شد ظرف کمتر از یک هفته قیمت برابری هر دلار به بیش از ۵۸۰۰ تومان برسد.

این روند افزایشی قیمت دلار ادامه یافت تا جایی که معاون اول رئیس جمهور در روز سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، (غافل از اینکه دلیل تکانه های ارزی، عدم تعدیل تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی روی نرخ ارز طی سال های گذشته بود) نرخ دلار را رسما ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و خرید و فروش بیش از این قیمت را قاچاق دانست، رویکردی که مشابه گفته های محمود بهمنی در سال ۱۳۹۰ بود و این بار هم در سطح بازار مورد حمایت واقع نشد. اما در ادامه در ۱۸ اردیبهشت، دونالد ترامپ رسما خروج ایالات متحده آمریکا را از برجام اعلام کرد و در ادامه با دستور رئیس جمهور و تصویب سنای آمریکا، بحث تحریم نفت ایران بار دیگر از سوی ایالات متحده مطرح شد. در اثر این موج تحریمی، تامین ارز مورد نیاز کشور با دشواری همراه شد و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا و سایر ارزها، طی مدتی چند ماهه به شدت سقوط کرد.

در پی رکوردشکنی و افزایش بی سابقه نرخ ارز در بازار غیررسمی، حسن روحانی در تاریخ ۰۳/ ۰۵/ ۱۳۹۷ شمسی بنا به پیشنهاد مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت، طی حکمی عبدالناصر همتی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران منصوب کرد. این در حالی بود که برخی از مسوولان بانک مرکزی با ادعای تخلفات گسترده، به مراجع قضایی احضار شدند. با وجود این، تغییر رئیس بانک مرکزی در کوتاه مدت اثری در پی نداشت؛ اما با ادامه بحران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدا در ۱۷ مرداد علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی را استیضاح و از کار برکنار کردند و در ۴ شهریور نیز با عدم رای اعتماد به مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی، موجب شدند تا در فاصله ای کوتاه، دومین وزیر دولت یازدهم نیز عزل شود. به این ترتیب راهبری اقتصاد کشور در اختیار اشخاصی قرار گرفت که تا زمان تسلط آنان بر حوزه های کاری جدید، نابسامانی بازار ارز تشدید شده بود. به همین دلیل نمایندگان در ۶ شهریور با طرح ۵ سوال اقتصادی از رئیس جمهور، از وی درباره آنها توضیح خواستند که در پایان درخصوص عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی قانع نشدند.

این امر جایگاه دولت را در میان فعالان بازار متزلزل تر و عرصه را برای سفته بازان فراهم تر از گذشته کرد، تا جایی که در اوایل مهر ماه قیمت یک دلار از مرز ۱۸ هزار تومان فراتر رفت. اما برای مجلس نیز واضح بود که ناتوانی دولت در کنترل شرایط، فراتر از نقش اشخاص بوده و حاکی از علل چندلایه و بسیار گسترده ای است که ضعف ساختاری نظام اقتصادی کشور را نشان می دهد.

با استمرار اوضاع نامناسب، شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل شد و در مهرماه تصمیم گرفت که به بانک مرکزی اجازه مداخله فعال تر در بازار برای مهار بحران اقتصادی اعطا کند. این اختیارات و حاکمیت تفکرات جدید در بانک مرکزی خیلی زود سبب ارتقای ثبات در بازار پول شد. با استمرار روند کاهشی قیمت، مراجعه مردم به مراکز خرید و فروش ارز برای فروش ارزهای خانگی افزایش یافت و این امر منجر به افزایش شتاب کاهش قیمت شد و زمینه سوداگری را نیز در صرافی ها کاهش داد. در این شرایط بانک مرکزی به بانک ها دستور داد به خرید ارزهای مردم بپردازند؛ برهمین اساس شعب ارزی بانک ها هر روز بعد از دریافت نرخ از بانک مرکزی، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کردند. پس از دوره ای ثبات نسبی در بازار، مجددا در اواخر سال شاهد روند افزایش قیمت دلار و ورود آن به کانال ۱۳ هزار تومان بودیم. اما به نظر می رسد دلیل این امر افزایش تقاضای پایان سال برای ارز است که بخش عمده ای از آن برای رفع نیاز مسافرت های خارجی است؛ زیرا این اثرات فصلی در سنوات اخیر معمولا در پایان سال رخ داده است.

در پایان باید توجه داشت که انتظارات تورمی مجددا رو به افزایش است و از آنجا که بسیاری افراد تصور می کنند قیمت ها در سال آینده بالاتر می رود و تورمی مشابه امسال در پیش خواهیم داشت (برخلاف اصول اولیه اقتصاد و با وجود افزایش قیمت ها) تقاضا برای خرید ارز کماکان بالاست و این امر در هر شوک سیاسی از جمله عدم پذیرش شرایط FATF، به گرانی دلار دامن خواهد زد. همچنین با استمرار عدم تعامل موثر با بانک های خارجی و عدم تخصیص ارز از طرف دولت و بانک مرکزی، بسیاری از کارخانه ها و صنایع تولیدی کشور به دلیل کمبود مواد اولیه با مشکل مواجه شده اند و این پدیده از طریق افزایش قیمت منجر به فشار مضاعف بر مصرف کنندگان خواهد شد. در سایه این تحولات، نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان بهمن ماه به بیش از ۴۰ درصد رسیده است و پیش بینی می شود در ابتدای سال آتی کمتر از این نباشد و افزایش تورم به صورت یک چرخه معیوب سبب کاهش مجدد ارزش پول ملی خواهد شد. بنابراین در سال آتی الگوی فعلی بازار ارز نیازمند بازنگری جدی در راستای مقاوم سازی بخش مالی است.


کابوس دلار
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • کابوس دلار


  در سایه این تحولات، نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان بهمن ماه به بیش از ۴۰ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در ابتدای سال آتی کمتر از این نباشد و افزایش تورم به‌صورت یک چرخه معیوب سبب کاهش مجدد ارزش پول ملی خواهد شد. بنابراین در سال آتی الگوی فعلی بازا
 • العین - الهلال؛ کابوس استقلال یا کابوس عمان؟!


  دو تیم دیگر غرب آسیا، یک روز زودتر از پرسپولیس در امارات به مصاف هم خواهند رفت.
 • کابوس ها در مغز شما به چه شکل اند؟


  سلامت نیوز: تحقیقات جدید با ترسیم الگویی خاص از فعالیت مغز می توانند خشم موجود در رویاهای فرد را نشان دهند.در ترسیم این الگو به طور خاص، فعالیت های لوب های جلو مغز در طول خواب – و همچنین ساعاتی قبل از خواب – می توانند میزان خشم شخص را در
 • کابوس کی‌روش!


  تیم‌ملی فوتبال پرتغال سه‌شنبه شب با برتری ۲-۰ برابر سوئیس موفق به صعود مستقیم به جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه شد. برخلاف دوره قبل که پرتغالی‌ها در پلی‌آف با برد دراماتیک مقابل سوئد به جام‌جهانی رسیدند، در این دوره رونالدو و یارانش تمام تلاش خود را برای صعود
 • زنی که کابوس اردوغان شد


  جانان کفتانچی‌اوغلو به خاطر توییت‌هایی که طبق گزارش‌ها مربوط به شش سال قبل است محاکمه می‌شود. او به "توهین" به اردوغان و دولت ترکیه متهم شده است.
 • چرا کابوس می بینیم؟


  محققان با مطالعه مغز به هنگام خواب به دستاوردهایی در زمینه دلایل کابوس دیدن انسان رسیدند.
 • کابوس شمشادها


  سلامت نیوز: بلا از هشت سال پیش بر سر شمشادهای هیرکانی نازل شد؛ از سال ٨٩ بیماری قارچی آمد و سال ٩٥ آفت به جنگل رسید. در این سال ها، گروه های بزرگی از شمشادها بی آن که وقتی برای احیا داشته باشند، زیر بار بیماری بلایت و شب پره ها، خشک شدند و کسی ن
 • کابوس ترامپ فرا می‌رسد


  در حالی که در واشنگتن استعفای جیمز ماتیس یک اتفاق غم‌انگیز تلقی شد، دیگر امید داشتن به وجود یک مقاومت داخلی علیه دونالد ترامپ نابه‌جا به نظر می‌رسد و به جای آن نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی "فرمانده کل قوا" در آمریکا رو به افزایش است.
 • کابوس ترامپ فرا می‌رسد


  در حالی که در واشنگتن استعفای جیمز ماتیس یک اتفاق غم‌انگیز تلقی شد، دیگر امید داشتن به وجود یک مقاومت داخلی علیه دونالد ترامپ نابه‌جا به نظر می‌رسد و به جای آن نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی "فرمانده کل قوا" در آمریکا رو به افزایش است.
 • کابوس ماکرون / عکس


  جلد نشریه «اکونومیست» درباره تظاهرات جلیقه‌زردها؛ کابوس ماکرون.
 • کابوس مشق شبانه


  شکستن قالب ذهنی خانواده‌ها برای حذف مشق شبانه و باور اینکه مدارس به تنهایی توان آموزش تمام و کمال را ندارند و از طرفی شکایت معلمان از اینکه فرصت انجام مشق خانه در مدرسه وجود ندارد به جدالی دو طرفه تبدیل شده است.
 • کابوس کودکان کار


  سلامت نیوز: کودکان کار واژه و مفهومی برای فعالیت کودکان است که به دور از هیاهو و بازی های کودکانه و مانند مردان و زنان بزرگ به دنبال تامین هزینه زندگی خود و خانواده و یا بستگان هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، همه روزه با گذر از خیابان ه
 • کابوس بارداری پوچ، بعد از دو سقط


  درضمن من قبلا دوبار حاملگی پوچ داشتم که در هفته 6سقط می شد. لطفا راهنماییم کنید یعنی اینم پوچ؟
 • چرا کابوس می‌بینیم؟


  یک دکترای روانشناسی عمومی درباره عواملی که سبب بروز کابوس شبانه در افراد می‌شوند و راهکار‌های درمان این عارضه توضیحاتی را داد.
 • کابوس مرگ در نقطه کور


  سلامت نیوز:برف و کولاک در نقطه کور زمینگیرشان کرد. دو روز تمام در سرما و یخبندان گرفتار شده بودند. داماد و پدرزن و برادرزن با هم برای اصلاح درختان به منطقه ییلاقی خالی از سکنه رفته بودند که گرفتار یخبندان شدند. به گزاش سلامت نیوز، شهروند نوشت: نه

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک