بازدید: 20

ترامپیسم ایرانی

منبع : عصر ایران کد خبر: 1676200
ترامپیسم،به مثابه نوعی عوام‌فریبی ِ بی‌فرهنگ‌ترین و عقب‌افتاده‌ترین مردم، دامن زدن به اختلاف‌ها تبدیل شده است.

ترامپیسم ایرانی

عصرایران-  ناصر فکوهی (استاد دانشگاه تهران - مدیر موسسه انسان شناسی و فرهنگ) در یادداشتی اختصاصی برای عصر ایران نوشت: 

از پدیده های غریب، از یک لحاط تاسف انگیز و از لحاظ دیگر، خنده آور ِ سال گذشته می توان به ظهور و یا بهتر بگوییم تقویت و «رونمایی» هر چه بیشتر از نوعی «ترامپیسم ایرانی» از خلال چندین شخصیت و مجله و روزنامه و وبگاه و کانال های «زرد» بود. اما نخست لازم است مروری داشته باشیم بر تحول ِ پدیده ترامپ در خود آمریکا و آنچه ترامپ را از ترامپیسم جدا می کند.

در دوسالی که این شخصیت عجیب و عصاره و نتیجه همه تبهکاری ها، ندانم کاری ها و بی تدبیری های فروخورده این جامعه در طول سی سال اخیر، در قدرت است، مبارزه علیه او در این کشور با شدت و گستره بی سابقه ای آغاز شده و در صف نخست این مبارزه زنان، گروه های آزادیخواه و پیشرو این کشور قرار دارند. در همان فردای ِ روز به قدرت رسیدن ِ ترامپ و از آن سال،هر سال، بزرگترین تظاهرات زنان در سراسر جهان علیه حضور یک فرد فاسد،عاشق دیکتاتورهای جهان، جاهل منش، یک لومپن ِ بی و سرو پا و نژادپرست و زن ستیز در کاخ سفید بر پاست.

رسانه های آمریکا اگر از راست افراطی ِ ایدئولوگ و مجموعه مورداک در قالب فاکس نیوز که به کانال پروپاگاند ترامپ تبدیل شده و در رسوایی های مالی او هم دست دارد، بگذریم، از رسانه های راست معتدل مثل سی. ان. ان. تا رسانه های میانه رو دموکرات مثل ام. اس. ان. بی. سی. و رسانه های ملی دیگری چون ان.بی.سی. و ای.بی.سی و البته رسانه های چپ مثل یانگ تورکز، و روزنامه های مهمی چون نیویورک تایمز، واشنگتن پست، و حتی وال استریت جورنال و یو.اس.ای. تودی ، همه یکصدا علیه ترامپ و رسوایی های اخلاقی و فساد و جنگ طلبی و تمایل آشکارش به دیکتاتورها، مبارزه می کنند.

گروه های قومی و مورد ستم و تبعیض در آمریکا، سیاهان، سرخپوستان، اقلیت های فرهنگی، هر روز در کار سامان دادن به تظاهرات و برنامه های سخنرانی علیه اوهستند، به گونه ای که شانس انتخاب ِ مجدد وی در حال حاضر تقریبا به صفر رسیده است. و ترامپ در آخرین مصاحبه ای که در همین روزها منتشر شده به شیوه ای بی سابقه تهدید کرده است که پلیس و نظامیان طرفدار او هستندو «اگر کار به جاهای بد» بکش خیلی برای همه «بد خواهد شد». یعنی عملا تهدید به کودتا در صورت باخت در انتخابات بعدی. در این حال، حزب جمهوریخواه در آمریکا هر چه بیشتر در فساد رئیس جمهورغرق و بدل به دستگاه «کیش ترامپ» شده است.

این حزب به تشخیص اکثر ناظران خود را با خطر تضعیف درازمدتی به مراتب بدتر از دوران پس از نیکسون روبرو کرده است به گونه ای که در انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر 2018، به بزرگترین .پیروزی تاریخی حزب دموکرات در کنگره و فرمانداران ایالتی و انتخابات پارلمان های فدرال امکان داد و با ورود بیش از صد زن به کنگره، نیرویی جوان و تازه نفس و بسیار فعال در این نهاد ایجاد شد که در چند ماه گذشته چندین تحقیق و تفحص را علیه دستگاه ترامپ آغاز کرده اند و در آینده خواهند کرد. در کمتر از دو سال و با اتمام قریب الوقوع گزارش بازرس ویژه رابرت مولر، امروز ترامپ با بیش از نوزده پرونده قضایی روبرو است.

نزدیکترین همکاران او همه تفهیم اتهام و زندانی شده اند: پل مانافورت، مدیر کارزار انتخابی اش به جرم فساد مالی همین امروز در دومین دادگاه نیز محکوم و در مجموع به بیش از هفت سال زندان محکوم و ایالت نیویورک نیز علیه او شکایت کرده است. مایکل کوهن وکیل و «کارچاق کن» (fixer) ده ساله او، نیز به سه سال زندان محکوم شده است و سایرین در انتظار احکامشان هستند.

اما در این میان، واکنش برخی از ایرانیان آمریکا جالب توجه بود زیرا آن ها بدون توجه به پیامدهای کارهای خود از ابتدا در ترامپ یک «فرشته نجات» برای خویش دیدند و آخرین مورد در این زمینه ملاقات یکی از خبرنگاران زن ایرانی با جرج پمپئو وزیر جنگ طلب و از مسئولان مستقیم تحریم ایران در کاخ سفید بود.

برای آن خانم خبرنگار تازه به دوران رسیده البته وارد شدن به کاخ سفید وعکس گرفتن با وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس پیشین سیا، ظاهرا افتخار بزرگی بود، اما تحقیر تاریخی که با این کار نثار خود و بخشی از مهاجران ایرانی کرد، نیز تا سالها در یادها خواهد ماند.

در این حال در آمریکا هر چه بیشتر این بحث هر چه بیشتر مطرح است که موضوع بیشتر از آنکه در خود شخص «ترامپ» باشد که یک ابله فاسد و تاجر متقلب و رسوا و زنباره است، در گروه های اجتماعی است که ترامپ برایشان نمادی از آزادی از شر ِ بوروکرات های واشنگتن به حساب می آید. نوعی پوپولیسم راست و راست افراطی که در دو سال اخیر بارها به کشته شدن قربانیان بیگناه (در یک تظاهرات برتری طلبان سفید و در یک کنیسه) و به تلاش برای سوء قصد های ِ خشن علیه مخالفان ترامپ نیز انجامیده است.

افزون بر این، پدیده ترامپ در وقیح تر شدن ِ دیکتاتورهای جهان قابل مشاهده است: محمد بن سلمان، قاتل آل سعود، ولادیمیر پوتین، افسر پیشین و رئیس بزرگترین مافیای روسیه کنونی که نام «مناسب تر» ریاست جمهوری را برای خود انتخاب کرده، دیکتاتور کمونیست چین که قصد کنار رفتن از قدرت را ندارد و ریاست جمهوری مادام االعمر را برای خود در نظر گرفته، جنایتکار بزرگ کره شمالی ، یکی از کثیف ترین و بزرگترین و بی رحم ترین رژیم های تاریخ معاصر، از جمله این دیکتاتورهای مورد علاقه ترامپ بوده اند که او بارها «عشق» خود (با همین کلمات) را برای آنها به بیان در آورده است .

ترامپیسم، بدین ترتیب به مثابه نوعی عوام فریبی ِ بی فرهنگ ترین و عقب افتاده ترین مردم، دامن زدن به اختلاف میان مردم و همه گروه های سیاسی و اجتماعی، دامن زدن به ملی گرایی و نژاد پرستی، ستایش ِ زور و جنگ طلبی و تحقیر زنان و ستایش قدرت مردانه در زورگویی و فساد اخلاقی و مالی، به یک «مدل» سیاسی تبدیل شده است که نمونه های آن را در یکی دو سال اخیر می توانیم هرچه بیشتر با تشویق ِ آمریکا در جریان ها و در ترامپ های کوچکی ببینیم که در کشورهای ِ اروپای شرقی (لهستان ، مجارستان، ایتالیا) و آمریکای لاتین (برزیل) ببینیم.

اینجاست که وقتی به پدیده «ترامپیسم ایرانی» می رسیم میان دو راهی خنده و گریه در می مانیم. این پدیده درکشور ما البته با ترامپ آغار نشده، همان چیزی که می توان درباره سایر کشورهایی که امروز در حال تجربه کردن سرایت بیماری ترامپ به خود هستند، می توان گفت. این پدیده بدون شک نیز پس از ترامپ در کشور ما باقی خواهد ماند.

از این رو، این پرسش مطرح می شود که چرا اصرار بر آن داریم که از «ترامپیسم» سخن بگوییم. دلیل در آن است که عناصر اصلی این بیماری پوپولیستی بهتر از هر کجا در نمونه آمریکایی آن خود را نشان می دهد. ولی اگر خواسته باشیم این عناصر را در مورد ایرانی اش برشماریم – و دلیل این نام گزاری و شباهت آنها به ترامپ را درک کنیم - می توانیم به این نکات اشاره کنیم:

1- دروغگویی سیستماتیک به وقیحانه ترین شکل ممکن و تمایل دائم به تحریک دیگران به پاسخ دادن به آنها با نام بردن از آنها تا به عنوان یک «نیرو» و جریان مطرح شوند. اتهام زدن و پرونده سازی دائم برای مخالفان خود بدون هیچ ملاحظه ای و نام گزاری و فحاشی و استفاده از زبانی زشت و توهین آمیز و لومپنی علیه آنها که در ایران تاکنون صرفا از طرف یک گروه تندرو و حاشیه ای مطرح بود. همان زبانی که در برخی برنامه های تلویزیونی رسوا مطرح شده بود و آنقدر رسوایی به پا کرد که کنار گذاشته شد. حال باید شاهد لومپنیسم «روشنفکرانه» و با ژست های «علمی» این گروه بود.


2- دامن زدن به نوعی کیش شخصیت ِ مضحک، درباره برخی از چهره هایی که به شدت به دستگاه های قدرت نزدیک بوده اند، از لحاظ دستگاه دانشگاهی، اصولا وجود خارجی ندارند، و از لحاظ دانش آکادمیک و پاراآکادمیک در سطحی پایین تر از متوسط هستند. افرادی که با بالاترین مقامات تا رده وزیر در دولت آقای روحانی همکاری مستقیم و پیوسته داشته اند، از خود ایشان جایزه دریافت و همواره از رانت های دولتی ارتزاق کرده اند و مطرح کردن آنها به عنوان «متفکران بزرگ و جهانی» و در واقع بالا کشیدن لومپن هایی که قیافه و لباس های شیک و «فرنگی» می پوشند، اما زبان و استدلال هایشان از سطح «چاله میدان» بالاتر نمی رود.

3- دفاع از یک ملی گرایی ِ مبالغه آمیز و تلاش برای «دشمن سازی» هر چه بیشتر و گسترده تر از همه مخالفان خود با عنوان «دشمن ایران». به عبارت دیگر سوء استفاده و تصاحب به مطلوب از نام و عشق و علاقه به ایران برای پنهان کردن پیشینه هایی به شدت آلوده و دشمنی خود با هر آنچه ایران و ایرانی است. فراموش نکنیم که این گروه بزرگترین دشمن ِ دکتر مصدق، یعنی بزرگترین مدافع ملی گرایی ِ واقعی ِ ایرانی و دشمن ِ اصلی ِ استعمار ِ انگلیس و آمریکا بوده و هستند و از هر فرصتی برای حمله به وی استفاده می کنند. و فراموش نکنیم که این گروه مستقیم و غیر مستقیم از تزهای باستان گرایی و از شخصیت ِ «رضا شاه» و شاه پیشین دفاع می کنند و نشریات سلطنت طلب خارج از کشور از مدافعان اصلی و بازنشرکنندگان منظم و همیشگی آثارشان هستند.

4- دامن زدن به نژادپرستی علیه همه مردم شریفی که در کشور ما قرن هاست در کنار سایر ایرانیان و در کنار هم زندگی می کنند و همواره از بزرگترین مدافعان این مرز و بوم بوده اند، یعنی اقوام ایرانی از عرب و ترک و بلوچ و عرب و کُرد و ... که هیچ خواسته ای جز حقوق قانونی خود برای حفظ و تقویت فرهنگ و زبان مادری خویش در کنار فرهنگ ملی و به مثابه بخشی از آن ندارند. وضعیت این گروه ها در ایران از نظر ترامپیست های ایرانی دقیقا شبیه سیاه پوستان، اسپانیایی تبارها و سایر اقلیت های ِ قومی است که باید یا برتری سفید پوستان و زبان انگلیسی را بپذیرند و یا از میان بروند.


5- دفاع از یک سیاست داروینیسم اجتماعی، یعنی قانون ِ برتری ِ قوی ترها نسبت به ضعیف ترها: به نظر ترامپیست های ایرانی همه کسانی که امروز دچار مصیبت فقر و ناتوانی و مشکلات اجتماعی هستند به دلیل کوتاهی خودشان بوده است که به این وضعیت رسیده اند و همه ثروتمندان نیز نه تنها در این زمینه مسئولیتی ندارند بلکه باید هر روز مورد ستایش قرار بگیرند و هرچه بیشتر اشرافی زندگی کنند تا درس عبرتی بشوند برای گروه های فرودست تا «به خود بیایند» و خودشان را «بالا بکشند».


6- ادعای این گروه به اینکه می خواهند با «دولت» و قدرت «بوروکراتیک» و «دولتی شدن امور» مبارزه کنند، برای همین معتقدند که مطرح کردن نولیبرالیسم درباره اقتصاد ایران نادرست است و این اقتصاد «دولتی» است و باید با دولتی بودنش از خلال لیبرالیسم و ولیبرالیسم اقتصادی مبارزه کرد، و این در حالی که خود با بخش هایی در تماس هستند که مشکل دارترین و بعضا مصداق ِ دقیق ِ فساد اداری به حساب می آیند. گروهی که خود جزو رانت خوارترین و فاسد ترین بخش های جامعه ما هستند، اما ادعایشان آن است که تنها آنها می توانند با رانت خواری و فساد مبارزه کنند.


7- کنار هم قراردادن ِ طیفی بسیار گسترده از نظرات، شخصیت ها، نهادها و گروه ها و جریان های اجتماعی که گاه فاصله هایی عجیب با یکدیگر دارند، و ادعای اینکه همه این مخالفان «چپ» ، «کمونیست سابق»، «مخالف نظام» و ... هستند. درست همان کاری که ترامپ هر روز در آمریکا به آن مشغول است و از جناح راست حزب دموکرات تا دموکرات های ِ جناح چپ، همه را «سوسیالیست» خطاب می کند (کلمه ای با همان اثر روانی کمونیست در ایران).


8- و بر همه این ها این نکته و طنز تاریخی را در نظر بگیریم که ترامپیسم ایرانی در کشوری ظاهر شده که در نیم قرن اخیر بیشترین ضربات را از نظامی گرایان آمریکا خورده است. در چنین کشوری عده ای که احتمالا با حمایت گروه های دارای قدرت در ارتباط هستند، به خود جرات می دهد به مخالفان «ترامپ» رسما حمله کند و همچون ترامپ آنها را «چپ خطرناک» بنامند.

در یک کلام دروغگویی، پرونده سازی، تفرقه اندازی، عوام فریبی، ملی گرایی افراطی، نژادپرستی، دشمن سازی های خیالین، تمایل به بازگشت و احیای دشمن موهوم «کمونیسم» و هشدار نسبت به خطر آن، در دورانی که ده ها سال این ایدئولوژی جز در گروه های بسیار کوچک و حاشیه ای مطرح نیست.

ایجاد اختلاف بین جناح ها و گروه های مختلف روشنفکران، دانشگاهی و رسانه ها برای ماهی گرفتن از آب گل آلود، فساد گسترده و دست در دست بودن با بخشی از قدرت، تمایل به «چهره سازی» و ایجاد «کیش شخصیت»، مبارزه با عدالت خواهی اجتماعی، سلطنت طلبی، باستان گرایی، پرستش رضا شاه به مثابه الگوی «مستبد مصلح»، تمایل به نشان دادن خود به مثابه آلترناتیوی که باید جناح راست آمریکا در آینده بر آن تکیه کند و مسئولیت ها را از هم اکنون بین آنها تقسیم کند و ... مشخصات اصلی این ترامپیسم است.


پرسش حال در آن است آیا باید این ترامپیسم ایرانی را جدی بگیریم یا نه؟ پرسشی که امروز در کشورهایی مثل برزیل، لهستان، هلند، مجارستان و ایتالیا و... نیز مطرح است. پاسخ ما به این پرسش، همچون پاسخ اکثر قریب به اتفاق روشنفکران و دانشگاهیان این کشورها، مثبت است.

زیرا هر اندازه هم ترامپیسم ایرانی به نظر مسخره و آکنده از تناقض و بی معنا جلوه کند، اما از بسترهای مهمی برای رشد خود برخورد است که شاید مناسب باشد که به برخی از آنها اشاره کنیم.

نخست آنکه متاسفانه به نظر می رسد گروهی از شخصیت های حقیقی و حقوقی نزدیک به قدرت سیاسی، آگاهانه یا ناخودآگاهانه از این جریان دفاع و حمایت می کنند: برخی از تریبون هایی که در اختیار ترامپیست ها قرار می گیرند، برخی از جوایز و تشویق هایی که می شوند، میدانی که گاه در نهادهای رسمی به آنها داده می شود، و از همه مهم تر در اختیار گذاشتن ِ تعدا قابل ملاحظه مجله و روزنامه و وبگاه «زرد» و تامین هزینه ههای سنگین ِ آنها، ممکن است گویای وجود شبهه ای باشد که ظاهرا دفاع از ترامپیسم ایرانی خطر موهوم «چپ» را از میان می برد.

این در حالی است که در واقع آنچه اینجا در حال قربانی شدن است نه یک «چپ» موهوم بلکه شعارهای اصلی انقلاب یعنی عدالت و برابری و آزادی و استقلال سیاسی است. وگرنه چطور می توان پذیرفت که مسئولان از نوعی ایدئولوژی وحشت داشته باشند که آخرین دولت هایی که عناوین نزدیک به آن همچون کمونیست و سوسیالیست را یدک می کشیدند، ده ها سال است از میان رفته یا تغییر محتوای ِ اساسی داده و خود جزو بدترین اشکال سرمایه داری به حساب می آیند.

ایدئولوژی های چپ ِ کمونیستی و سوسیالیستی به معنا و با محتوای ِ قرن نوزدهمی و حتی بیستمی آنها امروز یا موضوعی نظری و دانشگاهی و مربوط به تاریخ نظری را تشکیل می دهند و یا در مجموع جنبش های عدالت خواهانه جایگاهی نسبتا کوچک دارند. این ایدئولوژی ها امروز شکلی کاملا متفاوت دارند و بیشتر شاید بتوان برایشان از واژه سویال دموکراسی صخبت کرد زیرا کاملا با آزادی های گسترده اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در آمیخته و همراهند، همچون در کشورهایی مثل سوئد و نروژ و دانمارک.

روشن است که در جهان سوم شاید هنوز اثرات بیشتری از ادبیات کمونیستی در معنای قدیمی آن دیده شود، اما همین شبح های کم رنگ بهانه خوبی برای ترامپیسم داخلی است که خود را به عنوان نیروی معتدل ( چیزی که نیست) پنهان کرده و راست بودن افراطی خود و طرفداری اش را از سلطنت، از فاشیسم، از نژاد پرستی و تبعیض اجتماعی و اقتصادی پنهان کند. و این در حالی است که افراطی بودن ترامپیست های ایرانی و خشونتشان در سطخ زبان کاملا آشکار می شود زیرا وقتی به سخن در می آیند با تهید و با زشت ترین کلمات سخن می گویند.

اما دلیل مهم دیگری نیز وجود دارد که باید ترامپیسم ایرانی را جدی گرفت و آن وجود جریان های نارضایتی داخلی عمدتا به دلیل سیاست های مداخله گرانه دولت ها در زندگی خصوصی مردم و فساد اقتصادی و اداری و گستره بی تدبیری ها در مدیریت های کشور است که با فشار اقتصادی تحریم ها تشدید شده است و به همین دلیل نیز ترامپیست های ایرانی چنین شیفته دولت ترامپ و نگران آن هستند که شاید نتواند بار دیگر انتخاب شود و تا جایی پیش رفته اند که در کشوری که چنین از آمریکا ضربه خورده، نسبت به موفقیت مخالفان او هشدار داده و اظهار نگرانی می کنند .

نارضایتی های مردمی اما به هیچ وجه ولو آنکه خود را ابراز کنند، چندان اطلاعی از وضعیت جهانی ندارند که بتوانند ابعاد خطرناک ترامپیسم را درک کنند، اما به دلیل همین ناآگاهی و کمبود فرهنگ به شدت آماده و مساعد هستند که تحت تاثیر سخنان و استدلال های ِ بچگانه و پوپولیستی آن قرار بگیرند. برای من شکی وجود ندارد که نه دولت ترامپ که پایش لب گور است و حتی اگر ترامپ باردیگر انتخاب شود (چیزی که احتمال آن تقریبا صفر است اما هرگز نمی توان با اطمینان کامل گفت) بلکه هیچ دولت دیگری در آمریکا چه دموکرات (احتمال قوی) و چه جمهوریخواه (احتمال ضعیف) هرگز ترامپیسم های محلی در اروپا و آمریکای لاتین و سایر نقاط جهان را جدی نخواهند گرفت و این گروه ها به محض آنکه شریان تغذیه مالی شان که عموما در فساد مالی و شاید درایران همچنین وصل بودن به جریان های سلطنت طلب خارج از کشور است، قطع شود، دچار ضعف خواهند شد.

بنابراین برای این جریان چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان یا در خود آمریکا معتقد به پایداری و تداوم نیستم، اما همین کوتاه بودن عمر این جریان را بیش از پیش خطرناک و میزان آسیب زایی اجتماعی آن و قدرت مسموم کردن اندیشه ها را از سوی آن بیشتر می کند، وقتی می بینیم که این جریان در حال حاضر توانسته است حتی گروهی از نخبگان، دانشگاهیان، روشنفکران و اهل قلم را وادارد که علیه دوستان و همکاران دانشگاهی خود به صحنه بیایند و ناخودآگاهانه آب به آسیاب آنها بریزند، نباید شک کنیم که خطر آن در تاثیر گذاری بر اقشاری با قدرت فرهنگی و ابزارهای ذهنی ِ کمتری برای مقاومت، بسیار بیشتر نباشد.

23 اسفند 1397


ترامپیسم ایرانی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • ترامپیسم ایرانی


  ترامپیسم،به مثابه نوعی عوام‌فریبی ِ بی‌فرهنگ‌ترین و عقب‌افتاده‌ترین مردم، دامن زدن به اختلاف‌ها تبدیل شده است.
 • چرا اخبار اختلاس برای ما عادی شده؟ / ناصر فکوهی: پدیده «دموکراتیزاسیون فساد» بزرگترین خطری است که ایران را تهدید می‌کند / «ترامپیسم ایرانی» را باید جدی بگیریم


  ناصر فکوهی، انسان شناس سیاسی و استاد دانشگاه تهران می گوید: گسترش فساد برای من نگران‌کننده‌تر از تمرکز مفروض آن در مدیریت‌های خصوصی یا دولتی است. پدیده فساد مالی و اداری امروز در همه کشورهای جهان حتی کشورهای بسیار توسعه یافته با دموکراسی‌های چند صد
 • ترامپیسم


  یادداشتی از حسن شاکری
 • نفس‌های آخر ترامپیسم عقل‌گریز


  بازی احمقانه دونالد ترامپ و تیم قشری و افراطی همراه او علیه جمهوری اسلامی ایران وارد مرحله جدیدی شده است که نگرانی ناشی از پیامد‌های آن هشدار‌های جدی جامعه نخبگی و عقلای امریکایی را به‌دنبال داشته است.
 • از مک کارتیسم تا ترامپیسم


  ترامپیسم نه تنها مشکلی از جهان حل نمی کند که همچون مکارتیسم یک بار دیگر جامعه آمریکا را در کام بحرانی دیگر فرو خواهد برد.
 • از مک کارتیسم تا ترامپیسم


  بیگانه هراسی ، وحشت از آینده ناامن ، اضطراب از تشدید تضادهای اجتماعی و فعال شدن گسل‌های زیرینه اقتصاد سرمایه‌داری خشن، ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه رهبران هر دو جناح سیاسی آمریکا را در خود گرفته است.
 • عبور از ترامپیسم


  نباید اجازه رسوخ اندیشه‌های ناسالم به حوزه سیاست داخلی و ایجاد شکاف در حاکمیت را داد. در واقع گفتمان انقلاب اسلامی بیش از گذشته فرصت گسترش و عرضه به ملت‌های اسلامی را یافته و اتحاد و همبستگی ملی و سیاسی ما می‌تواند در رسیدن به اهداف انقلاب بیش از هر
 • حیران در گردنه ترامپیسم


  سخنان صالحی و استفاده وی از تعبیر «گردنه ترامپیسم» نشان می دهد که تیم مذاکره کننده انتظار نداشت که ترامپ رئیس جمهور آمریکا شود و پیش بینی می کرد که رقیب وی یعنی هیلاری کلینتون بتواند جایگزین باراک اوباما شود و به همین دلیل تمام پیش فرض های خود را با
 • نمایشگاه "ترامپیسم" در تهران (+عکس)


  آثار ارسالی دو کارتونیست از آمریکا در این نمایشگاه شایسته تقدیر شناخته شد. 4 کارتونیست از آمریکا و دهها کاارتونیست از 74 کشور جهان آثاری را به نمایشگاه " ترامپیسیم" در تهران ارسال کردند.
 • با پدیده ای جهانی به نام ترامپیسم مواجهیم


 • ترامپیسم امنیت جهانی را به مخاطره انداخته است


  وزير دفاع : در کنفرانس امنیتی مسکو درباره ضرورت مقابله با پدیده ترامپيسم که امنیت جهانی را به مخاطره انداخته با مقامات کشورهای مختلف گفتگو می کنیم
 • موضوع «ترامپیسم» در اجلاس روسیه (فیلم)


  وزیر دفاع ایران پس از حضور در مسکو: در اجلاس روسیه درباره موضوع «ترامپیسم» و ابعاد خطرات این موضوع برای امنیت جهان گفت‌وگو خواهد شد.
 • بحران آفرینی، رگ حیاتی پدیده ترامپیسم


  رابین رایت بازیگر و مدیر تولید مشهور‌ترین سریال سیاسی آمریکا می‌گوید: ترامپ همه ایده‌های ما مبنی بر تقلب و فساد اخلاقی و رسانه‌ای در این سریال را از ما دزدیده است!
 • قدرت مضاعف؛ پادزهر ویروس ترامپیسم


  پادزهر ویروس ترامپیسم آمریکایی فقط افزایش قدرت و توانمندی همه‌جانبه کشور در اوضاع پیش‌رو می‌باشد.
 • صالحی: در گردنه ترامپیسم قرار داریم


  علی اکبر صالحی، در مراسم رونمایی از کتاب "تجربه ای دیگر" در محل دانشگاه صدا و سیما، در ابتدای سخنان خود گفت: ساعت 17 امروز نشست جلسه نظارت بر برجام برگزار خواهد شد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش تصویری از برگزاری مراسم معارفه دی‌لیخت در باشگاه یوونتوس

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

هافینگتن پست: ایران اظهارات ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد دروغ خواند/رویترز: ایران گزارش ترامپ را رد کرد

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

تمامی پهپادهای ما در خلیج فارس و تنگه هرمز سالم هستند / پهپاد مورد نظر ترامپ پس از انجام مأموریت، به سلامت به پایگاه‌ خود بازگشته / هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی با پهپادهای ایرانی نداشته‌ایم

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

گزارشی از چهل‌و‌یکمین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک