بازدید: 10

افزایش ۳۳ درصدی میوه برای تنظیم بازار شب عید ­

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1676047
معاون وزیر جهاد کشاورزی: سهمیه امسال عرضه میوه شب عید درمقایسه با سال قبل برای هر استان 33/6 درصد افزایش یافته است

به گزارش شفاف، حسین شیرزاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: 22/6 درصد نیز تعداد مکان های توزیع میوه تنظیم بازار افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه یک درصد مداخله بازاری در بخش میوه داشته ایم گفت: امسال اختیار عرضه میوه را به کمیته های استانی واگذار کرده ایم و قیمت پرتقال تا 20 درصد و قیمت سیب 10 تا 20 درصد زیر قیمت خرده فروشی ها عرضه می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای نخستین بار در استان یزد مردم با استفاده از اپلیکیشن می توانند میوه تنظیم بازار سفارش دهند و در منزل تحویل بگیرند.

شیرزاد گفت: با توجه به اینکه سرانه مصرف سیب کشور 24 کیلوگرم است و امسال سه میلیون و 770 هزار تن سیب در کشور تولید شد کمبود سیب وجود ندارد و نیازی به واردات نیست.

وی افزود: اتحادیه های تعاونی مباشر ما 4/5 میلیون عضو و سابقه 57 ساله در تهیه و توزیع میوه دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخش خصوصی باید از شرکت های بزرگی تشکیل شده باشد که بتوانند به موقع وارد بازار شوند و به دولت کمک کنند گفت: امسال به اتحادیه های روستایی نقش بیشتری برای تامین میوه شب عید داده شد.
شیرزاد افزود: 30 هزار تن سیب و 40 هزار تن پرتقال از کشاورزان خریداری شد.
وی گفت: از باغداران شمال پرتقال تامسون سه هزار و 100 تا چهار هزار تومان، والنسیا جنوب از چهار هزار و 200 تا 5 هزار و 100 تومان و سیب از 6 هزار و 100 تومان تا 8 هزار تومان برای ذخیره سازی میوه تنظیم بازار شب عید خریداری شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در دو روز گذشته قیمت میانگین تنظیم بازار سیب 7 هزار و 375 تومان ، پرتقال شمال سه هزار و 600 تومان و پرتقال والنسیا جنوب چهار هزار و 785 تومان توزیع شده است.

شیرزاد گفت : هزار و 500 مرکز عرضه میوه شب عید در سراسر کشور آماده شده که از این تعداد 43 درصد را صنوف و 57 درصد غرفه ها را میادین تره بار آماده کرده اند.

وی با بیان اینکه بر توزیع میوه شب عید نظارت می شود افزود: سامانه ای نیز امسال برای نظارت کامل بر توزیع میوه شب عید ایجاد شده که مشخصات مراحل و اشخاص توزیع کننده میوه در آن وجود دارد.

اسدلله کارگر رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی نیز در این برنامه گفت: قیمت میوه در میدان مرکزی و هفتگی و بر اساس فاکتور خرید تعیین می شود.

وی افزود: قمیت ها بین هزار تا هزار و 500 تومان افزایش یافته است اما ملاک ما برای تعیین قیمت فاکتور خرید است.
کارگر گفت: اکنون در عمده فروشی ها پرتقال شمال 5 هزار ، جنوب 7 هزار و سیب 8 هزار تومان فروخته می شود.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی افزود: اگر خلافی در توزیع میوه اتفاق می افتد پیش از رسیدن آن به میادین میوه و تره بار است زیرا میوه ای که از میدان خارج می شود ساماندهی شده و بر اساس فاکتور است.

صدرالدین نیاورانی نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی نیز در این برنامه گفت: سال گذشته به دلیل سرما زدگی و تگرگ کمبود میوه در کشور به وجود آمد البته برخی میوه ها مانند گیلاس تاثیری در این بازار نداشت اما کمبود و ضرورت تامین سیب، پرتقال و نارنگی به وزارت جهاد اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه امسال روش توزیع میوه شب عید بهبود یافته است افزود: به دلیل کمبود میوه بعد از عید با مشکل روبرو هستیم.

نیاورانی با بیان اینکه بخش خصوصی در تنظیم بازار میوه دیده نمی شود گفت: به عنوان نمونه از زنجیره سیب و اتحادیه و تشکل های ملی برای تامین این محصول استفاده نشده است.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: دولت برای تنظیم میوه شب عید از بخش خصولتی به جای خصوصی استفاده می کند.

وی گفت: اگر بودجه به موقع در اختیار تعاونی های روستایی قرار بگیرد بخش خصوصی به موقع از باغداران محصولاتشان را خریداری می کند.

نیاورانی افزود: اینکه دولت سیب و پرتقال را بیش از قیمت باغدار از اشخاص خریداری کرده است پولی نیست که به صورت سود به کشاورز باز گردد.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: تیر امسال به وزارت جهاد نامه نوشتیم که کمبود سیب داریم و دولت آن زمان باید از کشاورزان سیب را خریداری می کرد.

وی افزود: امسال کمبود سیب داشتیم زیرا بخشی از سیب تولیدی کشور برای کنسانتره و آبگیری استفاده می شود.
نیاورانی از دولت خواست: سبد میوه شب عید مردم را گسترده تر ببیند و بر کالاهای دیگر مانند موز نیز نظارت داشته باشد.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز در این برنامه گفت: پنج هزار و 500 پرونده در سال 97 مربوط به میوه در این سازمان تشکیل شده که 840 پرونده مربوط به قاچاق است.

وی افزود: دلالی بر اساس قانون تجارت به رسمیت شناخته شده است اما در کشور ما که رتبه هشتم تولید میوه و پنجم تولید سبزی و صیفی را در دنیا دارد وضع توزیع میوه نامطلوب است.

رایگانی گفت: واسطه ها بدون عوارض و مالیات بیشترین سود را در چرخه تولید و توزیع میوه به خود اختصاص می دهند در حالی که اتحادیه ها و صنوف این بخش مرجع نظارت بر توزیع میوه هستند.

سعید خطی عضو هیات مدیره تعاونی سورتینگ داران مازندران نیز در این برنامه گفت: باید در قیمت تمام شده میوه ها هزینه حمل و نقل ، انبارداری و ... را نیز محاسبه کرد.

وی افزود: تولید پرتقال در مازندران امسال 10 تا 15 درصد کاهش یافت اما این رقم تاثیر چندانی بر بازار ندارد.

خطی با بیان اینکه هزینه های امسال ما سه برابر شده است گفت: با افزایش هزینه ها برای باغداران قیمت های خرید از آنها چندان تغییر نکرده است.


افزایش ۳۳ درصدی میوه برای تنظیم بازار شب عید ­
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها